Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@
ABY WE WSZYSTKIM BÓG BYŁ UWIELBIONY !RYS HISTORYCZNY OPACTWA ŁOMŻYŃSKIEGO


Pierwszy Klasztor Panien Benedyktynek w Łomży został wybudowany w latach 1622 – 1628 przy kościele Świętych Rozesłańców na Popowej Górze, gdzie obecnie stoi Kościół i Klasztor Ojców Kapucynów. Fundatorem był Adam Kossobudzki, wojewoda mazowiecki, Starosta łomżyński i wiski, który razem z Zofią Dulską - Ksienią Toruńską przygotował tę fundację. Pierwsze 9 Benedyktynek przybyły z Torunia i osiedliły się 12 czerwca 1628 r. w nowo wybudowanym klasztorze.

Widok na Opactwo Mniszek Benedyktynek w Łomży
Widok na Opactwo Mniszek Benedyktynek w Łomży

 

 

 

=========================================

==========================

   

     Nasz  Zakon wywodzi się od Św. Benedykta – Włocha, który urodził się w 480 r. w Nursji, a zmarł w 547 r. na Monte Cassino. Kolebką zakonu jest Subiacco, skąd św. Benedykt przeniósł się na Monte Cassino. W 529 r. powstaje Reguła, jako norma życia dla tych, którzy chcą szukać i wielbić Boga wstępując w ślady Chrystusa. Bliźniacza  siostra Benedykta – Św. Scholastyka dała początek benedyktynkom, przyjmując Regułę Św. Założyciela.

    Do Polski Benedyktynki przybyły w XIII w.  W 1253 r. założone zostało pierwsze opactwo w Staniątkach koło Krakowa. Rozkwit zakonu nastąpił w XVI w.  po soborze Trydenckim. Na terenie Polski powstały wówczas 22 klasztory. Oprócz modlitwy zajmowały się one wychowaniem dziewcząt  i  prowadzeniem szkół. W okresie rozbiorów skasowano 16 klasztorów. Obecnie jest  9 klasztorów:  Staniątki, Przemyśl, Jarosław, Krzeszów, Żarnowiec, Łomża, Drohiczyn, Sierpc i Wołów. Klasztory te są samoistne, każdy ma swój nowicjat. Razem tworzą Kongregację pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

    Pierwszy Klasztor Panien Benedyktynek w Łomży został wybudowany w latach 1622 – 1628 przy kościele Świętych Rozesłańców na Popowej Górze, gdzie obecnie stoi Kościół i Klasztor Ojców Kapucynów. Fundatorem był Adam Kossobudzki, wojewoda mazowiecki, Starosta łomżyński i wiski, który razem z Zofią Dulską - Ksienią Toruńską przygotował tę fundację. Pierwsze 9 Benedyktynek przybyły z Torunia i osiedliły się 12 czerwca 1628 r. w nowo wybudowanym klasztorze. Od samego początku obecność sióstr benedyktynek w Łomży była ceniona ze względu na życie poświęcone Bogu   i żywy ośrodek modlitewny. Łomżanie odwdzięczali się mniszkom  za modlitwę  i obecność, zapewniając im środki do życia   poprzez liczne darowizny. Za rządów dziesiątej Ksieni Ewy Kostewiczównej w 1763 r. siostry odstąpiły klasztor Ojcom Kapucynom, same zaś przeniosły się na Stokową Górę, gdzie został wzniesiony drewniany  klasztor i kościół pod wezwaniem Trójcy Św. i Wniebowzięcia N.M.P. W tym miejscu siostry przebywają   do dzisiaj. W latach 1856 – 1863 wybudowano  i konsekrowano kościół murowany, z biegiem czasu wzniesiono inne budowle murowane. Burze dziejowe nie oszczędziły Opactwa.

      W 1812 r. w czasie wojen napoleońskich przez 2 lata  był w klasztorze szpital wojskowy,  na skutek czego ta część klasztoru uległa zniszczeniu i wymagała remontu. Opactwo poniosło również  straty w czasie powstania listopadowego, pierwszej  wojny światowej i okupacji bolszewickiej w 1920 r.  Mimo dziejowych trudności klasztor trwał znacząc Łomżę benedyktyńską duchowością.

 
     W 1939 r. w  wyniku rozpoczęcia II wojny światowej cały zespół klasztorny został zburzony i spalony. Siostry grupkami zamieszkały po okolicznych parafiach, najwięcej   w Tabędzu koło Zambrowa. Niektóre zostały w Łomży. Po wojnie heroicznym wysiłkiem łomżyńskich benedyktynek, zatroskaniem wiernych z Łomży i dobroczyńców z całej Polski  w ciągu jednego roku 1946 odbudowano świątynię.  Klasztor odbudowano w latach 1947 – 1950 częściowo wykorzystując  zachowane mury zewnętrzne. Odbudowa klasztoru połączona była z jego rozbudową wg założeń Reguły Św. Benedykta. Uroczystej  Konsekracji Kościoła dokonał 18 listopada 1962 roku  Biskup Łomżyński Czesław Falkowski.

 
 

==========================

=========================================

 

S. Stefania OSB
pon, 17 listopada 2008 15:34
Data ostatniej edycji: wt, 18 listopada 2008 13:31:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę