Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Oświadczamy, że mamy...

Mimo, że już kończy się wrzesień 2008 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Łomży nie ma jeszcze oświadczenia majątkowego prezydenta Jerzego Brzezińskiego za 2007 rok. Co ciekawe, opublikowane w BIP oświadczenie majątkowe prezydenta za 2006 rok zawiera tylko tytuł, ale treści merytorycznej – czyli co na koniec 2006 roku miał Brzeziński – niestety tam nie znajdziemy. Prezydent majątku wcale nie pokazuje, a jego zastępca Marcin Sroczyński pokazuje, ale chyba nie cały... Chyba, bo przez tydzień z ratusza nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie skierowane do wiceprezydenta dotyczące tej kwestii. W oświadczeniu majątkowym Marcin Sroczyński podał, że około 9 hektarowe gospodarstwo rolne nie przynosi mu żadnych przychodów, ani dochodów, a ARiMR na swojej stronie internetowej opublikowała, że Marcinowi Sroczyńskiemu z Łomży wypłaciła z tytułu płatności bezpośrednich za 2006 rok ponad 7 tys. zł, a za 2007r. ponad 5 tys zł.

Obowiązek publikacji oświadczenia w BIP wynika z ustawy o dostępie do informacji publicznej. Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez radnych, kierowników jednostek i wydziałów, a także przez wójta, burmistrza i prezydenta co roku do 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Później mają zostać opublikowane w BIP. W Łomży, w przypadku oświadczeń za 2007 rok, prawie tak jest. Brakuje tylko oświadczenia majątkowego prezydenta Jerzego Brzezińskiego. Co ciekawe w BIP-ie nie ma także oświadczenia złożonego przez prezydenta w ubiegłym roku – czyli tego ze sprawozdaniem z majątku na koniec 2006 roku.

Coś się zmieniło?

W pierwszej kadencji swojego urzędowania w ratuszu z realizacją obowiązku publikacji w BIP oświadczeń prezydenta nie było problemów. Po dzień dzisiejszy w BIP-ie znajduje się np. pierwsze  oświadczenia majątkowe złożone w kwietniu 2003 roku. Jest także oświadczenie złożone na dwa miesiące przed upływem kadencji czyli 22 sierpnia 2006 roku... I to już koniec. Kolejna informacja    z prezydenckim oświadczeniem kończy się na tytule i w całości brzmi tak: „Prezydent Miasta Pan Jerzy Brzeziński - oświadczenie majątkowe za 2006 rok.”     
We wtorek po południu wysłaliśmy do ratusza prośbę o wskazanie miejsca „Gdzie w BIP (w jakim dziale, ew. dokładny link) znajduje się oświadczenia majątkowe prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego za rok 2006 i 2007”. Do chwili składania tego wydania Gazety Bezcennej odpowiedzi nie uzyskaliśmy...

Dopłaty dla wiceprezydenta...

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy także na wysłane w miniony czwartek „Pytanie do zastępcy prezydenta Marcina Sroczyńskiego - Czy w ostatnich latach otrzymywał pan płatności do gruntów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?” ARiMR na swojej stronie internetowej publikuje „Wykaz rolników, którym przyznano płatności do gruntów rolnych”. Wśród tysięcy rolników na których konta przelewane są pieniądze wymieniony jest także Marcin Sroczyński z Łomży. Z tytułu płatności za 2006 rok  Agencja podaje, że na konto Marcina Sroczyńskiego przelała  7305 zł, a za 2007 rok w sumie nieco ponad 5100 zł.
Tymczasem w swoich oświadczeniach majątkowych wiceprezydent podaje, że ma gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 9 ha, ale w rubryce „Z tego tytułu osiągnąłem(ęłam) w roku ubiegłym przychód i dochód w wysokości” podaje „nie dotyczy”.   
Czy Marcin Sroczyński wiceprezydent Łomży i Marcin Sroczyński z list ARiMR-u to ta sama osoba w Agencji oficjalnie potwierdzić tego nie mogą, bo przepisy zabraniają.
Dziś już były kierownik biura powiatowego ARiMR w Łomży Wiesław Grzymała (jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Łomża) dopytywany o tę sprawę gdy jeszcze był kierownikiem,  odpowiadał że nie zna żadnego innego Marcina Sroczyńskiego w Łomży.
Wobec barku odpowiedzi z ratusza na pytanie które mogłoby wyjaśnić tę wątpliwość powstaje kolejna kwestia, czy ewentualnie otrzymane dopłaty do gruntów powinny znaleźć się w składanym oświadczeniu majątkowym wiceprezydenta?
- Prawnicy wojewody podlaskiego nie mają wątpliwości, że powinny być tam ujęte – odpowiada Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody.  

Dodać wypada, że na samym dole składanego oświadczenia majątkowego znajduje się dopisek „Powyższe oświadczenie składam świadomy(a), iż na podstawie art. 233 paragraf 1 kodeksu karnego za podanie nieprawny lub zatajenie prawdy grozi kara pozbawienia wolności.” Pod tym wszystkim jest data, odręczny podpis, a także pieczątka „dokonano analizy oświadczenia”.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę