Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 lutego 2023 napisz DONOS@

Najwyższy magazyn polskiego mleczarstwa powstaje w Piątnicy

Główne zdjęcie
Wizualizacja: tak będzie wyglądał magazyn wysokiego składowania w Piątnicy

– W ciągu dwóch miesięcy powinien stanąć szkielet, do końca roku ukończymy budowę, a na początku przyszłego rozpoczniemy jego eksploatowanie – mówi Karol Gardocki (28 lat), kierownik działu technicznego OSM Piątnica o nowo budowanym magazynie wysokiego składowania. Magazyn będzie miał wysokość 35 metrów, czyli mniej więcej zrówna się z wieżami stojącego na wzgórzu piątnickiego kościoła. W tym tygodniu na placu budowy, tuż obok wybudowanej przed rokiem czterokondygnacyjnej hali produkcyjnej, ustawiono wysoki dźwig, który będzie transportował poszczególne elementy nowoczesnego magazynu. Jego wysokość już teraz pokazuje, jak wielkich gabarytów będzie to budynek.

Wizualizacja: tak będzie wyglądał magazyn wysokiego składowania w Piątnicy
Wizualizacja: tak będzie wyglądał magazyn wysokiego składowania w Piątnicy
Wizualizacja: tak będzie wyglądał magazyn wysokiego składowania w Piątnicy
Wizualizacja: tak będzie wyglądał magazyn wysokiego składowania w Piątnicy

OSM Piątnica mieści się na niewielkiej działce o powierzchni 3 ha. Ze względu na bliskie sąsiedztwo zabudowań mieszkalnych nie ma szans na jej powiększenie. By umożliwić dalszy rozwój zakładu, koniecznym okazała się jego rozbudowa w górę.
– Prawie o każdej dotychczasowej inwestycji na terenie zakładu mówiliśmy, że jest już ostatnią, więc teraz nie złożę takiej deklaracji – opowiada  kierownik działu technicznego OSM Piątnica przedstawiając plany realizowanej obecnie inwestycji. Nowy magazyn wysokiego składowania będzie miał w podstawie 23 metry szerokości, 44 metry długości oraz 35 metrów wysokości. Będzie to pierwszy taki magazyn w polskim mleczarstwie i jeden z najnowocześniejszych w kraju. W sumie pomieści 5500 palet.  
Inwestycja OSM Piątnica będzie kosztowała 16 milionów złotych. Część pieniędzy to unijna dotacja jaką spółdzielnia pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– To nie tylko magazyn, ale cały system transportu palet z linii produkcyjnych do magazynu i z magazynu do strefy wysyłki – mówi Karol Gardocki.
Ciekawostką jest to, że elementami konstrukcji magazynu  są półki, na których składowane będą palety, i do nich dobudowane zostaną ściany oraz dach magazynu. Właśnie rozpoczyna się ich montaż, a zgodnie z planem „szkielet” ten ma być gotowy w ciągu dwóch miesięcy.   
Wewnątrz magazynu będą poruszać się trzy automatyczne wózki, które palety zapełnione produktami piątnickiej mleczarni będą ustawiać aż na 14 piętrach. System będzie bardzo wydajny.  Tylko w ciągu jednej godziny magazyn będzie mógł przyjąć i wydać po 90 palet.  
- W magazynie nie będzie pracowników, ale to nie tak, że ludzie nie są już potrzebni – podkreśla Gardocki. - Pracę automatycznych wózków muszą nadzorować i zarządzać nią ludzie. Oczywiście, będzie ich mniej niż na tradycyjnym magazynie i potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza. 
Uruchomienie magazynu wysokiego składowania OSM Piątnica planowane jest na pierwszy kwartał 2015 roku. 
Budowa nowoczesnego magazynu to nie jedyna tegoroczna inwestycja piątnickiej mleczarni. Spółdzielnia w wybudowanej w ubiegłym roku czterokondygnacyjnej hali produkcyjnej planuje uruchomić nowoczesną instalację do wytwarzania twarogów. 
– Nawet po jej uruchomieniu w budynku produkcyjnym jeszcze będziemy mieć wolne pół piętra na rozwój produkcji kolejnych asortymentów – mówi Karol Gardocki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę