sobota, 22 października 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Dachowanie pod Śniadowem

pt, 21 października 2016 18:13

Pod wsią Chomentowo, na drodze Śniadowo - Nowogród dachował bus. Z nieznanych przyczyn zjechał do rowu, uderzył w przepust i wylądował na boku. Rannego kierowcę przewieziono do szpitala.


Za budową Via Baltica i z obawą wobec zapowiedzianej podwyżki opłat za śmieci

Posiedzenie konwentów wójtów i burmistrzów gmin Powiatu Łomżyńskiego (fot. Gmina Łomża)
pt, 21 października 2016 16:34

- Przyspieszenie prac nad tą Via Balticą jest kwestią priorytetową dla regionu – wpłynie na jego rozwój i poprawi bezpieczeństwo – uważają wójtowie i burmistrzowie gmin z Powiatu Łomżyńskiego, którzy na tzw. konwencie spotkali się w piątek w Urzędzie Gminy Łomża.
Apel do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o ogłaszanie przetargów na budowę tej drogi było jednym z pięciu wspólnych stanowisk jakie podjęli. Kolejnym jest list jaki skierowali prezydenta Rady Miejskiej, ZGO w Łomży i marszałka województwa, w którym napisano, że mieszkańcy „żądają reakcji zapobiegającej kolejnemu zwiększeniu opłat za śmieci”.


Będą światła dla pieszych przy skrzyżowaniu Zawadzkiej z Niemcewicza i Łagody.

Skrzyżowanie ul. Zawadzkiej z ulicami Niemcewicza i Łagody
pt, 21 października 2016 12:47

Będzie sygnalizacja świetlna dla pieszych chcących pokonać dwujezdniową ul. Zawadzką w okolic skrzyżowania z ulicami Niemcewicza i Łagody. Modernizacja ulicy trwa od sierpnia, a teraz – po wrześniowych protestach mieszkańców, którzy napisali w tej sprawie petycję do prezydenta – ratusz ogłosił, że poszukuje wykonawcy projektu technicznego sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych. Dokumentacja ma być gotowa do końca tego roku.


Zmarł ojciec Apolinary Kaźmierak, kapucyn - apostoł trzeźwości

Apolinary Kaźmierak, kapucyn (fot. Łomżyńska Kuria Diecezjalna)
pt, 21 października 2016 10:24

O śmierci kapłana poinformowała Łomżyńska Kuria Diecezjalna. Ojciec Apolinary Kaźmierak chorował na nowotwór kości. Od dwóch miesięcy przebywał w Hospicjum pw. Ducha Św. w Łomży.
- Wczoraj wieczorem jego stan nagle się pogorszył, a dziś o 7.10 rano narodził się dla nieba – mówi o. Mirosław Ferenc, gwardian klasztoru OO. Kapucynów.


Ważą się kluczowe decyzje...

Zarządzający MPEC Łomża członkowie zarządu Radosław Żegalski i Paweł Laskowski
pt, 21 października 2016 10:14

Do końca miesiąca Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży ma otrzymać studium wykonalności do planowanej budowy kotła parowego na biomasę, który poza podgrzewaniem wody użytkowej na potrzeby mieszkańców, miałby wytwarzać także prąd.
- W przypadku gdyby studium nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, MPEC na podstawie zawartej umowy ze Zleceniobiorcą – zakończy współpracę na tym etapie – czytamy w przekazanej nam przez MPEC informacji, pod którą nikt się nie podpisał.
W czerwcu tego roku, pod opiewającym na blisko 700 tys. zł zleceniem na dokumentację, podpisali się nowi zdarzający miejską spółką: Paweł Laskowski i Radosław Żegalski.


Potrąceni zmarli... Mieli 83 i 86 lat

pt, 21 października 2016 09:20

Tragiczny bilans wieczornego potrącenia na przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowania Polowej i Sadowej w Łomży. Dwoje starszych ludzi w wieku 83 i 86 lat potrąconych przez passata, za którego kierownicą siedział 18-latek, zmarło w szpitalu.
To kolejne w tym roku śmiertelne potrącenie pieszych w Łomży. Dwa tygodnie wcześniej na przejściu na Alei Piłsudskiego zginęła 35-letnia kobieta, a w sumie od początku roku w Łomży i najbliższej okolicy zginęło już sześcioro pieszych.
Policjanci biją na alarm i apelują, a kierowcy w Łomży skarżą się na źle oświetlone przejścia dla pieszych.


Kolejne śmiertelne potrącenie na przejściu

cz, 20 października 2016 20:59

Dwoje starszych ludzi zostało potrąconych na przejściu dla pieszych. Do wypadku doszło w czwartkowy wieczór w okolicy skrzyżowania ulicy Polowej z ul. Sadową w Łomży. Za kierownicą volkswagena passata, który jak twierdzą świadkowie jechał bardzo szybko, siedział młody - 18-letni mężczyzna. Siła uderzenia była tak duża, że potrącona kobieta upadła około 20 metrów dalej. Niestety kobieta zmarła niedługo po wypadku.


Mleko droższe

Łąka, wieczorem
cz, 20 października 2016 17:16

Jak podaje GUS krajowa średnia cena skupu mleka we wrześniu wynosiła 111,81 zł/hl, tj. o 6,6% więcej niż przed miesiącem i o 2,8% więcej niż przed rokiem. To pierwszy taki przypadek od połowy 2014 roku.


Kosztowny „symbol (dobrej) zmiany” w MOSiR

cz, 20 października 2016 14:12

Ogółem dochody za 9 miesięcy 2016 roku były wyższe o 17,23%, a wydatki o 5,74% w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku – chwali się Andrzej Modzelewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży.
W złotówkach wygląda to znacznie gorzej. Strata ośrodka – w tym czasie blisko 4 mln zł - w tym roku jest o ponad 60 tysięcy złotych wyższa niż rok temu, a w samym Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego, przed którym stanęła plastikowa palma jako „symbol zmian”, strata po 9 miesiącach przekroczyła 1,3 mln zł, co oznacza, że jest wyższa o 12% niż przed rokiem. Okazuje się, że po zmianach zanotowano wzrost dochodu na tej pływalni o 150 tys. zł, ale w tym czasie wzrost kosztów wyniósł aż 286 tys. zł.


Zaczęło się liczenie dzików...

Dziki
cz, 20 października 2016 10:45

„Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły” - z dwuwierszem z bajki Jana Brzechwy nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski zgadza się tylko częściowo: dzik jest zły, gdy jest ranny albo gdy locha prowadza młode dziczki, które o tej porze roku mają po 25 – 30 kilo i są samodzielne, oddalają się, lecz nadal trzymają razem. - Nie da się walki z wirusem ASF prowadzić bez radykalnego zmniejszenia populacji dzików, która w tym roku ma przyrost na poziomie ponad 100 procent – twierdzi nadleśniczy, zapowiadając: od 20. do 23. października w 40 obwodach kół łowieckich, w tym dwóch nadleśnictwa Łomża, będzie prowadzona inwentaryzacja – liczenie dzika.


Ratusz zaświeci się okolicznościowo?

cz, 20 października 2016 09:38

Mieszkańcy łomżyńskiej starówki wczoraj wieczorem mogli zobaczyć ratusz w innym świetle. Na ścianie frontowej budynku pojawiały się kolorowe obrazy i napisy. Jak się okazuje były to testy, bo miejscy urzędnicy chcą, aby „ratusz na święta wyglądał troszeczkę inaczej niż dotychczas”.


Cena śmieci: „dla mieszkańców (Łomży) opłaty nie wzrosną”

cz, 20 października 2016 08:57

W poniedziałek informowaliśmy, że Zakład Gospodarowania Odpadami, miejska spółka administrująca wysypiskiem śmieci w Czartorii koło Miastkowa, zwróciła się do prezydenta Łomży z wnioskiem o podwyżkę o 30% cen przyjęcia tzw. zmieszanych odpadów komunalnych. Choć – jak przekazuje Grzegorz Daniluk z ratusza prezydent nie podjął jeszcze decyzji, to jednak zaznacza, że jeżeli nawet 30% podwyżka cen wejdzie w życie, dla mieszkańców Łomży opłaty nie wzrosną.
- Wówczas różnica zostałaby pokryta z budżetu miasta – przekazuje Daniluk.


1% dla zwierzaków, edukacja dla najmłodszych

śr, 19 października 2016 14:50

Ponad 37 tysięcy złotych z odpisu 1% podatku dochodowego za rok 2015 otrzymało Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Pieniądze są przeznaczane na nowe inwestycje i bieżące remonty w prowadzonym przez ŁTOnZ schronisku „Arka”.
– Pieniądze są wpłacane z całej Polski – mówi kierownik schroniska Bożena Jarząbek. – W tamtym roku najwięcej wpłat było z Łomży, w tym rozkłada się to tak po połowie: Łomża – reszta kraju.
Informację o zebranej kwocie podano przy okazji inauguracji cyklu spotkań edukacyjnych „Mój przyjaciel – pies”.


Na grobie można postawić oryginalny krzyż sprzed stulecia

śr, 19 października 2016 13:12

W Kaplicy Śmiarowskich na starym cmentarzu znajdowała się figura Chrystusa - w kawałkach. W tym czasie została zdjęta z nagrobka inna, podobna figura do konserwacji Zbawiciela, stojącego z ręką prawą wyciągniętą jak drogowskaz oraz z krzyżem w lewej, prostym i długim jak kij pasterski. - Przy okazji, w oparciu o tę figurę naprawianą, zrobiliśmy również nową formę gipsową, żeby móc dosztukować brakujące fragmenty do posągu z kaplicy Śmiarowskich – opowiada Józef Babiel, 58-letni wiceprezes TPZŁ, od 1984 roku organizujący kwesty na ratowanie zabytków cmentarnych i pilnujący, aby pieniądze przeznaczone były na odnawianie nagrobków. Jednocześnie, też okazyjnie, odnowiono 48 pięknych krzyży z XIX w. z nieistniejących grobów. Możemy o nie prosić w TPZŁ.


Podatki w Łomży takie same, czyli wyższe

śr, 19 października 2016 11:28

Czwarty rok z rządu podatki lokalne w Łomży mają być takie same... Wydawałoby się, że to dobrze, ale okazuje się, że choć w złotówkach nie rosną, to jednak szybko zbliżają się do maksymalnych stawek dozwolonych w kraju, bo te od kilku lat są obniżane. Szczególnie odczuwać to mogą przedsiębiorcy, którzy „z biednej Łomży” w 2015 roku płacili podatek od nieruchomości równy 94,55% krajowego maksimum, a w przyszłym roku mają już płacić 96,51% maksa.


Cenna dotacja

śr, 19 października 2016 08:13

Budowa niemal 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 na odcinku od obwodnicy Zambrowa do granicy z województwem mazowieckim, wraz z węzłem drogowym „Szumowo”, będzie kosztowała w sumie ponad pół miliarda złotych. Blisko 300 mln zł to dofinansowanie z środków unijnych. Choć droga jest już budowana, dopiero teraz GDDKiA podpisała umowę na dotację inwestycji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.


Pijany kierowca tirem wpadł do rowu

fot. KPP Zambrów
wt, 18 października 2016 16:03

Kierujący ciężarowym volvo Białorusin miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jadąc krajową „ósemką” w okolicach wsi Zambrzyce Króle pod Zambrowem zjechał na pobocze w wyniku czego przyczepa przechyliła się wpadając do rowu.


Pomocowa pożyczka na niespłacane długi rolników

wt, 18 października 2016 09:13

Ponad 23 miliony złotych pożyczek chcą uzyskać rolnicy z województwa podlaskiego zajmujących się hodowlą świń, produkcją mleka lub owoców i warzyw, którzy w związku ze spadkiem cen mają dochody niewystarczające na sfinansowanie należności. Udzielenie pożyczek na spłatę długów powstałych od sierpnia 2014 r. do maja 2016 r. zaoferowała im Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Łomżyńscy celnicy nie chcą likwidacji

W czerwcu br. łomżyńscy celnicy w ten sposób popierali protest przeciwko planowanej reformie
wt, 18 października 2016 08:15

Rząd szykuje wielką reformę administracji skarbowej w Polsce, która wejdzie w życie prawdopodobnie już pierwszego stycznia. W ramach tej reformy mają zniknąć Urzędy Celne, a ich obowiązki mają przejąć Urzędy Celno-Skarbowe.
- Ponieważ struktura nowej formacji jest ciągle trzymana w tajemnicy istnieje wg. nas duże prawdopodobieństwo, że przy tej okazji Urząd Celny w Łomży zostanie zlikwidowany – twierdzi Rafał Dobrogowski przewodniczący Koła Związku Zawodowego Celnicy PL w Urzędzie Celnym w Łomży dodając, że podobna sytuacja może dotyczyć wielu podobnej wielkości urzędów np. Słupsk, Krosno, Zamość, Siedlce i wiele innych. - Reforma obecnym funkcjonariuszom nie gwarantuje ani zachowania munduru, ani nie zapewnia wyboru miejsca pracy ani nie daje nawet pewności otrzymania jakiejkolwiek propozycji pracy w tej nowej formacji, czy poza nią - podkreśla.


Łódź ratownicza dla strażaków OSP w Piątnicy

wt, 18 października 2016 08:03

- Cieszę się, że nasza straż piątnicka doczekała się po kilku latach starań łodzi „Jacek 2” do akcji na rzece Narew na trzy, cztery osoby – mówi Antoni Włodkowski, 59-letni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy i komendant gminny OSP Piątnica. - Kosztowała 18 i pół tysiąca złotych, w tym 5 500 zł kadłub, z lawetą i wyposażeniem strażackim do prowadzenia akcji, na co dostaliśmy pieniądze z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Silnik za około 6 tysięcy złotych dokupił wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki. W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia łodzi ratowniczej.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0