niedziela, 23 listopada 2014 napisz DONOS@
141114092141.gif
Wyszukiwarka
Wczytanie

Odkrywają kolejne ofiary komunistycznego terroru

pt, 21 listopada 2014 16:31

Archeolodzy prowadzący prace ekshumacyjne w piwnicy białostockiego aresztu śledczego odnaleźli kolejne ofiary komunistycznego terroru.
- W piątek w centralnej części pomieszczenia, w którym po wojnie wykonywano egzekucje, na głębokości około 1,65 m, tuż obok studzienki kanalizacyjnej, odnaleziono szczątki kolejnych dwóch osób – poinformował Tomasz Danilecki z IPN w Białymstoku. - Przy szkieletach znaleziono resztki mundurów, guziki metalowe oraz pociski i łuski najprawdopodobniej z broni systemu Tokariew. Druga z ofiar miała związane z tyłu ręce.


Konsekwencje „afery śmieciowej”

pt, 21 listopada 2014 15:19

- Prezydent Mieczysław Czerniawski wszczął procedurę odwołania ze stanowiska dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Arkadiusza Kułagi – poinformowała Anna Sobocińska rzeczniczka prezydenta Miasta Łomży.
To reakcja na ujawnienie przez nas, że SKO w Białymstoku utrzymało w mocy wydaną w czerwcu przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku decyzję o naliczeniu „opłaty podwyższonej” w związku z tzw. „afera śmieciową”. Co ciekawe rzeczniczka prezydenta podaje, że „Urząd Miejski w Łomży nie zgadza się z wysokością tej opłaty, decyzja SKO zostanie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.”


Samochód „tylko pożyczył od wujka”, choć wujek nic o tym nie wiedział.

pt, 21 listopada 2014 12:13

Łomżyńscy policjanci zatrzymali 19-latka, który bez wiedzy i zgody właściciela odjechał z posesji jego samochodem. Dodatkowo okazało się, że młody mężczyzna nie miał prawa jazdy. Uprawnień do kierowania nie posiadał także jego 18-letni kolega, który również kierował tym samym autem. Samochód mundurowi przekazali właścicielowi, a sprawą zajmie się teraz sąd.


Nowi radni z zaświadczeniem

pt, 21 listopada 2014 10:59

- Gratuluje wyboru i życzę spokojnej, rzeczowej pracy – mówiła sędzia Joanna Rawa, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Łomży wręczając nowo wybranym radnym miasta formalne zaświadczenia o wyborze. - 4 lata to jest długo i krótko. Życzę satysfakcji ale i tego abyśmy my, mieszkańcy Łomży, mieli możliwość pozytywnej oceny państwa dokonań.
Z 23 wybranych w niedzielę nowych radnych Łomży w piątek zaświadczenia o wyborze odebrało 20. Wśród nieobecnych był Mariusz Chrzanowski (PiS), który zdobył najwięcej głosów poparcia ze wszystkich kandydatów na radnych. Jest on też kandydatem na prezydenta Łomży, który w pierwszej turze wyborów zdeklasował rywali zdobywając blisko 39% poparcia. Jeśli wygra II turę wyborów prezydenckich mandatu radnego i tak nie obejmie.


Mleczarze będą protestować w Warszawie

pt, 21 listopada 2014 08:50

W przyszłym tygodniu, w czwartek w Warszawie ma odbyć się „Mleczna pikieta”. Organizuje ją Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w ramach protestu przeciw
stale pogarszającej się sytuacja na rynku mleka, spadającym ceną skupu mleka i drastycznie obniżająca się dochodowość produkcji w polskich gospodarstwach. Jak podkreślają organizatorzy będzie to „pokojowa manifestacja”.


Gigantyczna kara za „aferę śmieciową” utrzymana

pt, 21 listopada 2014 08:12

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Łomży będą jednak musieli pokryć koszty kary za śmieci z Ostrołęki. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku utrzymało w mocy naliczoną przez Urząd Marszałkowski opłatę podwyższaną za korzystanie ze środowiska, którą musi uregulować MPGKiM zarządzające łomżyńskim wysypiskiem śmieci w Czartorii. Opłata ta wynosi 1 milion 246 tysięcy 464 złote plus odsetki od 1 lutego 2013 roku. W sumie to ponad 1,5 mln zł.
Decyzja SKO w Białymstoku o utrzymaniu „kary” w poniedziałek została wysłana do Łomży.
Jest ona pokłosiem tzw. „afery śmieciowej”, którym to pojęciem opisuje się wręcz gigantyczną skalę nieprawidłowości na wysypisku wykrytą przez łomżyńską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Kontrola wykazała, że do Czartorii trafiały także, i to w znacznych ilościach, odpady przywożone przez jedną z ostrołęckich firm, a w efekcie znacząco przekroczono dozwolone limity przyjęć śmieci.


Rzeczpospolita: Tak zabijano w białostockim areszcie

cz, 20 listopada 2014 16:45

Początkowo na dziedzińcu więziennym egzekucji dokonywał trzyosobowy pluton z pepesz. Później egzekucje były wykonywane przez pojedynczych katów tzw. metodą katyńską czyli strzałem w tył głowy. Z kolei w latach 50. wyroki wykonywane były na korytarzu w piwnicy, gdzie postawiono drewnianą dobudówkę o wymiarach 1 m na 1,5 m. Strażnicy zamykali w niej skazańca, a kat wkładał lufę pistoletu w klapkę w drzwiach i strzelał. Zdaniem historyków białostockie więzienie przez całe lata to było miejscem kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego.


Wójt Nowakowski: dziękuję za poparcie

cz, 20 listopada 2014 15:10

Wójt Gminy Łomża serdecznie dziękuje mieszkańcom, którzy 16 listopada 2014 r. brali udział w wyborach samorządowych za okazane zaufanie i docenienie dotychczasowej pracy.


Piana na rzece Narew wpienia wędkarzy

Fot. Marek Maliszewski
cz, 20 listopada 2014 12:51

Wędkarze znad Narwi alarmowali już od połowy października, że nad ranem na rzece utrzymują się po nocy intensywne upławy piany. Informowali także, że zwykle o tej porze roku nie wiedzieli, co robić ze złowionymi jaziami, kleniami czy płociami. Tymczasem teraz ryba jakby nagle znikła... Co się stało...? - Odpowiadając na liczne zgłoszenia zaniepokojonych wędkarzy, korzystających z wód Narwi, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Łomży z prośbą o zbadanie stanu czystości rzeki – informuje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Wyniki interwencyjnego badania Narwi 30. października oraz wyniki rutynowo prowadzonych badań monitoringowych rzeki nie wykazały odbiegającego od normy zanieczyszczenia rzeki. Oprócz tego, przyjrzymy się też pianie na rzece z innej perspektywy.


Profesor Krzysztof Sychowicz dziękuje

cz, 20 listopada 2014 11:26

Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Łomży, którzy oddali na mnie swój głos w minionych wyborach samorządowych.


Z przestrzeloną głową

fot. Tomasz Danilecki IPN w Białymstoku
cz, 20 listopada 2014 10:56

Około 70 cm pod podłogą, między rurą kanalizacyjną a ścianą zewnętrzną budynku, przysypane cegłami były szczątki ludzkie.
- W potylicy czaszki ofiary stwierdzono dwa otwory, które mogą być otworami postrzałowymi z broni palnej niewielkiego kalibru – przekazuje Tomasz Danilecki z oddziału IPN w Białymstoku.
Odkrycia dokonali archeolodzy prowadzący prace poszukiwawcze w piwnicy Aresztu Śledczego w Białymstoku, w którym po wojnie dokonywano egzekucji na żołnierzach niezłomnych. W czasach stalinowskich wykonano tu 250 egzekucji. Komunistyczni oprawcy swoje ofiary grzebali skrycie w różnych nieznanych do dziś miejscach.


Człowieka na wózku walka z biurokratami

ks. Mirosław Mazguła
cz, 20 listopada 2014 10:36

- Jak kupowałem to mieszkanie, to jeszcze samodzielnie chodziłem, ale w kwietniu 2012 dostałem gorączki, nogi mi spuchły niemiłosiernie, ledwo mnie odratowali, chcieli mi nogi amputować, lecz się nie zgodziłem... - opowiada ks. Mirosław Mazguła (lat 53), który musiał przesiąść się na wózek i od dwóch lat domaga się od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Łomży interwencji ws. przystosowania klatki schodowej do wjazdu osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim na poziom parteru. - Wszczęli postępowanie administracyjne, obiecali, że postarają się pomóc, pisma krążą, a urzędnicy uważają, że wszystko jest w porządku... - wzdycha siedzący na wózku człowiek.


Będzie podwyżka opłat za śmieci?

cz, 20 listopada 2014 08:51

Prawdopodobnie mieszkańców Łomży czeka podwyżka „podatku” śmieciowego. To opłata, która ma pokryć koszty gospodarki odpadami. Wybrana przez miejskich urzędników oferta na odbiór i transport odpadów komunalnych z Łomży do zakładu w Czartorii koło Miastkowa w okresie od 1 stycznia 2015 roku do połowy 2016 roku jest o aż o 17% wyższa niż pierwotnie kalkulowano na to wydać. Śmieci z Łomży - tak jak do tej pory – ma zabierać firma UK „Błysk”.


Pokłócił się z żoną i podpalił klatkę schodwą

śr, 19 listopada 2014 15:44

Będący pod wpływem alkoholu 30-letni mężczyzna, po awanturze z żoną podpali klatkę schodową w jednym z budynków mieszkalnych w Grajewie. Mężczyzna został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie.


Może być ślisko i niebezpiecznie

śr, 19 listopada 2014 14:18

Tomasz Siemieniuk dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB ostrzega przed marznącymi opadami deszczu, które nocą mogą pojawić się nad regionem.


Najwięcej ludzi głosowało na PiS, najwięcej mandatów zdobył PSL

śr, 19 listopada 2014 13:48

Potwierdziły się nasze wczorajsze nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Łomżyńskiego. Według już oficjalnych wyników wyborów ustalonych przez Powiatową Komisję Wyborczą 7 mandatów w nowej radzie powiatu obejmie Polskie Stronnictwo Ludowe, 6 Prawo i Sprawiedliwość, 2 KWW Samorządy Łomżyńskie Razem, a 1 KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa. Co ciekawe jeśli chodzi o liczbę zdobytych głosów poparcia to PiS zdobyło ich o blisko 300 więcej niż PSL.


Chrzanowski wygrał nie tylko wybory prezydenckie

Mariusz Chrzanowski
śr, 19 listopada 2014 09:14

Mariusz Chrzanowski, kandydat PiS na prezydenta Łomży, który w pierwszej turze wyborów prezydenckich zdeklasował rywali zdobył także największe poparcie z nowych miejski radnych. W okręgu wyborczym nr 3 na radnego Chrzanowskiego oddało swe głosy 577 osób. Barierę pół tysiąca poparcia przekroczyło jeszcze tylko cztery kandydatki na radne - Bogumiła Olbryś (PiS) – 565, Bernadeta Krynicka (PiS) – 561, Anna Maria Godlewska (PiS) – 537 i Edyta Śledziewska (PO) – 514.
Aby w tym roku dostać się do Rady Miasta wystarczyło 119 głosów. Taki wynik zrobił Tadeusz Zaremba.


Dług Łomży z roku na rok coraz większy

śr, 19 listopada 2014 08:41

124 miliony 473 tysiące 959 złotych i 97 groszy – tyle ma wynosić zadłużenia miasta Łomża na koniec 2015 roku. Ratusz opublikował wczoraj zarządzenie prezydenta z dnia: 13 listopada 2014 roku w sprawie: projektu Wieloletniej prognozy Finansowej Miasta Łomża na lata 2015 – 2018.


Odnaleźli zaginionego 50-latka

śr, 19 listopada 2014 08:23

Policjanci znaleźli poszukiwanego od wczorajszego wieczora mieszkańca Łomży. Mężczyzna znajdował się z w okolicach wsi Pieńki Borowe na terenie gminy Jedwabne. Jak przekazuje Ewelina Szlesińska, oficer prasowy policji w Łomży mężczyzna był poza obszarem zabudowanym. Jest przytomny. W tej chwili będzie transportowany do szpitala w Łomży.


Noc zakupów w Galerii Veneda!

śr, 19 listopada 2014 08:12

W najbliższy piątek 21 listopada Galeria Veneda zaprasza na wyjątkową noc zakupów. Lepszej okazji na zrobienie mikołajkowych oraz świątecznych prezentów i zakupów nie można sobie wymarzyć – w zależności od sklepu rabaty i promocje będą bowiem wynosić już od 10 aż do 70%! Wyjątkowo korzystne promocje i wyprzedaże to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Pierwszych 200 osób, które zrobią w Galerii Veneda zakupy za minimum 200 zł, zyska podwójnie: płacąc znacznie mniej za wyjątkowe towary najlepszych marek i otrzymując wartościowy upominek od Galerii. Ta niepowtarzalna gratka dla łowców okazji potrwa tylko trzy godziny, od 19.00 do 22.00, tak więc kto pierwszy, ten lepszy!


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0