Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Ministrze! wiesz co mówisz?

„Na ostatnim posiedzeniu Rządu ostatecznie podjęto decyzję, że Via Baltica przebiegać będzie przez Białystok” - podał podczas wczorajszego spotkania w Białymstoku Jan Kurylczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodał, „trasa o znaczeniu międzynarodowym nie może ominąć tak ważnego ośrodka, jak stolica województwa.” Budowa Via Baltiki została ujęta w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013 – tyle tylko, że Centrum Informacyjne Rządu twierdzi, że to tylko wstępny projekt, a nie ostateczna decyzja. „Końcowe przygotowanie NPR wymaga min.: opracowania prognoz i ocen oddziaływania lub wpływu Planu na środowisko naturalne...” Sam premier Marek Belka na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu powiedział, że teraz projekt ten „kierujemy do debaty ogólnonarodowej”.

Tymczasem Minister Kurylczyk zapewniał wczoraj, że decyzja została podjęta i jest ostateczna.
Dodajmy tylko, że nie tak dawno – zaledwie miesiąc temu – ten sam minister odpowiadając na list prezydenta Łomży w sprawie Via Baltica zapewniał, że aktualnie trwają prace nad zamówieniem wykonania „Studium wykonalności I pan-europejskiego drogowego korytarza transportowego Via Baltica”. „Studium będzie stanowić poszerzoną i uszczegółowioną ocenę oddziaływania na środowisko. Będzie ona podstawą do podjęcia decyzji, który z potencjalnych wariantów przebiegu trasy drogowej będzie elementem korytarza Via Baltica” - napisał minister Jan Kurylczyk do prezydenta Łomży.
Przypomnijmy, że budowie tej trasy przez Białystok przeciwstawiają się ekolodzy, którzy twierdzą, że tzw. łomżyński wariant Via Baltica jest nie tylko lepszy – bo omija cenne przyrodniczo obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego, ale także tańszy bo o około 40 kilometrów krótszy od tego przez Białystok.

zobacz:
* Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów - 11.01.2005 (Rada Ministrów zaakceptował wstępny projekt Narodowego Planu Rozwoju 2007-2013.)

* Odpowiedź na list otwarty Prezydenta Łomży w sprawie Via Baltica
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę