Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 27 września 2023 napisz DONOS@

Z Buenos Aires do Łomży

Z Omarem i Claudio Alvarezami, aktorami-bliźniakami spod znaku Strzelca z Buenos Aires w Argentynie, o Madonnie, lalkach i „Walizce” rozmawia w Łomży Mirosław R. Derewońko

Mirosław R. Derewońko: Udzielaliście Panowie wywiadu na dachu teatru?

Omar i Claudio Alvarez: Nigdy!!!

MRD: A może mieliście sesję fotograficzną na dachu?

Omar i Claudio: Nigdy!!

MRD: To może byliście kiedyś w Polsce?

Omar i Claudio: Nigdy!

MRD: Czemu odpowiadacie razem?

Omar: Bo jesteśmy bliźniakami. Mamy po 37 lat. I po dwoje dzieci. Ja dwóch synów (6 i 2 lata), Claudio córkę (9 lat) i syna (3 lata).

MRD: Też się bawią lalkami?

Claudio: Oczywiście, tak jak my dzieciństwie, jakieś 26 lat temu. Ale bawiliśmy się i szklankami, i samochodami, i wszelkimi przedmiotami. Tak jak umieją bawić się tylko dzieci, czyli – wszystkim.

Omar: Ta pasja przetrwała w nas do dziś. Przygotowaliśmy 20 premier! I tak jak dzieci, chociaż jesteśmy już dorośli, wciąż sięgamy po rozmaite przedmioty, zależnie od przedstawienia. Tego wymaga nasz zawód.

MRD: Kiedy wybieraliście sie do Łomży z Buenos Aires, w Polsce gościł z pierwszą pielgrzymką Ojciec Święty Benedykt XVI.

Omar: Wiemy, wiemy. Z telewizji, radia i gazet. Nasza mama zadzwoniła nawet do naszego teatru, żeby powiedzieć że w Polsce pada deszcz. Argentyna jest też krajem katolickim. O Polsce dużo dowiedzieliśmy się wcześniej, bo papieżem był Jan Paweł II.

Claudio: W kaplicy na lotnisku mieliśmy nawet znak.

MRD: Z Nieba...?

Claudio: Tego nie da się teraz z całą pewnością stwierdzić... Zobaczymy po festiwalu.

Omar: Weszliśmy do kaplicy na lotnisku w Buenos Aires, żeby pomodlić się przed wylotem o opiekę przed figurą Matki Boskiej Częstochowskiej. Ona jest opiekunką udających się w podróż samolotem. Tamtejszy ksiądz poprosił mnie o pomoc w przeniesieniu rzeźby – jak się dowiedzieliśmy, pochodzącej zresztą z Polski – w pobliże okna. Przy okazji spytał, gdzie się wybieramy. Powiedzieliśmy, że na festiwal teatralny aż za Warszawę. A on na to: „Jak tu jesteście dzisiaj, to Czarna Madonna pomoże wam szczęśliwie dolecieć”.

Claudio: I my w to wierzymy, bo jesteśmy praktykującymi katolikami...

Omar: A może Matka Boża pomoże nam także wygrać festiwal w Łomży...? 

MRD: Pójdziecie też pomodlić się przed Matką Boską Łomżyńską do Katedry? Jan Paweł II koronował Jej wizerunek z XVI wieku 15 lat temu, 4 czerwca 1991 r.. Nazwał Ją poetycko: Matką Pięknej Miłości...

Omar i Claudio: Będziemy u Niej na pewno.

MRD: Długo trwała podróż do Łomży?

Claudio: 17 godzin w powietrzu, a łącznie 25. Z Buenos Aires do Rzymu jest 15 tys. km. Potem przylecieliśmy do Warszawy i samochodem przyjechaliśmy do Łomży.

MRD: Czy wiecie, jaki ma polski tytuł „The Match Girl” - „Dziewczynka z zapałkami”, z którą przyjechaliście na XIX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"?

Omar (po kilku próbach): Cziefcińska esce pałkami! Do końca festiwalu postaram się nauczyć poprawnej wymowy.

MRD: Skąd dowiedzieliście się o „Walizce”?

Omar: Od któregoś z aktorów lalkarzy w Argentynie. Potem zacząłem poszukiwania w Internecie i znalazłem!

Claudio: I jesteśmy!

MRD: Dziękuję za rozmowę. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę