Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 lipca 2020 napisz DONOS@

Grypa w Łomży nadal atakuje

W pierwszych dniach nowego roku w Łomży i okolicy na grypę zachorowało więcej osób niż przez cały grudzień. - W Łomży i powiecie łomżyńskim zostały zgłoszone od 1. stycznia do 8. stycznia 1 174 przypadki chorób grypopodobnych - informuje Piotr Cymek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. - Wśród nich były zgłoszone dwa potwierdzone laboratoryjnie przypadki grypy typu A, wśród których znajdują się wirusy świńskiej grypy AH1N1. Jednak w Łomży świńskiej grypy nie stwierdzono.

Pracownik łomżyńskiego sanepidu dodaje, że stale prowadzony jest monitoring w ramach specjalnego programu Sentinel do zgłaszania podejrzeń o zachorowaniach na grypę i przebadania laboratoryjnego pobranych próbek. Prowadzą go obowiązkowo wybrane przychodnie lekarskie w województwie podlaskim, w tym jedna w Łomży. Zastrzega, że wśród stwierdzonych 1 174 przypadków paragrypy mogą być również wirusy typu A, tyle że nie potwierdzone laboratoryjnie.
- W związku z nasileniem się występowania chorób zakaźnych, do których należy także grypa, przypominamy o dbałości o higienę i prowadzeniu zdrowego trybu życia – apeluje Piotr Cymek. - W kontakcie z dużymi grupami należy unikać kichania na innych, nie przeciążać organizmu, zwiększyć spożycie owoców i warzyw oraz pamiętać o zalecanym przez lekarzy „wygrzaniu grypy” pod kołdrą. W razie nieustępowania po trzech dniach niepokojących objawów złego samopoczucia, gorączki czy suchego kaszlu, warto wybrać się do lekarza, mimo panujących kolejek w przychodniach. Pamiętajmy, że dowolny antybiotyk na grypę nie pomoże i trzeba skorzystać z indywidualnych zaleceń lekarskich. W dalszym ciągu warto się zaszczepić przeciwko grypie, mimo że szczepionka jest płatna, bo powikłania pogrypowe mogą okazać się bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Mirosław R. Derewońko

200612113236.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę