środa, 20 września 2017 napisz DONOS@

Andrzej Janeczko powrócił do Łomży

Andrzej Janeczko
śr, 20 września 2017 08:21

Kulisy swej kariery w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie” opisał Andrzej Janeczko. Poświęcił w niej również sporo miejsca latom spędzonym w Wysokiem Mazowieckiem i w Łomży, gdzie uczył się w liceum i „przez przypadek został Einsteinem”. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadał też o swych obecnych zajęciach, o byciu sołtysem i śpiewał w duecie z żoną Mają Piwońską.
– Dla mnie jest to powrót sentymentalny do moich dawnych, licealnych lat tutaj – mówi Andrzej Janeczko. – Mam tu też rodzinę, bo w Łomży mieszkają dwie siostry, trzecia przyjechała z Białegostoku na spotkanie z nami; nie zabrakło też przyjaciół, a nawet dawnych nauczycieli!


30 lat historii łomżyńskiego teatru

TLiA w Łomży
wt, 19 września 2017 10:37

Teatr Lalki i Aktora w Łomży świętuje jubileusz 30-lecia. Trudne początki ale i sukcesy wspominają trzej dyrektorzy teatru: jego założyciel i pomysłodawca festiwalu „Walizka” Henryk Gała, Zbigniew Głowacki oraz kierujący TLiA od ponad 23 lat Jarosław Antoniuk.


Muzyczny rekord Guinnessa z epizodem w Łomży

wt, 19 września 2017 08:23

Zespół Over The Under bije światowy rekord Guinnessa. Trio z Bydgoszczy zamierza zagrać podczas trasy „100% tour” 100 koncertów w 100 dni. We wtorek w ramach trasy zagrali koncert w pubie „Pod ratuszem”. To dopiero 18. Przed muzykami jeszcze ponad 80 występów, w tym zagraniczne.
– Rekord światowy to bodajże 65 koncertów pod rząd i należy do popowego zespołu z USA – mówi śpiewający gitarzysta Karol Korniluk. – W kategorii rock/metal nikt jak dotąd czegoś takiego nie próbował – a już na pewno, jeśli chodzi o granie dzień po dniu!


„Miód na Serce” w Spale

pon, 18 września 2017 16:51

Za innowacyjne podejście do repertuaru ludowego Kapela „Miód na serce” zdobyła główną nagrodę w kategorii zespoły instrumentalne na czerwcowym Ogólnopolski Konkursie Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2017. Później były występy na potańcówkach, warsztatach muzycznych i tanecznych, Festynie na Jana w Łomży i Niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Teraz Kapela „Miód na Serce” zagrała w Spale na tradycyjnych Dożynkach Prezydenckich.


Debiutanci i gwiazdy na łomżyńskim festiwalu

nie, 17 września 2017 09:07

The Blue Socks z Kielc i Blues Perspective Band z Rzeszowa podzieliły się pierwszym miejscem w konkursie Łomża Blues-Rock Festiwal 2017, zdobywając nagrody po tysiąc złotych każdy. Jury doceniło jeszcze trzy kolejne zespoły, w tym łomżyński Stone Leaf. Gwiazdą wieczornego koncertu był wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka, muzyk jazzowy, bluesowy i rockowy w jednym.
– Łomża jest oczywiście znana z pewnego, bardzo popularnego produktu – mówi Grzegorz Kapołka. – Sam korzystam z niego co jakiś czas, ale myślę, że Łomża Blues-Rock Festiwal jest tym drugim znakomitym tutejszym produktem, który już jest znany w całej Polsce!


Dzień polskiego bluesa z czeskim wsparciem

so, 16 września 2017 10:47

Plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” rozpoczął piątą edycję Łomża Blues-Rock Festiwal.
Na Starym Rynku bluesa i blues rocka zagrały: łomżyński Holy Water, 48 Godzin i Po 50-ce z Białegostoku oraz pierwszy w historii festiwalu zespół zagraniczny, czeski Mothers Follow Chairs.
– Bardzo podoba mi się, że na tym festiwalu jest tak fantastyczna atmosfera – ocenia wokalistka Petra Poláková-Uvírová. – Ludzie świetnie reagują na muzykę, są też bardzo przyjaźni. Czeska publiczność nie jest taka, rzadko okazuje, że coś się jej podoba!Jubileusz 90 lat Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

Saja konferencyjna Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie
pt, 15 września 2017 16:09

Koszyki pełne napitków i smakołyków, piękne bukiety kwiatów, obraz, grawerton i listy od dobrych ludzi i życzliwych instytucji - oto dary, jakie na 90-lecie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie składali goście w sali konferencyjnej na poddaszu Hotelu Zbyszko w Nowogrodzie. Zgromadziło się tam około 100 osób, z kręgu instytucji badających i gromadzących zbiory kultury ludowej, zaś prezenty przyjmowali: kierownik skansenu Urszula Kuczyńska, pracująca w nim 30 lat, i dyrektor Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, którego częścią jest skansen. Na jubileuszu byli wnukowie Adama Chętnika (1885 – 1967), etnografa i założyciela skansenu: Joanna Chętnik – Daukszo i Jacek Chętnik. W Nowogrodzie odbyła się konferencja o muzeach na wolnym powietrzu oraz walne zebranie członków Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.


Łomżyński festiwal bluesa

wt, 12 września 2017 09:18

Wybitny gitarzysta Grzegorz Kapołka będzie główną gwiazdą rozpoczynającego się w piątek Łomża Blues-Rock Festiwal 2017. Wystąpi też czeski zespół Mothers Follow Chairs, znany bywalcom największych polskich festiwali oraz trzy krajowe zespoły, w tym łomżyński Holy Water. Ciekawie zapowiada się też część konkursowa z udziałem siedmiu grup, grających nie tylko bluesa/blues-rocka, ale też rock n' rolla czy alternatywnego rocka, tak jak łomżyński Stone Leaf.
– Nie jesteśmy jeszcze Rawa Blues czy Suwałki Blues Festival, ale dzieje się u nas coraz więcej! – podkreśla Bartek Leszczyński, jeden z organizatorów festiwalu, dodając, że wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty i jam session jest wolny, a dobrej muzyki na pewno nie zabraknie.


Ważne integracje teatralne pamięci Tomasza Brzezińskiego

Malwina i Maciek z Grupy Teatralnej "Gesty"
pon, 11 września 2017 14:11

- Spotkania z grupami teatralnymi z różnych miast, środowisk i pokoleń są dla nas bardzo ważne, ponieważ to podnosi poczucie własnej wartości, daje większą pewność siebie i niesie radość, kiedy zdobywa się i oczarowuje nową publiczność, złożoną z innych widzów niż koleżanki i koledzy oraz rodzice – mówi Anna Starachowska, muzykoterapeutka w Warsztatach Terapii Zajęciowej Bona w Łomży, której Grupa Teatralna Gesty wystawiła symboliczną sztukę „Poszukaj swojej jabłoni” na Integracjach Teatralnych w Miejskim Domu Kultury DŚT. Pierwszą edycję tej imprezy poświęcono pamięci aktora i reżysera Tomasza Brzezińskiego (1936 – 2017), twórcy Czarnego Teatru Sivina II.


Artystyczna droga Przemysława Karwowskiego

Przemysław Karwowski kroi tort, asystuje mu Karolina Skłodowska kierownik Galerii
cz, 07 września 2017 15:54

60-lecie urodzin Przemysław Karwowski uczcił jubileuszową wystawą „W drodze”. W Galerii Sztuki Współczesnej artysta zaprezentował obrazy z lat 1987-2017 oraz lalki i projekty związane z powstawaniem scenografii do, znaczącego w jego twórczości, spektaklu „Pasja”.
– To jeden z ważniejszych spektakli w mojej karierze – mówi Przemysław Karwowski, autor ponad 60 scenografii teatralnych oraz 30 indywidualnych wystaw malarstwa w kraju i za granicą.
– Z kolei ta część malarska jest dla mnie ważniejsza o tyle, że jest bardziej osobista, tylko moja. Mam też nadzieję, że nie są to moje ostatnie obrazy, chociaż oczywiście mam świadomość, że większość tej drogi już się przebyło – ile jej jeszcze będzie, zobaczymy!


Rozśpiewani łomżyńscy seniorzy

śr, 06 września 2017 08:07

Starszy wiek i bycie emerytem nie muszą oznaczać braku aktywności. Wiedzą o tym doskonale członkowie założonego w czerwcu zespołu Tabor. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem „Człowiek Nie Wiek” mają salę prób w Domku Pastora, gdzie pracowicie ćwiczą dwa razy w tygodniu. Cel? Przyjemne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie artystycznych zainteresowań, na które kiedyś nie mieli szans i chęć wyjścia z muzyką do ludzi.
– Na początek chcemy wystąpić już na najbliższej „Senioradzie” w Łomży, planujemy też kolejne koncerty – zapowiada Teresa Dzięgielewska. – Nie wyobrażamy sobie tylko siedzenia w domu: trzeba spełniać się, realizować, dawać coś od siebie!


„Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu

pon, 04 września 2017 07:10

Słynne oratorium „Mesjasz” rozpoczęło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Arcydzieło Jerzego Fryderyka Haendla wykonali, na instrumentach z czasów kompozytora, soliści i chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Wybitny dyrygent przygotował już kolejną sensacyjną premierę: na festiwalu Wratislavia Cantans którego jest dyrektorem, zostanie wykonana zapomniana kompozycja Stanisława Moniuszki. Marzeniem Andrzeja Kosendiaka jest, by była ona grana na innych scenach – również w Łomży, do której artysta wraca często i z ogromną przyjemnością.


Wesele w bibliotece z kapelą kurpiowską

Pracownicy biblioteki w okolicznościowych strojach strojach: Renata Igielska i Magdalena Semeniuk
so, 02 września 2017 15:02

Łomża ponownie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele, artyści, dziennikarze, bibliotekarze, młodzież i dorośli miłośnicy literatury, a przygrywała im Kapela Kurpiowska.
– Aby poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał konieczne jest tworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność – podkreślała dyrektor biblioteki Krystyna Sobocińska. – Z takim przekonaniem pracownicy MBP w Łomży od początku uczestniczą w akcji „Narodowego czytania”, której główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa.


Wakacyjne warsztaty muzycznych talentów

so, 02 września 2017 09:37

30. młodych ludzi wzięło udział w koncercie finałowym warsztatów wokalnych i perkusyjnych w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zarówno debiutanci, jak i osoby z pewnym już stażem dały z sobie wszystko, a kilkoro wychowanków Anny Kaptór i Przemka Starachowskiego potwierdziło, że przy dalszym tak dużym zaangażowaniu mogą sporo osiągnąć, a nawet odnosić sukcesy na miarę swych mistrzów: koncertujących w całym kraju i wydających płyty.
– Ze starszymi weszliśmy już na dużo wyższy poziom, ale skoro część z nich śpiewa czy gra już od kilku lat, to nie trzeba ich uczyć podstawowych rzeczy i można stopniowo podnosić poprzeczkę!
– mówi Przemek Starachowski, nie kryjąc satysfakcji z regularnych i zauważalnych postępów podopiecznych Korzennego Kolektywu.


Łomżyńskie legendy i inne opowieści w komiksach

Anna Bureś
pt, 01 września 2017 15:56

Młodzi rysownicy przedstawili efekty pięciodniowych warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. Pod opieką Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś stworzyli komiks oparty na łomżyńskich legendach oraz wiele innych rysunkowych opowieści na podstawie własnych pomysłów. Wiadomo już, że zostaną one opublikowane i zaprezentowane na wystawie.
– Nigdy nie byłam fanką komiksów, ale to się chyba zmieni, bo po naszych warsztatach jestem pełna podziwu dla pasji dzieci, tworzących komiksy jeden po drugim – mówi Anna Bureś. – Każdy narysował ich co najmniej cztery, co łącznie daje nam 80 komiksów. Są one bardzo różne: od trzy kadrowych pasków do większych opowieści, w tym wspólnego komisu długości kilku metrów!


Pokolenie Y i europejski festiwal w Łomży

Sylwester Chrapowicz
pt, 01 września 2017 07:59

– Ciekawi ludzie, dobra sztuka, muzyka, piękne wystawy, zmagania sportowe oraz skłaniające do zadumy spektakle teatralne i happeningi uliczne, a przede wszystkim wyjątkowe filmy – to wizytówka festiwalu – mówi o już rozpoczętym V Europejskim Festiwalu Filmowym i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY” jego inicjatorka Katarzyna Kuklińska. Cykl festiwalowych imprez potrwa do 10 września, a w jego ramach zaprezentowano już trzy wystawy, w tym cykl obrazów „Pokolenie Y” Sylwestra Chrapowicza w Muzeum Północno-Mazowieckim.


Łomżyński komiks młodych rysowników

pon, 28 sierpnia 2017 13:31

Uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT rozpoczęli pięciodniowe zajęcia. Pod okiem Patryka Lutrzykowskiego i Anny Bureś będą poznawać tajniki powstawania rysunkowych opowieści, a także przygotowywać wspólnie komiks, dotyczący historii Łomży.
– Jakiś czas temu zrobiliśmy pokonkursowe wydawnictwo „Legendy łomżyńskie”, gdzie dzieci miały za zadanie namalować ilustracje do legend – mówi Anna Bureś. – Teraz chcemy połączyć literaturę z komiksem, a wszystko robione jest z zamysłem, żeby na rocznicę 600-lecia nadania Łomży praw miejskich wydać też komiks z pracami łomżyńskich dzieci!


12 zabytkowych lamp naftowych kupiło muzeum w Łomży

cz, 24 sierpnia 2017 10:29

Po wielu latach przygód i tułaczek i po przeżyciu kilku wojen przybyły na koniec do Łomży, choć pochodzą z Paryża, Berlina, Wiednia albo i Nowego Jorku. Ważą od około 3 do 5 kilo, mają zwykle około metra wysokości, składają się z wielu elementów, projektowanych przez artystów i fachowo wykonanych przez rzemieślników kilku profesji: odlewników, metalurgów, szklarzy i zdobników. - Niegdyś nie było telewizorów ani komputerów, więc życie rodzinne skupiało się wokół stołu, nad którym wisiała lub na którym stała lampa naftowa, oświetlająca wnętrze salonu, pokoju czy kuchni – opowiada Tomasz Czyżewski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które do zbiorów zakupiło 11 lamp naftowych stojących i jedną wiszącą. Nie ma takich pięknych nigdzie w mieście.


Deszczowa niedziela św. Rocha z bartnictwem

pon, 21 sierpnia 2017 08:05

Bartnictwo w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej było głównym tematem tegorocznej niedzieli św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Na 90-lecie skansenu pojawili się w nim członkowie Bractwa Bartnego Fratrum Mellicidarum, demonstrujący jak wykonywano niegdyś barcie oraz jak wchodzono na drzewa za pomocą leziwa bartnego. Były też warsztaty ekologiczne i tradycyjny jarmark, a oprawę artystyczną imprezy zapewnili: Kapela Kurpiowska, Kapela Miód na Serce i słynna śpiewaczka ludowa Apolonia Nowak z Kadzidła.


Matrymonialne i weselne monidła łomżyńskiego fotografa

Witold Skarbiński
so, 19 sierpnia 2017 12:45

Witold Skarbiński jest znany pokoleniom mieszkańców Łomży z funkcjonującego do dziś zakładu fotograficznego „Syrenka”. Od 1969 roku sfotografował dziesiątki tysięcy ludzi i tysiące ślubów, w tym cygańskiego barona i partyjnych sekretarzy, ale jego największą specjalnością były monidła: podkolorowane, czarno-białe fotografie przypominające obrazy. Dzięki jego pracom wiele kobiet z Łomży znalazło mężów w Anglii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, wyglądając znacznie piękniej niż w rzeczywistości, a ślubne monidła były wtedy dla wielu ludzi cenną pamiątką.
Najciekawsze z nich 83-letni fotograf pokazał na wystawie „Monidło” w Galerii Pod Arkadami.


« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0