Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Budują gazociąg do Ostrołęki

Główne zdjęcie
Gudowa gazociągu pod miejscowością Stare Konopki (zdjęcie ilustracyjne)

O zakończeniu prac saperskich przy budowie gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce poinformowała dziś Energa w komunikacie. Budowany gazociąg ma połączyć interkonektor Polska-Litwa, biegnący pod Łomżą z powstającym blokiem gazowo-parowym w Ostrołęce.

Po pracach przygotowawczych 21 marca br. ruszyła budowa 28-kilometrowego łącznika biegnącego z okolic miejscowości Stare Konopki (gmina Śniadowo) do Ostrołęki. W wytyczonym pasie montażowym wykonano niezbędną wycinkę drzew oraz rozpoczęto prace archeologiczne. Dziś, 18 kwietnia 2023 roku, inwestor poinformował w komunikacie o zakończeniu prac saperskich, w trakcie których na badanym obszarze "nie wykryto żadnych niebezpiecznych obiektów np. niewybuchów lub niewypałów”.

W komunikacie czytamy, że w pierwszym etapie wykrywaczami o zasięgu do 1,5 m w głąb poszukiwano w ziemi przedmiotów wykonanych z materiałów ferromagnetycznych (posiadających własne namagnesowanie – np. żelazo, kobalt, nikiel). W drugim ten sam obszar przeskanowano do 5 m w głąb wysoce wyspecjalizowanymi, certyfikowanymi urządzeniami, aby wykryć obiekty inne, niż ferromagnetyki.

Gazociąg o średnicy ok. 700 mm ma przebiegać na głębokości 1,2 m licząc od górnej ścianki rury. Jego trasa wiedzie przez tereny gmin: Śniadowo, Miastkowo, Troszyn, Rzekuń i Ostrołękę. Połączy on elektrownię w Ostrołęce z transgranicznym gazociągiem, łączącym systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Energa z grupy Orlen zapewnia, że stabilne źródło gazu pozwala uruchomić blok gazowo-parowy o mocy ok. 750 MW. Zakończenie prac planowane jest w II kwartale 2024 roku. 

Z opublikowanego komunikatu wynika, że powstający blok gazowo-parowy w Ostrołęce w aukcji głównej rynku mocy, w grudniu 2021 roku, pozwolił na zakontraktowanie ok. 696 MW obowiązku mocowego, liczonego od 2026 roku.

źródło: Energa

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę