Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 maja 2025 napisz DONOS@

20 maja mija termin rozliczenia składki zdrowotnej dla niektórych przedsiębiorców

Wkrótce mija termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, który dotyczy wielu przedsiębiorców, w tym osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Do 20 maja osoby prowadzące własne firmy, opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

- Obowiązek przekazania dokumentu z rozliczeniem składki zdrowotnej za ubiegły rok dotyczy nie tylko przedsiębiorców aktualnie prowadzących własną firmę, ale także osób, które w ubiegłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a w 2024 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu choćby przez jeden dzień. Obejmuje to również płatników, którzy rozpoczęli działalność od stycznia 2025 roku i opłacają podatek na zasadach ogólnych - informuje    Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2024 r.) – w przypadku płacenia podatku w formie ryczałtu lub za cały rok składkowy (od lutego 2024 r. do stycznia 2025 r.) – jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych.

W pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty, a następnie złożyć roczne rozliczenie. Roczny bilans składki zdrowotnej należy przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2025 r. do 20 maja.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wypełniają roczne rozliczenie w bloku XII na formularzu ZUS DRA. Natomiast przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za inne osoby, takie jak pracownicy czy zleceniobiorcy, wypełniają blok III. F na druku ZUS RCA.

Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wynika nadpłata, a przedsiębiorca nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, na swoim profilu na PUE/eZUS w dokumentach roboczych znajdzie  wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować (np. uzupełnić dane dotyczące rachunku bankowego, na który ma być dokonany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS), podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE/eZUS do 2 czerwca. Wówczas ZUS przekaże nadpłatę na wskazany rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, Zakład rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca bieżącego roku.

- Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, powinien je przekazać najpóźniej w dniu składania wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie zamierza składać takiego wniosku, termin na złożenie dokumentów upływa 1 lipca 2025 roku - wyjaśnia rzeczniczka.

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę