wtorek, 21 lutego 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

American Dream, czyli fototapeta Nowy Jork w Twoim wnętrzu

pon, 20 lutego 2017 16:02

Dla kogoś Nowy Jork może być kolejną wielką metropolią pełną hałasu, zgiełku i tłumu ludzi. My jednak podchodzimy do tego miasta zgoła odmiennie. Dla nas jest ono bohaterem - bohaterem kultowych już musicali, klasycznych filmów, znanych powieści i naszych wnętrz. Fototapety na ścianę Nowy Jork to bowiem znakomity sposób na odświeżenie aranżacji i nadanie jej wielkomiejskiego charakteru. Jeśli sceptycznie podchodzisz do takiej ozdoby, wybierz się z nami w podróż po zaułkach tego miasta i daj się oczarować jego wyjątkowym pięknem.


Dwóch takich, co włamywało się do piwnicy

pon, 20 lutego 2017 14:55

23 i 22-latek włamali się do piwnicy w bloku przy ul. Dmowskiego. Wynieśli między innymi monitor LCD i opakowania z butami oraz z drobnymi częściami elektronicznymi powodując straty w kwocie około 350 zł. Zgłoszenie o kradzieży policjanci otrzymali w piątek i jeszcze tego samego dnia zatrzymali dwóch podejrzanych.


WORD dał 40 000 zł podstawówkom i kamizelki przedszkolakom

pon, 20 lutego 2017 14:40

- Konkurs polegał na tym, żeby przekonać dorosłych do kontroli technicznej pojazdu – mówi Janek Mroczkowski z klasy II c Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Piątnicy, którego klasa wygrała 5 000 zł, zaś szkoła – 20 000 zł w konkursie, organizowanym przez WORD w Łomży, ph. „Bezpieczna rodzina w bezpiecznym aucie”. - Tylko 80 procent pojazdów jest regularnie badanych, 20 procent takiej weryfikacji nie przechodzi – powiedział z troską dyrektor WORD Mirosław Oliferuk podczas uroczystości wręczania nagród: 10 000 zł zdobyła SP nr 5 w Łomży, a 5 tys. zł SP nr 7. Przy okazji akcentował drugą akcję WORD „Bądź bezpieczny na drodze”, przekazując kamizelki odblaskowe.


Śmierć w garażu

pon, 20 lutego 2017 14:06

Zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną śmieci 38-letniego mieszkańca Łomży. Jego ciało znaleziono w niedzielę po południu w samochodzie zaparkowanym w garażu jednego z bloków przy u. Rycerskiej.


Łomża w programie rozwoju elektromobilności

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. (fot. mr.gov.pl)
pon, 20 lutego 2017 13:06

Łomża znalazła się w gronie 41 polskich miast i gmin – do Warszawy po Sokółkę, których przedstawiciele podpisali listy intencyjne z rządem dotyczące rozwoju elektromobilności. Jednym z istotnych celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.
- Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.


Rekordowa zbiórka dla Filipka: 12.167,58 zł

Agnieszka Wądołowska, mama Filipa z synem (fot. 2016 r.)
pon, 20 lutego 2017 12:42

- 19. luty 2017 roku zostanie w mojej pamięci na zawsze – mówi Agnieszka Wądołowska, mama chorego 5-letniego Filipka, dla które tego dnia w Venedzie odbył się specjalny koncert charytatywny. Przeprowadzana w jego trakcie zbiórka do puszek mile zaskoczyła organizatorów wynikiem 12 tysięcy 167 złotych i 58 groszy. Dodatkowo z akcji „wkręć się w kilometry dla Filipka” sponsorzy sfinansują 4-miesięczną specjalistyczną rehabilitację.
- Uczestnicy akcji spisali się na Medal i przejechali łącznie ponad 500 km. Ludzie o dobrym sercu i ogromnej empatii dla kruchej istotki wznieśli się ponad własne możliwości zjednoczyli siły i byli razem z nami w ten niedzielny dzień – dziękuje mama Filipka.


Zysk z inwestycji MPEC będzie... niepewny?

Komin ciepłowni miejskiej w Łomży. Po zrealizowaniu planowanej inwestycji węgiel będzie tu spalany tylko w sezonie zimowym.
pon, 20 lutego 2017 11:30

Od około roku w MPEC Łomża trwają prace nad inwestycją w nowy kocioł, który spalając biomasę wytwarzałby ciepło i prąd. Latem ubiegłego roku spółka podpisała umowę z polsko-belgijskim konsorcjum Tractebel Engineering, które za niemal 700 tysięcy złotych miało pomóc wybrać najlepsze rozwiązanie, opracować koncepcję techniczno-ekonomiczną, a później także wykonać projekty budowlane uzyskać pozwolenie na budowę. Plany inwestycji wzbudzały wiele obaw o uzasadnienie ekonomiczne. Władze MPEC jesienią podawały nawet, że w przypadku gdyby studium ekonomiczne nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, współpraca z konsorcjum na tym etapie będzie zakończona. I jak się okazuje umowa została rozwiązana w grudniu po wykonaniu tego studium – jak nas poinformowano - „z przyczyn ekonomicznych”. Dokument kosztował 200 tys. zł. MPEC jednak nie rezygnuje z planów inwestycji, która została wyceniona na ponad 40 milionów złotych.


Dzików ma prawie nie być

pon, 20 lutego 2017 09:45

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie Józef Matyskieła zmienił wydany w ubiegłym tygodniu nakazał zredukowania populacji dzików na terenach gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn i Wąsosz. Początkowo chciał, aby zwierzęta odstrzelono do poziomu co najwyżej 0,1 osobnika/km², a teraz zmienił ten wskaźnik na co najwyżej 0,01 osobnika/km². Myśliwi na odstrzał dzików mają czas do 31 marca 2017 r.


Boys i inni zagrali dla Filipa

pon, 20 lutego 2017 08:08

Mieszkańcy Łomży tłumnie odwiedzali w niedzielę Galerię Veneda, by wesprzeć leczenie 5- letniego Filipa. Dla chorującego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca zorganizowano charytatywny koncert, którego gwiazdą był zespół Boys. Już wiadomo, że sukcesem zakończyła się akcja „Wkręć się w kilometry dla Filipka”, która zapewni mu cztery miesiące rehabilitacji; zebrano też sporo pieniędzy do puszek.
– Jestem bardzo szczęśliwy, bo dla niego to będzie duży zastrzyk finansowy! – mówi wujek chłopca Zenon Wądołowski. – Już jest dużo lepiej, a myślę, że będzie jeszcze lepiej – Filipek zaczął chodzić, teraz walczymy o to, żeby zaczął mówić!


Nietoperze cicho śpią w browarze w Drozdowie i Dolinie Narwi

Piotr Mazur, Maria Łepkowska
so, 18 lutego 2017 14:01

- Na szczęście, nietoperzy w okolicach Łomży i Dolnie Narwi nie ubywa, smacznie sobie teraz śpią w ok. 360 piwnicach, które od środy do soboty zbadaliśmy – informuje kierownik badań, latającego zwykle od zmierzchu do świtu, towarzystwa chiropterolog Marek Kowalski (lat 52) z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. - Stabilna populacja nietoperzy świadczy o dość dobrym stanie środowiska naturalnego. Skąd to wiemy...? Na przykład, licznie występujący na Ziemi Łomżyńskiej nocek rudy zjada dziennie, czyli conocnie, około 2 000 owadów, których nie byłoby tyle w zatrutym otoczeniu. Mam satysfakcję, odkryłem w Drozdowie i Niewodowie trzy rzadko widywane nocki łydkowłose. Jest to gatunek tzw. naturowy, tj. objęty dyrektywą ochronną Unii Europejskiej jako rzadki i ginący.


Gospodarcze poszerzanie horyzontów...

Kristopher Sanchez i Anna Maria Anders
pt, 17 lutego 2017 15:18

- Interesują mnie dwa zakresy działań dla mojego okręgu wyborczego. Pierwsze to bezpieczeństwo - rozmawiałam o tym w Waszyngtonie m.in. z senatorem John McCain, a drugie to gospodarka – mówiła senator Anna Maria Anders, na której zaproszenie od Łomży przyjechali przedstawiciele amerykańskiego stanu Nevada. Senator Anders podkreślała, że Nevada to nie tylko znane wszystkim Las Vegas, ale także ogromna i silna gospodarka. - Musimy jako Polska poszerzyć nasze horyzonty. Po Brexit przyszłość Unii Europejskiej jest niepewna, a USA przedstawiają ogromne możliwości – mówiła senator Anders.


Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę...

Średnie miesięczne wynagrodzenia jakie otrzymywali pracownicy ratusza i miejskich instytucji w 2016 roku oraz w styczniu 2017 roku.
pt, 17 lutego 2017 13:28

„Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę, szczególnie jeżeli wymaga ona specjalistycznej wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji w specyficznej branży ciepłowniczej. Tak też się stało.” Tak teraz władze MPEC Łomża argumentują wypłatę w grudniu po raz pierwszy w historii firmy czternastej w 2016 roku pensji pracownikom miejskiej spółki. Wbrew faktom twierdzą, że „MPEC nie robi też żadnej tajemnicy z faktu wypłacenia swoim pracownikom dodatkowego wynagrodzenia w miesiącu grudniu ubiegłego roku.”
Okazuje się, że średnie zarobki w tej spółce w ubiegłym roku wynosiły 4615 zł i były zdecydowanie najwyższe w podległych miastu instytucjach. W MOSiR wyniosły one 2552 zł, w Muzeum Północno-Mazowieckim 2660 zł, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2720 zł. To kwoty brutto - średnie wypłaty na rękę wychodzą w tych instytucjach poniżej 2000 zł.


Ruszyła akcja rabatowa w Galerii Bursztynowej

pt, 17 lutego 2017 12:20

Klienci Galerii Bursztynowej mogą skorzystać z ponad trzydziestu kuponów ze zniżkami nawet do 50 proc. Akcja rabatowa będzie trwała w dniach 24 lutego – 5 marca.


Wzorowy Polak, łomżyniak i pedagog Józef Poteraj (+ 83) nie żyje

Józef Poteraj (+ 83)
pt, 17 lutego 2017 11:23

- Mój wujek ze strony mamy zginął w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a pod Żytomierzem ojciec ścinał szablą „czubki” bolszewikom... Każda rodzina polska jest związana z żołnierzami... - opowiadał o sobie trzy lata temu zmarły dziś rano Józef Poteraj (+ 83), polonista, autor wspomnień historycznych, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego i więzień stalinowski w latach 50. Lata temu widywałem go często, jak idzie uśmiechnięty na spacerze z niepełnosprawnym wnukiem, i wzruszała troska, uważność i serdeczność, z jaką traktował chłopca. Ilekroć się spotykaliśmy, miał dobre słowo, życzliwe pytanie czy nowinkę z życia Łomży. Jednak gros łomżyniaków zapamięta go raczej jako uczestnika setek spotkań historycznych i uroczystości patriotycznych, gdy zabierał głos.


Znowu brudne powietrze nad Łomżą

Wartości stężeń pyłów zawieszonych PM10 w Łomży z ostatnich 30 dni
pt, 17 lutego 2017 09:06

Od wczorajszego poranka w Łomży ponownie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Najgorzej jest wieczorami. Godzinowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10 wynosiło nawet 255,5 µg/m3. Średnie dobowe zanieczyszczenie wyniosło 125 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3.


Zmarł w policyjnym areszcie

cz, 16 lutego 2017 17:05

Zatrzymany w policyjnym areszcie w Grajewie mężczyzna zmarł. Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 lutego. 43-latek został do aresztu przewieziony prosto ze szpitala, w którym – jak informuje policja - wszczął awanturę.


Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w miejscu wywózki sprzed 77 lat

cz, 16 lutego 2017 16:22

- Kto nie był w czasie wojny na nieludzkiej ziemi za Uralem, ten nie wyobraża sobie, jak strasznie tam było... - wspomina Roman Kalista (lat 84), który jako 7-latek z rodzicami i rodzeństwem został o świcie zbudzony łomotaniem kolb karabinów do drzwi przez NKWD-zistów. Był 10. lutego 1940 r. i okrutne mrozy. Stoi przed szkołą w Podgórzu, sprzed której 77 lat temu ponad 150 mieszkańców zostało uprowadzonych i wywiezionych saniami do Łomży, skąd w bydlęcych wagonach pojechali w nieznanym kierunku. - Syndrom syberyjski pozostał, nie znika..., ale dzieciom i wnukom zostanie ten Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru – wskazuje na strzelistą kolumnę z wyciętym orłem i wieńcami, które składali, m.in., on sam, Sybiracy, senator Anna Maria Anders i poseł Lech Kołakowski (PiS).


Potrącił kobietę i odjechał

cz, 16 lutego 2017 10:47

W przechodzącą przez jezdnię po przejściu dla pieszych 45-letnią kobietę uderzył fiat uno, po czym jego kierowca odjechał. Do zdarzenia doszło we wtorek w Zambrowie. Okazało się, że sprawca wypadku był 55-letni mieszkaniec z okolic miasta.


Odstrzał sanitarny dzików w powiatach grajewskim i monieckim

Powiaty grajewski i moniecki znajdują się w strefie zagrożenia ASF. Na ich terenie znaleziono już kilkanaście dzików chorych na afrykańskim pomór świń.
cz, 16 lutego 2017 09:06

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie zarządził odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu grajewskiego. Józef Matyskieła nakazał zredukowanie populacji dzików do poziomu co najwyżej 0,1 osobnika/km² na terenie obwodów łowieckich lub ich części, położonych na terenie gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz. Myśliwi mają na to czas do 31 marca 2017 r.


Wspólnie dla Filipka na koncercie Boys i eMDeK w Venedzie

cz, 16 lutego 2017 08:17

- Nasz 5-letni synek Filip, od koncertu w Venedzie 7. lutego 2016 roku, wreszcie stanął na własne nóżki – cieszy się Agnieszka Wądołowska z Łomży, mama chorego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca. - Codziennie widzę cud. Jeden cel został osiągnięty. Dziękuję wszystkim za wsparcie Filipa. Jesteśmy naocznymi świadkami, jaką moc ma specjalistyczna terapia. Kolejny cel przed nami: rozwój komunikacji werbalnej. Obecnie Filip nie mówi, porozumiewa się komunikacją alternatywną, pecsami. Zapraszam Państwa do udziału w koncercie, dedykowanym Filipowi, w niedzielę w godz. 12. - 20. w Galerii Veneda.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0