Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Ekolodzy opuszczają obóz w Dolinie Rospudy

cz cz, 01 marca 2007 14:54

Przez 19 dni protestu w Dolinie Rospudy przez obóz ekologów przewinęło się ok. 300 osób z Polski i Europy. Ekolodzy przebywali tu aby zapobiec wycince drzew w obszarze chronionym w ramach sieci Natura 2000. Dziś zdecydowali się zakończyć akcję, ponieważ pomiędzy 1 marca a 31 lipca w chronionym obszarze Doliny Rospudy zaczyna się okres lęgowy ptaków. Według decyzji środowiskowej wydanej przez Ministra Środowiska Jana Szyszko nie wolno w tym czasie prowadzić tu prac budowlanych.

Komisja Europejska naciska w sprawie Rospudy

cz śr, 28 lutego 2007 08:00

Komisja Europejska ma dziś wysłać do Warszawy drugi list ostrzegający przed kontynuowaniem prac przy budowie obwodnicy, przebiegającej Doliną Rospudy. Bruksela rozpocznie tym samym drugi etap procedury przeciwko Polsce, w związku z naruszeniem unijnego prawa. Jest to postępowanie przyspieszone, Warszawa będzie więc miała tydzień na odpowiedź - zamiast standardowych dwóch miesięcy. Jeśli wyjaśnienia nie będą satysfakcjonujące, wtedy Komisja skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

PiS chce zyskać na Rospudzie

cz wt, 27 lutego 2007 12:08

PiS chce wykorzystać awanturę o Rospudę w walce o samorząd Podlasia. Jak dowiedział się "Dziennik", w poniedziałek u premiera Kaczyńskiego odbyła się narada na ten temat. Premier rozmawiał z najbliższymi współpracownikami Michałem Kamińskim i Adamem Bielanem. Na spotkaniu ustalono, że sprawę Rospudy będzie rozgrywać partia, a nie rząd. Jedynym polem aktywności rządu mają być kontakty ministra środowiska z Komisją Europejską - pisze "Dziennik".

Rospudę bronią dla nas...

cz so, 24 lutego 2007 21:36

Opracowanie agencji Scott Wilson w sprawie Via Baltica rozwiązałoby konflikt w dolinie Rospudy – uważa Jacek Winiarski rzecznik prasowy Greenpeace Polska. Od dwóch tygodni ekolodzy obozują w lesie w nieopodal rzeki Rospuda by w ten sposób zablokować wycinkę drzew w miejscu którędy GDDKiA chce przeprowadzić obwodnicę Augustowa będącą częścią międzynarodowej trasy Via Baltica.

Ekolog = bandyta?

cz pt, 23 lutego 2007 06:47

Według informacji opublikowanych w dzisiejszym wydaniu Dziennika, na rozkaz Komendanta Głównego Policji Konrada Kornatowskiego funkcjonariusze Policji ''„mają rejestrować ekologów w policyjnych bazach danych. Ich nazwiska znajdą się tam obok niebezpiecznych kibiców, złodziei, gwałcicieli i morderców. Pod lupą mają znaleźć się działacze i organizacje "zagrażające rządowemu programowi obwodnicy w dolinie Rospudy". Greenpeace potępia rozkaz inwigilacji organizacji ekologicznych i wzywa do poszanowania praw obywatelskich.

Dziś miała ruszyć budowa obwodnicy Augustowa. Ale prezydent Kaczyński jest przeciw, więc...

cz cz, 22 lutego 2007 10:45

Premier Jarosław Kaczyński poinformował, że zlecił dodatkowe analizy dotyczące budowy obwodnicy przez Dolinę Rospudy. To reakcja na wątpliwości Komisji Europejskiej. W grę wchodzi nawet wstrzymanie projektu przez Brukselę. Czyżby ekologom udało się dopiąć swego? Do wieczora wydawało się, że nie. Premier zapewnił, że "wszystko jest tak, jak było", a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziała na dziś początek budowy. Niespodziewanie jednak prezydent Lech Kaczyński wyraził zdecydowaną dezaprobatę wobec tej decyzji. Nie wiadomo, czy oznacza to zablokowanie prac.

Unia Europejska żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

cz wt, 20 lutego 2007 14:54

Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie Polsce nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa w cennej przyrodniczo Dolinie Rospudy - powiedział komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

Ochrona Rospudy, a sprawa Łomży

cz so, 17 lutego 2007 15:21

Malownicza i dzika dolina Rospudy już niedługo może zostać przecięta szeroką i nowoczesną autostradą. Administracja rządowa i samorządowa województwa popierają inwestycję na którą zgodził się nawet Minister Środowiska, a przeciwko niej występują ekolodzy. Działacze Greenpeace w dolinie Rospudy zbudowali nawet obóz namiotowy, który ma uniemożliwić drogowcom fizyczne niszczenie bezcennej doliny. W Łomży na ten konflikt patrzy się troszeczkę z boku, choć to tam właśnie decyduje się faktycznie czy Via Baltica będzie przebiegała przez Łomżę, czy też, jak chce rząd, samorząd województwa podlaskiego i GDDKiA „pójdzie” przez Białystok.

Greenpeace: Wyślij list do Prezydenta i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej!

cz śr, 14 lutego 2007 11:29

Międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace zapowiada, że nie dopuści do rozpoczęcie wycinki drzew w Dolinie Rospudy. W miejscu gdzie ma przebiegać obwodnica Augustowa ekolodzy chcą rozbić swój obóz by w ten sposób przeciwstawić się niszczeniu przyrody. Apelują też do wysyłania e-maili do najwyższych władz kraju wzywające ich do podjęcia natychmiastowych działań, które ocalą Dolinę Rospudy i przywrócą Polakom wiarę w reguły prawa i rozsądku.

Droga przez dolinę Rospudy: wiceminister popiera ekologów, ale...

cz so, 10 lutego 2007 13:05

Ekolodzy mają rację, ale ich powinno się wysłuchać 10 czy 15 lat temu – mówił Jarosław Zieliński wiceminister MSWiA komentując sytuację jaka powstała po podpisaniu przez wojewodę podlaskiego pozwolenia na budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. - Przestudiowałem te koncepcje ekologów, mądrych ludzi, tylko że ich nie wysłuchano wtedy... - mówił wiceminister Zielińskiw piątkowy wieczór na konferencji prasowej w Łomży. Wiceminister dodawał, że teraz na wysłuchanie racji ekologów jest już za późno.

Droga zniszczy dolinę Rospudy!

cz pt, 09 lutego 2007 12:34

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w piątek pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, która będzie przebiegała przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy – podała PAP powołując się na źródło w PUW. Rzecznik prasowy wojewody Mirosław Piontkowski powiedział, że oficjalna informacja na ten temat zostanie podana na konferencji prasowej po południu. "Nie ma możliwości, żeby wojewoda tego nie podpisał" - dodał. Powołał się przy tym na to, że wnioskujący o pozwolenie drogowcy spełnili wszystkie wymogi prawne.

Sprawa Doliny Rospudy trafiła do Brukseli

cz cz, 08 lutego 2007 16:34

Urzędnicy w Komisji Europejskiej ze zdumieniem przyjęli decyzję rządu w Warszawie o rozpoczęciu budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Zaskoczenie jest tym większe, że Bruksela uznała kilka tygodni temu, że zgoda na budowę przez obszar chroniony jest złamaniem przepisów Unii Europejskiej.

Wyrok na Rospudę

cz wt, 06 lutego 2007 06:15

Minister środowiska Jan Szyszko zgodził się ostatecznie na budowę obwodnicy Augustowa. Pierwsze buldożery mogą się pojawić nad Rospudą już pod koniec lutego W czasie gdy w Warszawie w ramach obchodów międzynarodowego Dnia Mokradeł naukowcy z całego świata zachwycali się unikatowymi walorami przyrodniczymi torfowisk rzeki Rospudy, minister środowiska podpisywał na nie wyrok.

