Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Otwarcie Ośrodka Leczenia Osteoporozy

W czwartek Łomżyńskie Centrum Medyczne Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej otworzyło pierwszy w mieście Ośrodek Leczenia Osteoporozy. Placówka mieści się w budynku przychodni przy ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 10. W skład Ośrodka wchodzą: Poradnia Osteoporozy, Poradnia Reumatologiczna oraz Pracownia Densytometryczna.

Ośrodek posiada wysokiej klasy, nowoczesny densytometr firmy General Electric służący do pomiaru gęstości kości, pozwalający wykryć i oznaczyć ubytek masy kostnej. Konsultacji udzielać będą specjaliści z zakresu reumatologii, endokrynologii, ortopedii i traumatologii oraz żywienia człowieka.

Stwierdzenie obniżenia stopnia mineralizacji kości wskazuje na występujące zagrożenie jej złamania. Gęstość kości czyli miara jej mineralizacji zmniejsza się w sposób naturalny wraz z wiekiem. Najwyższa jest w okresie między 20 a 35 rokiem życia, następnie zmniejsza się stopniowo osiągając w wieku 70 – 75 lat krytyczny punkt zagrożenia złamaniem. Powodem jest stopniowe ubywanie związków mineralnych, zwłaszcza wapnia i fosforu. Dlatego też u osób starszych często występują złamania szyjki kości udowej (nawet przy niewielkich urazach n.p. przewróceniu się we własnym domu, albo samoistne złamania dolnego odcinka kręgosłupa nawet bez urazu). Znanych jest wiele czynników wyzwalających i przyspieszających demineralizację kośćca. Są to niektóre choroby narządów wewnętrznych: zwłaszcza tarczycy, przytarczyc, jajników, nadnerczy, nerek, wątroby, tzw. zespoły złego wchłaniania, nieprawidłowe żywienie, używki jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy.

Osiągnięcia medycyny i techniki pozwalają na precyzyjne badania pozwalające oznaczyć gęstość kości, oraz oznaczyć przemianę materii w kościach, szczególnie w zakresie wapnia i fosforu. Uzyskane dane pozwalają na podjęcie wczesnego leczenia zapobiegającego złamaniom.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę