Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Politycy POprowadzą Via Balticę przez Łomżę

cz śr, 24 października 2007 06:42

Rospuda jednak ocaleje. Politycy PO zmieniają przebieg trasy Via Baltica – pisze DZIENNK. Swoje plany budowy dróg nazywają Narodowym Programem Wielkiej Budowy. W przypadku Via Baltiki popierają wariant polecany przez firmę Scott Wilson - z dala od Rospudy. "Trasa pobiegnie przez Łomżę i Ełk - mówi DZIENNIKOWI współtwórca projektu inż. Jan Jakiel

Europarlamentarzyści wybierają Via Balticę przez Łomżę

cz cz, 13 września 2007 16:45

Via Baltica przez Łomżę to jedyna szansa na uniknięcie szkód w środowisku – tak można podsumować raport, który w czwartek przyjęła Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. To finał czerwcowej wizyty w Polsce kilkuosobowej delegacji europarlamentarzystów, którzy na miejscu zapoznawali się sytuacją związaną z budową obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Raport choć ma jedynie wymiar polityczny oznacza apel Parlamentu Europejskiego do polskich władz o wstrzymanie budowy obwodnicy Augustowa i poprowadzenie Via Baltica przez Łomżę.

„8” i „61” powinny być równe

cz śr, 05 września 2007 14:49

„8” jest tak samo potrzebna regionowi i krajowi jak „61” - przekonywał prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kraszewski z Instytutu Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej podczas konferencji dotyczącej rozwiązań drogowych w północno-wschodniej Polsce. Konferencja dziś odbyła się w łomżyńskim ratuszu. Jak dodawał profesor mamy prawo domagać się by „61” została podniesiona do klasy drogi ekspresowej, a na jej rozwój przeznaczone odpowiednie środki finansowe. - Przyszłe pokolenia nam tego nie wybaczą, jeśli tę sprawę zaniedbamy teraz – podsumował blisko trzygodzinne spotkanie prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.

Via Baltica: Eksperci sobie, a rząd sobie...

cz pon, 06 sierpnia 2007 08:51

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wkrótce ujawni ostateczne wyniki analizy zleconej firmie Scott Wilson, a dotyczącej przebiegu trasy Via Baltica. Jak się dowiedział DZIENNIK, efekty prac ekspertów nie będą miały znaczenia dla rządu. W rozmowie z dziennikarką DZIENNIKA Izabelą Marczak generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek mówi, że droga ma iść przez Białystok, bo taki korytarz może dostać dofinansowanie z UE.

Urzędnicy upierają się przy Rospudzie.... DZIENNIK o Via Baltica raz jeszcze

cz so, 04 sierpnia 2007 07:03

Narasta spór wokół obwodnicy Augustowa. Tym razem między rządem a firmą Scott Wilson, która uznała drogę przez Rospudę za zły wariant - pisze DZIENNIK. Urzędnicy nie chcą, by trasa ominęła Białystok i Augustów, a przeszła przez Łomżę. "Obowiązujący korytarz wytyczony dla Via Baltica nie został przeanalizowany przez firmę Scott Wilson" - twierdzi Jacek Bojarowicz, wicedyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, broniąc budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. "To kłamstwo w żywe oczy" - twierdzą ci, którzy pracowali przy ekspertyzie.

GDDKiA (nie) wyjaśnia...?

cz pt, 03 sierpnia 2007 16:56

Po piątkowej publikacji „Dziennika” o utajnionym raporcie w sprawie przebiegu Via Baltica na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad opublikowano specjalne oświadczenie... Zgodnie z nim opracowanie firmy konsultingowej Scott & Wilson „zawiera rażące błędy” i „ i dlatego nie chcieliśmy (my – GDDKiA – pod. red.,) go nagłaśniać”. Po kilku minutach oświadczenie to ze strony jednak zniknęło... i już nie powróciło. Nim jednak oświadczenie usunięto, niektórym dziennikarzom udało się je skopiować... - dziękujemy. Oto jego treść.

Via Baltica przez Łomżę...

cz pt, 03 sierpnia 2007 09:27

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ujawniła wyników ekspertyzy, którą sama zamówiła - dowiedział się DZIENNIK. Według ekspertów z firmy Scott Wilson przebieg trasy Via Baltica przez Rospudę nie jest optymalny. Droga powinna zostać wytyczona przez Łomżę, z dala omijając chronione torfowiska wokół Augustowa.

KE o sprawie Rospudy: sprawa bez precedensu

cz pon, 30 lipca 2007 14:21

Komisja Europejska zwróciła się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z prośbą o wydanie nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. To odpowiedź Komisji na list polskiego rządu, w którym wyraził on wolę wznowienia budowy już 1 sierpnia, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków.

Ekolodzy jadą nad Rospudę

cz pon, 30 lipca 2007 07:32

Greenpeace i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zakładają obóz w Dolinie Rospudy. W ten sposób chcą powstrzymać prace budowlane obwodnicy Augustowa, która w cennej przyrodniczo dolinie rzeki mają ruszyć od 1 sierpnia. Obóz ekologów stanie na działce zakupionej przez organizacje ekologiczne i osoby prywatne, położonej na terenie, który według planów drogowców ma stać się w przyszłości częścią obwodnicy Augustowa.

Odkryj w sobie ekologa!

cz pt, 27 lipca 2007 14:24

Przeciw niszczeniu Doliny Rospudy i za budową drogi przez Łomżę będą demonstrować ekolodzy w siedmiu miastach Polski. W niedzielę happeningi odbędą się równolegle w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Cieszynie. Będziemy apelować do polskich władz, by nie podejmowały prac budowlanych, które zniszczą ten bezcenny obszar – podkreśla Iwona Kukowka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Ekolodzy będą również zwracać uwagę, iż budowa odcinka drogi Via Baltica mającego przebiegać przez Dolinę Rospudy jest sprzeczna z prawem unijnym, a „jedynym odpowiednim wariantem tego fragmentu Via Baltica byłaby trasa Łomża-Chodorki-Suwałki”.

Greenpeace zapowiada obronę Doliny Rospudy

cz wt, 17 lipca 2007 14:11

Za dwa tygodnie kończy się okres ochronny lęgu ptaków, i rozpoczną się prace ziemne i budowlane nad rzeką Rospudą zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. „Będziemy robić wszystko, by zatrzymać zniszczenie – odpowiada Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Uszłyszeli nasze argumenty...

cz cz, 14 czerwca 2007 10:37

Przedstawiciele samorządów i przedsiębiorców z Łomży i Ostrołęki, a także ekolodzy spotkali się wieczorem z członkami Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Komisja przyjechała do Polski, aby zapoznać się z kwestią budowy obwodnic Augustowa i Wasilkowa. Jej członkowie wcześniej rozmawiali o tym z lobbującymi za budową przedstawicielami rządu, politykami z Białegostoku i mieszkańcami Augustowa. Podczas tego spotkania usłyszeli argumenty drugiej strony w tym sporze i byli tym bardzo zaciekawieni...

Ekolodzy żądają ujawnienia raportu Scott&Wilson w sprawie Via Baltica

cz pon, 21 maja 2007 09:57

Przedstawienia społeczeństwu dotychczasowych wyników analizy przeprowadzonej przez firmę Scott&Wilson, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadza całościową analizę korytarza drogowego Via Baltica, którego polska część ma połączyć Warszawę z granicą w Budzisku – domaga się Greenpeace. Organizacja ekologiczna, która sprzeciwiała się budowie obwodnicy Augustowa przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy żąda od partii politycznych natychmiastowego przeznaczenia sumy równej kosztowi referendum na poprawę bezpieczeństwa na ulicach Augustowa.

Sąd uchylił decyzję ministra ws. drogi przez Rospudę

mm cz, 26 kwietnia 2007 16:43

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie ministra środowiska w sprawie drogi przez dolinę Rospudy i nakazał ponownie rozważyć, czy powinna przebiegać ona tunelem, czy estakadą.

Trybunał wydał zakaz zalesiania w dolinie Rospudy

cz śr, 18 kwietnia 2007 20:02

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał na wniosek Komisji Europejskiej (KE) natychmiastowy nakaz wstrzymania zalesiania w Puszczy Augustowskiej "jako środka kompensacyjnego" związanego z budową obwodnicy Augustowa - poinformowała rzeczniczka KE Barbara Helfferich. - Polska nie może prowadzić zalesiania. Decyzja jest wykonalna natychmiast - powiedziała rzeczniczka.

Wpłynęła skarga w sprawie Rospudy

cz pon, 16 kwietnia 2007 13:38

Do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w związku z budową obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Dołączono do niej wniosek o wydanie zakazu zalesiania Puszczy Augustowskiej.

Miliony za obwodnicę Augustowa

cz pt, 06 kwietnia 2007 17:21

Ewentualne zablokowanie inwestycji w Dolinie Rospudy może kosztować Skarb Państwa kilkanaście milionów złotych - dowiedział się RMF FM. Taką kwotę otrzymałaby firma Budimex-Dromex wykonawca obwodnicy Augustowa, jeśli trybunał w Luksemburgu zdecydowałby o zatrzymaniu budowy.

Ruszyły prace w Dolinie Rospudy

cz pon, 02 kwietnia 2007 20:33

Ruszył drugi etap budowy obwodnicy Augustowa, która ma przebiegać przez Dolinę Rospudy - dowiedział się reporter RMF FM. Koparki i spychacze rozpoczęły zdejmowanie wierzchniej warstwy ziemi na początku trasy od strony Augustowa.

Sprawa Rospudy do Trybunału UE

cz śr, 21 marca 2007 11:31

Komisja Europejska (KE) skierowała dzisiaj sprawę kontrowersyjnej budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospudy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu - poinformowała KE. KE już od grudnia kwestionuje budowę obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy, a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej.

Naukowcy w obronie Doliny Rospudy

cz śr, 14 marca 2007 13:02

Dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Warszawskiego i Kierownik Zakładu Botaniki Środowiskowej prof. dr hab. Stanisław Kłosowski odcina się od wypowiedzi prof. Henryka Tomaszewicza w sprawie doliny Rospudy. Jak twierdzi prof. Stanisław Kłosowski profesor Tomaszewicz mówiąc, że przecięcie doliny Rospudy estakadą nie zniszczy środowiska, wypowiadał tylko swoją opinię, która jest odmienna od opinii pozostałych pracowników Instytutu, a jego wnioski nie są poparte żadnymi badaniami naukowymi.

« · «« · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę