Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 837

Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji

Główne zdjęcie

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka ma swój sztandar. Tworzona od ubiegłego roku Żelazna Dywizja siedzibę dowództwa ma w Siedlcach, ale na jej sztandarze, obok herbu tego miasta, jest także herb Łomży. To nawiązanie do 18. Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży, a tradycje dziedziczy nowa dywizja. W Łomży będzie także stacjonował wchodzący w skład Żelaznej Dywizji 18 Pułk Logistyczny. Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej już dziś zaprasza na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia formowania i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży. W najbliższy wtorek, 17. września 2019 roku, w mieście ma odbyć się największa od lat impreza wojskowa, podczas której będzie uroczyste odczytanie rozkazu o sformowaniu pułku oraz powitanie jego dowódcy.

- Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa – mówił Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, który w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. W sobotę, podczas uroczystości w Siedlcach (gdzie znajduje się dowództwo Żelaznej Dywizji), minister wręczył jej sztandar dowódcy jednostki generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu. 
- Od dziś żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej są połączeni tym chwalebnym znakiem. Sztandar wojskowy jest symbolem wierności, honoru i męstwa. Sztandar wyróżnia żołnierzy. Jestem przekonany, że żołnierze 18. Dywizji, zasługują na miano tych obrońców Ojczyzny, którzy tak jak w 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty, Żelaznej Dywizji wyróżniali się męstwem broniąc naszej Ojczyzny - mówił podczas uroczystości minister. 

Generał zaprasza 
Jak poinformowano, sztandar 18. Dywizji Zmechanizowanej ufundowała społeczność Siedlec oraz społeczność Łomży. Nowa dywizja dziedziczy tradycje dawnej 18 Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży. W naszym mieście, na bazie Warsztatów Technicznych, powstanie, wchodzący w skład Żelaznej Dywizji, 18 Pułk Logistyczny. Pułk ma składać się z trzech batalionów: remontowego, transportowego i zabezpieczenia. W sumie służyć i pracować w nim ma około 650 żołnierzy i pracowników cywilnych. Datą rozpoczęcia jego formowania i funkcjonowania będzie 17. września 2019 roku, czyli dzień 80. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę, walczącą z Niemcami, w 1939 roku. Tego dnia w południe, na Starym Rynku, zostanie zorganizowana wielka uroczystość wojskowa. Do miasta przybyć mają przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Będzie uroczyste odczytanie rozkazu/Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego oraz powitanie dowódcy 18. Pułku Logistycznego w Łomży. Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, generał dywizji Jarosław Gromadziński, zaprasza na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia formowania i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży wszystkich mieszkańców miasta i okolicy. 

Odpowiedź na zagrożenia
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, oraz pułki: logistyczny, który formowany będzie w Łomży, ale także artylerii, przeciwlotniczy, inżynieryjny i batalion rozpoznawczy. Formowanie Dywizji jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. To reakcja na ekspansywną i agresywną politykę Rosji, m.in. odpowiedź na aneksję Krymu, militarne zaangażowanie i działania hybrydowe na wschodzie Ukrainy. Zgodnie z opracowanym przez Sztab Generalny Wojska Polskiego harmonogramem 18 Dywizja ma osiągnąć gotowość bojową w I połowie 2021 r. Jednostki wsparcia i zabezpieczenia, w tym pułk logistyczny w Łomży, są tworzone w III etapie i proces ten będzie zakończony do 2026 r. Całkowity koszt utworzenia dywizji oszacowano na 27 mld zł w perspektywie 10 lat.

200724092216.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę