Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Wykład...

Nagranie z ostatnim wykładem umierającego na raka amerykańskiego profesora stało się hitem internetu.

To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Prftsburghu. I pewnie przemówienie śmiertelnie chorego na raka naukowca zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w internecie. Ostatni wykład pod tytułem „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa" błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube.
Bo wykład, który uczynił ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobę znaną i podziwianą, nie był jednak całkiem zwykły.
-    Okoliczności naszego spotkania są dość niezwykłe. Od półtora roku walczę z rakiem trzustki, ale popatrzcie: tu są najnowsze zdjęcia USG, na których widać kilkanaście guzków atakujących moją wątrobę - zaczął swój wykład 47- letni Randy Pausch, uśmiechając się do zdumionej publiczności.
A potem dodał, że przeprasza wszystkich, którzy uważają, że powinien być bardziej przygnębiony i... dziarsko wykonał kilkanaście pompek.
-    Ci, którzy nadal mi współczują, niech wskoczą na scenę i pokażą, czy potrafią mnie przebić" - oświadczył i zebrał lawinę oklasków.
Przez kolejne 74 minuty Randy Pausch tłumaczył zasłuchanym studentom, jak należy żyć.
-    Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś schrzanisz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń - mówił profesor, okraszając wykład licznymi dygresjami, wspomnieniami z młodości i dowcipami. Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami.
-    Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się:
końca dni, jakie mi jeszcze pozostały - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami.
Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że wielu studentów ocierało w tym momencie łzy. I tak ruszyła lawina. Zainteresowanie sprawą było tak ogromne, że wydawcy zażarcie walczyli o prawo do publikacji książki o życiu profesora Pauscha. Wygrała należąca do Disneya oficyna Hyperion, a premiera „Ostatniego wykładu" została zaplanowana na 8 kwietnia. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem; jej nakład osiągnął w kilka tygodni 2,5 miliona egz. Naukowiec zrezygnował już z agresywnej chemioterapii, która miała przedłużyć mu życie.
- Jestem zaskoczony przyjęciem, jakie spotkało mój ostatni wykład. Tak naprawdę przygotowałem go z myślą o trójce moich dzieci, które wkrótce zostaną sierotami. Ale cieszę się, że również inni ludzie znaleźli w nim coś cennego dla siebie - napisał.

Wykład Randy Pascha można obejrzeć na You Toube wchodząc ze strony
www.LastLecture.com


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę