Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Piosenki na Walentynki najładniej śpiewają w Łomży

cz wt, 18 lutego 2014 08:52

Studio Wokalne eMDeK z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych znane jest nie tylko łomżyńskiej publiczności. Śpiewa, występuje i koncertuje już prawie 15 lat. Ostatnio młodzi wokaliści z łomżyńskiego Studia Wokalnego eMDeK zdobyli laury na Regionalnym Konkursie Piosenek Walentynkowych, który odbył się w Goniądzu.

Złota Harfa Eola w rękach łomżanek

cz pon, 17 lutego 2014 08:55

Zespół Muzyki Dawnej „VOCI UNITE” z Łomży pod kierunkiem Katarzyny Szmitko po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszy w Polsce. Podczas kaliskiego festiwalu Schola Cantorum, na który od 36 lat przyjeżdżają młodzi pasjonaci muzyki dawnej z całej Polski, łomżyński zespół zdobył Złotą Harfę Eola, wśród zespołów wokalnych.

Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum

cz pon, 17 lutego 2014 08:19

Wystawę czasową „Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Składa się na nią 110 obrazów ponad 60. najwybitniejszych polskich malarzy tamtego okresu, w tym Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Leona Wyczółkowskiego. – To jak dotąd największa w Łomży wystawa polskiego malarstwa XIX w., dająca możliwość obcowania ze sztuką najwyższej rangi – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – Obrazy tej klasy rzadko wędrują po Polsce, niełatwo je wypożyczyć, bo są bardzo cenne – udało się to nam dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach!

Wirtualny spacer po dawnej Łomży

cz so, 15 lutego 2014 20:44

– Dla mnie dawna Łomża kończy się w 1939 r. – podkreśla dr Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Dlatego postanowiłem przybliżyć historię miasta, prezentując archiwalne zdjęcia: począwszy od 1881 r., przez przełom XIX/XX wieku aż do wybuchu II wojny światowej. I jestem pewien, że nawet osoby interesujące się historią naszego miasta mogły niektórych rzeczy nie wiedzieć! Wykład „Spacerkiem po starej Łomży” Jerzego Jastrzębskiego odbył się w ramach comiesięcznych spotkań wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w budynku Bursy Szkolnej nr 3 – miejscu szczególnym dla historii Łomży.

Graficzny „Wszechświat” Angeliki Saniewskiej

mm so, 15 lutego 2014 15:26

Tajemniczy świat kosmosu. Księżycowa poświata rozświetlająca nocne niebo. Otaczający nas wszechświat, będący symbolem czegoś nieosiągalnego i zarazem nieskończenie pięknego. Wszystko to ukazują najnowsze prace Angeliki Saniewskiej: cykl grafik i obrazów malowanych na jedwabiu. Zaprezentowane w Galerii Pod Arkadami dzieła są swoistym przeglądem artystycznych fascynacji Saniewskiej, której twórcza droga zaczęła się w Łomży. – To dla mnie bardzo ważna i szczególna wystawa – mówi Angelika Saniewska. – Zawsze chciałam pokazać to, co zrobiłam broniąc dyplom i czego się nauczyłam, także w Liceum Plastycznym w Łomży, które ukierunkowało mnie na grafikę!

Rozśpiewane walentynki

cz pt, 14 lutego 2014 08:15

W przededniu walentynek łomżyńska Filharmonia Kameralna przygotowała dla wszystkich zakochanych wyjątkowy muzyczny prezent. Rozkochani w muzyce podziwiali kunszt orkiestry oraz zaproszonych solistów: Hanny Samson, Klaudii Kulik i Miłosza Gałaja. Ci wszyscy zaś, którzy przyszli na ten koncert z bliską osobą, spędzili wieczór przy romantycznych piosenkach o miłości, bawiąc się doskonale. – Zaproponowałem swojej dziewczynie żebyśmy poszli na ten koncert – mówi Karol Cuch. – I nie pomyliliśmy się, repertuar był bardzo ciekawy, nasza filharmonia jak zwykle zagrała na piątkę, do tego zaproszeni soliści, świetna atmosfera – nie żałuję, że przyszliśmy! – Jestem pierwszy raz na takim koncercie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! – dodaje Agnieszka Gutowska. – Miałam takie stereotypowe podejście, że takie koncerty są nudne. A tu jest ciekawie, nie jest też statycznie, w dodatku występuje koleżanka z tej samej uczelni, pani Klaudia. To był miły, oryginalny prezent!

Nominacja do Fryderyków 2014

cz śr, 12 lutego 2014 17:18

Płyta Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Grzegorza Kołodzieja pod tytułem „Polska liryka wokalna” została, w kategorii - Album Roku - Recital solowy, nominowana do nagrody Fryderyk 2014. Fryderyki to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane już od 20 lat przez reprezentującą polskie środowisko muzyczne Akademię Fonograficzną.W latach ubiegłych do nagrody Fryderyka były nominowane dwie wcześniejsze płyty FKiWL: „Requiem” z koncertowym wykonaniem dzieła wybitnego brytyjskiego kompozytora współczesnego Johna Ruttera oraz „Saxophone Impressions”, nagrana z saksofonistą Pawłem Gusnarem.

Dobrze rozpoczęty sezon

cz pon, 10 lutego 2014 08:46

Tancerze break dance i hip hop dance z Łomży świetnie zaprezentowali się podczas rozgrywanych w weekend w Giżycku Międzynarodowych Zawodów Street Dance „Step To The Beat”. Przy silnej konkurencji łomżanki zdobyły w sumie cztery medale w tym dwa złote.

Jazzowa kraina Austriaczki i Polaka

cz pon, 10 lutego 2014 08:32

Ona jest wybitnie utalentowaną wokalistką, współpracującą z największymi gwiazdami jazzu, gra też na kilku instrumentach i komponuje. On, to jeden z najlepszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, nagradzany na wielu zagranicznych i polskich konkursach, zaś jego kariera zaczęła się sześć lat temu w Łomży, od zwycięstwa na Novum Jazz Festival. Spotkali się na studiach w Berlinie i razem stworzyli duet, jakiego jeszcze nie było. Sunken Land Laury Winkler i Artura Tuźnika zagrał w Łomży na finał swej polskiej trasy, oczarowując publiczność improwizowaną muzyką najwyższej próby oraz elektronicznymi brzmieniami.

Pracowite ferie śpiewających obiboków

cz pon, 10 lutego 2014 08:22

- „Piosenka jest dobra na wszystko, piosenka na drogę za śliską”, jak śpiewali Starsi Panowie Dwaj: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – uśmiecha się Magda Sinoff, chórmistrzyni Studia Wokalnego eMDeK z Łomży. – Już pierwszego dnia ferii zimowych, kiedy pędziłam przez śniegi i mrozy do Miejskiego Domu Kultury, wywinęłam orła na przejściu dla pieszych przy alei Legionów koło placu Pocztowego. Na szczęście, nuty, płyty i materiały merytoryczne uratowałam, trzymając wysoko nad głową moją torbę, w której jest wszystko: kamertony, kabelki do odtwarzaczy, mikrofon, termos z herbatą, cukierki szałwiowe czy kapcie... Wymyśliłam nawet hasło „odpoczynku od budynku”, gdyż przez dwa tygodnie ferii miałam na zajęciach wokalnych codziennie po 50 dzieci i nastolatków!

Taneczny finał ferii w bibliotece z DJ-ami

cz pon, 10 lutego 2014 08:07

– To była nasza pierwsza taka impreza i uważam, że to bardzo fajny pomysł – mówi DJ Karol Wiśniewski. – Na początku myśleliśmy, że odtwarzacze CD będą wielkim szałem dla dzieci, a tu się okazało, że najprostsza forma, płyta winylowa, zrobiła największą furorę! – Miałam już kiedyś taką winylową płytę, ale jej nie słuchałam, dopiero dziś mogłam miksować, zobaczyć jak się to robi! – dodaje 12 letnia Iza. Taneczna impreza „Balujemy z DJ-ami” zakończyła w piątek dwa tygodnie ferii w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Perkusyjne rekordy w Łomży

mm so, 08 lutego 2014 14:30

Finałowy koncert podsumował całotygodniowe warsztaty perkusyjne „Drums Workshop” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zaprezentowała się w nim aż 40-osobowa grupa młodych perkusistów, z których najmłodsi mieli zaledwie 3 oraz 5 lat. Wystąpił też zespół Bateriada z grupą wokalną Anny Kaptór, który wykonał fragmenty nowego programu, łączącego muzykę etniczną z tradycyjnymi polskimi pieśniami ludowymi.

Mistrzów kontrabasu spotkanie po latach

cz pt, 07 lutego 2014 08:11

Jacek Mirucki, wybitny wirtuoz kontrabasu na stałe mieszkający w Singapurze, po wielu latach przerwy ponownie wystąpił w Łomży. Zagrał z orkiestrą łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej, której kontrabasista, Bogdan Szczepański, był kiedyś jego pierwszym nauczycielem tego instrumentu – dzięki temu znowu spotkali się na scenie. – Nie widziałem Bogdana 12 lat, a z jego osobą wiążą się dla mnie bardzo miłe wspomnienia – mówi Jacek Mirucki. – Na przykład w 1986 r., kiedy on przeniósł się z Bydgoszczy do Łomży, ja skończyłem średnią szkołę muzyczną i zacząłem studia. To dzięki niemu spojrzałem na kontrabas w zupełnie niekonwencjonalny sposób!

„Radość spod kapelusza” czas zacząć

cz cz, 06 lutego 2014 08:16

– Nasz konkurs jest taki radosny i wyjątkowy jak sama Hanka Bielicka – mówi ks. Andrzej Godlewski. – Mawiała o sobie, że z urodzenia jest łomżynianką, w środku Kurpianką, a z wierzchu starą warszawianką. Cieszymy się, że jest stąd, że zawsze o tym pamiętała i była z tego dumna – dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs jej imienia, żeby pamięć o tej wybitnej artystce była wciąż żywa, zwłaszcza wśród młodzieży! Trwa przyjmowanie zgłoszeń do VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Dlatego jeśli ktoś lubi poezję, a zabawne monologi to jego specjalność, albo świetnie śpiewa kabaretowe piosenki, nie powinien się wahać, bo być może czeka go kariera, tak jak Martynę Ciok czy Jakuba Pawlaka, którzy pierwsze sukcesy odnosili właśnie w Łomży!

Mistrzowie perkusji w Łomży

cz wt, 04 lutego 2014 15:06

Rekordowym zainteresowaniem cieszą się w te ferie warsztaty perkusyjne „Drums Workshop” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Poza zajęciami prowadzonymi przez ich inicjatorów, Przemysława Starachowskiego i Annę Kaptór, będą też lekcje z udziałem znanych muzyków: Bartosza Nazaruka, Kacpra Zasady i Kamila Siciaka, grających, m.in. z Kayah czy Marią Sadowską. Program dopełniają warsztaty Capoeira i Batucada oraz zajęcia z rytmiki – nic dziwnego, że dzieci są zachwycone! – Rodzice powiedzieli, że jeśli nie będzie mi się podobało, to nie będę musiał chodzić, ale po powrocie wczoraj powiedziałem im, że bardzo mi się podobało i muszę chodzić dalej! – mówi 8-letni Kacper Wądołkowski. – Mam już swoje pałeczki i tylko szkoda, że ten tydzień tak szybko minie! W zajęciach biorą udział jednak nie tylko adepci, ale i już grający muzycy chcący doskonalić swój warsztat.

Kulturalne dotacje ministra

cz so, 01 lutego 2014 23:03

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło pierwsze tegoroczne konkursy na dotacje nie tylko dla placówek klultury. Pieniądze mają otrzymać m.in. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży czy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Najwięcej pieniędzy otrzymać ma jednak parafia w i Wąsoszu, a ministerialna dotacja pomoże także w remoncie dachu budynku Katolickiej Bursy Szkolnej im. kardynała Wyszyńskiego w Łomży.

„CHOCHLIKI” ze Sławca, ostatni co tak pięknie kolędują?!

cz so, 01 lutego 2014 12:28

Od dziesięciu lat, zawsze w ostatnim tygodniu stycznia we wsiach w Gminie Nowogród pojawia się kilkunastoosobowa grupa kolędników z gwiazdą. Wśród nich są figlarne diabły, rozbrykana koza, śmierć z kosą oraz dobre anioły. Koło Teatralne „CHOCHLIKI” ze szkoły w Sławcu, pod opieką Jadwigi Sosnowskiej i Jacka Sokołowskiego jak już chyba ostatni w regionie podtrzymują tradycję takiego kolędowania.

Rockowy najazd na Łomżę

cz so, 01 lutego 2014 10:51

Przebojowe, rockowe dźwięki rozbrzmiewały w piątkowy wieczór w klubie PopArt. Gwiazdą koncertu był ostrołęcki zespół Vinyl, którego wokalistką jest od niedawna Aneta Majeran,  znana z półfinału czwartej edycji programu „Must Be The Music”. W roli supportu wystąpił zaś Next To The Road z Zambrowa, z równie ekspresyjną wokalistką. Inga Modzelewska nie ograniczyła się tylko do śpiewania, dołączając do szalejącej w pogo publiczności. – Wszystko zależy od tego, jaka jest publiczność, czasami, tak jak dzisiaj, zdarza mi się w nią wskoczyć! – mówi Inga Modzelewska. – A odbiorcy byli dzisiaj cudowni i było dla mnie wielką przyjemnością włączyć się z nimi do zabawy!

Filmowy Microklimat w MDK

cz pt, 31 stycznia 2014 08:16

Kilkadziesiąt osób zdecydowało się spędzić czwartkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Główną atrakcją wieczoru były nagradzane na licznych festiwalach filmy dokumentalne i animowane młodych reżyserów oraz scenarzystów. O muzyczną oprawę zadbał zaś łomżyński zespół Microklimat. – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim wieczorze! – mówi wokalistka Ulka Wądołkowska. – Nasza ciepła muzyka ogrzała wszystkich w ten paskudny, zimowy wieczór, można też było obejrzeć ciekawe filmy i napić się pysznej herbatki!

Baśniowy las nadleśniczego Podleckiego

cz nie, 26 stycznia 2014 21:34

– W Nadleśnictwie Rajgród jest miejsce, gdzie nadleśniczym był Józef Sienkiewicz – mówi Marian Stanisław Podlecki. – Jego wnuczek miał na imię Henryk i przyjeżdżał do dziadka, a później napisał słynną „Trylogię”. Oczywiście nie liczę na Nagrodę Nobla pisząc trzecią część „Wypędzonego do Raju”, ale skoro wnuk nadleśniczego napisał jedną trylogię, to kolejny leśnik z tych okolic może napisać drugą! Spotkanie autorskie promujące najnowsze książki nadleśniczego z Rajgrodu odbyło się w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wypełniły je, zilustrowane traktującym o Podleckim filmem dokumentalnym z cyklu „Pozytywni” TVP Białystok, opowieści o podróżach, przygodach i życiu pisarza oraz gawędy dotyczące historii Polski i regionu.

« · «« · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · 138 · 139 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę