niedziela, 03 maja 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Strzelcy ślubują

Składanie przysięgi na Starym Rynku w Łomży
nie, 03 maja 2015 13:24

Istniejąca od 22 lat Jednostka Strzelecka 1012 Łomża przyjęła imię 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Uroczystość odbyła się na Stary Rynek, w trakcie miejskich obchodów 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Przyjęcie imienia 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej jest dla nas wielkim wyzwaniem, któremu, mam nadzieje, podołamy – mówił chorąży Adam Perkowski, dowódca JS 1012 Łomża.
Łomżyńska jednostka jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, kontynuatora tradycji międzywojennego Strzelca, którego założycielem i Komendantem był Marszałek Polski Józef Piłsudski.
Podczas uroczystości 21 młodych ludzi z Łomży i Makowa Mazowieckiego złożyło przyrzeczenie strzeleckie, którego treść jest niemal niezmieniona od czasów Piłsudskiego i zaczyna się od zobowiązania: „przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie, niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi.”


Pijana 24–latka skakała po audi

nie, 03 maja 2015 12:36

Dzięki sąsiedzkiej czujności, policjanci z łomżyńskiej „patrolówki” zatrzymali 24–letnią mieszkankę miasta, po tym jak zniszczyła zaparkowane pod blokiem audi. Młoda kobieta była pijana i najpierw poobrywała lusterka i wycieraczki a następnie kilkakrotnie wbiegała na dach pojazdu i zjeżdżała po przedniej masce samochodu jak na zjeżdżalni. Kobieta noc spędziła w policyjnym areszcie. Gdy wytrzeźwiała wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze.


37–latek z narkotykami

Narkotyki znalezione w samochodzie 37-latka. fot. KWP Białystok
nie, 03 maja 2015 12:13

Policjanci z Łomży zatrzymali 37-latka, u którego w aucie znaleźli ponad 40 gramów amfetaminy. Grozi mu grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd już zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt tymczasowy.


Święto 3 maja

nie, 03 maja 2015 11:11

W niedzielny, słoneczny poranek na Placu Papieża Jana Pawła II zebrało się około 300 osób. Byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi, kombatanci, harcerze, delegacje organizacji i związków... orkiestra dęta i mażoretki. To tu zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty rozpoczęły się oficjalne uroczystości w 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
- Fundamentem bycia Polakami jest zakorzenienie w to co stanowi Polskę – w historię narodu, ale nie jako obcy czy przechodzeń – mówił ks. prał. dr Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, który chwilę później przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Katedrze.


Tu jest Polska...

Major Krzysztof Rabek, Dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży
so, 02 maja 2015 11:25

- O tym, że flaga jest symbolem narodu i państwa nas żołnierzy przekonywać nie trzeba. To symbol państwa, którego żołnierz ma bronić w każdej zaistniałej sytuacji – mówił major Krzysztof Rabek Dowódca Warsztatów Technicznych w Łomży, podczas uroczystości podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś – 2 maja - obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a uroczystość zorganizowana w sobotni poranek przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp, na terenie jednostki wojskowej u zbiegu Alei Legionów i Alei Piłsudskiego, zainaugurowała majowe świętowanie w Łomży.


Będą utrudnienia w ruchu

so, 02 maja 2015 09:37

Kierowcy jeżdżący w sobotnie południe po Łomży powinni liczyć się z utrudnieniami. To w związku z Biegiem Nadziei na dystansie 10 km, którego trasę wytyczono ulicami miasta. Zawodnicy tuż po południu mają wystartować ze Starego Runku by ulicami Giełczyńską, Szosą Zambrowską, Piłsudskiego, Zawadzką – Przykoszarową, Pileckiego dobiec do ulicy Akademickiej, a następnie Piłsudskiego, Zawadzką, Sikorskiego, Szosą Zambrowską, Giełczyńska wrócić na Stary Rynek. W związku z powyższym kierowcy w Łomży w godz. od 11:30 do 14:00 powinni liczyć się z utrudnieniami w ruchu na tych ulicach.


„Mój ojciec jest szczęśliwy, że mamy wolną Polskę”

Anna Maria Anders
so, 02 maja 2015 09:25

Córka generała Władysława Andersa, legendarnego wodza 2. Korpusu, który aż od Rosji przeszedł cały szlak bojowy do zdobycia Monte Cassino, gościła jeden dzień w Łomży i Szepietowie. Anna Maria Anders urodziła się 64 lata temu w Londynie, gdzie studiowała języki: francuski i hiszpański, po czym podjęła pracą w firmie public relations. Po czterech latach przez niecały rok pracowała dla UNESCO w Paryżu i pięć lat dla arabskiej firmy inwestującej na całym świecie. W Rzymie poznała w 1984 r. Amerykanina i przyszłego męża, m.in., attache wojskowego i pracownika Pentagonu. - W Łomży było tak serdecznie, że to spotkanie zapamiętam jako jedno z najserdeczniejszych spotkań z moimi rodakami w Polsce – mówi Anna Maria Anders, z którą rozmawia Mirosław R. Derewońko.


Radosny (mikro) pochód na 1 maja

Anna Jakubowska
pt, 01 maja 2015 10:37

- Zawsze będziemy tu przychodzić 1 maja, bo 1 maja ma w sobie wiele rożnych i dobrych treści – mówi Zenon Piechociński wiceprezes łomżyńskiego Stowarzyszenia 1 Maja, które od 6 lat organizuje w mieście obchody Święta Pracy i czci wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. O godzinie 9. przed łomżyńskim ratuszem na uroczystościach zjawiło się raptem kilka osób. Mieli ze sobą kwiaty, biało-czerwona flagę, i dwa transparenty z napisami: „Pokój ludziom”, „Pokój światu”.
- Skłamałbym gdybym powiedział, że nie chciałbym, aby było tu dwadzieścia czy trzydzieści osób – dodaje Piechociński. - Tych pięcioro uznało, powinni tutaj być i przyszli. Kiedyś nie można było nie brać udziału w pochodzie pierwszomajowym, dziś można brać udział i można nie brać udziału.


Pochód za szczupakiem

pt, 01 maja 2015 09:49

Wielu wędkarzy z Łomży i okolic właśnie 1 maja rozpocznie swój sezon wędkarski. Rybą, za którą udadzą się nad rzekę będzie cętkowany, agresywny kanibal czyli szczupak. Nasza Narew była wielokrotnie opisywana w wielu magazynach wędkarskich jako łowisko bogate w tego drapieżnika. O tym czy nadal łatwo jest złowić w Narwi medalowe ryby i dlaczego warto je wypuszczać pisze Rafał Mikołaj Krasucki z Magazynu Wędkarska Brać.


Nietoperzy zakątek pod Łomżą

Mopek z piątnickich Fortów, fot. Anna Makowska
cz, 30 kwietnia 2015 13:43

Ponad 350 nietoperzy, o blisko 50 więcej niż przed rokiem, zimowało tej zimy na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wynika z oficjalnego podsumowania coroczny monitoringu tych ssaków. Zimowe kryjówki nietoperzy obejmują zewnętrzne piwnice mieszkańców, piątnickie forty oraz piwnice dawnego Browaru Drozdowo, który jak się okazuje są najchętniej wybierane te latające ssaki.


Podział środków podzielił władze

cz, 30 kwietnia 2015 12:19

Nieco ponad 90 tysięcy złotych miejskich dotacji na zabytki rozdzieliły władze miasta pomiędzy pięciu beneficjantów. I choć przydział środków z budżetu miasta na wsparcie właścicieli zabytkowych budynków odnawiających ich oblicze jest już stałą tradycją Łomży, to tym razem jednak podział w sumie niewielkiej puli środków podzielił władze miasta, a w konsekwencji prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski po raz pierwszy przegrał głosowanie w Radzie Miasta.


Poszukiwany dyrektor MPGKiM

cz, 30 kwietnia 2015 08:40

Na początku stycznia prezydent Łomża Mariusz Chrzanowski zwolnił z pracy Arkadiusza Kułagę dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Z.B. w Łomży, a teraz – niemal cztery miesiące po tym zdarzeniu – ogłosił konkurs na nowego dyrektora MPGKiM. Wśród wymagań jest 5-letni staż pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej, doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz przedstawienie pisemnej koncepcji funkcjonowania i zarządzania zakładem z możliwością zastosowania rożnych form organizacyjnych.


„Monte Cassino jest zawsze w moim sercu”

Anna Maria Anders
cz, 30 kwietnia 2015 08:06

- Staram się nie wzruszać, jak mam przemówienie, nikt nie lubi wtedy łez... – zaczęła Anna Maria Anders, córka zdobywcy Monte Cassino generała Władysława Andersa, która przyjechała do dzieci w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży, gdzie podziwiano nie tylko jej urodę i nienaganne maniery, ale przede wszystkim – skromność, subtelność oraz powagę i czułość, z jaką mówiła o swoim tacie, mamie, żołnierzach II Korpusu oraz weteranach drugiej wojny światowej, cichych bohaterach bez pomników. - W Polce wiemy, czym jest Monte Cassino, ale na ogół w świecie to nie jest doceniane. Monte Cassino jest zawsze w moim sercu. Tam na cmentarzu są też pochowani mój ojciec i mama...


Skarbnik miasta powołana

Elżbieta Parzych nowa skarbnik miasta Łomża
śr, 29 kwietnia 2015 15:57

Elżbieta Parzych, była skarbnik w gminie Zbójna, od maja będzie skarbnikiem miasta Łomża. Radni Łomży, na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego (PiS), powołali ją na skarbnika miasta podczas środowej sesji. Za głosowało 18 radnych, a pozostałych 5 radnych nie brało udziału w głosowaniu. Tak postąpił prawie cały klub radnych PiS.


Wniosek o odwołanie Wojciecha Dzierzgowskiego z funkcji wicewojewody.

Janusz Piechociński, prezes PSL (w kraju) oraz Wojciech Dzierzgowski, jeszcze wicewojewoda podlaski i prezes PSL w województwie Fot. 24.04.2015 r.
śr, 29 kwietnia 2015 13:14

Wojewoda podlaski Andrzej Meyer nie widzi możliwości dalszej współpracy z wicewojewodą – poinformowała Joanna Pilcicka rzecznik prasowy wojewody. - W związku z tym złożył wniosek do prezes Rady Ministrów o odwołanie Wojciecha Dzierzgowskiego z funkcji wicewojewody.
Wniosek wojewody Meyera (PO) ma związek z przesłaniem przez prokuraturę w Olsztynie aktu oskarżenia przeciwko wicewojewodzie któremu zarzucono popełnienie przestępstw polegających na składaniu fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym oraz składanie nierzetelnych pisemnych oświadczeń w celu uzyskania kredytów i pożyczki.


„Eksperyment” na Starym Rynku

śr, 29 kwietnia 2015 12:37

Radni Łomży zdecydowaną większością głosów zgodzili się na czasowe – od czerwca do września – zniesienie opłat za postój samochodów w obrębie Starego Ryku. To jak podkreślał wiceprezydent Andrzej Garlicki pomysł lokalnych przedsiębiorców „na przywrócenia życia miejskiej starówce”.


Nie żyje Adam Krzysztof Sowa

Adam Krzysztof Sowa
śr, 29 kwietnia 2015 12:17

W środę nad ranem w szpitalu zmarł Adam Krzysztof Sowa, były wicestarosta łomżyński. Miał 52 lata.


Nastolatkowie ukradli papierosy

śr, 29 kwietnia 2015 11:51

Łomżyńscy policjanci zatrzymali dwóch 15-latków, podejrzanych o kradzież wyrobów tytoniowych o łącznej wartości ponad 1100 złotych. Nastolatkowie wykorzystując nieuwagę sprzedawcy w jednej z hurtowni ukradli kartony z papierosami.


2018 rok będzie krytyczny dla Łomży?

źródło: Audyt Finansowy Miasta Łomża
śr, 29 kwietnia 2015 10:16

Za trzy lata Łomża będzie obchodziła jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich, będzie przechodziła wybory samorządowe – także prezydenta miasta, oraz może borykać się ze spełnieniem limitów zadłużenia. Tak wynika z analizy stanu finansów Miasta Łomża, którą na zlecenie prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, za blisko 10 tys zł wykonała firma Curulis z Poznania. Dokument w ubiegłym tygodniu przekazano miejskim radnym, a dziś opublikowano na stronie internetowej miasta.


Zarządcza trzynastka PO

śr, 29 kwietnia 2015 10:02

Działacze Platformy Obywatelskiej w Łomży wybrali nowy zarząd swojej partii. Na jego czele stoi Cezary Kisiel - wybrany w połowie marca przewodniczący PO w Łomży, który teraz dobrał sobie – jak mówi - „zaangażowanych” współpracowników. Wiceprzewodniczącymi zostali Maciej Borysewicz, Marek Szynkiewicz i Rafał Mogielnicki.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0