Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 września 2021 napisz DONOS@

Infrastruktura ma być zgodna z unijnym prawem ochrony środowiska

„Od początku marca nie powinny być wydawane zezwolenia na budowę ani rozpoczynane roboty w projektach dofinansowywanych z UE, jeśli zaskarżona została ich zgodność z unijnym prawem ochrony środowiska” - o takim zaleceniu pisze dzisiejsza Rzeczpospolita jaki miał ogłosić inwestorom minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Dziennik Rzeczpospolita precyzuje, że to efekt nacisków Komisji Europejskiej, która już wcześniej zażądała zmian tzw. specustaw, w tym drogowej. Gazeta podaje, że rząd przygotował nowelizację przepisów, ale na razie to plany i chyba bardziej chodzi o przeczekanie KE. Brak działania może jednak doprowadzić do zatrzymania funduszy, a na dziś są to inwestycje za 17 mld, a w planach są kolejne. 

Proszony o komentarz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział Rzepie: – Koronawirus nie zatrzymał polskich inwestycji i decyzja Komisji Europejskiej także ich nie zatrzyma. Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić zaplanowane projekty zgodnie z harmonogramem.

Gazeta wymienia około 1100 kilometrów dróg zagrożonych. Wśród tych inwestycji są projektowane odcinki m.in. na S16 Borki Wielkie – Mrągowo i na S19 Ploski – Haćki. 

Owy odcinek Via Carpatii znajduje się między Bielskiem Podlaskim a Białymstokiem. Niedawno publikowaliśmy propozycję ekologów poprowadzenia korytarza Via Carpatii od Bielska Podlaskiego przez Zambrów do Via Baltiki w Łomży. Decyzja KE przychodzi w sukurs tym działaniom ekologów, którzy dostrzegają także zagrożenia budowy S16 przez Biebrzański Park Narodowy. Stąd najlepszą opcją przez nich wskazaną jest wpięcie Via Carpatii i S16 pod Łomżą. 

To oczywiście na razie niczego nie przesądza, ponieważ przy niektórych odcinach mówi się o finansowaniu inwestycji tylko środkami krajowymi.

Via Carpatia i S16 przez Łomżę?

210819083017.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę