Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Requiem... w Lesie Jeziorkowskim

Środek lasu kilkaset metrów od drogi Jeziorko – Jedwabne, ponad 60 lat temu w tym miejscu rozegrał się dramat ponad setki łomżan. To tu w Lesie Jeziorkowskim wydarzyła się jedna z największych zbrodni okresu II Wojny Światowej w okolicy Łomży. W 1942 i 1943 roku w tym miejscu hitlerowcy brutalnie zamordowali niemowlęta, dzieci, ich matki i ojców, a także starców. Ciała zasypano w dołach – dziś jest tam niewielki leśny cmentarz.

W samym środku Jeziorkowskiego Lasu, w miejscu gdzie dokonano tej okropnej zbrodni w poniedziałkowy wieczór odbył się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. „Requiem Piaśnickie” - to koncert zrealizowany według pomysłu, scenariusza i reżyserii Dariusza Wójcika. Requiem to poświęcone jest pamięci ofiar jednej z największych na polskim wybrzeżu zbrodni ludobójstwa dokonanej, tak jak w Jeziorkowskim Lesie, przez hitlerowców.

Mimo dość znacznej odległości od miasta i opadów deszczu w miejsce kaźni w poniedziałkowy wieczór przybyły tłumy łomżan - wśród obecnych był także biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Przy wybudowanym po wojnie nagrobku upamiętniającym pomordowanych, odbył się - trwający niemal godzinę - pełen zadumy i skupienia koncert. Przy akompaniamencie Andrzeja Nanowskiego (organy) wystąpili Aleksandra Kucharska-Szefler, Beata Koska, Jacek Szymański i Dariusz Wójcik.
Oklaski w Lesie Jeziorkowskim rozległy się tylko raz, gdy artyści po zakończeniu koncertu zeszli ze sceny.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę