Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Miało być za karę, a wychodzi że będzie za kasę...?

Ratusz ogłosił przetarg na II etap modernizacji miejskiego stadionu przy ul. Zjazd. Choć nazwa brzmi dumnie okazuje się, ze zakres robót jest wyjątkowo skromny i w znacznej część pokrywa się z tym co miała wykonać firma „Zielona Architektura” jako karę za niedotrzymanie terminów realizacji I etapu modernizacji stadionu. II etap zasadniczo ogranicza się do boiska treningowego obok płyty głównej.

Przypomnijmy w lipcu ubiegłego roku prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podpisał („z wolnej ręki”) umowę z firmą Zielona Architektura na wykonanie I etapu modernizacji stadionu przy ul. Zjazd. Za niemalże równe 3 mln zł miały być wykonane: płyta główna wraz z odwodnieniem i nawodnieniem oraz podbudowa pod ośmiotorową bieżnię. Ponadto miano rozebrać i wykonać od nowa trybunę boczną (od strony Narwi), ogrodzenie płyty głównej oraz przebudowane zostanie zasilanie energetyczne obiektów stadionu. Remont miał się 7 sierpnia a zakończyć 30 października 2006 roku. Niestety właściwie nic nie poszło zgodnie z planem. Wykonawca za roboty wziął się znacznie później i... kończy dopiero dziś – w poniedziałek 21 maja 2007 roku rozpoczęto wylewanie tzw. asfaltowej podbudowy na bieżni wokół boiska piłkarskiego.
Prace trwały długo i nie wszystko się powiodło... Wiele do życzenia pozostawia płyta główna boiska. Szwankuje drenaż, trawa w kilku miejscach już była wymieniana, a mimo wszystko jeszcze w wielu należałoby ją wymienić, i na dokładkę trenerzy drugoligowych zespołów piłkarskich rozgrywających tu spotkania ligowe narzekają, że jest krzywa....
Wykonawca – Zielona Architektura – obiecał, że niedoróbki na płycie głównej poprawi, a za karę, za to że nie dotrzymał dwóch terminów zakończenia prac, zobowiązał się do bezpłatnego wykonania dwóch boisk treningowych. Prace miały rozpocząć się w drugim kwartale 2007 roku. Na boisku obok płyty głównej stadionu zakres prac miał objąć wykonanie odwodnienia, instalacji deszczowej oraz płyty z trawy wysiewanej, a na boisku po drugiej stronie ulicy Zjazd prace miały ograniczyć się tylko ponownego zasiania trawy.
 
Tymczasem w czwartek - 17 maja 2007 roku - w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się ogłoszenie prezydenta Łomży o Modernizacja stadionu miejskiego - etap II. Zakres prac jest wyjątkowo zbieżny z tym co miała za karę wykonać Zielona Architektura. Poza wykonaniem instalacji nawadniającej i odwodnienia płyty boiska treningowego obejmuje także wykonanie płyty boiska treningowego z nawierzchnią trawiastą z trawy wysiewanej oraz – tu nowość wykonanie odwodnienia wałów przeciwpowodziowych przy boisku treningowym.

Oto pełna treść odpowiedzi jaką otrzymaliśmy z biura prasowego łomżyńskiego Ratusza, na pytanie o to czy aby  zakres tych prac nie powinien zostać wykonany bezpłatnie przez Zieloną Architekturę.
W tegorocznym budżecie miasta jest zapisana konkretna kwota na modernizację stadionu, dlatego ogłoszony został przetarg, do którego może stanąć również firma wykonująca I etap. Jeżeli ona wygra, II etap modernizacji odbyłby się najprawdopodobniej bezgotówkowo, gdy wygra inna firma, wtedy Prezydent Miasta będzie domagał się od Zielonej Architektury wpłaty na konto Urzędu kwoty, za jaką wygrany zostanie przetarg. Jeżeli natomiast Urząd Miejski dalej będzie miał problemy z wyegzekwowaniem od Zielonej Architektury kar za niedotrzymanie terminu modernizacji, Prezydent nie wyklucza skierowania sprawy do Sądu. Obecnie trwa wymiana korespondencji pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży, a firmą Zielona Architektura.

zobacz też: Stadionowa fuszerka Gazeta Bezcenna nr 179

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę