czwartek, 23 maja 2019 napisz DONOS@

Spełniają swoje marzenia

- To jest nasze marzenie, które właśnie się spełnia – mówi Beata Babińska, prezes wywodzącej się z Łomży AQUATECH S.A.. W piątek po raz pierwszy akcje tej spółki będą notowane na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Na giełdę nie idziemy po pieniądze. Idziemy po prestiż i większe możliwości rozwoju i ekspansji na rynkach polskim i zagranicznych – dodaje Wojciech Babiński, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki. - Chcemy być co najmniej mocnym drugim graczem na rynku w Polsce – podkreśla, zaznaczając, że prawdziwy boom na produkowane w Łomży m.in. drugiej generacji przydomowe oczyszczalnie bezprądowe dopiero się zaczyna.

Wojciech Babiński
Wojciech Babiński
Proces odlewania pojemników oczyszczalni
Proces odlewania pojemników oczyszczalni
Proces odlewania pojemników oczyszczalni
Proces odlewania pojemników oczyszczalni
Przygotowywana kontenerowa oczyszczalnia ścieków na potrzeby obozu uchodźców w Jordanii
Przygotowywana kontenerowa oczyszczalnia ścieków na potrzeby obozu uchodźców w Jordanii
Budowa nowego zakładu
Budowa nowego zakładu

AQUATECH S.A. to spółka z sektora „zielonych technologii”. Działa w Łomży od 8 lat, ale dotychczas w mieście niewiele osób o niej wie.
- Chyba bardziej nas znają w Warszawie, amerykańskiej Dolinie Krzemowej, Niemczech czy Iranie – przyznaje Wojciech Babiński. Spółka dwukrotnie – w latach 2014 i 2015 zdobyła nagrody GREENEVO Ministerstwa Środowiska dla firm najbardziej innowacyjnych w zielonych technologiach. Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych brała udział w wielu misjach gospodarczych, m.in. do USA, Maroka, Iranu, Australii czy Kanady. Była też uczestnikiem pierwszej oficjalnej misji gospodarczej RP do Bhutanu. Jej produkty są dziś sprzedawane do ośmiu państw, stanowiąc około 20% przychodów spółki.
- Naszym podstawowym produktem są przydomowe oczyszczalnie ścieków, choć produkujemy także inne wyroby blisko z tym wiązane – mówi Babiński oprowadzając po zakładzie. - Właśnie z sukcesem zakończyliśmy opracowywanie technologii separatora substancji ropopochodnych. Wykonane specjalistyczne badania udowodniły, że sprawność tego separatora wynosi 99,99%. Budujemy także m.in. kontenerowe oczyszczalnie ścieków. Teraz jesteśmy na ukończeniu drugiej już takiej instalacji dla obozu uchodźców w Jordanii. Oczyszcza ona do 25m3 ścieków na dobę, więc jedna wystarczy dla około 200 osób.

Boom nadchodzi
W zakładzie przy ul. Poznańskiej pracuje teraz niespełna 30 osób, ale niedługo będzie ich tu znacznie więcej. Od  września firma zwiększy dwukrotnie produkcję,  a na placu trwa budowa nowego zakładu.
- Na świecie więcej ludzi posiada telefon komórkowy niż dostęp do wody. Nasza gałąź gospodarki będzie rozwijała się szybciej niż komputery – mówi z przekonaniem Wojciech Babiński. - Nawet 80% terenów każdego kraju to tereny wiejskie, na których budowa sieci kanalizacyjnych jest niemożliwa, albo nieopłacalna i tam są potrzebne nasze wyroby.
Tylko w Polsce potrzeby dla nowych instalacji indywidualnych oczyszczalni ścieków szacowane są na ponad 2,5 miliona urządzeń, a zapotrzebowanie na rynku europejskim to nawet 20 milionów instalacji. AQUATECH jest jedynym w Polsce producentem oczyszczalni bezprądowych drugiej generacji.
- Tradycyjne szambo trzeba opróżniać średnio raz na miesiąc. Z naszych oczyszczalni okres wybieralności jest co dwa lata, a oczyszczone w 95-98% ścieki, które nie mają zapachu ani koloru, można rozprowadzić do gruntu – opowiada.
W ciągu najbliższego roku wykorzystując środku unijne samorządy województw mają ogłosić w Polsce ponad 280 przetargów na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Szacuje się, że w ciągu trzech lat tylko w kraju potrzebnych będzie 40 tysięcy takich oczyszczalni.
- Do tej pory ogłoszono 41 przetargów na blisko 3,5 tysiąca oczyszczalni, i w większości z nich oferta nasza, lub firm z nami współpracujących, jest najkorzystniejsza – mówi Wojciech Babiński.
Wdrażając wcześniejsze prace badawcze spółka realizuje z dofinansowaniem unijnym dwa projekty inwestycyjne za około 12 milionów złotych. Budowany przy ul. Poznańskiej nowy zakład, który ma być ukończony jeszcze w tym roku, zwiększy ich moce produkcyjne o 100%.

W Łomży zostaną
Spółka AQUATECH  siedzibę ma w Warszawie, ale główny zakład jest w Łomży i jak zapewniają właściciele nie zmieni tego także wejście na giełdę NewConnect.
- Giełda to nie pieniądze – podkreśla prezes Beata Babińska. - Spełniamy nasze szalone pomysły sprzed dwóch lat. Tyle to nam zajęło.
Beata Babińska to żona Wojciecha Babińskiego. Oboje mają 85% akcji spółki i nie zamierzają ich sprzedawać. Wszystkich akcji spółki AQUATECH serii A, B i C jest w sumie 118 tysięcy. Obrót nimi na giełdzie NewConnect od piątku dopuścił Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.


 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę