Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Nasze drzewa niedoceniane…

Dziewięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskich szkół w ogólnopolskim konkursie ekologiczno-plastycznym  „Makulatura to nie śmieć – Nasze drzewa”. Organizowany przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych konkurs ma kształtować świadomość ekologiczną, poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego oraz uwrażliwiać dzieci i młodzież na piękno przyrody. – Boli mnie, kiedy widzę zniszczone rośliny, połamane drzewa, które niedawno zostały posadzone, po to, aby służyć nam wszystkim – mówi inicjatorka konkursu Anna Bureś z MDK-DŚT. – Stąd pomysł na taki konkurs, bo ekologia powinna być obecna na każdym etapie edukacji i staramy się ją w ten sposób wspierać!

Kolejna edycja eko-konkursu, od trzech lat odbywającego się pod hasłem „Makulatura to nie śmieć”, była tym razem poświęcona drzewom. Na konkurs wpłynęło 584 prac, prawie 200 więcej niż w roku ubiegłym, aż z 43 szkół i domów kultury z całego kraju. Były one oceniane w czterech kategoriach: klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych, gimnazjum-liceum oraz szkół specjalnych. Jury w składzie: Przemysław Karwowski - kierownik Galerii Pod Arkadami, Gabriela Horosz i Ewa Skłodowska - nauczycielki Liceum Plastycznego w Łomży oraz Anna Bureś - instruktorka plastyki w MDK-DŚT, nagrodziło i wyróżniło aż 33 prace.
Z reprezentantów Łomży nagrody zdobyli: Marcin Mertens, Damian Pucyk i Daria Szczęch, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. Z wyróżnień cieszyli się zaś: Natalia Hojdeczko (SP nr 4 w Łomży), Wiktor Iwanowski (SP nr 10 w Łomży), Dawid Tyborowski (SP nr 7 w Łomży), Marta Obiedzińska i Maja Łukianiuk (obie SP nr 10 w Łomży) oraz Hubert Dolinkiewicz (PG nr 1 w Łomży). Dodatkową nagrodą dla wielu uczestników konkursu było też wyeksponowanie ich prac w Galerii Bonar MDK-DŚT, gdzie można oglądać aż 90 barwnych, często bardzo efektownych i pomysłowych kolaży oraz prac przestrzennych. 
– Zaproponowaliśmy technikę dającą możliwość oszczędzania odpadów, które zwykle trafiają do kosza, a mogą dostać jeszcze jedno życie – mówi Anna Bureś. – Myślę, że dzięki niej dzieci uwrażliwiły się zarówno na to, co je otacza, jak i na sztukę, bo taka praca wymaga dużej kreatywności, jest też świadectwem dojrzałości ekologicznej uczestników i opiekunów.
Poza aspektem artystycznym konkurs miał też walory edukacyjne, dlatego przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród Katarzyna Sobocińska z Nadleśnictwa Łomża zapoznała zebranych z problematyką ochrony środowiska i znaczeniem drzew, wygłaszając prelekcję „Nasze drzewa – nasz las?”. 
– Musimy uświadamiać dzieciom, że przyroda to coś, dzięki czemu istniejemy i musimy o nią dbać! – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT. – Dlatego wszystko nie kończy się tu na wykonaniu prac, bo naszym celem jest też podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, a współorganizatorem konkursu jest Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży. 
– Wystawa jest świadectwem drogi do świadomości ekologicznej – podkreśla Anna Bureś. – Podpowiada, że świat przyrody dostarcza nam wielu przeżyć estetycznych, że czerpiemy z niego wiele wzorów do naśladowania. Dlatego należy szanować przyrodę, myśleć ekologicznie, właściwie postępować wobec problemów ochrony środowiska!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MDK-DŚT/Marcin Kossakowski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę