sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łobodziński z kolejnym Pucharem Świata

Piotr Łobodziński z Pucharem Świata Towerrunning Tour 2019

Piotr Łobodziński, zawodnik biegający na całym świecie w barwach LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, po raz szósty zdobył Puchar Świata w Towerruning. W ostatnim zaliczanym do klasyfikacji biegu na 119. piętro Shanghai Tower , drugiego co do wysokości budynku świata, Polak był drugi . - Aby zdobyć Puchar powinienem zwyciężyć lub być drugi, ale wtedy Malezyjczyk nie mógł być wyżej niż na piątym miejscu – spekulował przed biegiem Łobodziński i i dokładnie ten drugi scenariusz się zrealizował.

Shanghai Tower
Piotr Łobodziński wraz z żoną Iwoną Wicha

W  tym sezonie biegacze rywalizujący w Pucharze Świata startowali w 33 zawodach rozegranych w 18 krajach. Biegi  odbyły się w Europie, Ameryce,  Azji i Oceanii. Rywalizacja  o Puchar Świata  trwała do ostatnich zawodów, które rozegrano w Szanghaju. Shanghai Tower International Vertical Marathon to bieg po schodach na drugi co do wielkości wieżowiec świata mający 632 metry wysokości. Biegacze wbiec musieli „tylko” na wysokość 552 metry pokonując 119 pięter i 3398 schodów.  Przed tym biegiem w walce o Puchar Świata liczyło się czterech zawodników. Największe szanse miał Malezyjczyk Wai Ching Soh, po nim był Polak Piotr Łobodziński, ale liczyli się także Meksykanin Alexis Trujillo i Niemiec Görge Heimann.

Łobodziński w tym biegu nie był najszybszy, ale główni rywale wypadli jeszcze słabiej. Zwyciężył Australijczyk Bourne, który pokonał 3398 schodów w czasie 17 minut i 33 sekund. Był o niespełna pół minuty szybszy od Łobodzińskiego (17:57), który zajął drugie miejsce. Na trzecim miejscu stanął Chińczyk Wenbo Zeng (18:15).

Ostatecznie po zsumowaniu punktów ze wszystkich 33 biegów Pucharu Świata Towerrunning Tour, okazało się, że Polak zgromadził 964 punktów - o 10 więcej od Malezyjczyka Soha i równo 100 od Meksykanina Trujillo. Andrzej Korytkowski, prezes LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża ciesząc się ze zwycięstwa Łobodzińskiego podkreśla, że jest to już szósty Puchar Świata zdobyty przez naszego biegacza. - Wcześniej zdobył ich pięć w latach 2013-2017, a w 2018 był drugi – podaje Korytkowski.

Jako ciekawostkę podaje także, że w biegu na  Shanghai Tower wystartowała również zawodniczka  LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża Iwona Wicha – żona  Piotra Łobodzińskiego, która bieg ukończyła na dziesiątym miejscu wśród kobiet.