wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Myśli wolontariuszki i reumatologa na 25. Światowy Dzień Chorego

Foto: Myśli wolontariuszki i reumatologa na 25. Świat...
mm so, 11 lutego 2017 14:59

Mija 25 lat od ustanowienia przez papieża Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego. Zapytaliśmy doświadczonego lekarza i niestrudzoną społecznicę z Łomży, jakie nasz święty Polak miał motywy ogłoszenia 11. lutego dniem ludzi, zaatakowanych przez choroby i leczących rany. - Uwrażliwienie na człowieka, którego nie zauważamy, nie odwiedzamy w szpitalu i w domu, zapominamy – mówi Hanna Czajkowska (lat 72), prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Pokój i Dobro”, organizująca od 25 lat pomoc osobom ze stwardnieniem rozsianym. - Dostrzeżenie bliźniego, który w chorobie ma prawa i przywileje, acz nierespektowane przez zdrowych – dzieli się refleksją ceniony reumatolog dr Wojciech Bąkowski (lat 60), m.in., leczący w Instytucie Reumatologii i Centrum Rehabilitacji w Konstancinie oraz w Łomżyńskim Centrum Medycznym. - Dostrzeżenie i podanie pomocnej dłoni.

Grypa w Łomży ustępuje

cz pt, 10 lutego 2017 12:49

W pierwszym tygodniu lutego w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego zgłoszono 591 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. Wyliczony przez sanepid współczynnik zapadalności dziennej w przypadku regionu łomżyńskiego spadł w stosunku do stycznia o 1/4.

Poświęcenie aparatu do ablacji i echokardiografu na kardiologii

Foto: Poświęcenie aparatu do ablacji i echokardiograf...
mm pon, 06 lutego 2017 15:01

- Ponad 50 osób skorzystało od końca 2015 r. z urządzenia do ablacji, które pozwala nam do serca poprzez układ żył wprowadzać elektrody w poszukiwaniu miejsc niebezpiecznych, zaburzających rytm serca – objaśnia doktor Romuald Krynicki, od 2000 r. kierujący oddziałem kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie odbyło się poświęcenie wartego blisko 400 tysięcy zł aparatu oraz kosztującego 150 tys. zł echokardiografu (USG serca), z którego w 2 miesiące skorzystało kilkaset osób. - Po trwającej od dwóch do czterech godzin ablacji wszyscy pacjenci z Łomży, Kolna, Pisza, Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego przeżyli. Badanie echokardiografem jest o wiele prostsze i krótsze, kilkanaście minut. Aparat można odinstalować od wózka i przenieść w walizce na OIOM.

Jabłko i spacer lepsze na raka niż papieros i telewizor

Foto: Jabłko i spacer lepsze na raka niż papieros i t...
cz nie, 05 lutego 2017 18:02

Na oddziale onkologicznym szpitala: 15 łóżek stacjonarnych i 6 stanowisk chemioterapii. Wlewanie kroplówką do ciała substancji niszczących komórki rakowe może odbywać się szybko, w 15 minut, może trwać i cztery godziny albo 24 godziny lub 48, dzień po dniu. Oddział miał w 2016 roku 1381 pacjentów. - Zdecydowanie więcej, ponad dwa razy więcej, niż gdy powstał na początku lat 2000 – mówi specjalista pulmonolog i onkolog dr Małgorzata Wagner – Oleszczuk, kierująca nim od 2002. - Na raka płuc chorują u nas mężczyźni, palący papierosy i z nadwagą, kobiety atakuje rak piersi, a obie płci dopada rak jelita grubego. Główne powody: stres, dieta z cukrem i tłuszczem i brak ruchu.

W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyjaciół

Foto: W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyja...
cz pt, 03 lutego 2017 13:06

W kolejce do poradni onkologicznej godziny dłużą się od rana. W przeddzień 17. Światowego Dnia Walki z Rakiem o światowym dniu w długim korytarzu na 1. p. Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nikt nie słyszał. Cztery pacjentki najbliżej drzwi, jedna z mężem, smutne miny. Przerażone. Chociaż jedna leczy się od 2002 r., wygląda znakomicie. Niejedna szczęśliwie wygrała walkę z raczyskiem. - Po raz pierwszy w życiu miałam badane piersi podczas badań pracowniczych, kiedy miałam 48 lat – wspomina Maria Woroniecka, amazonka z Łomży. - Lekarza zaniepokoiły guzy w jednej i drugiej piersi, a biopsja potwierdziła komórki rakowe... Najpierw zrezygnowałam z operacji, nie ze strachu, tylko z wiary w pozytywne myślenie, że sama się wyleczę... Przekonała mnie dopiero dr Bogumiła Arłukowicz, znakomity specjalista chemioterapii i wspaniały człowiek. Teraz każdej dziewczynie i kobiecie doradzam samobadanie, a jeżeli cokolwiek wyczują, to natychmiastową wizytę u lekarza.

Chorych coraz więcej

cz cz, 02 lutego 2017 13:33

W styczniu w województwie podlaskim zgłoszono 31 743 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. To blisko trzy razy więcej niż przed rokiem i zarazem absolutny rekord w historii prowadzonego od lat monitoringu zachorowań. W samej Łomży i najbliższej okolicy w styczniu było 3750 takich przypadków, a region był jednym z tych, w których notowano najwyższy współczynnik zapadalności dziennej.

Grypa dziesiątkuje

cz śr, 25 stycznia 2017 11:09

Blisko 20 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę zanotowano w ciągu trzech ostatnich tygodni w województwie podlaskim. To 2,5 razy niż w tym samym czasie przed rokiem. Grypa atakuje przede wszystkim dzieci. Najwyższą dzienną zapadalność odnotowuję się wśród dzieci w grupie wiekowej 0 – 4 lat, a niemal 8 tys. tegorocznych zachorowań dotyczy osób do 14 roku życia.

Grypa zaatakowała

cz cz, 19 stycznia 2017 09:45

Ponad 11 tysięcy przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę zgłoszono w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia w województwie podlaskim. To dwa razy więcej niż przed rokiem. W samej Łomży i najbliższej okolicy do połowy stycznia odnotowano ponad 1500 takich przypadków, a w tym tygodniu w poczekalniach przed gabinetami lekarzy rodzinnych tworzą się jeszcze dłuższe kolejki.

Wdzięczni rodzice i lekarze za cud narodzin i sprzęt od WOŚP

Foto: Wdzięczni rodzice i lekarze za cud narodzin i s...
cz śr, 18 stycznia 2017 08:06

Szczęśliwa rodzinka spotkała się na oddziale noworodkowym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie urodziła się sześć lat temu Lena. Od razu miała zrobione badanie przesiewowe słuchu, dzięki aparaturze i oprogramowaniu z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tak jak jej młodsza siostra, 1-dniowa Anastazja. Albo Nadia, bo w rodzinie toczą się dyskusje, które imię jest dla dziewczynki lepsze. Ona urodziła się w niedzielę 25. Finału WOŚP, tuż po światełku do nieba, jakie tradycyjnie obwieszcza Polsce i światu o godz. 20., że Polakom się udało. - Wtedy nie miałam świadomości, że córka rodzi się w symbolicznym momencie – uśmiecha się Iwona Zielińska, 31-latka z Drogoszewa w gm. Miastkowo.

„Pokaż dziadkom”

Foto: „Pokaż dziadkom”
cz wt, 17 stycznia 2017 08:10

Co roku udaru mózgu doświadcza około 70 tysięcy Polaków. Niestety duża część chorych nie wie jakie są objawy oraz w jaki sposób na nie reagować. Mają złudne nadzieje, że symptomy miną, odwlekają w czasie wezwanie karetki pogotowia, a przecież można podać lek który znacznie ograniczy rozległość negatywnych skutków udaru. Jest tylko jeden warunek - masz maksymalnie 4,5 godziny!

Zagrypieni...

cz śr, 11 stycznia 2017 14:58

W pierwszym, „krótszym” ze względu na święta, tygodniu stycznia w województwie podlaskim zgłoszono ponad 5 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, przy czym blisko 2 tysiące z nich dotyczyło dzieci do 14 roku życia. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku jeden z najwyższych współczynników zapadalności dziennej na grypę odnotowano w Łomży i powiecie łomżyńskim.

Niebezpieczne spotkanie z kleszczem

Foto: Niebezpieczne spotkanie z kleszczem
cz pt, 16 grudnia 2016 17:25

Choć kleszcze o tej porze roku nie są już groźne, to jednak ciągle ujawniają się efekty wcześniejszych spotkań z nimi. Jak wynika z danych sanepidu w tym roku w regionie gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na choroby odkleszczowe. W samej Łomży i powiecie łomżyńskim do końca listopada zdiagnozowano je u ponad 50 osób. W całym województwie podlaskim u blisko 1600 osób.

Wczesne wykrycie raka jelita grubego pozwala na wyleczenie

Foto: Wczesne wykrycie raka jelita grubego pozwala na...
cz śr, 07 grudnia 2016 13:56

- To jest program dla ludzi zdrowych, aby profilaktycznie zrobili sobie badanie stanu jelita grubego, bez ponoszenia kosztów i bez skierowania – mówi dr Leszek Głębocki, gastroenterolog i kierownik pracowni endoskopii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, wykonującej co roku ponad 3 000 badań ambulatoryjnych, najwięcej w województwie podlaskim: ok. 1700 gastroskopii, 1200 kolonoskopii i 130 ECPW, badań dróg żółciowych. - Niestety, ciągle za niska jest świadomość ludzi, bo zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy boli brzuch, zaczyna się chudnięcie, anemia, niedokrwistość czy problemy z wypróżnianiem. Jednak rak jelita grubego tylko w pierwszym stadium jest całkowicie wyleczalny.

Grypa coraz większa

cz wt, 06 grudnia 2016 13:38

W województwie podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od początku września końca listopada zgłoszono niemal 21 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal połowa z nich dotyczyła dzieci do 14 roku życia. Najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na grypę notowany jest w Łomży i powiecie łomżyńskim. Sanepid ostrzega, że szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem i zaleca szczepienia ochronne.

Blok porodowy lśni na błysk: kameralne sale, USG i system KTG

Foto: Blok porodowy lśni na błysk: kameralne sale, US...
cz cz, 01 grudnia 2016 14:31

23-letnia łomżynianka Martyna Trześniewska leży cichutko w nowoczesnej sali porodowej oddziału ginekologiczno-położniczego. Ma wygodne łóżko z podłączonymi do jej odkrytego brzucha dwoma czujnikami, wielkości spodeczka. Na monitorze pojawiają się dane o stanie dziecka, a słychać jakby galopadę młodych koni. Tak mocno bije serce Briana, 130 uderzeń na minutę. Chłopczyk urodzi się dziś lub jutro. Na bloku porodowym po remoncie generalnym są cztery kobiety. Wszystkie, tak jak Martyna, w kameralnych salach, z podłączeniem KTG. - Córka czuje się tu bardzo dobrze – mówi z uśmiechem jej mama Iwona. - Czyściutko, przyjemnie i fachowa obsługa. Czujemy się bezpiecznie.

Probiotyki dla dzieci - które są właściwe?

Foto: Probiotyki dla dzieci - które są właściwe?
JJS cz, 01 grudnia 2016 11:29

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje probiotyki jako żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają pozytywny wpływ na zdrowie gospodarza. W języku łacińskim fraza pro bios, która stała się bazą polskiej nazwy pewnych grup kultur bakterii lub drożdży, oznacza dla życia.

Tlenoterapia hiperbaryczna skuteczna rehabilitacja po udarze, zawale i urazach mózgu!

Foto: Tlenoterapia hiperbaryczna skuteczna rehabilita...
JJS pt, 25 listopada 2016 14:11

Stworzenie prywatnego gabinetu tlenoterapii hiperbarycznej jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów zmagających się z różnymi chorobami. Dotychczas osoby chcące skorzystać z takiej terapii musiały przemierzyć codziennie setki kilometrów, aby mieć szansę na lepsze życie. Tlenoterapia jest już z powodzeniem stosowana w krajach zachodnich, gdzie funkcjonują ogromne centra hiperbaryczne a teraz dostępna jest również w Łomży!

NIK krytycznie o dostępie do świadczeń medycznych także w Łomży

Foto: NIK krytycznie o dostępie do świadczeń medyczny...
cz cz, 24 listopada 2016 13:16

- W 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdołał zapewnić na obszarze województwa podlaskiego dostępu do niektórych świadczeń zdrowotnych, zaś dostęp do wielu był ograniczony – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Alarmuje, że pomimo wzrostu nakładów i liczby zakontraktowanych świadczeń w porównaniu do 2014 roku, zwiększyły się też kolejki pacjentów do lekarz. NIK w raporcie ponownie wytyka także ograniczony dostęp do świadczeń w zakresie geriatrii w Łomży i powiecie łomżyńskim.

Szpital z certyfikatem ISO 9001

Foto: Szpital z certyfikatem ISO 9001
cz śr, 16 listopada 2016 14:59

- Jesteście naprawdę bardzo dobrze działającym szpitalem – tak wskazują nasze audyty – chwalił Janusz Maksymowicz z TUV Nord Polska, wręczając dyrektorowi łomżyńskiego szpitala Krzysztofowi Bałacie Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001. Procedura certyfikacji całego łomżyńskiego szpitala trwała kilkanaście miesięcy. Zewnętrzny specjaliści „prześwietlili szpital” analizując dokumentacje podejmowanych działań, organizację pracy jednostki, ale także jakość sprzętu, przepływ informacji. Dyrektor szpitala podkreśla, że uzyskanie certyfikatu ISO przez szpital jest też pozytywne dla pacjentów.

Groźne kleszcze

Foto: Groźne kleszcze
cz wt, 15 listopada 2016 11:46

O ponad 30% w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła w województwie podlaskim liczba chorych na boreliozę, a dwukrotnie liczba chorych, u których stwierdzono kleszczowe zapalenie mózgu. Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe jest w powiatach białostockim, hajnowskim i sokólskim, a duży wzrost liczy stwierdzanych przypadków takich chorób jest także w rejonie Łomży.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę