Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 maja 2025 napisz DONOS@

Bezpłatne szczepionki przeciwko RSV i półpaścowi. Kto może skorzystać?

Od 1 kwietnia 2025 kobiety w ciąży i seniorzy, którzy skończyli 65 lat mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi RSV. Seniorzy o zwiększonym ryzyku zachorowania bezpłatnie mogą się zaszczepić także przeciw półpaścowi.

Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia informuje:

 Wirus RSV  jest szczególnie groźny dla najmłodszych dzieci oraz seniorów

Szczepionka Abrysvo przeciwko groźnemu wirusowi RSV została objęta przez Ministerstwo Zdrowia stuprocentową refundacją, żeby chronić niemowlęta i seniorów przed groźnymi infekcjami i ich powikłaniami. „Szczepionki przeciw RSV są bezpłatne dla kobiet w ciąży, ponieważ przyszłe mamy mogą w ten sposób zabezpieczyć swoje nowo narodzone dzieci, które w pierwszych tygodniach życia jest narażone na wiele patogenów” – wyjaśnia Izabella Przewłocka rzeczniczka prasowa podlaskiego NFZ. 

Kobiety w ciąży powinny zaszczepić się przeciwko RSV w trzecim trymestrze ciąży, najlepiej między 32. a 36. tygodniem. W tym okresie szczepienie pozwala na przekazanie przeciwciał przez łożysko, co zapewnia noworodkowi ochronę przed wirusem RSV w pierwszych miesiącach życia, kiedy jest najbardziej narażony na infekcje. 

Bezpłatnie przeciwko RSV mogą się szczepić również seniorzy, którzy ukończyli 65 lat. Osoby w wieku 60+ skorzystają z 50% refundacji na szczepionkę Abrysvo – czyli kupią ją za połowę ceny. Aby skorzystać z refundacji, trzeba mieć receptę od lekarza. 

Nowe zasady refundacji szczepionki przeciw półpaścowi

Refundacją została objęta także szczepionka przeciwko półpaścowi  - jest  bezpłatna dla pacjentów 65+ ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. Dla pacjentów w wieku 18-65 lat szczepionka ta refundowana jest w 50%. Półpasiec u osób z osłabioną odpornością często prowadzi do poważnych powikłań, takich jak neuralgia popółpaścowa, która może powodować silny, trwający wiele lat ból. Jej leczenie u seniorów jest bardzo trudne.

Zwiększone ryzyko zachorowania na półpasiec mają osoby które chorują przewlekle między innym na  cukrzycę,  przewlekłą chorobę płuc, przewlekłą chorobę serca, przewlekłą niewydolność nerek czy choroby nowotworowe. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę