środa, 26 lipca 2017 napisz DONOS@

Koncertowe i rozrywkowe Café Kultura

pon, 24 lipca 2017 08:21

Porywający, mimo opadów deszczu, koncert Łukasza Lipskiego i Mateusza Kurkowskiego zakończył w niedzielę drugi dzień plenerowej imprezy Café Kultura.
– Cieszymy się, że mogliśmy zagrać po raz pierwszy razem w naszym rodzinnym mieście, bo fajnie jest tu wracać, nawet jeśli pogoda nie jest najlepsza! – mówi Łukasz Lipski.
W sobotę na Starym Rynku wystąpili łomżyński duet Czwarta Piętnaście i warszawski zespół Złodzieje Oklasków, a na ich koncertach bawiło się kilka pokoleń słuchaczy. Po dwóch dniach przerwy Café Kultura rusza z koncertami w środę i potrwa aż do końca tygodnia.


Na weekend Café Kultura... i inne

pt, 21 lipca 2017 09:29

Kolejny wakacyjny weekend zapowiada się nam koncertowo. W sobotę i w niedzielę na Starym Rynku zagrają Czwarta Piętnaście, Złodzieje Oklasków oraz Łukasz Lipski i Mateusz Kurkowski, inicjując „Café Kultura”, gdzie do końca lipca wystąpi aż 11 zespołów.
– To intymne koncerty na Starym Mieście, gdzie organizujemy swoją kafejkę – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Będzie tam można poczytać literaturę, posłuchać muzyki z płyty oraz podczas koncertów na żywo, będą też serwowane napoje.
Zwolennicy disco polo nie mogą przegapić niedzielnego występu Power Play w Nowogrodzie, a miłośnicy ambitnego kina i Woody'ego Allena kolejnego seansu w kinie plenerowym.


Filharmonia będzie dokończona

Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda. Ostatecznie sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc
śr, 19 lipca 2017 15:44

Nowoczesna sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc. To główna cześć siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, której remont rozpoczął się w 2013 roku i wszystko wskazuje, że zakończy się w przyszłym roku. Władze miasta zwiększyły środki przeznaczone na to zadanie i wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykończenie i wyposażenie dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2.


Masz zespół? Zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2017!

cz, 13 lipca 2017 16:06

Za dwa miesiące startuje Łomża Blues Rock Festiwal! Impreza rozpocznie 15. września na Starym Rynku koncertem zaprzyjaźnionych grup muzycznych. Wydarzenie wpiszę się jednocześnie w łomżyńskie obchody Polskiego Dnia Bluesa. Następnego dnia festiwal przeniesie do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie odbędzie się konkurs zespołów wykonujących muzykę "na żywo". W puli nagród na zwycięzców czeka 3 000 zł. Dodatkową nagrodą dla najlepszej grupy jest występ w koncercie finałowym przed Grzegorzem Kapołką, gwiazdą tegorocznej edycji Łomża Blues Rock Festiwal. Nie może zabraknąć tam Waszego zespołu!


Jazz, soul i kurpiowskie tradycje Skiela Kapela

Agnieszka Żemek - Pawczyńska
śr, 12 lipca 2017 17:29

Łomżyński zespół Skiela Kapela zachwycił publiczność Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Tradycyjne kurpiowskie pieśni w dynamicznych opracowaniach z pogranicza jazzu, soulu i funky sprawdziły się też doskonale na ubiegłorocznym Novum Jazz Festival. Zespół zaczął też występować wspólnie z Kapelą Kurpiowską, wzbogacając swe brzmienie dźwiękami basetli, skrzypiec i akordeonu, a w planach ma nie tylko kolejne koncerty, ale też nagranie debiutanckiej płyty.


Cenny dar dla drozdowskiego muzeum

Henryk Gała i Anna Archacka
pon, 10 lipca 2017 15:22

Zbiory Muzeum Przyrody w Drozdowie wzbogaciły się o list wybitnego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Ofiarodawcą jest były wicewojewoda łomżyński Kazimierz Cłapka, a cenny dokument przekazał w jego imieniu dyrektor Annie Archackiej poeta z Drozdowa Henryk Gała.
List datowany na styczeń 1976 roku to odpowiedź kompozytora na skierowany do niego list ówczesnego wicewojewody dotyczący starań władz nowopowstałego województwa łomżyńskiego o zorganizowanie w dawnej rodowej siedzibie Lutosławskich muzeum.


Drozdowska gala na finał festiwalu

Katarzyna Rogalska
pon, 10 lipca 2017 08:00

Wielka gala zakończyła XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. 24. artystów z kraju i zza granicy wykonało w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie światowe przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i popularne, w tym utwory nietypowo zaśpiewane bądź zagrane. Wśród doświadczonych operowych śpiewaków bardzo dobrze zaprezentowały się też łomżynianki Agnieszka Żemek-Pawczyńska i jej podopieczna Paulina Porowska.
– Każdego roku poziom jest wysoki, ale tym razem wszyscy artyści przeszli samych siebie! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Mieliśmy 23 koncerty w 10 dni, dotarliśmy do wielu miejsc, w tym takich, gdzie jeszcze nie graliśmy – a za rok jubileusz!


Pianista-wirtuoz i klasyka na jazzowo

nie, 09 lipca 2017 10:37

Utalentowany pianista młodego pokolenia Artur Sychowski zachwycił publiczność sobotniego koncertu podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.
Znany z licznych występów w Europie, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich solista wykonał klasyczne i autorskie kompozycje, wzbogacając je licznymi improwizacjami, wykraczającymi poza sztywne schematy zapisów nutowych muzyki klasycznej i trzykrotnie bisując.
– Każda dziedzina muzyki: opera, jazz czy klasyka to są ramy, a ja jestem człowiekiem, który nie boi się poszerzać tych ram i łączyć muzyki z czymś więcej: czymś, co pobudza wyobraźnię, co otwiera serca, wpływa uzdrawiająco na duszę i daje katharsis! – mówi Artur Sychowski.


Wielkie uczucia w ariach i klasyce

so, 08 lipca 2017 08:42

Ośmioro artystów zaprezentowało publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża koncert „Wszechmocnie włada miłość święta”. W holu Urzędu Miejskiego zabrzmiały więc wielkie operowe arie, klasyczne kompozycje instrumentalne i wielkie przeboje muzyki popularnej, a ich wspólnym mianownikiem była miłość.
– Jestem bardzo zadowolony z tego, że gramy tak różnorodny program, bo przecież z Rafałem Lewandowskim wykonaliśmy już podczas inauguracji Koncert B-dur Kurpińskiego, a dziś Pierwszą rapsodię Claude Debussy'ego – mówi klarnecista Andrzej Wojciechowski.– Graliśmy też coś z lżejszego repertuaru, mające coś z jazzu piosenki 20-lecia międzywojennego.


Od służącej do pani w operowym wydaniu

Barbara Gutaj (Zerbina)
pt, 07 lipca 2017 08:17

Wystawienie opery „La serva padrona” G. B. Pergolesiego podczas XXIV Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża przyciągnęło do auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości komplet publiczności. Wystąpili soliści poznańskiego Teatru Wielkiego i grająca na instrumentach z XVIII wieku oraz ich wiernych kopiach Masovia Baroque Orchestra.
– Pergolesi był reformatorem sztuki wokalnej i zarazem mistrzem opery komicznej – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Szymański. – Dlatego uznałem, że trzeba pokazać łomżyńskiej publiczności tę operę w świetnej obsadzie i z zespołem muzyki barokowej!


„Tacy Sami” pojadą do Francji

cz, 06 lipca 2017 16:16

Łomżyńscy tancerze z integracyjnej grupy Tacy Sami przygotowują się do ponownego udziału w międzynarodowym festiwalu Mode H we Francji. Są jedynym zespołem z Polski uczestniczącym w tej imprezie, na której tym razem zaprezentują tańce meksykańskie. Podczas przygotowań odwiedził ich Nello – De Ascensao Dente Manuel, główny choreograf festiwalu.
– Mode H pomaga sprawnym i niepełnosprawnym integrować się, przezwyciężyć ich izolację i pozwala im normalnie żyć – podkreśla Nello, komplementując łomżyńskich tancerzy.
– Jesteśmy na etapie tworzenia choreografii do naszego programu – dodaje instruktor i choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. – Liczymy, że Nello nam w tym pomoże i udzieli nam wskazówek!


Dwa twórcze światy ojca i syna

Marek Brzozowski i Wincenty Wybranowski
cz, 06 lipca 2017 08:04

Rzeźbiarz Marek Brzozowski i malarz Marek Brzozowski junior połączyli swe siły na wspólnej wystawie. W Galerii Sztuki Współczesnej zaprezentowali pełne spektrum swej oryginalnej twórczości, od prac starszych do najnowszych, dopełnionych poezją i zdjęciami autorstwa seniora.
– Łączą nas nie tylko relacje ojciec-syn, ale też takie pomiędzy twórcami – mówi Marek Brzozowski junior. – Każdy z nas inaczej interpretuje, inaczej odnajduje sens tworzenia. Motywem przewodnim twórczości ojca są ptaki, ja eksperymentuję z ekspresjonizmem, z formami nierzeczywistymi.


Organowa orkiestra i operowe przeboje

Rafał Sulima
cz, 06 lipca 2017 08:02

Recital organisty Rafała Sulimy w łomżyńskiej katedrze zakończył szósty dzień XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Organowe opracowania operowych arii i uwertur w wykonaniu jedynego polskiego organisty grającego taki repertuar zachwyciły publiczność do tego stopnia, że artysta bisował dwukrotnie, pierwszy raz jeszcze podczas koncertu.
– Uwerturę z „Nabucco” Rafał Sulima opracował na moją specjalną prośbę i na potrzeby naszego festiwalu! – podkreśla jego dyrektor artystyczny Jacek Szymański.


Żydowski humor i piosenki w Czartorii

śr, 05 lipca 2017 07:50

Aktorzy słynnego Teatru Żydowskiego wzięli udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Dzięki nim na scenie pojawiła się cała galeria postaci, w tym wzajemni dłużnicy Goldberg i Rapaport, mąż-fajtłapa zmuszany przez żonę do gry w brydża bądź ustawicznie zdradzany oraz Moniek Przepiórko, uosobienie żydowskiego pecha. Kilkuset widzów bawiło się doskonale, mimo bardziej jesiennej niż letniej pogody.


„Dumka o Polsce” i kurpiowskie wspomnienia

Agnieszka Żemek - Pawczyńska  i Janina Nasiadko
pon, 03 lipca 2017 07:41

Niedzielny koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W saloniku drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne, w tym bardzo rzadko wykonywane. Wieczorem łomżyńscy artyści oddali zaś hołd Markowi Żemkowi, Antoniemu Nasiadce i Witoldowi Lisieckiemu, grając tak bliski im repertuar kurpiowski.
– W festiwalowym programie zawsze musi znaleźć się koncert muzyki polskiej – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Idziemy też dalej, bo prezentujemy również pieśni kurpiowskie w wykonaniu tradycyjnym, jak i bardziej moderne!


Festiwalowy świat operetki i musicalu

nie, 02 lipca 2017 12:51

Jacek Szymański i inni artyści biorący udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża przygotowali nie lada prezent dla miłośników rozrywkowego repertuaru. Program sobotniego koncertu „Zaczarowany świat operetki i musicalu” wypełniły najsłynniejsze arie i pieśni spod znaku lekkiej muzy, autorstwa najwybitniejszych kompozytorów i autorów.
– Operetka to niełatwa, ale bardzo wdzięczna sztuka – mówi Jacek Szymański. – Jest to dla nas wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja, szczególnie kiedy słuchacze tak entuzjastycznie reagują!


Granice fotograficznej tolerancji

Granice Tolerancji
so, 01 lipca 2017 10:10

Dziewięcioro łomżyńskich fotografów wzięło udział w przygotowaniu wystawy „Granice tolerancji”. Pokazują brak tolerancji i jej wpływ na różne aspekty naszego życia, ale również co ich niepokoi i co powinno zmienić się na lepsze – nierzadko w bardzo osobistym lub kontrowersyjnym ujęciu. Zanim wystawa zostanie pokazana podczas białostockiego festiwalu „Interphoto 2017”, miała swą premierę w łomżyńskiej Galerii Pod Arkadami, gdzie można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.


Z Argentyny do Łomży na festiwal

Gabriela Ana Navarro Landaverria
so, 01 lipca 2017 09:53

Recital organowy Gabrieli Any Navarro Landaverria rozpoczął XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Był to pierwszy polski koncert organistki katedry w Buenos Aires, chociaż Gabriela Ana gościła wcześniej w Polsce, była już też w Łomży.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj! – mówi Gabriela Ana Navarro Landaverria. – Byłam już w Polsce w ubiegłym roku, na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Poznałam tam przyjaciół z Łomży i z Zambrowa, więc tych chętniej tu przyjechałam!


Na dokończenie remontu Filharmonii potrzeba prawie 10 milionów

Tak miałaby wyglądać sala Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego po przebudowie. Wizualizacja, autor: Pracownia Projektowa Architektury i Akustyki Sound & Space Robert Lebioda. Ostatecznie sala widowiskowa ma mieć około 450 miejsc
cz, 29 czerwca 2017 13:21

Ponad dwukrotnie – do blisko 9,2 mln zł - władze miasta zwiększyły środki jakie chcą wydać na dokończenie rozpoczętej jeszcze w 2013 roku modernizacji budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Niestety najtańsza z ofert złożonych w drugim przetargu jest wyższa o ok. pół miliona złotych.


Festiwal Drozdowo-Łomża pełen gwiazd i koncertów

Lech M. Szabłowski, Jacek Szymański, Jacek Piorunek, Jarosław Cholewicki i Anna Archacka
pon, 26 czerwca 2017 14:46

– Nie udało mi się sprowadzić w tym roku z Argentyny kardynała Bergoglio, bo przejął go Watykan, natomiast mamy szansę posłuchać Gabrieli Any Navarro Landaverria, pierwszej organistki katedry w Buenos Aires! – żartował Jacek Szymański, dyrektor i twórca rozpoczynającego się w najbliższy piątek XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Wybitna organistka wystąpi w Polsce tylko raz, właśnie podczas tego festiwalu!
Będzie też wiele muzycznych wydarzeń poza recitalami organowymi. Najciekawiej z nich zapowiadają się wystawienie opery komicznej „Służąca panią” w auli PWSIiP, plenerowy występ aktorów Teatru Żydowskiego w Czartorii oraz tradycyjna finałowa gala operowa i operetkowa w parku przy dworze w Drozdowie.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0