Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Co z inwestycjami w Łomży

Główne zdjęcie
Fot. Urząd Miejski w Łomży

Miasto Łomża szuka firmy, która zajmie się promocją terenów inwestycyjnych. Zanim poznamy wykonawcę zlecenia, sprawdzamy ile terenów inwestycyjnych Łomża ma.

Około 250 tys zł ma kosztować promocja terenów inwestycyjnych Miasta Łomży. O takie zlecenie ubiega się 4 firmy, gdzie najtańsza oferta wynosi 241 572,00 zł, a najdroższa 260 760,00 zł. W tej chwili ratusz poprosił o wyjaśnienia od firmy, która otrzymała najwięcej punktów. Od jej odpowiedzi zależeć będzie ciąg dalszy.

My jednak skupimy się na samych terenach inwestycyjnych. Z informacji przesłanych przez Ratusz wynika, że jest ich około 200 hektarów, a zlokalizowane są w zachodniej części miasta w rejonie ulic: Wojska Polskiego, Poznańskiej, Meblowej i Cieślowskiego i tak do granic miasta.

Uchwalony w 2020 roku nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w tamtej lokalizacji wyznaczył 150 hektarów pod inwestycje. Dla terenów oznaczonych PU/UC uchwalono zabudowę produkcyjno-usługową, składową i magazynową wraz z obiektami handlowymi o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.

„Razem z terenami po wschodniej stronie ulicy Meblowej tworzy to największy na wschód od Wisły teren przeznaczony na inwestycje” - czytamy w korespondencji nadesłanej z urzędu miejskiego. Brzmi nieźle, prawda.

Ci, którzy przejadą się Meblową bez trudu zauważą, że ten największy teren to obecnie pola uprawne. Wybudowana jeszcze za czasów prezydenta Mieczysława Czerniawskiego ulica Meblowa zawiera w pasie drogowym wodociąg, kanalizację, gaz i infrastrukturę techniczną. Teren pod inwestycje składa się z kilkudziesięciu, a może i więcej mniejszych działek. Ważny jest uchwalony plan zagospodarowania, ale do zainwestowania, czyli wykupu gruntów, wytyczenia dróg, położenia instalacji w tym polu i wybudowania jeszcze długa droga.

Co ciekawe w tych około 200 hektarach Miasto Łomża swoich posiada zaledwie 13 działek o powierzchni 4,3 ha. 

Jednak Łomżę niedługo może przelicytować Gmina Łomża. Na najbliższej sesji (28.02) radni mają zająć się uchwaleniem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łomża. W jej efekcie ma uwolnić się, przy węzłach drogi szybkiego ruchu S61, około 1000 hektarów terenów inwestycyjnych. 

Z dużym skutkiem tereny inwestycyjne sprzedaje sąsiedni Zambrów. Obecnie posiada 8,34 ha uzbrojonej działki miejskiej i 20 ha prywatnych terenów przy węźle z drogą S8 i DK63. Także nieodległe Kolno chwali się napływającymi inwestorami. W 2019 toku samorząd przygotował i uzbroił 10 ha terenów inwestycyjnych, które przez te 3 lata zostały sprzedane w całości. Pozostają jeszcze grunty w prywatnych rękach i plany na kolejne uzbrajanie terenów.

Z danych Ratusza wynika natomiast, że w ciągu ostatnich 2 lat Łomża sprzedała 4 działki inwestycyjne (0,1034 ha w rejonie ulicy Geodetów, 2,5675 ha przy ul. Ciepłej, 1,0426 ha przy ul. Spokojnej) o łącznej wielkości około 3,71 ha. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę