Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@
Ewa Ściana

Tylko wspomnienia...

Warszawa, rok 1933 – ówczesny dziedzic dóbr pniewskich – Jerzy Jabłoński z niedowierzaniem przyjął słowa słynnej wróżki jasnowidzącej – Viedrowej, która w czasie seansu przepowiedziała, że na zawsze straci swój dom rodzinny i zmieni dotychczasowy tryb życia.

 Wówczas wydawało się to nieprawdopodobne, a jednak stało się rzeczywistością. Dziś po XIX wiecznym pniewskim dworze, po przepięknym parku, alei lipowej, stawie, cieplarni, korcie tenisowym, a przede wszystkim po dziedzicu, zostały tylko wspomnienia, pielęgnowane przez bardzo nielicznych mieszkańców Pniewa, pamiętających jeszcze tamte lata. Do przeszłości wracają też uczniowie szkoły, noszącej imię rodziny Jabłońskich. W szkole eksponowane są fotografie: dworu, zabudowań folwarcznych, upamiętniające wydarzenia, które były udziałem dziedzica, jego rodziny i licznie przebywających na dworze gości.

Zachowały się też zapiski Jerzego Jabłońskiego. pieczołowicie przechowywane przez dzieci dziedzica – Ewę i Janusza, będące swoistym dokumentem, rzetelnym i wiarygodnym. Do przeszłości wracają też uczniowie szkoły, noszącej imię Rodziny Jabłońskich. W szkole są eksponowane fotografie dworu, zabudowań folwarcznych, upamiętniające wydarzenia, które były udziałem dziedzica, jego rodziny i licznie przebywających na dworze gości.

Redakcja szkolnej gazetki „Między nami Pniami i pniaczkami” pełni rolę ambasadora rodu, zasłużonego dla nauki i kultury polskiej. Konkurs „Bliżej patrona” dał możliwość zaprezentowania się uczniom w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i testu sprawdzającego wiedzę o rodzinie Jabłońskich. Ciekawe spostrzeżenia mają kilkunastoletni uczniowie, którym obcy jest tamten świat, wydawałoby się zupełnie dziwny i niezrozumiały, bo mierzony chociażby sposobem spędzania czasu wolnego, wyborem zabaw czy kolegów. Niezwykła przygoda literacka, która przytrafiła się Darii Szatkowskiej, K. Wiśniewskiej i Bartkowi Anulewiczowi jest imponująca (patrz załączniki).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę