poniedziałek, 28 lipca 2014 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Kolejny arcybiskup z Łomżyńskiej Katedry

pon, 28 lipca 2014 10:01

31 maja w Katedrze Łomżyńskiej odbyły się święcenia arcybiskupa Marka Zalewskiego, a 9 sierpnia na arcybiskupa zostanie wyświęcony tu ksiądz Wojciech Załuski. W niedzielę we wszystkich kościołach Diecezji Łomżyńskiej czytany był specjalny komunikat w sprawie święceń nowego arcybiskupa. Głównym konsekratorem będzie Kardynał Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, czyli „premier” Watykanu.
- Uroczystość święceń biskupich Nuncjusza Apostolskiego – naszego Rodaka, reprezentującego w swej posłudze Ojca Świętego i obecność w Łomży Kardynała Pietro Parolina, najbliższego współpracownika Papieża, stają się niepowtarzalną okazją wyrażenia przez cały Kościół Łomżyński duchowej więzi ze Stolicą Apostolską – napisał w komunikacie do wiernych diecezji ks bp Tadeusz Bronakowski.


Wojewoda apeluje o wyłapywanie bezpańskich psów

Bezpański pies
pon, 28 lipca 2014 09:35

Wojewoda podlaski zwrócił się do samorządów w regionie o odławianie bezpańskich psów. Ma to związek z wykryciem ASF u świń, bo bezpańskie psy mogą roznosić tę groźną chorobę. Wojewoda podlaski Maciej Żywno wysłał listy do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w województwie.


Dopiero teraz zaczną się upały

nie, 27 lipca 2014 08:44

Ostatnie dni były bardzo gorące, ale dopiero teraz zaczną się upały ostrzega Barbara Jakubowska, dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. Od niedzielnego południa do czwartku do godziny 20.00 obowiązuje wydane przez nią ostrzeżenia o upałach - „prognozuje się temperaturę maksymalną od 29°C do 32°C”, które mają drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia.


Zadbajmy o lasy – to nasza radość, skarb i dziedzictwo

nie, 27 lipca 2014 08:12

- Na szczęście, nie mieliśmy tego lata żadnych poważniejszych pożarów, co jest dobrym znakiem, że ludzie są ostrożniejsi i dbają o nasze dobro narodowe... – mówi Waldemar Witkiewicz (lat 56), zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża, które jest drugim w Polce pod względem obszaru: ponad 21 tysięcy hektarów lasów państwowych i około 31 tys. ha lasów prywatnych. - Po tygodniu temperatur w pobliżu 30 st. Celsjusza i bez większych opadów deszczu musieliśmy wprowadzić czwarty stopień zagrożenia pożarowego w naszych lasach. Apelujemy do wszystkich mieszkańców i turystów o niewjeżdżanie samochodami, o niepalenie papierosów i o nierozpalanie ognisk w lesie!


Bądź piękna latem w Galerii Bursztynowej!

pt, 25 lipca 2014 15:31

Galeria Bursztynowa w Ostrołęce to nie tylko wymarzone miejsce do zrobienia najkorzystniejszych zakupów w promieniu setek kilometrów czy przyjemnego spędzenia czasu na koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. Dlatego też w sobotę 2 sierpnia Galeria zamieni się w centrum zdrowia i urody z pełnym zakresem bezpłatnych usług kosmetycznych i prozdrowotnych. Będą także bezpłatne wejściówki do klubu fitness, upusty, kupony i vouchery na zabiegi kosmetyczne, liczne konkursy z cennymi nagrodami, w tym bonami na 200 zł.
Nie zabraknie też części rozrywkowej oraz licznych atrakcji dla dzieci, bowiem Galeria Bursztynowa jest miejscem przyjaznym dla wszystkich, dlatego mogą ją odwiedzać całe rodziny – nie tylko przy okazji takich wydarzeń, ale i na co dzień!


Spychał z drogi

fot. KWP Białystok
pt, 25 lipca 2014 15:04

1,5 tysiąca złotych grzywny i półroczny zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Polski to kara jaką sąd w Zambrowie wymierzył litewskiemu kierowcy tira, który wyprzedzając osobówkę na końcu obwodnicy miasta zajechał jej drogę i zmusił do zjechania na pobocze. Całe zdarzenie uwiecznił wideorejestrator w policyjnym radiowozie.


Komunizm zatrzymany pod Łomżą

pt, 25 lipca 2014 14:36

94 lata temu, na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku, na przedpolach Łomży rozegrała się jedna z najważniejszych bitew broniącej się przed zalewem bolszewizmu odradzającej się Polski. Na Fortach w Piątnicy przez pięć dni Polacy – żołnierze wspierani przez mieszkańców Łomży – powstrzymywali ataki wielokrotnie silniejszych wojsk Armii Czerwonej idącej na Warszawę.
Zapomniana dziś bitwa o Łomżę, bo przyćmiona sławą Bitwy Warszawskiej, miała doniosłe strategiczne znaczenie. Opóźniła o 5 dni dotarcie wojsk sowieckich pod Warszawę, co pozwoliło na lepsze opracowanie planów strategicznych i przegrupowanie wojsk, ale miała olbrzymie znaczenie moralne, bowiem podniosła wiarę żołnierzy we własną siłę. Generał Lucjan Żeligowski - Dowódca Grupy Północnej l Armii, ówczesny świadek walk pod Łomżą - w 1930 roku oceniał że „walki te stworzyły dla nas sukces strategiczny, wprowadzając w błąd przeciwnika i powodując zmianą kierunku marszu trzech armii.”


Żniwa mogą być (nie)bezpieczne

pt, 25 lipca 2014 13:14

W roku 2013 w trakcie żniw w regionie odnotowano ponad 20 poważnych wypadków. Dwa z nich zakończyły się śmiercią, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było dwoje dzieci – przypomina Marek Aleksiejuk Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku apelując do rolników o rozwagę i ostrożność.
- Apeluję by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna
w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne – podkreśla.


Trzyletni zakaz hodowli świń - konsekwenca ASF

pt, 25 lipca 2014 11:57

Wszystkie świnie żyjące w promieniu 3 km od gospodarstwa, w którym wykryto występowanie wirusa ASF u świń jeszcze dziś zostaną zabite i zutylizowane. W ciągu kilku najbliższych dni zostaną wybite wszystkie świnie hodowane w gospodarstwach w promieniu do 10 km. Przez kolejne trzy lata na tym terenie nie będzie można prowadzić takich hodowli – to skutki potwierdzenia wystąpienia ogniska choroby w miejscowości Zielona w gminie Gródek pod Białymstokiem.


Nigdy nie sikaj na jezdni...

pt, 25 lipca 2014 10:11

Dlaczego nie wolno sikać na jezdni przekonał się 57-letni mieszkaniec gminy Zbójna. Dziś ma złamany paluch lewej stopy i może mówić o wielkim szczęściu. Nocą, gdy stojąc na drodze łączącej Nowogród ze Zbójną załatwiał potrzebę fizjologiczną został potrącony przez samochód. Szczęśliwie 33-letni kierowca kia zauważył go i zdołał skręci samochodem jedynie zahaczając go lusterkiem.


Zimny prysznic

Zniszczona zwężka komina ciepłowni miejskiej. (fot. MPEC)
pt, 25 lipca 2014 09:04

Przez niemal cały przyszły tydzień – od poniedziałku 28 lipca do soboty 2 sierpnia, w mieszkaniach Łomży nie będzie ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiedziało całkowite wygaszenie w piecach ciepłowni miejskiej. Powodem jest remont komina, a dokładniej tzw. zwężki na samym czubku mierzącego 150 metrów wysokości komina.


Powróciła...

(fot. UM Łomża)
pt, 25 lipca 2014 08:24

Rok trwały prace konserwatorskie przy metalowej secesyjnej kaplicy z zabytkowego cmentarza przy ul. Kopernika. Zbudowana na początku wieku XX, prawdopodobnie ok. 1910 roku, kaplica rok temu została zabrana do podwarszawskiej pracowni konserwacji zabytków metalowych Stefana Wiśniewskiego, a w czwartkowy poranek powróciła do Łomży i stanęła... na nowym miejscu - nieopodal bramy zachodniej cmentarza. Jak podkreślają eksperci to był już ostatni dzwonek na jej ratowanie. Według opinii specjalisty od konserwacji zabytków, Janusza Mroza z Warszawy, za 3-4 lata po tym jednym z najwspanialszych zabytków z łomżyńskiej nekropolii nie pozostałby nawet ślad.


Wkrótce jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska

Ks. Piotr Mazurek, kierownik pielgrzymki
pt, 25 lipca 2014 08:07

- Tegoroczna 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę pójdzie do Matki Bożej pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” - powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski w słowie do pątników, którzy mogą zapisywać się w parafiach i przy Katedrze na wspólne wędrowanie z modlitwą i pieśnią do Częstochowy. - U stóp Maryi składamy Bogu dziękczynienie za Jana Pawła II, świętego naszych czasów, dziękując Bogu za jego życie, nauczanie i świadectwo. Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak często pielgrzymował do Jasnogórskiego Sanktuarium i podkreślał, że jest to „Sanktuarium Narodu, konfesjonał i ołtarz (...), miejsce duchowej przemiany i odnowy życia Polaków” (Jasna Góra, 4. czerwca 1997), miejsce święte, do którego się przychodzi „aby czuć, jak bije serce Narodu w sercu jego Matki i Królowej” (Jasna Góra, 4 czerwca 1979). Znów wędrujemy!


Rolnik zakopał chore świnie

cz, 24 lipca 2014 15:06

Rolnik, u którego w gospodarstwie pod Białymstokiem potwierdzono pierwsze w Polsce zachorowanie świń hodowlanych na afrykański pomór świń, już tydzień temu zakopał w lesie trzy padłe świnie. Zdarzenie to nie było zgłoszone wcześniej do służb weterynaryjnych i wyszło to na jaw dopiero teraz, podczas prowadzonego dochodzenia epizootycznego w gospodarstwie – poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii dodając, że zwłoki świń już zostały wykopane i zniszczone w bezpieczny sposób pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.


Pijanych recydywistów za kółkiem „zaboli”

cz, 24 lipca 2014 14:43

Około 20 pijanych kierowców, którzy jechali samochodami mimo że już wcześniej sądy zabrały im uprawnienia do kierowania za jazdę po pijanemu zatrzymali już w tym roku policjanci z Łomży. Zdaniem Mirosława Oliferuka, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży tak dzieje się m.in. dlatego, że finansowy wymiar kar dla pijanych kierowców w Polsce jest wciąż zbyt mały.
- Taka kara powinna zaboleć – mówi Oliferuk pozytywnie oceniając prace podjęte przez posłów nad rządowym wnioskiem zaostrzającym kary dla pijanych kierowców.


Stażyści w Pepeesie

cz, 24 lipca 2014 11:24

Dwudziestu stażystów i praktykantów spędzi trzy miesiące Pepepes. Studenci, uczniowie szkół wyższych i osoby bezrobotne odbywają praktyki w jednym z największych zakładów pracy w regionie w ramach akcji „Staż w Twoim Regionie” organizowanej przez spółkę Pepees pod patronatem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Akcja prowadzona jest już od 7 lat.


Przez Narew w Nowogrodzie nie przejedziesz

fot. UM Nowogród
cz, 24 lipca 2014 08:15

Od piątku 25 lipca do piątku 8 sierpnia, włącznie z nim, zamknięty będzie przejazd przez most na Narwi w Nowogrodzie. Zamknięcie spowodowane jest zmierzającą już ku końcowi przebudową mostu i „związanym z tym cyklem technologicznym wykonywanych prac” - poinformował Adam Solowiej, kierownik budowy z firmy Eurovia Polska S.A . Przez most w tym czasie nie będzie mógł przejechać żaden samochód łącznie z pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną i policją.
Najgorzej będą mieli mieszkańcy gminy Nowogród. Aby dojechać na drugą stronę rzeki będą musieli nadłożyć 40-50 kilometrów.


Jedną karę zapłaciliśmy, ale przed drugą jeszcze się bronimy

śr, 23 lipca 2014 15:58

„Jedyna opłacona dotychczas korekta dotyczyła naruszeń uPZP w procedurze przetargowej postępowania „Zaprojektowanie i wybudowanie sieci szerokopasmowej” w wysokości 172,5 tys. zł.” „Kwota 227 tys. zł została tylko i wyłącznie przesunięta w budżecie Miasta w celu zabezpieczenia środków, w przypadku ewentualnego uznania omawianych wydatków za niekwalifikowalne” - wyjaśnia ratusz w nawiązaniu do naszego wtorkowego artykułu „Kara za urzędnicze błędy”, w którym ujawniliśmy finansowe konsekwencje nieprawidłowości stwierdzanych przy realizacji dofinansowywanego unijnymi środkami projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”.


Policjanci apelują aby nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu

śr, 23 lipca 2014 11:08

Od początku wakacji w województwie podlaskim utonęło już osiem osób – alarmują policjanci. Ostatni topielec, to 55-letni wędkarz, który utonął wczoraj wieczorem w stawie. Z ustaleń policji wynika, że wraz z kolegami na rybach pił alkohol, a do wody wszedł po zerwany spławik.


Łomża coraz uboższa

Łomża, osiedle Południe
śr, 23 lipca 2014 10:48

Łomża znalazła się na 36. miejscu, wśród 48. miast na prawach powiatu, w rankingu najbogatszych samorządów 2013 roku. To kolejny dla Łomży rok spadków. Tym razem o 11. miejsc w stosunku do poprzedniego rankingu i jednocześnie najgorszy wynik od 2004 roku, odkąd miasto jest ujmowane w zestawieniu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0