wtorek, 02 września 2014 napisz DONOS@
140825101326.gif
Wyszukiwarka
Wczytanie

Radni wytykają prezydentowi PPŁ i TWP

Sesja Rady Miasta
pon, 01 września 2014 11:42

Prezydent Łomży dopuścił się naruszeń prawa przy powoływaniu prezesa miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża oraz przy przekazaniu Towarzystwu Wiedzy Powszechnej na 20 lat w bezpłatne użyczenie miejskiej działki z budynkiem na Bawełnie – uznała Rada Miasta Łomża. Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni miejscy przyjęli dwa niekorzystne dla prezydenta stanowiska z kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną. To w sprawie TWP Rada Miasta przyjęła ogromną większością głosów 16 „za” przy jedynie 5 głosach „przeciwko”.
- Teraz należałoby to skierować do organów ścigania – mówi Elżbieta Rabczyńska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.


Bunt w Platformie

Zbigniew Prosiński
pon, 01 września 2014 10:24

Po wyjściu z szeregów Platformy Obywatelskiej Sławomira Zgrzywy, szefa tej partii w Łomży, odchodzi jej kolejny działacz. To Zbigniew Prosiński, radny miasta i członek zarządu miejskich struktur PO.
- To co napisał Sławomir Zgrzywa w swoim oświadczeniu, to nie są historie wyssane z palca – mówi Prosiński, podkreślając, że „łomżyńska Platforma utraciła swoją autonomiczność”.
Jak wynika z naszych informacji dziś w Białymstoku ma odbyć się spotkanie władz regionalnych partii, na którym poruszana będzie kwestia sytuacji w Łomży.


Pamięć i tożsamość...

Prof. PWSIiP dr hab. Krzysztof  Sychowicz
pon, 01 września 2014 08:36

75. rocznica wybuchu największego i najbardziej krwawego konfliktu XX wieku bez wątpienia zasługuje na uczczenie i pamięć. To wszystko nie jest tylko, jak komentują i określają to niektórzy politycy i publicyści tylko „obchodzeniem kolejnej klęski narodowej”. Oczywiście wrzesień i początek października 1939 r. to klęski wojsk polskich w działaniach zbrojnych toczonych przeciwko dwu agresorom. Obok nich miały miejsce jednak także wspaniałe czyny polskich żołnierzy, stawiających wyżej honor i Ojczyznę niż własne życie. Dziś w dużej mierze osoby niezdolne do czegoś takiego określają ich postawę mianem „bohaterszczyzny”, co z pewnością nie zachęca do poświęcania czegokolwiek dla własnego kraju. 75. lat temu istniał na szczęście dla nas inny system wartości, któremu hołdowało wchodzące w dorosłe życie pokolenie.


W deszczu i słońcu rekonstrukcja walk z 1939 w Nowogrodzie

pon, 01 września 2014 08:29

- Aż mi serce podskakiwało do góry ze strachu, tyle było wystrzałów i wybuchów... – opowiada z przejęciem ośmioletnia Natalka Babiel z Nowogrodu, gdzie przy schronie bojowym obok mostu po raz dziewiąty zorganizowano rekonstrukcję walk Polaków z Niemcami z początku września 1939 r. w obronie kurpiowskiego miasteczka, jak i powstrzymania marszu armii hitlerowców przez linię Narwi na broniącą się krwawo Rzeczpospolitą. - Ale myślę, że nasi żołnierze w środku bunkra na pewno musieli bać się jeszcze dużo, dużo bardziej... Biedni, myśleli, że Niemcy mogą ich zabić...
Intuicja historyczna rezolutnej dziewczynki nie zawiodła, gdy z około tysiącem ludzi obserwowała w napięciu, jak do otoczonego i odciętego od pomocy schronu niczym robactwo złażą się Niemcy... Jak przez małe otwory strzelnicze wrzucają granaty do betonowego bunkra z żołnierzami w środku.


Tragiczny finał wypadku motocyklisty

pon, 01 września 2014 08:28

26-letni motocyklista zmarł w następstwie obrażeń jakich doznał po uderzeniu w bok opla. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę po południu na ul. Strzelców Kurpiowskich w Łomży.


Zgrzywa zrezygnował z szefowania PO w Łomży

Sławomir Zgrzywa
so, 30 sierpnia 2014 20:42

Oświadczenie Sławomira Zgrzywy, byłego już przewodniczącego łomżyńskich struktur Platformy Obywatelskiej.


Zderzenie opla z fordem między Zbójną a Gawrychami

so, 30 sierpnia 2014 16:22

- Na trasie 645, biegnącej przez las w okolicy wsi Gawrychy, doszło około południa do zderzenia dwóch samochodów osobowych – informuje podkomisarz Kazimierz Puławski, oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku. - Były to auta prowadzone przez mężczyzn: opel astra i ford fiesta. Na szczęście, bez pasażerów...
Ze wstępnych informacji od świadka zdarzenia wynika, że kierujący oplem zaczął skręcać w lewo, w chwili kiedy wyprzedzał go ford.


Alkoholicy i abstynenci zapraszają do zabawy na trzeźwo

Bp Tadeusz Bronakowski w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli
pt, 29 sierpnia 2014 22:38

- Dzisiaj w sposób szczególny myślimy o tym, że św. Jan Chrzciciel jest patronem trzeźwości, w gościnnej parafii św. Andrzeja Boboli gromadzimy się bowiem na VI Forum Trzeźwościowym w Łomży – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski do ponad 100 osób, które zgromadziły się w piątek na mszy inaugurującej spotkanie ludzi, którym leży na sercu ochrona trzeźwości własnej, ich rodziny i narodu. Społecznicy ze Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość” forum traktują jako najważniejsze zadanie, skierowane do mieszkańców Łomży. Przygotowali na sobotę i niedzielę sporo atrakcji, m.in., koncert barda Jerzego Fiedorczuka, festyn rodzinny i debatę pt. „Mordercy duchowości”...


Spotkanie pokoleń w drozdowskim muzeum

pt, 29 sierpnia 2014 22:35

Wybitni naukowcy, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Związku Szlachty Polskiej oraz osoby interesujące się szeroko rozumianą kulturą szlachecką i historią regionu wzięły udział w piątkowej konferencji w drozdowskim Muzeum Przyrody.
Odbyła się ona pod hasłem „Przedstawiciele elit prowincjonalnych w XIX i pierwszej połowie XX w.”, w ramach cyklicznych spotkań pokoleń w kręgu kultury ziemiańskiej.
– Dziedzictwo ziemiaństwa polskiego to nie tylko dziedzictwo określonej grupy społecznej – mówi Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. – To dziedzictwo twórców kultury, kopalnia myśli politycznej i społecznej, to świadectwo patriotyzmu i postaw obywatelskich; dziedzictwo polskiego ziemiaństwa to dziedzictwo polskiego narodu!


Kolejka komitetów

Fot. archiwum
pt, 29 sierpnia 2014 14:20

16. komitetów wyborczych zamierzających wystawić kandydatów w listopadowych wyborach samorządowych zarejestrował już Komisarz Wyborczy w Łomży. Pierwszy z zarejestrowanych komitetów KWW Porozumienie Samorządowe – Powiatu Kolno zgłosił się jeszcze w środę 27 sierpnia. Jak mówi Jerzy Dołęgowski dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, w której składane są dokumenty, rejestracja komitetów odbywa się już pełną parą. Dziś ustawiła się kolejka osób chcących rejestrować komitety wyborcze.


2015 rok w Łomży bez podwyżek

pt, 29 sierpnia 2014 13:21

Pracownicy instytucji opłacanych z kasy miasta nie mają co liczyć na podwyżki wynagrodzeń w przyszłym roku. Właśnie ukazało się zarządzenie prezydenta w sprawie opracowania materiałów planistycznych do przyszłorocznego budżetu Łomży. Z dokumentu jednoznacznie wynika, dyrektorzy szkół, placówek kultury, kierownicy miejskich służb, a nawet naczelnicy wydziałów ratusza nie mogą planować wydatków na wynagrodzenia wyższych niż w tym roku.


Trzylatek wbiegł pod samochód

pt, 29 sierpnia 2014 10:58

Trzyletni chłopiec wbiegł pod jadący ulicą Nadnarwiańską samochód osobowy. Malec wybiegł na jezdnię zza auta stojącego na poboczu. Z obrażeniami ciała trafił do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku i w kontekście zbliżającego się roku szkolnego apelują do rodziców, opiekunów dzieci, ale także wszystkich kierowców o wzmożoną uwagę i ostrożność.


Budżet obywatelski nr 2 na finiszu

pt, 29 sierpnia 2014 08:48

Już tylko do godziny 15.30 można zgłaszać zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Łomży 2015. Wczoraj po południu ratusz informował, że dotychczas wpłynęło 13 zgłoszeń, z których 5 po konsultacjach z miejskimi urzędnikami, zostało zwróconych do poprawek. Przyjęte zgłoszenia opiewają w sumie na 800 tysięcy złotych, czyli poniżej kwoty, jaką zadeklarował przeznaczyć na ten cel prezydent. Jak przekazuje Anna Sobocińska projekty, które po naniesionych poprawkach mają ponownie zostać dostarczone do Urzędu Miejskiego, szacowane są na ponad 400 tys. zł. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Łomży wniosków było kilka razy więcej, a kwota projektów przekraczała 2 mln zł.


Śmierć w pożarze

Ślad krzyża po pożarze (fot Marek Maliszewski)
pt, 29 sierpnia 2014 08:20

Dwie osoby - 62-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna - zginęły w pożarze drewnianego domu we wsi Białogrądy pod Grajewem. Prawdopodobnie w domu wybuchła kuchenka gazowa.


Hektar ziemi na sprzedaż z „Drzewną”, ŁKK oraz KTA w tle

Działki przy ul. Reymonta, które radni zgodzili się sprzedać
cz, 28 sierpnia 2014 13:28

Niemal hektarowa działka przy ul. Reymonta, w sąsiedztwie Publicznego Gimnazjum nr 1, może zostać sprzedana w przetargu nieograniczonym pod zabudowę – tak w środę postanowili łomżyńscy radni po roku zabiegów prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, który w tym czasie nie chciał przekazać półhektarowej początkowo działki z budynkiem po przedszkolu na Centrum Sztuk Walki, które chciał tu stworzyć Łomżyński Klubu Karate. Radnych przekonały dwa argumenty. Finansowy, bo sprzedaż działki po zwiększeniu o prawie pół hektara terenu od PG 1 może wzbogacić budżet Łomży ponoć o trzy miliony złotych... Drugi argument to obietnica wiceprezydenta Beniamina Dobosza, że „część” pieniędzy miasto przeznaczy na stworzenie CSW i stworzenie ośrodka leczenia dzieci z autyzmem. Zgoda na handel hektarem ledwo przeszła: 10 głosów za, 8 przeciw i przy 3 wstrzymujących się.


Można zarobić na wyborach

cz, 28 sierpnia 2014 13:14

Ponad 800 złotych zwykły członek terytorialnej, a 450 zł obwodowej komisji wyborczej w Łomży zarobi, pod warunkiem, że będzie druga tura wyborów (co wydaje się pewne), podczas najbliższych wyborów samorządowych. Kandydatów na członków komisji już można zgłaszać. Kandydatem do składu terytorialnej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze działania rady, dla wyboru której jest dana komisja wyborcza. Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy właściwej dla tej komisji.


Szajka z 12-latkiem

cz, 28 sierpnia 2014 12:29

Zarzuty krótkotrwałego użycia pojazdu, kradzieży z włamaniem i kradzieży, w tym także samochodu, usłyszeli podejrzani o popełnienie tych przestępstw 17 i 22-latek oraz biorący udział w tych zdarzeniach 12-latek. Dodatkowo w ręce mundurowych wpadł także 16-letni paser, u którego funkcjonariusze znaleźli pochodzące z przestępstwa przedmioty. Do zatrzymania młodych mężczyzn doszło dzięki intensywnej pracy i współdziałaniu policjantów z Kolna i Łomży.


Celnicy w dziupli

cz, 28 sierpnia 2014 09:45

Przejęcie ponad 3 500 paczek papierosów pochodzących z przemytu oraz zatrzymanie mężczyzny trudniącego się handlem kontrabandą to efekt ostatnich działań funkcjonariuszy łomżyńskiego urzędu celnego. Papierosy znaleziono w kanapach, na strychu i w piwnicy jednego z domów w Łomży.


Czaban w mieście, popłoch w ratuszu

fot. TTV
cz, 28 sierpnia 2014 08:40

Redaktor ogólnopolskiej telewizji TTV Piotr Czaban postanowił przyjrzeć się unieważnionemu przez sądy przetargowi na zakup prezydenckiej limuzyny. Aferę ujawniliśmy ponad miesiąc temu. Prawomocny wyrok zapadł ponad dwa miesiące temu, a czarna skoda superb w dalszym ciągu wozi prezydenta i najwyższych miejskich urzędników. Pod nieobecność włodarza miasta od odpowiedzi na pytania redaktora Czabana uchylał się zastępca prezydenta Beniamin Dobosz, który w pewnym momencie wypalił nawet: „proszę pana, pan zadaje nieuprawnione pytania”.


Nie tylko synowa

śr, 27 sierpnia 2014 17:19

Do kwestii zatrudnienia synowej wiceprezydenta, podczas środowej sesji powróciła radna Bernadeta Krynicka. Pytała czy prawdą jest, że do 1 września ma zacząć pracę w miejskiej spółce. Ponaglany zastępca prezydenta Beniamin Dobosz nie odpowiedział na to pytanie. Mówił, że dotyczy ono spraw personalnych, i że odpowiedzi radnej na piśmie udzielą te instytucje. Jednocześnie wiceprezydent zapewniał, że przy zatrudnianiu nowych pracowników w ratuszu i miejskich instytucjach nie ma nepotyzmu ani kumoterstwa.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0