niedziela, 29 listopada 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

185. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Sychowicz (fot. Marek Maliszewski)
so, 28 listopada 2015 22:20

Powstanie Listopadowe tak jak i inne ruchy wyzwoleńcze, inicjowane przez Polaków w XIX wieku także kojarzy się większości społeczeństwa z pewnego rodzaju hasłami wywoławczymi. Zaliczyć do nich można takie jak „noc listopadowa, Piotr Wysocki, czy spisek podchorążych”. Niestety bardzo często na tym właśnie kończy się znajomość tego faktu i wydarzeń mu towarzyszących. Warto jednak chociażby z powodu kolejnej rocznicy jego wybuchu dowiedzieć się o nim czegoś więcej - pisze prof. Krzysztof Sychowicz.


Wielka księga narwiańska – już wkrótce

„Wielka księga narwiańska”
pt, 27 listopada 2015 17:08

Będzie to naprawdę „wielka księga” – obszerna, w twardej oprawie i w dużym formacie, ale także wielka bogactwem i różnorodnością treści. To pierwsze tak panoramiczne przedstawienie Narwi i jej roli w życiu człowieka – podkreśla Wiesława Czartoryska zapowiadając ukazanie się drukiem „Wielkiej księgi narwiańskiej”. Powstała ona na bazie przeprowadzonego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w 2012 roku ogólnopolskiego konkursu na esej, reportaż, fotoreportaż i starą fotografię ph. „Narew – ludzie, przyroda, kultura”. Pomysłodawcą konkursu był zmarły w sierpniu twórca i prezes „Stopki” red. Stanisław Zagórski. Redaktorem księgi jest ks. prof. Jerzy Sikora – literaturoznawca, krytyk literacki i poeta, a wstęp do niej napisał prof. Henryk Samsonowicz.


Nowy sprzęt łomżyńskich strażaków

pt, 27 listopada 2015 14:47

Ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych kosztowały samochody i sprzęt jaki w tym roku trafił do strażaków w Łomży. To samochód wężowy, średni samochód ratownictwa chemicznego, motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej na przyczepie, agregat prądotwórczy przewoźny o mocy 100 kVA na przyczepie oraz quad z przyczepą. W piątek strażacy oficjalnie się nim pochwalili.
- W tym roku jeszcze mamy otrzymać nowy średni samochód ratowniczo - gaśniczy, który ma być naszym nr 1. samochodów wyjazdowych – mówi bryg. Grzegorz Wilczyński zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.


Włamywał się do sklepów z pieczywem

pt, 27 listopada 2015 14:22

W nocy ze środy na czwartek patrol policji zauważył przy jednym ze sklepów w Łomży podejrzanie zachowującego się mężczyznę. Ten na widok radiowozu nagle zaczął uciekać. Policjanci podejrzewając że może on mieć coś na sumieniu, ruszyli za nim i zatrzymali go. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć dlaczego uciekał, ale policjanci znaleźli przy nim latarkę, rękawice, metalowy płaskownik oraz śrubokręt... Po chwili, podczas sprawdzania drzwi lokalu handlowego, przy którym go zauważyli, okazało się, że były one uszkodzone.


Papierosowa manufaktura w centrum Łomży

fot. Izba Celna Białystok
pt, 27 listopada 2015 12:59

Ćwierć tony suszu tytoniowego, 35 kg krajanki tytoniowej, ponad 1600 szt. papierosów oraz maszynę do cięcia tytoniu przechwycili celnicy podczas kontroli prywatnej posesji w Łomży. Kobiecie która zajmowała się nielegalnym przetwarzaniem tytoniu i produkcją papierosów grozi wysoka grzywna, przepadek towaru, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


Podwyżka opłat za ścieki wejdzie w życie bez decyzji radnych miasta

pt, 27 listopada 2015 09:13

Prezydent Łomży nie planuje wnioskować o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie planowanej podwyżki opłat za ścieki – przekazuje Łukasz Czech z ratusza. Należąca do miasta spółka od 1 stycznia 2016 roku podniesie cenę odbioru ścieków o niemal 10%. Teoretycznie nowy cennik powinni zatwierdzić radni miasta, ale nie chcieli na ten temat debatować, bo prezydent wniosek z podwyżką przekazał im tuż przed środową sesją. My pytania do ratusza o planowaną podwyżkę wysłaliśmy dwa tygodnie wcześniej... Miejski urzędnik odpowiedział na nie wczoraj.


W Śniadowie becikowe wyższe niż w Łomży

Wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski i radni gminy Śniadowo
cz, 26 listopada 2015 16:26

W środę radni Łomży na wniosek prezydenta w czwartek radni gminy Śniadowo na wniosek wójta przyjęli uchwały o wypłacie becikowego dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Różnica dotyczy wysokości świadczeń. W Śniadowie jest o 100 zł więcej niż w Łomży.


Szakale dotarły nad Biebrzę

Fot. Adam Doliwka, Gugny 1.05.2015 (źródło: www.biebrza.org.pl)
cz, 26 listopada 2015 13:56

Do doliny Biebrzy dotarł kolejny nowy gatunek – szakal złocisty (Canis aureus). Zwierzęta te zaobserwowano nad Biebrzą w maju i czerwcu tego roku, a wiarygodność tych informacji została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży - poinformował na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego dr Krzysztof Frąckiel. Jak podkreśla w odróżnieniu od gatunków obcych jak np. norka amerykańska, szakala złocistego nie należy zaliczać do tej grupy. Zdaniem naukowca jego pojawienie się w dolinie Biebrzy ma związek z naturalną ekspansją gatunku i może być związane ze zjawiskiem ocieplania się klimatu.


Zaginęła 32-latka z Grajewa

Policjanci szukają zaginionej 32-letniej Moniki Tymosiak z Grajewa (fot. KWP Białystok)
cz, 26 listopada 2015 11:44

Grajewscy policjanci szukają zaginionej 32-letniej mieszkanki miasta. Kobieta 15 listopada 2015 roku wyszła z domu i do tej pory nie wróciła do miejsca zamieszkania, ani nie nawiązała kontaktu z rodziną.


Prawo jazdy zabiera sąd, a nie prezydent!

cz, 26 listopada 2015 11:38

Ponad pół roku walczył z administracją mieszkaniec, któremu sąd zakazał prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat z wyłączeniem uprawnień kat. C, C+E dających uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych i ciężarowych z przyczepą. Problem polegał na tym, że prezydent Łomży nie chciał mu zwrócić prawa jazdy w tych kategorii. Decyzję podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łomży, ale obie uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. W jego ocenie takie postępowanie doprowadziłoby „do niedopuszczalnej zmiany przez organ administracji publicznej prawomocnego wyroku sądowego”.


Ubierz św. Mikołaja

cz, 26 listopada 2015 09:53

Twoje dziecko nie zdążyło zniszczyć kurtki zanim z niej wyrosło? Masz kilka nieotwartych opakowań makaronu, mąki lub proszku do prania? A może nie używasz już kilkuletniego, ale całkowicie sprawnego komputera? Pewnie nawet nie wiesz, że możesz się tym podzielić i pomóc św. Mikołajowi.


Archeolodzy badają nowo odkryty gród koło Łomży

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego na wale grodu koło Łomży: Mirosław Mazurek, Michał Grabowski i Przemysław Muzolf
śr, 25 listopada 2015 16:52

- Zainteresowaliśmy się opowieścią archeolog Małgorzaty Kuklińskiej, jakieś dwa miesiące temu, o nowo odkrytym grodzisku w okolicach Łomży – mówi Michał Grabowski, archeolog i doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego, który dziś rozpoczął z kolegą archeologiem Przemysławem Muzolf prace badawcze w Dolinie Narwi. - Oprócz dwóch znanych dotąd grodów w Starej Łomży i Wiźnie z X do XIII wieku, odkryto nieznany gród koło Jednaczewa. Gród odkryto przy pomocy LIDAR, tj. scanningu laserowego, czemu poddano tereny zalewowe w Polsce. Odkryto trzy linie wałów i dwie fosy pomiędzy nimi. Najmniejszy kolisty wał grodziska ma ok. 80 m średnicy, największy – około 150 m - 200 m. Od dna fosy do szczytu wału jest od metra do półtora. Funkcje grodu są nieznane...


Złodzieje na cmentarzu

fot. KWP Białystok
śr, 25 listopada 2015 14:02

Dwóch 21-latków i 18-latek podejrzewanych jest o ograbienie kilku nagrobków na miejskim cmentarzu w Zambrowie. Złodzieje kradli elementy metalowe nagrobków. Policjanci zatrzymując sprawców odzyskali je, ale było one pocięte na części, z wyjątkiem figurek Jezusa oderwanych od krzyży, które sprawcy wyrzucili – podaje oficer prasowy komendy policji w Zambrowie.


500 złotych becikowego dla mieszkających w Łomży od co najmniej roku

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Agnieszka Muzyk
śr, 25 listopada 2015 13:45

Po niemal roku od objęcia władzy Mariusz Chrzanowski doprowadził do realizacji jednego z podstawowych punktów jego „programu wyborczego”. Rada Miasta, bez głosów przeciwnych, przyjęła prezydencki projekt uchwały w sprawie „samorządowego becikowego”. Od 1 stycznia 2016 roku, będzie można składać wnioski o przyznanie jednorazowego zasiłku po 500 złotych na każde urodzone dziecko. Pojawił się za to nowy warunek – aby otrzymać zapomogę rodzice będą musieli wskazać, że mieszkali w Łomży przez co najmniej rok przed urodzeniem dziecka.


Grzymała przewodniczącym Rady Miasta

Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta Łomży
śr, 25 listopada 2015 12:03

Wiesław Tadeusz Grzymała (61 lat) został nowym przewodniczącym Rady Miasta Łomża. Był jedynym kandydatem na to stanowisko zgłoszonym w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Grzymała był już przewodniczącym RM w latach 2006-2010.


Strefa parkowania po staremu... przynajmniej na razie

śr, 25 listopada 2015 11:38

Powiększenie strefy płatnego parkowanie teraz nie będzie. Radni Łomży, na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej zdjęli z porządku obrad dzisiejszej sesji projekt uchwały zgłoszony przez prezydenta Łomży.


Deszcz promocji zaleje salony w Galerii Bursztynowej

śr, 25 listopada 2015 08:36

Już od środy 25 listopada do 3 grudnia jesienna fala promocji, rabatów i upominków zaleje salony Taranko, Lavard, Vistula, Wólczanka, Organique oraz restaurację Olimp i salon fryzjersko-kosmetyczny For You w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce. Dodatkowo do każdego paragonu klienci otrzymają kupony rabatowe, pachnące upominki, aromatyczną kawę oraz specjalnie na tę okazję przygotowane ciasteczka.


Bez ciężarówek na Spokojnej?

wt, 24 listopada 2015 16:39

Po ustawieniu zakazu wjazdu dla kierowców największych ciężarówek na fragment ul. Poznańskiej, aby przymusić ich do jeżdżenia nową dwujezdniową ulicą Meblową, część kierowców TIR-ów zmieniła trasę i jedzie... ul. Spokojną. Zwiększenie liczby ciężarówek na tej ulicy widzą nie tylko mieszkańcy okolicznych domów, ale także miejscy urzędnicy, którzy zrobili badania ruchu. W efekcie przy Spokojnej mają stanąć nowe znaki zakazu wjazdu dla największych samochodów.


Wyrok na byłego wicewojewodę Dzierzgowskiego – prawomocny

Wojciech Dzierzgowski
wt, 24 listopada 2015 14:26

- Sąd Okręgowy w Łomży utrzymuje wyrok Sądu Rejonowego w Łomży, który prawidłowo ustalił stan faktyczny i dokonał trafnej oceny prawnej – stwierdziła przewodnicząca składu sędzia Jolanta Małachowska, która z sędziami: Małgorzatą Mieczkowską i Grzegorzem Skrodzkim rozstrzygnęli, że „nie jest zasadna” apelacja Prokuratury Okręgowej w Olsztynie w sprawie przeciwko byłemu wicewojewodzie podlaskiemu Wojciechowi Dzierzgowskiemu o rzekome podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i składanych w bankach wnioskach o kredyty.
W lipcu Sąd Rejonowy w Łomży uniewinnił go z 9. zarzutów podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. W przypadku 4. zarzutów, dotyczących nieprawdy we wnioskach do banków o kredyty, warunkowo umorzył na dwa lata, nakładając na Dzierzgowskiego, poza sądowymi opłatami, zapłatę 8000 złotych na fundusz pomocy poszkodowanym.


Zabezpieczą przed powodzią i suszą?

Mapa obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi
wt, 24 listopada 2015 14:18

Na blisko 60 milionów złotych szacowane są koszty koniecznych inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową w regionie Łomży. Zadań jest pięć. Znajdują się w zaktualizowanym Programie Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły. Ich realizacja ma ograniczyć straty spowodowane przez ewentualną powódź, ale także uchronić rolników gospodarujących na okolicznych polach również przed skutkami suszy.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0