Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Kino Mirage

Mieliśmy w Łomży prawdziwą perłę architektury - kino „Mirage” z 1910 r. Przetrwało dwie Wojny Światowe. Wg wspomnień mieszkańców jeszcze w 1946 r. odbywały się tutaj koncerty muzyczne. Co  było przyczyną unicestwienia zabytku? Czy to, że w okresie powojennym najbardziej potrzebnym surowcem była cegła do budynków „użyteczności publicznej”  Np. na tzw. Dom Partii (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) - obecnie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli? W tym miejscu, między Placem Pocztowym, a Kościuszki dziś jest Bank PKO.
Pozostało nam tylko pocieszanie się mirażem jakiegoś milionera, który zauważy interes w odbudowie i przywróceniu świetności tego miejsca... Na okrągło nieśmiertelne filmy z Chaplinem, Flipem i Flapem, Patem i Pataszonem itd. - koniecznie z atmosferą niemego kina: z pianistą i skrzypkiem po cyfrowe wideo z filmami podróżników, z Kronik Filmowych, z Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, z kawiarenką w stylu secesji... We wspomnieniach łomżan był to najbardziej elegancki kinematograf w Łomży: przyjemny, lekki budynek z żółto-pomarańczowej cegły.
W całej okazałości pozostał na fotografii: dzięki pocztówce wydanej w 1916 r. nakładem księgarni M. Putkowskiego oraz nieznanego  autora w okresie międzywojennym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę