piątek, 31 października 2014 napisz DONOS@
141010082133.gif
Wyszukiwarka
Wczytanie
141028085715.gif
141022010339.gif

Doceniony twórca łomżyńskiej kwesty cemtarnej

Józef Babiel podczas zabierania zabytkowej prawosławnej kaplicy do renowacji w 2013r.
pt, 31 października 2014 15:38

Za to, że tworzą, przybliżają kulturę, że czynią nasze życie lepszym i piękniejszym marszałek Województwa Podlaskiego już po raz XV przyznał nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród szóstki uhonorowanych jest także Józef Babiel z Łomży. Został doceniony za szczególne dokonania na rzecz ratowania zabytków, w szczególności XIX wiecznego cmentarza w Łomży, najstarszego w regionie i jednego z najstarszych w Polsce. Józef Babiel jest bowiem jednym z inicjatorów, a obecnie jedynym organizatorem kwesty „Ratujemy Łomżyńskiej Zabytki Cmentarne”.


Wieczny odpoczynek na wiecznej warcie

pt, 31 października 2014 15:08

Dzień Wszystkich Świętych skłania do zadumy nad pochodzeniem i powołaniem człowieka... Nad naszym miejscem w rodzinnej miejscowości, na Ziemi i w Kosmosie... Stawia przed nami pytanie, czy ostatni oddech na tym świecie oznacza kres wędrówki czy jej kolejny etap... I tak w zadumie po roku znów żegnamy kogoś z kręgu bliskich, znajomych, kochanych... Bywa, że to zacni, szanowani i zasłużeni ludzie, znani nie tylko całej Łomży, ale także daleko poza granicami miasta nad Narwią.


Chcesz przytyć? Przejdź na dietę. Chcesz schudnąć – zmień styl życia!

pt, 31 października 2014 15:00

Zapanował moda na dietowanie. Albo jesteśmy na diecie, albo akurat mamy jo-jo…. Czy zatem można schudnąć bez diety i bez jo-jo?
A przecież odchudzanie na diecie nie ma sensu, bo diety po prostu nie działają, a już na pewno nie działają w długim terminie.


Mieszkańcy wiedzą najlepiej...

Nowy chodnik parku
pt, 31 października 2014 14:58

Wystarczyło oddać do dyspozycji mieszkańców Łomży zaledwie 0,1% procenta budżetu miasta, aby zaniedbany przez lata park pomiędzy ulicami Bolesława Prusa i Władysława Reymonta zaczął zmieniać swoje oblicze. W tegorocznej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Łomży, pod projektem jego rewitalizacji podpisało się 1333 mieszkańców. W zorganizowanej także w tym roku drugiej edycji, w której wybierano projekty do realizacji na przyszły roku za kontynuacja prac było niemal 2 tysiące łomżan.
- Przez całe lata tu nic się nie działo. Jedynie gospodarka komunalna kosiła trawę i wywoziła gruz z rozpadających się betonowych alejek – mówi Grażyna Czajkowska inicjatorka rewitalizacji parku, który powstał na początku lat 80-tych XX wieku, gdy budowano pobliskie osiedla.


Komunikacyjny paraliż przy zabytkowym cmentarzu

Zamknięty wjazd na parking
pt, 31 października 2014 13:58

Parking przy gmachu dawnego urzędu wojewódzkiego to miejsce gdzie swoje samochody tradycyjnie pozostawali mieszkańcy udający się na zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika. W piątek 31 października rano wjazd na ten parking został zagrodzony i pilnuje go wynajęty ochroniarz. Pojawiła się też kartka, że teren jest prywatny.
- Nie mogę wpuszczać na parking mieszkańców, bo teren jest wynajmowany pod handel – mówi Janusz Nowacki, którego rodzina po latach sądowego sporu odzyskała części ziemi, którą jej zabrano zanim wybudowano gmach urzędu wojewódzkiego. - Tak jak dziś będzie w sobotę 1 listopada i w niedziele 2 listopada, a później – tak jak i dotychczas - parking będzie ogólnodostępny.
Może to dziwić bo jeszcze kilka dni temu ratusz podawał, że parking ten w okresie Wszystkich Świętych będzie ogólnodostępnym.


Europejski gazociąg przez Łomżę?

źródło: Gazeta Wyborcza
pt, 31 października 2014 08:31

Przez Łomżę budowany jest most energetyczny Polska – Litwa, zaplanowana jest budowa drogi Via Baltica łączącej Warszawę ze stolicami Państw Nadbałtyckich, a teraz dowiadujemy się, że także w okolicy miasta powinien przebiegać strategiczny gazociąg łączący Polskę z Litwą. Jak donosi Gazeta Wyborcza Unia Europejska rozstrzygnęła pierwsze przetargi na dofinansowanie inwestycji energetycznych, które otrzymają dotacje z nowego funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Na przygotowanie dokumentacji do budowy gazociągu łączącego Polskę z Litwą UE przyznała 10,6 mln euro, a na budowę dalsze 295,3 mln euro.


Wjechał w kobiety na przejściu

Rondo Solidarności
pt, 31 października 2014 08:12

Chyba tylko cud sprawił, że skończyło się jedynie na niegroźnych obrażeniach jednej kobiety. 21-latek jadąc fiatem panda ulicą Zawadzką wjechał na przejście dla pieszy po którym przechodziły cztery kobiety. Trzy z nich widząc nadjeżdżający samochód zdążyły uciec, czwarta została potrącona. 40-latka trafiła do szpitala, ale jak wynika z informacji przekazywanych przez policję szczęśliwie nie odniosła większych obrażeń.


Bój o władzę w gminie... także na sali sądowej

pt, 31 października 2014 07:50

Przed Sądem Okręgowym w Łomży spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Łomża – Andrzej Grzybała z KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa i Jacek Nowakowski obecny wójt ubiegający się o ponowny wybór z listy KWW Samorządy Łomżyńskie Razem. Pierwszy z nich posądził drugiego, że na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami w Puchałach ten drugi miał naruszyć dobra osobiste tego pierwszego. Przed sądem Nowakowski mówił, że nie chciał obrażać Grzybały i jeśli ten czuje się urażony to gotowy jest go przeprosić. I sąd nakazał mu przeproszenie konkurenta.


Droga na cmentarz

cz, 30 października 2014 14:42

Tradycyjnie już mieszkańcy Łomży i najbliższej okolicy 1 i 2 listopada będą mogli korzystać z bezpłatnej linii autobusowej kursującej pomiędzy pięcioma cmentarzami - trzema w Łomży, a także w Piątnicy i Drozdowie. Zarówno w sobotę jak i niedzielę specjalna linia autobusowa przebiegać będzie trasą: Fadom, Wojska Polskiego, Spokojna, Przykoszarowa, Zawadzka, Sikorskiego, Aleja Legionów, Plac Kościuszki, Zjazd, Piątnica, Kalinowo, Drozdowo. Autobusy kursować będą co godzinę: od 9.00 do 16.00 (wyjazd z Fadomu) i od 10.00 do 17.00 (wyjazd z Drozdowa).
Ci którzy na cmentarz wybiorą się swoimi samochodami muszą pamiętać, że zmienia się organizacja ruchu.


Po władzę... dla mieszkańców?

Wystąpienie Jerzego Brodziuka, prezesa Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
cz, 30 października 2014 14:35

- KWW „Razem dla Łomży” powstał z potrzeby dokonania zmian w sposobie funkcjonowania władz miasta – mówił Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podczas konwencji wyborczej prezentując „deklarację programową” komitetu.
„Razem dla Łomży” to jedyny komitet wyborczy, który nie zgłosił własnego kandydata na prezydenta Łomży, a Jerzy Brodziuk nawet nie jest kandydatem na radnego.
- To jest jedyny komitet wyborców, a nie kandydatów. Z założycieli komitetu połowa, tak jak ja, nigdzie nie kandyduje – tłumaczył.


Policja ostrzega przed cmentarnymi kieszonkowcami

cz, 30 października 2014 11:21

Ostatnie dni października to czas kiedy mieszkańcy masowo odwiedzają cmentarze by przed Wyszyńskimi Świętymi posprzątać groby bliskich. Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych.
- Najprawdopodobniej będą tam także kieszonkowcy – ostrzegają policjanci apelując do mieszkańców aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. - Apelujemy także do osób starszych, bardziej może niż inni narażonych na przestępstwo, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy.


Dzik „złapał” poszukiwanego

cz, 30 października 2014 10:20

Kolizja z dzikiem miewa niespodziewane skutki. Na własnej skórze przekonał się o tym kierowca hyundaia, który w środę wieczorem jadąc drogą pomiędzy Zbójną a Gawrychami uderzył w dzika, który wybiegł wprost przed auto. Szczęśliwie 41-letniemu kierowcy nic się złego nie stało, ale gdy wezwał policjantów bo w zderzeniu z dzikiem ucierpiał samochód, trafił do policyjnego aresztu. Okazało się że mieszkaniec Olsztyna poszukiwany jest przez tamtejszy sąd.


E-optymiści i inni...

Debata w auli PWSIiP w Łomży
cz, 30 października 2014 09:07

Europoseł, były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (PO) wziął udział w zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości „Pierwszej Łomżyńskiej Debacie na temat cyfryzacji i przedsiębiorczości”. Wśród panelistów był także Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, ale i kandydat PO na prezydenta Łomży. Wraz z Bonim opowiadając o przyszłości i możliwościach jakie niesie e-przedsiębiorczość, e-administracja, czy e-zdrowie jawili się jako e-optymiści. Więcej dystansu zachowywał trzeci z panelistów prof. dr hab. Romuald Kotowski - dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP, który komentując ich wypowiedzi skontrował: „co z tego, że szybko przez internet się dowiem, że na zabieg u lekarza muszę czekać dwa lata?”


Opłaty lokalne bez zmian

cz, 30 października 2014 08:12

Niemalże zerowa inflacja sprawiła, że także przyszłoroczne podatki i opłaty lokalne w Łomży mają się nie zmienić. Podczas środowej sesji radni Łomży zaakceptowali propozycję prezydenta pozostawienia na przyszły rok na tegorocznym poziomie stawek podatków od nieruchomości i od środków transportowych oraz opłaty od posiadania psów.
Także bez zmian mają pozostać ceny wody i ścieków. Propozycję nowego cennika kilka dni temu MPWiK przekazało do ratusza.
- To nie żadna polityka przedwyborcza. Rokrocznie ceny naszych usług szły w górę zazwyczaj poniżej wskaźnika inflacji, ale w tym roku inflacji praktycznie nie było – wyjaśnia Gilbert Okulicz-Kozaryn, wiceprezes MPWiK.


Obdarowani 1%

śr, 29 października 2014 13:18

Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych “HOSPICJUM” pod wezwaniem Świętego Ducha i Caritas Bliźnim to dwie organizacje pożytku publicznego, które znalazły się na liście 30. najbardziej obdarowanych 1% przez mieszkańców województwa podlaskiego. “Hospicjum” z wpłatami rzędu 155 tys zł zajęło 7., a Caritas z kwotą 104 tys zł 13 miejsce w zestawieniu opracowanym przez Izbę Skarbową w Białymstoku.


Kasa miasta uboższa o kilkaset tysięcy

Sporna usypana działka za stadionem
śr, 29 października 2014 09:02

Blisko pół miliona złotych, plus ustawowe odsetki za już niemal 4 lata, ma wypłacić Łomża jednemu z lokalnych przedsiębiorców i dodatkowo pokryć blisko 100 tysięcy kosztów sądowych. To pokłosie toczącej się od początku 2011 toku sprawy dotyczącej wypowiedzenia przedsiębiorcy umowy dzierżawy miejskich gruntów za stadionem przy ul. Zjazd, na którym to terenie przedsiębiorca chciał zbudować przystań i wypożyczalnię sprzętu sportowego. Przez kilka lat porządkowania działki przedsiębiorca zwiózł tu prawie 90 tys. metrów sześć. ziemi i gruzu, teren wyrównał i wykonał nasypy. Miasto umowę dzierżawy mu wypowiedziało bo, zdaniem jeszcze poprzednich władz miasta, bezprawnie ustawił tu bilbordy reklamowe.


Cmentarne zabytki uratowane

śr, 29 października 2014 08:24

W najbliższy weekend, 1 i 2 listopada, po raz 25. przed bramami zabytkowego cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika prowadzona będzie doroczna kwesta „Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne”. Jak głosi nazwa kwesty środki pozyskiwane ze zbiórek przeznaczane są na odnawianie najcenniejszych nagrobków 213-letniej już nekropoli. W ubiegłym roki tylko podczas zbiórki 1 listopada do puszek kwestujących odwiedzający ten cmentarz włożyli ponad 35 tysięcy złotych. Tegoroczne prace remontowe na cmentarzu pochłonęły blisko 120 tysięcy.


Którędy obwodnice Konarzyc i Starych Kupisk?

Plany przebiegu obwodnicy Starych Kupisk
wt, 28 października 2014 12:41

W poświąteczny poniedziałek drogowcy oficjalnie przedstawią plany budowy obwodnicy podłomżyńskich wsi Konarzyce i Stare Kupiski. Poza wariantami „zero” czyli remontami istniejących dróg prowadzących przez sam środek miejscowości wyrysowano także dwa w przypadku Konarzyc i trzy w przypadku Starych Kupisk nowe propozycje przebiegu dróg wojewódzkich. Dat kiedy obwodnice miałby być budowane póki co nie ma, ale Maria Gawryluk zastępca dyrektora ds. inwestycji w Podlaskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Białymstoku mówi, że jeśli wszystko pójdzie dobrze jeszcze w tym roku zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowych na te obwodnice.


Naśladowca „Tulipana” w areszcie

wt, 28 października 2014 11:08

Poznawał kobiety przez Internet, zdobywał zaufanie i rozkochiwał, a potem je okradał. 54-latka, który zachowywał się jak słynny polski Casanova zatrzymali kolneńscy policjanci, którzy ścigali mężczyznę, przez którego mieszkanka powiatu kolneńskiego straciła 15 tysięcy złotych oraz telefon komórkowy i tablet.


89. rocznica powstania Diecezji Łomżyńskiej,

Mapa Diecezji Łomżyńskiej
wt, 28 października 2014 08:24

28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą „Vixdum Poloniae unitas” erygował Diecezję Łomżyńską podnosząc jednoczesne kościół farny pw św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela w Łomży do godności Katedry. Diecezja Łomżyńska należała wówczas do Metropolii Wileńskiej, a pierwszym Biskupem Łomżyńskim został Romuald Jałbrzykowski, który już w następnym roku został mianowany Arcybiskupem Wileńskim.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0