Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

IX OLIMPIADA CARITAS DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W dniu 16 maja 2009 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży już po raz dziewiąty odbyła się olimpiada zorganizowana dla osób niepełnosprawnych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Ideą spotkania było hasło „Zwyciężę, bo pokonam samego siebie”. Ta myśl przewodnia towarzyszyła zmaganiom 148 zawodników – osób niepełnosprawnych, którzy reprezentowali 17 placówek specjalnych takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Szkoły Specjalne, Ośrodki Szkolno-Wychowawcze i Domy Pomocy Społecznej z terenu Diecezji Łomżyńskiej.

 Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.:

- J.E. Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski

- Pani Katarzyna Jakimiuk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku

- Pan Edward Jarota – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży

- Pani Teresa Gołębiewska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Oddział w Łomży

- Pan Franciszek Chrzanowski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łomży

- Ks. Andrzej Borkowski – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tykocinie

- Pan Bogusław Niemczuk – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży

- Pan Zbigniew Biernacki - Wiceprezes Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej w Marianowie.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą celebrowaną przez Ks. Andrzeja Mikuckiego – Dyrektora  Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Po Mszy Św. rozegrano konkurencje sportowe składające się z następujących bloków:

  • lekkoatletycznego
  • rekreacyjno-sportowego
  • gimnastyczno-artystycznego

Sygnałem do rozpoczęcia zawodów był celnie oddany strzał piłką  do pustej bramki przez organizatora i gospodarza olimpiady – Ks. Andrzeja Mikuckiego. W trakcie zawodów rozegrano wiele konkurencji m.in. slalom unihokejem, biegi, rzut do kosza, rzut lotką do celu, przeciąganie liny. W części gimnastyczno-artystycznej wystąpili podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Marianowie prezentując mini show pt. „Gala boksu zawodowego”. Warsztat przy Zakładach Spożywczych „Bona” w  Łomży reprezentowany był przez duet taneczny, który wykonał ciekawy układ do muzyki dyskotekowej. Najwięcej emocji wzbudziły nagrody przygotowane przez organizatora: medale, puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe i upominki. Podczas spotkania można było obejrzeć wyroby rękodzielnicze wykonane przez osoby niepełnosprawne. Na stoiskach podziwiać można było m.in. hafty, obrazy, witraże i ceramikę.

Organizatorzy zadbali również o gorący posiłek i napoje.

Do sprawnego przebiegu zawodów przyczynili się: Ośrodek Informacji Osób Niepełnosprawnych w Łomży, Zespół Szkół Specjalnych w Łomży, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, 59 Drużyna Harcerska „Ptaki Ptakom” oraz młodzież z łomżyńskich szkół. Oprawę muzyczną i wokalną przygotowała młodzież z warsztatów muzycznych prowadzonych przez kleryka Adama Ulatowskiego z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Łącznie organizatora Olimpiady wspierało czynnie 90 wolontariuszy.

Sponsorami imprezy byli: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Prezydent Miasta Łomży, Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży, Ośrodek Informacji Osób Niepełnosprawnych w Łomży, Zakład Cukierniczo-Piekarniczy K.J. Śledziewscy w Piątnicy, Pan J. Kalinowski, Hurtownia Dantex w Łomży, Zakłady Mięsne w Kalinowie, Zakłady Mięsne w Podgórzu, Ubojnia Rytel w Podgórzu, Masarnia Łepkowski w Łomży, Masarnia  w Ostrożanach, Pan Mieczysław Kuzia, Krynka, Edpol.             

Patronat medialny - Radio „Nadzieja”.

Dzisiejsza olimpiada – podobnie jak poprzednie ukazała wszechstronne umiejętności osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mityngu mieli okazję zademonstrować szerszej publiczności nie tylko swoje sprawności sportowe, artystyczne i plastyczne, ale również umiejętność zdrowej i zgodnej z zasadami „fair play” rywalizacji. Zawody były także okazją do spotkań towarzyskich jako że do hali „dziewiątki” oprócz niepełnosprawnych zawodników przybyli również członkowie ich rodzin, terapeuci, opiekunowie oraz inne osoby pracujące na co dzień w placówkach specjalnych. Nie bez znaczenia była też obecność licznej grupy młodych wolontariuszy, dla których był to często pierwszy kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Tego typu spotkanie – to duży krok w kierunku integracji społecznej oraz działanie przeciwko wykluczeniu społecznemu, na które osoby niepełnosprawne są często narażone. Na koniec spotkania Ks. Andrzej Mikucki podziękował serdecznie wszystkim uczestnikom, gościom, sponsorom i wolontariuszom za udział w tej pięknej i szczytnej imprezie sportowej. Wyraził jednak żal z powodu nieobecności przedstawicieli władz miasta.

Ks. Andrzej  zaprosił wszystkich zebranych  na kolejną - X Olimpiadę Caritas, która odbędzie się w przyszłym roku.

Opracował Zbigniew Biernacki

Informacji udzielili: Ks. A Mikucki i Pani Małgorzata Gutowska

Zbigniew Biernacki
nie, 17 maja 2009 01:20
Data ostatniej edycji: nie, 17 maja 2009 13:26:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę