Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

18. Pułk w Łomży otrzymał sztandar

- Uczynimy wszystko, aby być godnymi spadkobiercami historii i tradycji 33. Pułku Piechoty - tak na Placu Niepodległości w piątek, 3. września 2021 r., obiecał pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Przy ministrze obrony narodowej Mariuszu Błaszczaku dziękował społeczeństwu Łomży i Ziemi Łomżyńskiej za ufundowanie sztandaru: samorządy, firmy i obywatele zebrali ok. 115 tysięcy zł. - Jeżeli zajdzie potrzeba, to krwi własnej ani życia szczędzić nie będziemy dla naszej ukochanej Ojczyzny... Sztandar 18. Pułku defilował przed pododdziałami, a w sobotę wdzięczni za sztandar żołnierze zorganizowali piknik w koszarach przy Alei Legionów. Niesforny wiatr historii wiał, kędy chciał. Podczas uroczystości był tak silny, że zdmuchnął nawet sztandar 18. Pułku tuż przed poświęceniem - z metalowych słupków, na których położono drzewce.

Na Placu Niepodległości odbyło się nabijanie gwoździ przez fundatorów na drzewcu sztandaru 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Symbol jedności, męstwa i ofiarności Wojska Polskiego był poświęcony przez bp. Tadeusza Bronakowskiego i duchownych: prawosławnego i ewangelickiego. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręczył sztandar Mariuszowi Błaszczakowi, ministrowi obrony narodowej, który dał go dowódcy 18. Pułku płk. Pawłowi Gałązce. Po ucałowaniu brzegu płótna dowódca podał sztandar dowódcy pocztu ppor. Mikołajowi Łojkowi, w asyście z chorążym Januszem Toczko i plutonowym Sylwestrem Modzelewskim. Poczet przemaszerował ze sztandarem przed pododdziałami na placu, co oglądali mieszkańcy z trybuny honorowej i od strony skweru oraz ulicy Giełczyńskiej. Banner na trybunie przypomniał patrona 18. Pułku generała brygady Mariana Raganowicza (1882-1940). Przedwojenny dowódca 33. Pułku Piechoty pochodził z Sieniawy i dał się poznać jako obrońca Łomży w 1920 r., żołnierz wojny polsko-rosyjskiej, a potem z Niemcami w kampanii wrześniowej 1939. Funkcjonariusze NKWD mordowali go wiosną 1940 r. w Charkowie...

Oczekiwanie
Na uroczystość przybyły pododdziały: 18. Pułku i 13. Batalionu Lekkiej Piechoty, uczniowie klas mundurowych: "Ekonomika" w Łomży i LO w Ciechanowcu. Trzy potężne pojazdy z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie: Rosomak, wóz medyczny, Hardun z dźwigiem, a naprzeciw  kilkanaście koni z: kawalerzystami 10. Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa i Pisza w mundurach z 1935 r. pod dowództwem rotmistrza Zdzisława Kijora i husarzem w stalowym pancerzu z Grajewa. Pośrodku placu - sektor dziennikarzy, operatorów kamer i fotoreporterów. Od strony Giełczyńskiej stanęli goście oficjalni: fundatorzy sztandaru, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe. Zwykli mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego na płytę placu nie mieliby wstępu. Na przyjazd ministra Błaszczaka czekali: generał dyw. Maciej Jabłoński z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Dariusz Pluta - zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec - do niej należy18. Pułk z Łomży.

Wdzięczność
Nowy sztandar jest 5. w historii łomżyńskiego Wojska Polskiego. 33. Pułk Piechoty miał w 20-leciu międzywojennym dwa, fundowane przez społeczeństwo: jeden z 1918 r., zaprawiony w boju 1919 i 1920, zaś drugi z 1925 do kampanii września 1939; trzeci po wojnie Batalionu Szkolnego i czwarty Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, którym od 1996 do 2002 dowodził ppłk Ludwik Zalewski - prezes Klubu Fort jako skarbnik Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru 18. ŁPL odczytał "Akt ufundowania sztandaru". Nabijanie gwoździ to uderzenie młotkiem w tabliczkę na drzewcu z nazwą fundatora. Nabijali, m.in., wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, matka chrzestna, i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, ojciec chrzestny. Akt nadania sztandaru przez prezydenta Andrzeja Dudę odczytał major Daniel Mazur. Sztandar 18. Pułku ma kształt kwadratu 75 cm na 75 cm. Awers to krzyż czerwony z orłem pośrodku w laurze, w 4 rogach na białym tle liczba 18 w laurach. Strona odwrotna to krzyż. W centrum w laurze - jedno nad drugim słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. 4 odznaki w laurze w rogach: 33. Pułku i 18. Pułku; herby: Łomży, powiatu łomżyńskiego. Poczet po przyjęciu sztandaru zaprezentował symbol w defiladzie, a na koniec zaśpiewano "Pieśń Legionów". 

Symbolika
Minister Błaszczak jako jedyny wygłosił przemowę. - Polska się zbroi, aby nasza Ojczyzna była bezpieczna - mówił w Łomży. - Jesteśmy świadomi zagrożeń... Przybliżył sytuację granicy polsko-białoruskiej, którędy przedostają się setki migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu. - Jedyną realną, skuteczną odpowiedzią na zagrożenia, które stoją przed Rzeczpospolitą jest to, żeby Wojsko stało na straży naszych granic - stwierdził minister. - Ja zapewniam Państwa, że Polska jest bezpieczna.

Mszę w Katedrze sprawował biskup Bronakowski. Przypomniał słowa kardynała S. Wyszyńskiego, że "sztandar jest świętością po hymnie". - Słowo Bóg wiąże się z naszym dziedzictwem, z wiarą ojców. Bóg jest początkiem i celem... Przypomniał również męstwo oręża polskiego, który bronił Europy w 1683 r. przed nawałą turecką, islamską, a w 1920 r. przed nawałą bolszewicką, ateizmem. 

Radość
Brama szeroko otwarta zapraszała na dzień otwarty 18. Pułku. Kilka tysięcy łomżyniaków w sobotę odwiedziło koszary, gdzie od ponad 100 lat stacjonują obrońcy Ojczyzny. Pokazy sprzętu, atrakcje dla dzieci, tor przeszkód, wojskowa grochówka, czołg Leopard, trenażer wieży BWP, recital Magdy Sinoff z MDK - DŚT i szer. Tomasza Wiśniewskiego - to wybrane punkty programu. - Zaprosiliśmy łomżyniaków z rodzinami w dowód wdzięczności za ufundowanie sztandaru - mówi major Daniel Mazur. - Piknik pod drzewami to okazja, żeby spotkać się, porozmawiać, miło spędzić czas z nami, żołnierzami. Połączyliśmy integrację społeczeństwa z Wojskiem i edukację w radosnych nastrojach.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146  

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę