Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

O patronie

10 lat temu (13-09-1996 r.) Szkoła Podstawowa w Pniewie otrzymała imię Rodziny Jabłońskich. Wybór Patrona jest wyrazem przywiązania społeczności szkolnej do tradycji i silnych związków ze środowiskiem lokalnym. Rodzina Jabłońskich to ludzie zasłużeni nie tylko dla Pniewa i Ziemi Łomżyńskiej, ale dla kultury i gospodarki polskiej.

 Panteon znanych dziś, sławnych ludzi z tego rodu otwiera uczestnik powstania listopadowego Adam. Później był Józef Karol – pionier polskiego pozytywizmu, przyjaciel Józefa Chełmońskiego. Jerzy Jabłoński, ostatni dziedzic Pniewa był posłem na Sejm II Rzeczypospolitej. Jego żona Maria, żołnierz AK za pomoc Żydom została uhonorowana odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Młodszy brat Jerzego, Witold od najmłodszych lat upodobał sobie chińszczyznę. Studiował sinologię w Paryżu. Był radcą ambasady RP w Pekinie. W latach 50-tych kierował Instytutem Orientalistyki PAN w Warszawie. Na uroczystość nadania szkole imienia przybyli członkowie rodziny Jerzego Jabłońskiego ostatniego dziedzica Pniewa – syn Janusz z rodziną, córka Ewa Jabłońska Deptuła profesor KUL oraz dalsi krewni rodu Jabłońskich.5 lat temu, 13 września 2001 r. odbyła się w SP w Pniewie uroczystość poświęcenia sztandaru, ufundowanego przez pana Janusza Jabłońskiego, syna Jerzego. Wówczas to pani profesor Ewa Jabłońska Deptuła porównała szkołę do „gniazda, gdzie uczy się latać młode potomstwo”. Aby lot był stabilny i bezpieczny, uczniowie powinni korzystać z doświadczeń przeszłych pokoleń. Pamiętamy o tym przesłaniu i staramy się je realizować.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę