Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jak działa implant antykoncepcyjny ?

Prawdopodobnie dobrze znasz pigułkę i jej działanie - ale długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne (LARC), w tym implant antykoncepcyjny, nie wymagają codziennego sprawdzania na liście rzeczy do zrobienia.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się implant antykoncepcyjny z etonogestrelem. Po umieszczeniu małego pręcika w ramieniu nie musisz myśleć o swojej kontroli urodzeń przez wiele lat. Jeśli dodamy do tego fakt, że implant jest bardzo skuteczny w zapobieganiu ciąży, to staje się on atrakcyjną opcją antykoncepcyjną.

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny i wkładki wewnątrzmaciczne, są najskuteczniejszymi odwracalnymi metodami antykoncepcyjnymi. Mają wysoki wskaźnik skuteczności w zapobieganiu ciąży w czasie ich stosowania, ale nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na powrót do płodności. Na przykład po usunięciu implantu możesz szybko zajść w ciążę, jeśli nie masz innych czynników wpływających na twoją płodność.

Implant antykoncepcyjny jest dość mały - ma niecałe 2 cale długości i jest mniej więcej wielkości zapałki. To mały pręcik z syntetycznym progesteronem, który umieszcza się pod skórą. Implant jest umieszczany w niedominującej górnej części ramienia, gdzie może pozostać przez okres od trzech do pięciu lat.

Implant wysyła[progestynę do krwiobiegu, która dociera do jajników, aby pomóc w hamowaniu owulacji. Ponadto progestyna pomaga utrzymać śluz szyjkowy w stanie wrogim dla plemników, a więc zapobiega przedostawaniu się plemników do macicy przepisykulinarne24.pl

Jak każda forma kontroli urodzeń, implant antykoncepcyjny może powodować potencjalne skutki uboczne, takie jak plamienie między miesiączkami, dłuższe lub krótsze krwawienie w trakcie miesiączki, cięższy lub lżejszy przepływ krwi, różna ilość czasu między miesiączkami lub całkowity brak miesiączki. Inne możliwe efekty uboczne to między innymi: bóle głowy, bóle piersi i mdłości.

Jak skuteczny jest implant antykoncepcyjny ?

Ogólnie rzecz biorąc, implant jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, że chcą opóźnić zajście w ciążę o kilka lat i nie chcą kłopotów związanych z codziennym przyjmowaniem pigułek. Żadna forma kontroli urodzeń nie jest doskonała - nawet podwiązanie jajowodów wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, ale według skuteczność implantu antykoncepcyjnego wynosi ponad 99%.

Czego powinnaś się spodziewać po założeniu implantu antykoncepcyjnego?

Po założeniu implantu Twoje ramię może być nieco obolałe lub lekko spuchnięte. Przez 48 godzin w miejscu wszczepienia może utrzymywać się tkliwość. Jest ona zazwyczaj bardzo minimalna. Niektóre osoby doświadczają lekkich siniaków w okolicy przez tydzień lub dwa.

Usuwanie jest również proste, jeśli zdecydujesz, że implant nie jest dla Ciebie odpowiedni, lekarz znieczuli miejsce, zrobi małe wkłucie i po prostu wyciągnie implant. W tym momencie możesz spróbować zajść w ciążę, założyć kolejny implant lub wybrać inną metodę kontroli urodzeń - wybór należy do Ciebie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę