sobota, 27 sierpnia 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Spotkanie ziemiańskich pokoleń w Drozdowie

so, 27 sierpnia 2016 11:52

– Bracia Józef i Marian Lutosławscy należeli do jednych z pierwszych ofiar terroru bolszewickiego w 1918 roku, wcześniej jednak pozyskali i rozkolportowali informację o podpisaniu tajnego traktatu pomiędzy Niemcami a Rosją bolszewicką, który był wymierzony w polską niepodległość i jest to bardzo uderzające podobieństwo do paktu Ribbentrop-Mołotow! – podkreśla Tomasz Szymański.
Życie i działalność Lutosławskich oraz innych bohaterów walk o niepodległość, a także pracy od podstaw, przypomniano w czasie piątkowej konferencji „Czyn niepodległościowy ziemian łomżyńskich podczas I wojny światowej” w ramach dorocznych „Spotkań pokoleń w kręgu kultury ziemiańskiej” w Muzeum Przyrody w Drozdowie.


ASF: cała gmina Łomża w strefie różowej – w paski

pt, 26 sierpnia 2016 21:41

Wojewoda podlaski wydał nowe rozporządzanie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: białostockiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego. Rozporządzenie ponownie wyznacza obszary zapowietrzone i zagrożone, i nieco zmienia obostrzenia. W efekcie wprowadzonych zmian m.in. ze strefy zagrożonej ASF osunięto objęte nim wcześniej wsie ze wschodnich krańców gminy Śniadowo, ale obszar rozszerzono na całą gminę Łomża.


Co zrobić z ubezpieczeniem OC po sprzedaży auta?

Ilustracja
pt, 26 sierpnia 2016 15:26

Wystawiłeś samochód na sprzedaż i udało się go zbyć? Przy dopełnianiu wszelkich formalności powinieneś pamiętać również o kwestiach związanych z ubezpieczeniem OC. Co zatem należy do twoich obowiązków?


Telewizja w laptopie czyli rozrywka dla wszystkich na wyciągnięcie ręki

TV w laptopie
pt, 26 sierpnia 2016 15:23

Najbardziej popularną formą rozrywki wciąż pozostaje telewizja. Szczególnie ta, którą można uruchomić i zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Zobacz, jak działa telewizja mobilna i jakie są zalety jej posiadania.


Festyn „Uśmiechnij się” bez alkoholu z mamą, tatą i dzieckiem

pt, 26 sierpnia 2016 13:28

- Chcemy, żeby dzieci miały szansę w ten weekend spędzić aktywnie kilka godzin z rodzicami, aby wzięły udział w zabawach i konkursach na świeżym powietrzu przy kościele św. Andrzeja Boboli w Łomży, gdzie będzie scena, występy zespołów muzycznych i tanecznych, duże zabawki dmuchane, miasteczko rowerowe i grochówka – mówi Andrzej Werczyński, prezes Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość”, organizującego otwarte VIII Forum Trzeźwościowe „Uśmiechnij się”. - Towarzyszyć naszemu forum będą też sobotni miting AA i niedzielna debata, jak poradzić sobie z uzależnieniami.


Znowu będą bronić Nowogrodu

pt, 26 sierpnia 2016 08:10

Pierwsze stracie wojsk polskich z hitlerowskim najeźdźcą pod Nowogrodem nastąpiło w nocy z 5 na 6 września. Krwawa bitwa w której ponad 800 żołnierzy polskich przez cztery dni bohatersko walczyło z ponad 10 tysiącami Niemców, zaczęła się dwa dni później. Bitwa pod Nowogrodem z kampanii wrześniowej 1939 nie znalazła miejsca w powszechnie znanej historii II wojny światowej, choć to właśnie to miejsce - jak to określali Niemcy - było jednym z najtrudniejszych do przebycia punktów polskiej obrony. W najbliższą – już po raz 12, w okolicy schronu bojowego przy moście w Nowogrodzie odbędzie się inscenizacja obrony Nowogrodu, którą przygotowuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew”, kultywująca tradycje łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty.


Czwarty budżet obywatelski w Łomży ma być jeszcze większy

Krystyna Pogroszewska na ul. Jana z Kolna w Łomży
cz, 25 sierpnia 2016 15:27

- Warto było się nachodzić, bo ulica Jana z Kolna zupełnie inaczej wygląda, nie straszą połamane chodniki i krawężniki, których czasami to i w ogóle nie było – opowiada rozpromieniona Krystyna Pogroszewska, energiczna działaczka Rady Osiedla nr 5 na starówce w Łomży, pokazując uliczkę między Dworną a Senatorską. Społeczniczka zebrała 700 podpisów dla poparcia swojego zadania w budżecie obywatelskim, a potem doprowadziła do remontu ulicy Zielonej i schodków ze skarpy na Rybaki, zaś teraz zastanawia się, z czym wystartować do czwartej edycji BO. - Jeżeli pieniędzy się nie zdobędzie w taki sposób, to trudno cokolwiek uzyskać od Urzędu Miejskiego. Urzędnicy wtedy poważnie nam mówili, że ulica Jana z Kolna nie będzie brana pod uwagę może i nawet przez 20 lat.


Niebezpieczne grzybobranie

śr, 24 sierpnia 2016 14:20

73-letni mężczyzny poszedł na grzyby do lasu na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po kilku godzinach grzybobrania mężczyzna nie mógł znaleźć ani wyjścia z lasu, ani pozostawionego w lesie samochodu. Przerażony zadzwonił na policję. Jak się okazuje to nie jedyny grzybiarz, który zaginął. Kilka dni wcześniej policjanci szukali 77-letniej kobiety, która podczas zbierania grzybów oddaliła się od towarzyszących jej osób i zgubiła się w lesie. Dlatego policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas grzybobrań.


Herbatka do wyboru z cudzego czajnika lub samowara

śr, 24 sierpnia 2016 12:10

- Ktoś pokusił się o pokonanie drzwi w dwóch domkach letniskowych na terenie ogródków działkowych w okolicach Janowa – informuje Sławomir Runo z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Z jednego złodziej ukradł, albo złodzieje ukradli, między innymi, czajnik i dwa prodiże, a z drugiego czajnik i samowar.


Pomnik husarza, koncerty, płyty, monografia 600-lecia itd.

Łomża, pl. Kościuszki
wt, 23 sierpnia 2016 19:21

Może nie będzie to pomnik tak wielki jak króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku czy księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie lub króla Władysława Jagiełły w Krakowie, ale na urokliwej skarpie przy Zjeździe na stary most przez Narew zwróci uwagę kierowców i pasażerów z szacowanych na około 7 milionów tirów i aut rocznie. - W Łomży w ogóle się o tym nie pamięta i nikt w Polsce nie kojarzy Łomży z husarią, chociaż to właśnie chorągiew łomżyńska, licząca około 150 husarzy, była trzecią co do wielkości w bitwie pod Wiedniem 1683 – przekonuje do pomysłu na 600-lecie miasta w 2018 r. pasjonat historii Dariusz Syrnicki, jeden z 20 uczestników spotkania zespołu ds. kultury i dziedzictwa historycznego w ratuszu. Na razie wpłynęło „tylko” 40 propozycji od społeczników z różnych środowisk, lecz na jubileusz apelują oni o „burzę mózgów” społeczeństwa łomżyńskiego.


Po raz pierwszy w Galerii Bursztynowej wielka akcja rabatowa!

wt, 23 sierpnia 2016 16:16

Tylko w Galerii Bursztynowej w dniach 1-7 września będzie można skorzystać z kuponów rabatowych od ponad 30 marek. Zniżki będą dotyczyć także nowych kolekcji. W ofercie znajdą się również kupony do restauracji KFC.


Żubry wracają?

Żubr (fot. RDOŚ Białystok)
wt, 23 sierpnia 2016 09:34

To brzmi jak niewiarygodna historia. W okolicach Łomży jest żubr – prawdziwy, duży byk.
Informację o obserwacji zwierza mamy od czytelników. Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi potwierdza, że to prawda. Tropił żubra w okolicach Kalinowa i widział go wczoraj w okolicach Kalinowa.
- To duży byk około 5-6 lat. Widać, że jest naładowany testosteronem – mówi Sachmaciński.


Wypadek koło Wiktorzyna

wt, 23 sierpnia 2016 07:53

Jedna osoba została zabrana do szpitala po zderzeniu się dwóch samochodów osobowych w okolicach Wiktorzyna na drodze Łomża – Wizna. Jak się okazało spowodował go pijany kierowca.


Mąż zabił żonę

wt, 23 sierpnia 2016 07:20

49-letni mąż zabił swoja 44-letnią żonę. Do tragicznych wydarzeń doszło w Czyżewie. Mężczyzna, który – jak podaje policja – „częściowo” przyznał się do zabójstwa, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.


26. loty patriotyczne golębi pocztowych

Okolicznościowy medal
pon, 22 sierpnia 2016 19:29

Gołąb Andrzeja Modzelewskiego z sekcji Wysokie Mazowieckie zwyciężył w 26. lotach gołębi z Radzymina do Łomży. Drużynowo również bezkonkurencyjna okazała się sekcja z Wysokiego Mazowieckiego. - Czcimy naszych bohaterów i pamiętamy o nich co rok wypuszczeniem gołębi z terenów bitewnych z roku 1920 w Radzyminie – mówi Janusz Dąbrowski.


Troje dzieci rannych w wypadku

pon, 22 sierpnia 2016 16:30

Troje dzieci zostało rannych w wypadku samochodowym jaki wydarzył się około godz. 15.20 na skrzyżowaniu drogi 63 z droga do Mężenina. Kierujący mercedesem Vito nie ustąpił pierwszeństwa daci, która czołem uderzyła busa w prawy tylni bok. Na miejscu pracują służby, są utrudnienia w tym miejscu drogi.


Groźne psy czy bezmyślni właściciele?

Ślady ugryzienia przez psa
pon, 22 sierpnia 2016 15:05

19-latka została zaatakowana i pogryziona przez biegającego luzem dużego, jasnego psa. Sytuacja miała miejsce w niedzielę wieczorem w okolicach boiska Szkoły Podstawowej nr 9. Trwa ustalanie do kogo pies należy, jeśli więc ktoś ma informacje na ten temat proszony jest o podanie ich policji. Jednak tak naprawdę zawinił nie pies, ale jego bezmyślny właściciel.
– W miejscu publicznym, np. w parku czy przy szkole pies musi być zawsze wyprowadzany na smyczy, a jeśli jest duży, należy do ras groźnych i może być agresywny, musi być też w kagańcu! – podkreśla Grażyna Wiaksa z łomżyńskiego schroniska dla bezdomnych psów „Arka”.


Przez uprzejmość stuknął samochód

pon, 22 sierpnia 2016 10:39

Autobus komunikacji miejskiej na ul Wojska Polskiego około godz. 8.00 najechał na tył seata. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale prawdopodobną przyczyną zdarzenia była uprzejmość kierowców.


Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie na ul. Polowej
pon, 22 sierpnia 2016 10:08

Około godz. 20.17 w niedzielę na ul. Polowej w Łomży na wysokości ul. Sadowej doszło do potrącenia pieszego na oznakowanym przejściu dla pieszych. Karetka zabrała poszkodowanego do szpitala.


Pożar budynku mieszkalnego

Fot. archiwum
pon, 22 sierpnia 2016 09:34

Trzy zastępy straży pożarnej w sobotni wieczór gasiło pożar piętrowego budynku mieszkalnego przy ul. Wesołej w Łomży. Na szczęście nikt z domowników nie ucierpiał.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0