sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Z życiówkami wystartował sezon pływacki

Lena Aleksandrowicz z mistrzem Radosławem Kawęckim

Bez medali, ale z rekordami życiowymi łomżyńscy pływacy klubu Butterfly Łomża zakończyli zmagania w IV serii ogólnopolskich zawodów Od Młodzika do Olimpijczyka. Zawody rozegrano w minioną sobotę w Warszawie po okiem aktualnego mistrza świata na dystansie 200 m w stylu grzbietowym - Radosława Kawęckiego.

Na pływalni olimpijskiej CSR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do rywalizacji stanęło 872 zawodników z 71 klubów z niemal całej Polski. Cykl Od Młodzika do Olimpijczyka rozgrywany jest od 2011 roku. Zmagania odbywają się w II blokach. Najmłodsi pływacy z roczników 2012-2013 startują na dystansach 50 metrów, a starsi - 2008-2011 na dystansie 100 metrów.

Najmłodsza reprezentantka Łomży Lena Aleksandrowicz (2013 r.) pobiła swoje rekordy życiowe na dwóch dystansach. Na 50 m w stylu grzbietowym z czasem 51,10 sek. zajęła V miejsce, a w stylu dowolnym, z czasem 47,59, uplasowała się na 17 miejscu.

Filip Rudczyk (13 lat), który w stylu grzbietowym na dystansie 100 m w walce o brązowy medal przegrał o… 0,06 sek. Na pocieszenie z czasem 1:10,71 zawodnik poprawił swój rekord życiowy. W stylu dowolnym Filip uplasował się na 10 pozycji, z wynikiem 1:05,04 poprawiając życiówkę o prawie 2 sek.

Kaja Kurpiewska (13 lat) w stylu dowolnym z rekordem - 1:08,08 zajęła 8 miejsce, a w stylu grzbietowym - 12 miejsce, poprawiając swój rekord o 3 sek. (1:19,40)

O rok starsza Eliza Chrzanowska w stylu grzbietowym (1:18,15) zajęła 10 miejsce i 12 stylem dowolnym 1:09,44. (życiówka)

Igor Darmetko (14 lat) z czasem 1:12,39 (wyrównany r.ż) zajął 6 miejsce w stylu grzbietowym oraz 15-te w stylu dowolnym (1:03,30).

Kaja, Filip i Igor - na co dzień trenują pod okiem trenera Bartosza Kutnego, a Lena i Eliza  - trenera Tomasza Drozdowskiego.

„Sobotnimi zawodami inaugurujemy tegoroczny sezon startowy. Poziom zawodów był bardzo wysoki,  o czym świadczyć może, że w wielu konkurencjach brali udział zawodnicy osiągający najlepsze czasy w Polsce, w swoich rocznikach. Łomżyńscy zawodnicy pokazali, że w niczym nie ustępują pływakom, uczącym się często w renomowanych szkołach mistrzostwa sportowego o profilu pływackim i potrafią nawiązać z nimi równorzędną walkę. Przed nami zawody rocznikowe, w których - mamy nadzieję - będziemy walczyli o jak najwyższe lokaty. Najważniejsze jest jednak, aby młodzi zawodnicy dzięki startom w zawodach złapali „bakcyla” sportowego, dzięki czemu będą chcieli kontynuować przygodę z pływaniem, promując sportowy styl życia” - podsumowuje Prezes UKS Butterfly Jarosław Szeremet.