niedziela, 01 marca 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Listy nazwisk ofiar zbrodni komunistycznych z terenu woj. białostockiego z lat 1944–1956

Fragment listy nazwisk ofiar zbrodni komunistycznych z terenu woj. białostockiego z lat 1944–1956
pt, 27 lutego 2015 17:28

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej opublikował w piątek listy nazwisk ofiar egzekucji w woj. białostockim oraz osób zmarłych w więzieniu w Białymstoku w latach 1944–1956. Lista straconych na mocy wyroków śmierci liczy 302 nazwiska, zaś lista zmarłych w więzieniu w tym okresie – 84 nazwiska. Listy zawierają podstawowe dane osobowe ofiar. IPN apeluje też do krewnych ofiar, których nazwiska znajdują się na tych listach o oddawanie swojego materiału genetycznego do badań mogących pomóc w identyfikacji odnajdywanych szczątków ofiar terroru komunistycznego.


Szewczyk: kara w „aferze śmieciowej” z zaniechań Prezydenta

Zbigniew Szewczyk
pt, 27 lutego 2015 16:30

„Przedstawiona Radzie Miejskiej w Łomży analiza gospodarki odpadami komunalnymi (druk nr 30/1) jest nierzetelna i wprowadza radnych i opinię publiczną w błąd” - twierdzi Zbigniew Szewczyk kierownik (w okresie wypowiedzenia) Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów MPGKiM w Łomży. Jak przekonuje najwięcej w dokumencie miejsca poświęcono tzw. aferze śmieciowej. - I chociaż określenie to w druku 30/1 nie pada ani razu, to cały materiał jest aktem oskarżenia ówczesnego kierownictwa MPGKiM. Oparty on został jednak na półprawdach, przeinaczeniach i przemilczeniach.
Jak napisał były kierownik wysypiska śmieci w Czartorii naliczona opłata podwyższona (1,5 mln zł - dop. red.) "jest bezpośrednim skutkiem ignorowania obowiązku rekultywacji zamkniętego w 2011 roku składowiska odpadów. Taki stan rzeczy wynika z pozostawiania bez odpowiedzi przez Prezydenta Łomży wniosków o zapewnienie środków finansowych dla MPGKiM na ten cel.”


Jak ambitny Mateusz z Łomży zrzucił zbędne kilogramy

Mateusz Zdrodowski po roku ćwiczeń
pt, 27 lutego 2015 16:18

- Jako dziecko byłem szczupłym, drobnym chłopaczkiem, a w mojej rodzinie nie było ludzi otyłych – opowiada Mateusz Zdrodowski, 15-letni uczeń 3. klasy Katolickiego Gimnazjum w Łomży, który postanowił ponad rok temu udowodnić, że potrafi „pokonać siebie”. - Miałem cztery wielkie fałdy na brzuchu, obie nogi jak kloce, rozmiar spodni 42 i w pasie aż 110 cm! Ważyłem 111 kilogramów, ale to mi nie przeszkadzało. Miałem szczęście, bo koledzy nie robili mi przykrości, uczyłem się też dobrze, nie sprawiałem kłopotów w szkole, rodzice się nie martwili. Do czasu pewnej dyskoteki...


Komendanci odeszli...

St. bryg. Jan Chludziński i st. bryg. Ireneusz Denysiuk
pt, 27 lutego 2015 16:06

Brygadier Dionizy Krzyna, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z 25-letnim stażem pracy w łomżyńskiej jednostce, został pełniącym obowiązki komendanta miejskiego PSP w Łomży. W piątkowe popołudnie odbyło się uroczyste pożegnanie przechodzącego na emeryturę dotychczasowego komendanta st. bryg. Ireneusza Denysiuka. Wraz z nim ze służby odszedł także jego zastępca st. bryg. Jan Chludziński.
- Janku do ciebie można się było tyłem odwrócić i być pewnym, że nikt ci noża w plecy nie wbije – mówi komendant Denysiuk.
Swemu następcy bryg. Dionizemu Krzynie życzył zaś aby „p.o.” (pełniący obowiązki) przy nazwisku zmazało się - „ale to już nie moja decyzja” - dodał.


Po roku pierwszy krok w dobrym kierunku

pt, 27 lutego 2015 12:36

Jednomyślnie, 22 głosami „za”, sejmik województwa podlaskiego podjął uchwałę w sprawie odstrzału pół tysiąca dzików w części tzw. „czerwonej strefy” czyli na obszarze gmin w których wystąpiły przypadki wykrycia choroby ASF. Podjęcie takiej uchwałę poparli zarówno leśnicy, weterynaria, Regionalna Rada Ochrony Przyrody, oraz rolnicy, którzy ograniczenia populacji dzików domagali się już przed rokiem. Jak przypominał podczas sesji jeden z nich wówczas ministerstwo rolnictwa odpowiadało, że „im więcej dzików tym łatwiej będzie zwalczać chorobę ASF”.
- Zarzuca się nam, że to my uprawiamy politykę, ale my jesteśmy ofiarami polityki – mówił rolnik.


Piekielne błoto było, jest i (jeszcze kilka lat...) będzie

pt, 27 lutego 2015 12:13

Czy w planie tegorocznym lub dalszym remontów ulic są (i w jakich latach) wymienione poniżej na osiedlu Maria? Zadaliśmy to pytanie urzędnikom z ratusza w Łomży, wyliczając nazwy ulic, które pojawiały się w mailach od Czytelników: Modrzewiowa, Browarna, Kalinowa, Piaski, Głogowa, Akacjowa, Leszczynowa, Kasztanowa... Dopytywaliśmy: a może szanse mają inne na „Maryjnym” terenie Łomży, niewymienione przez Czytelników? „W budżecie Łomży na rok 2014 - oprócz ulicy Browarnej, realizowanej z projektu unijnego – nie ujęto budowy żadnej z wymienionych ulic” - odpowiada konkretnie inspektor Łukasz Czech z wydziału organizacji i obsługi UM. „W Programie Budowy Ulic w Łomży na lata 2012 – 2016 ulice: Piaski i Podleśna są zaplanowane na rok 2016”.


W niedzielę Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

prof. PWSIiP dr hab. Krzysztof Sychowicz
pt, 27 lutego 2015 08:15

Żołnierze Wyklęci – cienie odległej przeszłości, o której przez całe dziesięciolecia nie można było mówić, chyba że krytykowało się „bandytów” walczących z „dobrą” władzą ludową. Zepchnięci w niebyt na zawsze mieli zniknąć z pamięci przyszłych pokoleń, odejść wraz ze śmiercią naturalną lub gwałtowną swoich towarzyszy broni. Zniknąć z powierzchni ziemi, aby nie wypominać na każdym kroku budowniczym demokracji ludowej dojścia do władzy na ostrzach sowieckich bagnetów. Wbrew pozorom sytuacja ta wcale drastycznie nie zmieniła się po przemianach 1989 r., a dbali o to m.in. dawni funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i członkowie PZPR, broniący dobrego imienia nieboszczki partii.


Kasa miasta pod lupę

cz, 26 lutego 2015 16:25

Jak naprawdę wygląda sytuacja finansowa Łomży? oraz jakie są możliwości finansowania inwestycji? - na te pytania ma odpowiedzieć wykonawca audytu finansowego miasta. Jego zlecenie zapowiadał prezydent Mariusz Chrzanowski, już dwa tygodnie temu ratusz informował o poszukiwaniach wykonawcy, a teraz w miejskim BIP opublikowano ogłoszenie zapraszające potencjalnych wykonawców do składania ofert. Wygrać ma ta najtańsza.


Dachowanie na obwodnicy

cz, 26 lutego 2015 15:48

Kierowca busa trafił do szpitala po tym, gdy jego samochód zjechał do przydrożnego rowu i przewrócił się na dach. Do wypadku doszło około godziny 15. na obwodnicy Stawisk.


Gigantyczna kara za mleko

cz, 26 lutego 2015 14:36

Na dwa miesiące przed końcem roku kwotowego Agencja Rynku Rolnego szacuje, że przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw mleka może wynieść ponad 7 %. To będzie oznaczało, że rolnicy, którzy przekroczą indywidualne limity będą musieli zapłacić po około 70 groszy kary za każdy kilogram przekroczenia. W sumie kara może wynieść wyniesie ponad 700 milionów złotych.


Kurier „wnuczka” wpadł w Łomży

fot. KWP Białystok
cz, 26 lutego 2015 14:08

W Łomży zatrzymano 22-latka, który odbierał pieniądze od starszych osób oszukanych metodą „na wnuczka”. Jak się okazało to był tylko kurier, który po potrąceniu swojej kilkusetzłotowej prowizji, resztę wpłacał za pośrednictwem firmy świadczącej szybkie przekazy pieniężne na podane przez „pracodawcę” konto za granicą. 22-latek usłyszał już 51 zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa. Grozi mu nawet 8 lat więzienia.


Rada Miejska Łomży chce... zatrzymać gender

Przewodnicząca Rady Miasta Bernadeta Krynicka
cz, 26 lutego 2015 10:50

Po długiej i burzliwej, kilka razy przerywanej dyskusji radni Łomży przyjęli stanowisko w sprawie wystąpienia do Prezydenta RP o niepodpisywanie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Za jego przyjęciem głosowało 12 miejskich radnych przeciw był tylko 1. Reszta radnych albo nie głosowała, albo wstrzymała się od głosu.
- To stanowisko przyjęliśmy, aby spróbować zatrzymać ideologię gender przemycaną pod płaszczykiem tej Konwencji – mówi Bernadeta Krynicka przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży. - Ja osobiście nie mam wątpliwości, że prezydent Komorowski tego głosu nie weźmie pod uwagę, ale trudno stać i nic nie robić.


Na Grabowej już lepiej, ale wkoło... bagno

cz, 26 lutego 2015 08:37

Po wczorajszym alarmie czytelniczki dotyczącym niemożliwości przejazdu błotną ulicą Grabową „kilka minut przed godziną 15 dwie wywrotki z ziemią oraz koparka wyruszyły w celu dokonania niezbędnych prac” - chwali „wierny czytelnik, Paweł”. Nie tylko on zwraca uwagę, że w identycznej sytuacji jak mieszkańcy domów przy Grabowej są też mieszkańcy domów przy innych równie błotnistych uliczkach osiedla Maria: Modrzewiowej, Piaski, Kalinowej...


Wiosna już leci...

fot. TVN Meteo
śr, 25 lutego 2015 18:17

I choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, to bocian... jest już zdecydowanie wiosennym zwiastunem. Od kilkunastu dni w internecie pojawiają się informacje o pierwszych bocianach w Polsce. Są już fotografowane na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, a w środę doniesiono także o pierwszym bocianie, który wylądował w województwie podlaskim. Jest w Krynkach. Nawet telewizja go nagrała, bo nikogo, ani niczego, się nie boi...


CBA wyjaśni „aferę śmieciową”?

śr, 25 lutego 2015 16:50

Radni Łomży przyjęli stanowisko w którym zwracają się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego aby zbadało „aferę śmieciową”. Takim mianem określane jest to co ujawnił raport Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z kontroli łomżyńskiego wysypiska śmieci w Czartorii pod Miastkowem. Wskazuje on szereg nieprawidłowości związanych przede wszystkim ze współpraca z jedną z ostrołęckich firm, w wyniku której znacząco przekroczono dozwolone limity przyjęć śmieci. W konsekwencji Urząd Marszałkowski w Białymstoku naliczył zarządzającemu wysypiskiem Miejskiemu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży wysoką przekraczającą 1,5 mln zł karę.
Pikanterii dodaje fakt, że kierownikiem łomżyńskiego wysypiska był wówczas były radny miasta i szwagier byłego wiceprezydenta Łomży, który znalazł pracę w ostrołęckiej spółce.


Groźnie wyglądający wypadek

fot. KWP Białystok
śr, 25 lutego 2015 16:40

Dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po groźnie wyglądającym zderzeniu się osobówek na drodze krajowej nr 8 w rejonie skrzyżowania z drogą relacji Rutki – Dębniki.


Odstrzał dzików tylko w „czerwonej strefie”?

śr, 25 lutego 2015 14:31

W piątek na nadzwyczajnej sesji mają spotkać się radni województwa podlaskiego. Jej tematem będzie uchwała w sprawia ograniczenia populacji dzika w województwie podlaskim. Projekt tej uchwały w środę przyjął zarząd województwa. Jak podaje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego według zapisów uchwały ograniczenie populacji dzika ma nastąpić w części powiatów sokólskiego i białostockiego (w tzw. „czerwonej strefie”). Do połowy roku miałoby zostać odstrzelonych tu 500 dzików.


„Promocja” młodych przedsiębiorców w PPŁ

Park Przemysłowy Łomża
śr, 25 lutego 2015 14:01

15 zł za metr kwadratowy czynszu w pierwszym roku, 20 zł w drugim i 24 w trzecim – to promocyjne ceny wynajmu biur dla młodych przedsiębiorców w Inkubatorze Przedsiębiorczości, który od lipca w nowym biurowcu przy ul. Sikorskiego ma uruchomić Park Przemysłowy Łomża. Poza czynszem startujący z biznesem pod skrzydłami PPŁ będą musieli także płacić 12 zł za m2 opłat eksploatacyjnych i pokryć licznikowe koszty prądu i telefonu.


Prawie jak „camel trophy”

śr, 25 lutego 2015 12:39

- Błoto, bagno, doły i koleiny- tak wygląda rzeczywistość na drodze, która należy do miasta – pisze jedna z czytelniczek 4lomza.pl załączając wykonane w środę rano zdjęcia z ulicy Grabowej. - Dojazd przez ulicę jest nie tylko bardzo utrudniony, ale przez część ulicy jest po prostu niemożliwy - część mieszkańców nie może dojechać bezpośrednio do swoich domów - dodaje wyjaśniając, że samochody o niskim podwoziu utykają w błocie i zawieszają się na ogromnych koleinach.


Pieszy na celowniku

śr, 25 lutego 2015 10:59

20 mandatów otrzymali wczoraj piesi w Łomży. W ramach specjalnej akcji policjanci uważniej przyglądali się jak oni stosują się do zachowują się do przepisów ruchu drogowego. Okazało się, że najczęściej łamią je przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0