Organizacje ekologiczne ostrzegają: i wy możecie zapłacić za zniszczenie doliny Rospudy.

mm pon, 29 stycznia 2007 14:58

29 stycznia, Bruksela, Warszawa, Kraków, Białystok. Pięć organizacji ekologicznych, polskich i miedzynarodowych, wysłało dziś ostrzegawczy list do firmy Budimex-Dromex S.A, która została wybrana na wykonawcę budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. BirdLife International, CEE Bankwatch Network, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polska Zielona Sieć i WWF powołują się na unijną dyrektywę o odpowiedzialności za szkody w środowisku naturalnym1 (Environmental Liability Directive), która obciąża konsekwencjami nie tylko zleceniodawców szkodliwych inwestycji, ale także bezpośrednich wykonawców. Taki los może spotkać np. firmę, która podejmie się budowy kontrowersyjnej drogi ekspresowej przez chronione unijnym prawem mokradła w dolinie Rospudy na Podlasiu.

RPO: Obwodnica Augustowa przez Dolinę Rospudy wbrew Konstytucji!

cz pt, 26 stycznia 2007 17:47

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministra Środowiska prof. Jana Szyszko stwierdził, że decyzja środowiskowa zezwalająca na budowę obwodnicy Augustowa przez chronioną Dolinę Rospudy jest niezgodna nie tylko z Ustawą o Ochronie Przyrody, ale także z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. RPO złożył wniosek o uchylenie wydanej przez Wojewodę Podlaskiego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Augustowa w ciągu drogi ekspresowej S-8.

Via Baltica tylko przez Łomżę

cz wt, 02 stycznia 2007 12:04

Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu wariantów przebiegu trasy Via Baltica od Warszawy do granicy polsko-litewskiej do dalszych prac wybrano trzy – i wszystkie przebiegają przez Łomża – potwierdza nieoficjalnie wysoki przedstawiciel Scott Wilson.

Via Baltica: Ominąć Białystok z daleka

cz wt, 02 stycznia 2007 06:15

Eksperci planujący przebieg Via Baltiki co do jednego są zgodni - prowadzenie tej międzynarodowej trasy przez stolicę podlaskiego jest bez sensu. Zatrudnieni przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad specjaliści z międzynarodowej firmy Scott Wilson przeanalizowali prawie 60 wariantów przebiegu Via Baltiki. Ich zdaniem ta trasa łącząca Warszawę z Litwą i innymi krajami nadbałtyckimi powinna prowadzić przez Ostrów Mazowiecką, Łomżę, Ełk i Suwałki, omijając zarówno Białystok, jak i Augustów.

KE: budowa w dolinie Rospudy łamie przepisy UE

cz wt, 12 grudnia 2006 16:48

Zgoda na budowę obwodnicy Augustowa, która ma przebiegać doliną Rospudy, jest złamaniem unijnych przepisów - stwierdziła Komisja Europejska. Bruksela wszczęła więc postępowanie przeciwko Polsce w związku z planami budowy. Warszawa ma teraz 2 miesiące na wyjaśnienia.

Via Baltica: apel z całego świata

cz cz, 07 grudnia 2006 22:47

Ponad 10 tysięcy osób z zagranicy – przede wszystkim z Anglii, Belgii, Francji i Hiszpanii - apeluje do Premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie drogi “Via Baltica”. W ten sposób dołączyli oni do 150 tysięcy Polaków, którzy latem tego roku zwracali się z prośbą do Prezydenta Kaczyńskiego o ratunek dla Doliny Rospudy, którą zniszczyć ma planowana droga.

Greenpeace protestuje: NIE dla obwodnicy przez Rospudę.

mm so, 18 listopada 2006 22:31

300 działaczy Greenpeace i Zielonego Mazowsza przyjechało z całej Polski do Augustowa, w proteście przeciwko budowie obwodnicy, która przecinałaby bezcenną przyrodniczo Dolinę Rospudy. Ochraniało ich 100 policjantów, a gwizdami obelgami typu „gówniarze, oszołomy, sprzedawczyki” przywitało ich wielu spośród 200 mieszkańców uzdrowiska. Na czele demonstracji szli działacze z napisem „Aby drogi nie zabijały” z symbolicznymi sygnalizatorami świetlnymi na plecach. Biegnąca przez Augustów trasa Warszawa – Wilno jest zmorą mieszkających przy niej ludzi, którzy z władzami Augustowa zabiegają o budowę obwodnicy. Ekolodzy mówią obwodnicy „TAK”, ale w żadnym wypadku nie przez Rospudę, tylko przez Chodorki. Burmistrz Augustowa ucina: dla obecnej trasy obwodnicy nie ma alternatywy”.

« · «« · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę