Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@

Laury i nagrody dla następców Jana Kulki

cz nie, 27 kwietnia 2014 10:43

Grażyna Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego zdobyła nagrodę główną  w wysokości 2000 zł w 12. edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Jury przyznało też pięć innych nagród i wyróżnień, w tym 1000 zł poetce Agnieszce Marek z Bielska – Białej za wiersz „Zaklęcia” o tematyce łomżyńskiej. Nagrody jak co roku wręczono zwycięzcom konkursu w siedzibie jego organizatora, Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, podczas, połączonego z występami artystycznymi, uroczystego ogłoszenia werdyktu jury. – Gdy zabrakło Jana Kulki okazało się, że brakuje takiego twórczego zamieszania wokół poezji – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. – Zrobiło się pusto i postanowiliśmy zorganizować taki konkurs po to, żeby zapełnić tę pustkę kolejnymi, młodymi twórcami!

Kariera francuskiego reżysera zaczęła się w Nowogrodzie

cz so, 26 kwietnia 2014 11:20

W lutym 1990 r. Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie stał się miejscem niecodziennych wydarzeń. Przez ponad 10 dni ekipa francuskiego reżysera kręciła zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego „Requiem”, z udziałem francuskich i polskich aktorów. Nagrodzony główną nagrodą na międzynarodowym festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand obraz, został zaprezentowany podczas kolejnego spotkania w Salonie pod Gontem, a historię jego powstania przybliżyła kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. – Kiedy przyjechali do Nowogrodu i Didier Le Pêcheur zobaczył nasz skansen, powiedział: albo Nowogród, albo on rezygnuje! – mówi Urszula Kuczyńska. – Ten film stał się przepustką do dalszej kariery tego reżysera, bo do tego momentu robił on głównie clipy i teledyski. Od tego czasu zrealizował kilka filmów kinowych, ciągle robi seriale telewizyjne, napisał też trzy czy cztery książki, a 28 maja jest premiera jego najnowszego filmu!

Malarskie „Cytaty” Przemysława Karwowskiego

mm so, 26 kwietnia 2014 11:05

– Ta wystawa nie była planowana jako jubileuszowa, ale w sumie tak to wyszło! – mówi Przemysław Karwowski. – Została przygotowana z tej okazji, że minęło 30 lat od mojego przyjazdu do Łomży, ale ten cykl obrazów zaczął powstawać wcześniej. Najnowsza seria abstrakcyjnych obrazów cenionego malarza, scenografa i fotografika została zaprezentowana w Galerii Pod Arkadami, co ma też związek z innym jubileuszem – Przemysław Karwowski jest już bowiem od 15 lat kierownikiem tej niezwykle zasłużonej dla kultury Łomży i regionu galerii.

Przedszkolaki na scenie

cz pt, 25 kwietnia 2014 08:47

Roksana Dudzińska z zespołem (Jakub Wysk i Patryk Sobuta) z Publicznego Przedszkole Nr 9 wygrała szóstą edycję konkursu MINI PLAYBACK SHOW. W sali widowiskowej MDK-DŚT przedstawiono 21. prezentacji konkursowych zainscenizowanych przez 60. małych wykonawców. Ich popisy oceniało Jury w składzie: Marek Kisiel (taniec i choreografia), Marta Dąbkowska (wizerunek sceniczny), Bernard Karwowski (piosenka) i Karol Boruch (teatr).

Kuźnia muzycznych talentów

cz śr, 16 kwietnia 2014 08:21

Ponad stu młodych trębaczy, saksofonistów i miłośników innych instrumentów dętych rywalizowało w Łomży w ramach II Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. – To największy konkurs tego typu w całym regionie północno-wschodnim! – mówi Mirosław Korona, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, która zorganizowała dwudniową imprezę. – Przebijamy konkursy w ościennych województwach zarówno poziomem, ilością chętnych, jak i zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że taki konkurs jest naszym w regionie bardzo potrzebny!

Podwójny debiut: Carpe Diem i Katarzyny Górskiej

cz wt, 15 kwietnia 2014 09:01

Przejmujący portret zagubionej, zwariowanej kobiety, przytłoczonej różnymi życiowymi wyborami i targanej porywami namiętności, w monodramie „Nie-sztuczny miód” przedstawił Klub literacko-recytatorski Carpe Diem. Był to pierwszy monodram w historii zarówno klubu jak i Katarzyny Górskiej, oparty na nieprzemijającej twórczości Agnieszki Osieckiej. – Osiecka zawsze jest w naszym repertuarze w okresie wiosennym – mówi reżyser przedstawienia Katarzyna Kuklińska. – Do tej pory to były poetyckie utwory, ale postanowiliśmy dzisiaj zmienić konwencję i sięgnąć po coś większego, łączącego całe bogactwo dorobku Agnieszki Osieckiej, a także talenty uczestników klubu!

Tragiczny kabaret życiowych absurdów Bursy 2

cz wt, 15 kwietnia 2014 08:22

Łomżyński Teatr Eksperymentalny Bursa 2 w najnowszym spektaklu „Idioci” bezlitośnie obnaża ludzką głupotę i bezmyślność. Przedstawienie jest twórczą adaptacją sztuki „Ópera pánica” awangardowego chilijskiego dramaturga Alejandro Jodorowsky’ego i wpisuje się w krąg artystycznych eksperymentów założyciela teatru i reżysera Lecha Wolińskiego. – Chciałem przybliżyć Jodorowsky’ego w Łomży – mówi Lech Woliński. – Widziałem ten spektakl pod oryginalnym tytułem „Ópera pánica” na festiwalu kilka lat temu, cieszy się on ogromnym powodzeniem na świecie, najczęściej jest grany we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech. Dlatego postanowiłem wyeksponować wątek tytułowych idiotów, połączyć niektóre sceny w eksperymentalny sposób i spróbować!

Nasze drzewa niedoceniane…

cz pon, 14 kwietnia 2014 16:38

Dziewięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskich szkół w ogólnopolskim konkursie ekologiczno-plastycznym  „Makulatura to nie śmieć – Nasze drzewa”. Organizowany przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych konkurs ma kształtować świadomość ekologiczną, poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego oraz uwrażliwiać dzieci i młodzież na piękno przyrody. – Boli mnie, kiedy widzę zniszczone rośliny, połamane drzewa, które niedawno zostały posadzone, po to, aby służyć nam wszystkim – mówi inicjatorka konkursu Anna Bureś z MDK-DŚT. – Stąd pomysł na taki konkurs, bo ekologia powinna być obecna na każdym etapie edukacji i staramy się ją w ten sposób wspierać!

Czarny Jastrząb braci Polaków

cz nie, 13 kwietnia 2014 15:22

Mr Pollack, zespół wirtuoza gitary Jacka Polaka i jego równie uzdolnionego brata Grzegorza grającego na perkusji, ponownie zagrał w łomżyńskim pubie Olender. Muzycy skoncentrowali się tym razem na promocji swej najnowszej płyty „Black Hawk” z tytułowym przebojem na czele, nie zapomnieli jednak o swej innej specjalności: brawurowych transkrypcjach gitarowych dzieł muzyki poważnej i porywających wersjach rockowej klasyki. – Pub Olender to najlepszy pub w województwie podlaskim! – podkreśla Jacek Polak. – Bardzo miło nam się tu gra, są świetni ludzie, bardzo dobra akustyka – same superlatywy!

Skarby dla drozdowskiego muzeum

cz so, 12 kwietnia 2014 17:43

Kolekcję bardzo cennych książek z XIX i XX w. autorstwa członków rodu Lutosławskich, przekazał w depozyt Muzeum Przyrody w Drozdowie historyk i bibliofil Sławomir Zgrzywa. – Po sprawdzeniu zbiorów bibliotek publicznych, polskich i zagranicznych, chyba zaczyna się teraz wytwarzać sytuacja, że w Drozdowie jest największa publiczna kolekcja publicystyki i dzieł literackich Lutosławskich – mówi Sławomir Zgrzywa. – Jako członek rodziny Lutosławskich bardzo się cieszę, że pan Sławomir Zgrzywa przez lata gromadził książki i inne elementy piśmiennicze Lutosławskich, a teraz udostępnia je w muzeum szerszym kręgom czytelników – dodaje Krystyna Witkowska, wnuczka Mariana Lutosławskiego.

Wideoczat z pasjami i z gwiazdami

cz pt, 11 kwietnia 2014 08:31

Emilian Kamiński był gościem wirtualnego spotkania z czytelnikami w Oddziale Zbiorów Specjalnych MBP w Łomży. Wideo konferencja na żywo z popularnym aktorem i twórcą Teatru Kamienica zainaugurowała drugi cykl czwartkowych „Spotkań z pasjami”, podczas których seniorzy mogą poznać popularne osoby z zupełnie innej, często prywatnej strony, zadać im pytanie oraz sporo dowiedzieć, również o nowych technologiach. – Cały czas się dokształcamy! – mówi Halina Galińska. – I tak jak młodzież korzystamy z różnych dobrodziejstw: smartfonów, internetu – ja już od siedmiu lat mam wszystkie komunikatory w domu. Dlatego trzeba być aktywnym, bo jak człowiek żyje to powinien wychodzić do ludzi, a nie zamykać się w czterech ścianach!

Docenienie wśród Kurpiów

cz śr, 09 kwietnia 2014 08:51

Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej oraz Koło Teatralne „Chochliki” działające przy Szkole Podstawowej w Sławcu znaleźli się w gronie laureatów „Kurpiowskich Oskarów”. Po raz trzynasty Związek Kurpiów uhonorował osoby, instytucje oraz firmy dbające o promowanie kultury kurpiowskiej. Nagrodę wręczano podczas uroczystej Gali organizowanej w Ostrołęce.

Wciąż żywa myśl ks. Tischnera

cz śr, 09 kwietnia 2014 08:18

Poeta, eseista i krytyk literacki a przed laty wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży oraz redaktor naczelny „Głosu Katolickiego” - ks. dr hab. Jerzy Sikora spotkał się z czytelnikami w Łomży. W Miejskiej Bibliotece Publicznej promował swą najnowszą książkę „Twórczość kaznodziejska ks. Józefa Tischnera. Studium literacko-homiletyczne” - to pierwsza w Polsce monografia poświęcona temu zagadnieniu. – Przyjrzałem się twórczości kaznodziejskiej ks. Tischnera, bo jak dotąd nie została ona zbadana – mówi ks. Jerzy Sikora. – Dopiero na przestrzeni ostatnich 5-6 lat ukazały się zbiory jego kazań i było to dla mnie dobrą sposobnością do zajęcia się tym tematem – bo ks. Tischner to nie tylko sama postać, chociaż oczywiście bardzo interesująca i wartościowa, ale całe zjawisko zwące się Tischner!

Artystyczne Słowa na Wieczność

cz wt, 08 kwietnia 2014 08:27

Zbiorową wystawę prac artystów z Małopolski, zainspirowanych cyklem XVIII–wiecznych fresków „Osiem błogosławieństw” z kościoła zakonu pijarów w Hebdowie, otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Są wśród nich zarówno twórcy znani, tacy jak Marita Benke-Gajda, Jan Tutaj, Stanisław Tabisz czy autor ołtarza w łomżyńskiej katedrze Czesław Dźwigaj, ale też młodzi, bardzo utalentowani artyści. – Punktem kulminacyjnym Ewangelii jest Kazanie Chrystusa na górze, a punktem kulminacyjnym owego kazania jest Osiem błogosławieństw, które są streszczeniem całego przesłania Jezusa Chrystusa – podkreśla inicjator wystawy, ks. prof. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum „Wiara i Kultura” w Hebdowie. – Zaprezentowane tu prace nawiązują do tych najważniejszych słów w historii ludzkości!

Młodzi fotograficy ze Sławca docenieni

cz pon, 07 kwietnia 2014 11:51

Zrzeszeni w Kole Fotograficznym „PSTRYK” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu znaleźli uznanie w oczach jurorów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „A ja tak to widzę...”. Prace Jakuba Chludziński zajęły drugie miejsce, a wyróżnienie specjalne przyznano Justynie Modzelewskiej.

Wielkanocny jarmark pełen rozmaitości

cz pon, 07 kwietnia 2014 08:31

Rekordowym zainteresowaniem wystawców i kupujących cieszyły się niedzielne Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Doroczny jarmark wielkanocny był doskonałą okazją do kupienia niepowtarzalnych pisanek, efektownych palm, świątecznych kart oraz wszystkiego, czego dusza zapragnie. Wybór był przeogromny, bowiem swe wyroby prezentowało aż 53 wystawców, w tym wielu artystów amatorów: z Łomży, całego województwa podlaskiego oraz z zagranicy.

Koncert akordeonowy dla Łomży

cz pt, 04 kwietnia 2014 08:10

Pierwsze wykonanie koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową „L'estro Fisarmonico” kompozytora Edwarda Sielickiego było głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Utwór powstał w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zamówienie i z udziałem łomżyńskiej orkiestry. Solistą w przyjętej owacyjnie kompozycji był wirtuoz akordeonu Klaudiusz Baran, który zaprezentował też swe ogromne umiejętności w tangach Astora Piazzolli. – Każdy w tym koncercie mógł znaleźć coś dla siebie: i entuzjasta muzyki stricte klasycznej, i ci którzy poszukują nowych wrażeń, bo prawykonanie zawsze daje takie odczucia, a do tego była muzyka z pogranicza, nie do końca klasyczna! – mówi Klaudiusz Baran.

Tancerze Kisiela docenieni

cz pon, 31 marca 2014 09:20

Dwa razy złoto, trzy razy srebro przywieźli tancerze Studia Tańca B.K.STEP Marka Kisiela z BREAKMANII 2014 (International Street Dance Competition) czyli międzynarodowych zawodów tańca ulicznego. Turniej po raz siódmy zorganizowany był przez Kętrzyńskie Centrum Kultury, oraz wspierany przez Stowarzyszenie Hip-Hop Mazury w hali MOSiR w Kętrzynie.

Weekend z teatrem w Łomży

cz pon, 31 marca 2014 08:14

Sobota i niedziela były dla miłośników teatru w Łomży wyjątkowym świętem. W ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru” młodsi i starsi mogli bowiem nie tylko oglądać spektakle w Teatrze Lalki i Aktora, ale też dokładnie go poznać. Można było zaglądać przy tym do garderób i pracowni, bawić się lalkami i rekwizytami, charakteryzować jak aktorzy i przebierać w ich kostiumy. – Bardzo podoba mi się ta inicjatywa, bo to wspaniałe kształtowanie wyobraźni i zainteresowań dzieci, uwrażliwianie ich na różne aspekty życia, a nie tylko ciągle telewizor i komputer! – podkreśla pani Anna z Łomży.

Muzyczny Salon pod Gontem

mm so, 29 marca 2014 12:20

Życie i twórczość wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara przybliżyła gościom Salonu pod Gontem w nowogrodzkim skansenie muzykolog Elżbieta Leszczyńska. Utwory zmarłego w grudniu ubiegłego roku twórcy cieszą się do dziś ogromną popularnością, by wspomnieć tylko tańczonego przez wszystkich maturzystów poloneza z filmu „Pan Tadeusz” czy muzykę do międzynarodowych produkcji „Dracula” oraz „Pianista”, za którą Kilar otrzymał prestiżową nagrodę Cezara. – Wojciech Kilar to jeden z nielicznych kompozytorów piszących muzykę poważną, który tworzył też wspaniałą muzykę filmową i właśnie przez nią jest nam tak bliski! – mówi Elżbieta Leszczyńska.

« · «« · 128 · 129 · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę