sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Udany weekend łomżyńskich szachistów

Jerzy Chełstowski, Piotr Ciszewski i Tomasz Obrycki

Jerzy Chełstowski z Klubu Sportowego Elbrus Łomża oraz Maria Samełko reprezentująca Klub Szachowy Maraton Łomża wywalczyli brązowe medale w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego do 8 lat w szachach szybkich. Osiemnasta edycja tej imprezy odbyła się w minioną niedzielę w Białymstoku.

Do stolicy województwa wybrało się w sumie piątka zawodników z łomżyńskich klubów. W turnieju chłopców do 8 lat na starcie stanęli Tomasz Obrycki, Piotr Ciszewski i Jerzy Chełstowski. Trenujący na co dzień pod okiem Vafy Mammadova zawodnicy stanęli do rywalizacji w najmocniejszej grupie, w której aż roiło się od czołowych młodych szachistów w Polsce. Dość powiedzieć, że przeciwnikami łomżyniaków byli choćby mistrz i wicemistrz Polski do 6 lat z poprzedniego roku, a także aż czterech zawodników, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce krajowego czempionatu w kategorii do 7 lat także z ubiegłego roku. Szachiści Elbrusa nic sobie z tego nie robili i konsekwentnie wygrywali kolejne partie. Po 7 rundach z 9 zaplanowanych cała trójka łomżan miała duże szanse na medale. Niestety dwie ostatnie partie potoczyły się nie po myśli Obryckiego i Ciszewskiego i zakończyli oni zmagania odpowiednio na 6. i 12. miejscu. Grający bardzo dobrze i równo Chełstowski w 8. i 9. rundzie wywalczył w sumie 1,5 punktu co pozwoliło mu uplasować się na trzecim miejscu. Dobra postawa młodych zawodników Elbrusa pozwala z nadzieją patrzeć na zbliżający się wielkimi krokami Puchar Polski Młodzików do 8 lat w Szczyrku, w którym zagra cała trójka.
Wśród dziewczynek świetnie spisała się pochodząca z Szepietowa i ćwicząca tamże pod okiem taty Grzegorza, Maria Samełko. Utalentowana zawodniczka dzielnie walczyła z całą koalicją rywalek z dwóch białostockich klubów - MUKS-u 45 Stoczek oraz Jagiellonii i ostatecznie z 6 punktami wywalczyła brązowy medal. Warto wspomnieć, że taki sam dorobek punktowy miały jeszcze cztery inne szachistki, ale reprezentująca łomżyński Maraton Samełko mogła pochwalić się najwyższą punktacją dodatkową i dzięki temu to ona stanęła na podium.
Dzień wcześniej, również w Białymstoku o miano najlepszego w województwie rywalizowały dzieci o rok młodsze. W grupie dziewczynek 8. miejsce zajęła inna zawodniczka Elbrusa, Pola Obiedzińska, która w 9 partiach zdobyła 4,5 punktu. Ciekawostką jest, że brązowy medal wywalczyła Hanna Walewska, córka czołowego łomżyńskiego szachisty, Wojciecha, który obecnie mieszka i pracuje w Białymstoku.

***
Oprócz turniejów mistrzowskich, łomżyńscy szachiści wzięli udział w imprezach odbywających się w Ciechanowcu i Orzyszu. W grupie kobiet XIII Turnieju Szachowego im. Czesława Burdziuka w Ciechanowcu równych sobie nie miała Malwina Szewczyk z Akademii Szachowej Sobocińscy Łomża, która wygrała rywalizację z kompletem 7 punktów. Tuż za podium w klasyfikacji OPEN uplasowała się natomiast Karolina Chojnowska (SP Konarzyce), a zdobyte 5 punktów dało jej także trzecią lokatę w grupie do 16 lat. W turnieju mężczyzn w pierwszej dziesiątce klasyfikacji ogólnej znaleźli się Andrzej Choiński (Maraton Łomża), który był szósty oraz Arkadiusz Mroczkowski (Akademia Szachowa Sobocińscy), który zakończył zmagania na dziewiątej pozycji.
Do Orzysza wybrała się natomiast siódemka zawodników z Łomży. W bardzo mocno obsadzonym IX Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Burmistrza Orzysza poświęconym pamięci Krzysztofa Kierzkowskiego najlepiej spisał się 20-letni Bartosz Kotarski, który z wynikiem 7 punktów w 9 partiach zajął drugie miejsce. Z dobrej strony pokazali się także 11-latkowi Elbrusa Łomża. Rozpoczynający z odległym 42. numerem startowym Bartosz Chełstowski zajął 22. miejsce w OPEN, a drugie wśród juniorów do 12 lat (5 pkt.), a 55. na starcie Dominika Ciszewska zakończyła zmagania na 32. pozycji (5 pkt.) i była najlepsza wśród juniorek do 12 lat. Młodzi podopieczni trenera Vafy Mammadova znacznie podwyższyli także ranking międzynarodowy FIDE w szachach szybkich - Bartosz o ponad 40, a Dominika o ponad 50 punktów.