Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Krótszy czas na przekazywanie korekt do ZUS

Od tego roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się wiadomości przypominającej o tej zmianie na swoich profilach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jakie są nowe terminy składania korekt

Płatnik składek może przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy:

  • od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. – w terminie do 1 stycznia 2024 r.,
  • od stycznia 2022 r. – do 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc.

Po tym czasie ZUS nie przyjmie korekt, ponieważ nie będzie już możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Modyfikacje będą dopuszczalne jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

- Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za lata 1999-2021. Sprostowanie tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik województwa podlaskiego.

Dane w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące można korygować przez okres do 5 lat, liczony od terminu płatności składek za dany miesiąc.

 

ZUS oferuje pomoc dla płatników

Płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy ZUS i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych.

- Pomoc w sprawdzeniu rozliczeń, jak również wyjaśnienie zasad  dotyczących korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr  tel. 22 560-16-00, a także w dowolnej placówce ZUS – dodaje rzeczniczka.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę