Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 lipca 2024 napisz DONOS@

Co powoduje niepłodność u kobiet?

W dzisiejszych czasach niepłodność staje się coraz bardziej powszechnym problemem, dotykającym wiele kobiet na całym świecie. To nie tylko kwestia medyczna, lecz także emocjonalna, która potrafi znacząco wpływać na jakość życia. Poszukiwanie przyczyn tej choroby oraz skutecznych metod leczenia staje się priorytetem dla wielu par pragnących założyć rodzinę. Istotne jest więc, aby znaleźć wyspecjalizowaną pomoc. W Białymstoku kompleksowym leczeniem niepłodności zajmuje się Klinika Bocian.

Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?

Jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne. Problemy z owulacją, cyklem menstruacyjnym, nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej mogą znacznie utrudniać poczęcie dziecka. Istotną rolę odgrywają również choroby ściśle związane z płodnością takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), a także endometrioza. Do trudności z zajściem w ciążę mogą przyczyniać się też zaburzenia genetyczne, niedrożność jajowodów, nieprawidłowe zmiany na macicy, jajnikach i jajowodach. Nie bez znaczenia pozostają infekcje oraz stany zapalne dróg rodnych, przebyte choroby m.in. weneryczne, nowotwory. Co więcej niepłodność może być efektem wcześniej przebytych poronień, ciąży pozamacicznej i zabiegów na szyjce macicy.

Co jeszcze wpływa na niepłodność kobiet?

Istotną rolę w kwestii płodności kobiet odgrywa również wiek. Z upływającym czasem zmniejsza się tak zwana rezerwa jajnikowa, czyli potencjał rozrodczy jajników. Pogarsza się też jakość komórek jajnikowych, co utrudnia zajście w ciążę, a także zwiększa ryzyko poronień i wad genetycznych u potomstwa. Stres jest kolejnym czynnikiem, który może negatywnie wpływać na płodność. Wysoki poziom stresu potrafi zakłócać regularność cyklu menstruacyjnego oraz proces owulacji. Zdolność do reprodukcji może zakłócać też nadwaga bądź niedowaga, narażenie na substancje toksyczne i inne czynniki środowiskowe, jak również zła dieta, stosowanie niektórych leków i brak aktywności fizycznej.

Jak leczyć niepłodność u kobiet?

W razie trudności w zajściu w ciążę zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i dobierze najlepszą metodę terapeutyczną dostosowując ją do konkretnego przypadku medycznego. Warto być świadomym, że istnieje kilka skutecznych metod leczenia niepłodności, które mogą pomóc parze w spełnieniu marzenia o posiadaniu dziecka. Mowa tutaj o leczeniu farmakologicznym, zabiegowym lub metodach wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja i zapłodnienie in vitro.

Gdzie udać się pomoc w Białymstoku?

Kobiety borykające się z niepłodnością mogą szukać pomocy w Klinice Bocian w Białymstoku, zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26. Placówka ta oferuje kompleksową opiekę w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, korzystając z najnowocześniejszych metod i technologii. Więcej informacji na temat leczenia można uzyskać telefonicznie: +48 85 744 77 00.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę