Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Elektrownia atomowa w Ostrołęce?

Główne zdjęcie
Widok na obecną elektrownię w Ostrołęce

Orlen Synthos Green Energy ogłosiło dziś wstępną listę możliwych lokalizacji reaktorów atomowych BWRX-300. Wśród siedmiu wskazanych miejsc znalazła się pobliska Ostrołęka.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w poniedziałek wstępne miejsca instalacji małych jądrowych reaktorów modułowych w Polsce o mocy 300 MWe. Jedną z lokalizacji miałaby być Ostrołęka, choć lista do końca roku ma się wydłużyć do 20. Orlen Synthos Green Energy wskazał dziś na: Ostrołękę, Włocławek, okolice Warszawy, Dąbrowę Górniczą, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg-Stalowa Wola. 

Teraz, zgodnie z zapowiedziami, wskazane miejsca będą poddane co najmniej dwuletnim badaniom, by następnie przeprowadzić dialog z lokalnymi społecznościami. 

W obecności Marka Brzezinskiego, ambasadora USA w Polsce i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka podpisano dziś list intencyjny z amerykańskim EXIM Bankiem na 3 mld dol na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy. Kolejny 1 mld dol. zadeklarowała agencja DFC.

"Myślę, że ten reaktor powstanie na przełomie 2028-2029. To jest dobra informacja dla całej gospodarki. To jest bardzo szybkie tempo" – mówił prezes Daniel Obajtek.

„BWRX-300 to chłodzony wodą, z obiegiem naturalnym, mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe. Posiada pasywne systemy bezpieczeństwa, które wykorzystują podstawy konstrukcyjne i licencyjne wcześniejszej konstrukcji GEH – reaktora ESBWR 1520 MWe, który przeszedł proces licencjonowania w Stanach Zjednoczonych” - czytamy na stronie Orlen Synthos Green Energy. Technologia ta ma zerową emisję CO2, a powstaje w obiekcie nie większym niż boisko piłkarskie. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę