Początki tenisa ziemnego w III LO
III Liceum Ogólnokształcące w Łomży to młoda, bo istniejąca od 1992 roku szkoła. Od początku kładziono nacisk na rozwój różnych dyscyplin sportowych. Od 1997 r. pracę w naszym liceum zaczął pan Tomasz Waldziński - absolwent gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego o specjalizacji: trener tenisa ziemnego. Wzbogacił ofertę edukacyjną szkoły o pozalekcyjne zajęcia tenisa ziemnego. Chętnych było bardzo wielu.
Młodzież III LO bardzo zainteresowała się ta formą spędzania wolnego czasu. Rozpoczęły się więc testy sprawnościowe, z których zostały wyłonione osoby, które uzyskały najlepsze wyniki. I tak powstały zajęcia popołudniowe, których celem było wzbogacenie uczniów III LO o umiejętność rekreacyjnej gry w tenisa ziemnego. Powołano do życia trzy grupy tenisa, w skład każdej wchodzi sześć osób. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po jednej godzinie zegarowej.
Tomasz Waldziński widząc ogromne zainteresowanie młodzieży, postanowił stworzyć klasę z programem autorskim wychowania fizycznego z elementami tenisa ziemnego. Przedstawił swój projekt dyrekcji III LO, która rozpatrzyła tę propozycję i po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną III LO program autorski został przyjęty. Aby stworzyć warunki do treningów dla klasy tenisowej, pan Tomasz Waldziński wraz z dyrekcją szkoły pozyskał sponsorów, dzięki którym powstał pełno wymiarowy (23,77m i 8,23m) kort tenisowy jedyny w Łomży funkcjonujący przy szkole. Sala gimnastyczna również została przystosowana do gry w tenisa. I tak w 2000r. uczniowie, którzy składali podania do III LO, mogli wybrać klasę o profilu tenisowym. Istniejąca od 3 lat klasa liczy 31 osób, z czego 20 trenuje tenisa ziemnego. Klasa podzielona jest na trzy grupy, każda z grup trenuje po dwie godziny lekcyjne w tygodniu. Główną ideą powstałej klasy jest propagowanie tenisa i pokazanie młodzieży III LO innej formy spędzania wolnego czasu, zachęcania do aktywnej rekreacji.
Gra w tenisa nie kończy się w przypadku klasy tenisowej tylko na dwóch godzinach tygodniowo. Często można ich spotkać na korcie przy szkole, grających czasami nawet po kilka godzin już po lekcjach. Tomasz Waldziński właśnie dlatego stworzył tę klasę- aby urozmaicić uczniom nie tylko czas nauki szkolnej, ale i pozalekcyjny. Zauważył, że młodzież nie zawsze jest zainteresowana uprawianiem tradycyjnych dyscyplin sportu (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna itd.) i chciał wprowadzić coś nowego, co ożywiłoby młodzież III LO.
Zajęcia klasy tenisowej to nie tylko gra w tenisa ziemnego. Treningi rozpoczynają się ostra rozgrzewką. Przez pierwszą godzinę trener stara się udoskonalić technikę gry. Druga godzina to treningi w formie gry właściwej. W tej grupie SA osoby, które maja dobre predyspozycje do tenisa, są również tacy, którzy styczność z tenisem mieli już przed przyjściem do III LO.
Uczniowie klasy tenisowej bardzo chętnie przychodzą na zajęcia i mają bardzo aktywna postawę. Przykładają się do zajęć i starają się nie opuścić żadnego treningu. Jest to dla nich ważne, ponieważ wiedzą, że aby dobrze grać, należy być systematycznym i przykładać się solidnie do ćwiczeń.
Bardzo ważną forma sprawdzania umiejętności klasy tenisowej są turnieje wewnątrz klasowe, które odbywają się latem i zimą. Na ich podstawie wystawiane są oceny semestralne i całoroczne. Turnieje te trwają około tygodnia, a nagrodami są puchary i dyplomy ufundowane przez dyrekcje szkoły. Zawody odbywają się na sali gimnastycznej- zimą i na korcie III LO - latem.
Oprócz rozgrywek, w których udział bierze tylko klasa tenisowa, SA turnieje otwarte, które odbywają się w grudniu, w ferie zimowe i w maju. Ten ostatni to turniej o mistrzostwo miasta Łomży. Oprócz klasy tenisowej, która bierze w nim udział, mogą zgłaszać się wszyscy, którzy grają w tenisa ziemnego. W tym roku na turniej odbywający się maju zgłosiło się około 40 osób w różnych kategoriach wiekowych. Głównym sędzią i organizatorem był Tomasz Waldziński, a jednym ze sponsorów III LO.
Poza turniejami, jako forma doskonalenia umiejętności, w bieżącym roku szkolnym został zorganizowany wyjazd na turniej J&S Cup do Warszawy. Był to międzynarodowy turniej tenisowy kobiet, w którym brały udział światowej sławy tenisistki takie jak: Venus Williams, Daniela Hantuchova, Iva Majoli, Jelena Dokic, Amelie Mauresmo, Marta Domachowska i wiele innych. Na turniej pojechało 35 osób. Młodzież III LO była bardzo zadowolona z wyjazdu. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć profesjonalna grę znanych tenisistek. Emocji nie brakowało. Wszyscy wrócili do domu szczęśliwi z wyjazdu i bardzo opaleni, ponieważ 30 kwietnia był bardzo gorącym dniem.
Wracając do turniejów tenisa ziemnego w III LO warto wspomnieć, że dla każdego uczestnika jest to bardzo ważne wydarzenie w jego życiu. Niektórzy uczestnicy cieszą się, ponieważ lubią rywalizację, inni natomiast boją się konfrontacji z innymi tenisistami. Czasami na turniejach uczestnikom puszczają nerwy i skutkiem tego jest np.: połamana rakieta. Niektórzy reagują płaczem na przegrany mecz, niektórzy płaczą ze szczęścia z powodu wygranej. Turniejom tenisa towarzyszą więc wielkie emocje.
Taka forma spędzania wolnego czasu jest coraz popularniejsza wśród młodzieży III LO, ponieważ tenis jest dyscypliną, w której każdy może kształtować swój charakter. Ale o tym opowie pokrótce trener tenisa ziemnego w III LO - mgr Tomasz Waldziński.
* * * * * *
M: Dzień dobry, mam do pana kilka pytań związanych z tenisem. Pierwsze z nich dotyczy tego, kiedy tenis po raz pierwszy pojawił się w pana życiu, kto się do tego przyczynił?
TW: Tenis ziemny obecny jest w moim życiu od bardzo dawna. Mój ojciec jest nauczycielem wychowania fizycznego i to dało mi możliwość zetknięcia się z ta jeszcze nie popularna dyscyplina sportu we wczesnym wieku.
M: Jak to się stało, że zaproponował pan dyrekcji III LO utworzenie klasy o profilu tenisowym?
TW: Skończyłem studia o takiej specjalizacji i postanowiłem wprowadzić coś nowego do III LO, wraz z moim przybyciem do tej szkoły. Chciałem, aby młodzież zauważyła, że tenis ziemny może być wspaniałą formą spędzania wolnego czasu i nie tylko.
M: A czy tenis jest pana pasją, czy ktoś namówił pana do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportowej?
TW: Tenis jest moja wielka pasja i dlatego tez prowadzę zajęcia pozalekcyjne. Planuje również rozpocząć studia podyplomowe trenera I klasy tenisa ziemnego. Poza tym, że uczę dzieci i jestem trenerem tenisa ziemnego, staram się w wakacje jeździć na turnieje, w których sam biorę udział.
M: Czy praca trenera tenisa ziemnego daje panu satysfakcję?
TW: Tenis daje mi bardzo dużo satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy widzę, że młodzież chce grać i stara się, wkłada w grę dużo energii i przychodzi nawet poza zajęciami pozalekcyjnymi, aby doskonalić swoje umiejętności.
M: Co jest najważniejsze w uprawianiu tego sportu, na co trzeba zwracać uwagę?
TW: Ważne na pewno jest to, że w tenisa grac może każdy, ponieważ tę dyscyplinę uprawia się w każdym wieku. Ważne są dobre chęci, także dobra koordynacja, szybkość i wytrzymałość. Należy również pamiętać o tym, że ci, którzy chcą zając się gra w tenisa profesjonalnie, muszą znacząc już od 6-7 lat. W tenisie ważna jest również rywalizacja 1:1, nie ma tu podziału odpowiedzialności. Ta dyscyplina sportu kształtuje cechy charakteru, można poznać samego siebie.
M: Jak zachęciłby pan młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad uprawianiem tej dyscypliny sportu?
TW: Tenis robi się w Polsce bardzo popularny. Daje dużą satysfakcję z wygranego meczu i dużo dobrej zabawy.
M: Dziękuję bardzo za udzielenie mi tych informacji.
* * * * * *
Na zakończenie warto również wspomnieć, że po skończeniu edukacji w III LO klasy tenisowej, planowane jest utworzenie następnej klasy o profilu wzbogaconym o nowe pomysły pana Tomasza Waldzińskiego.
Jeżeli są osoby chętne, które chcą rozpocząć naukę gry w tenisa ziemnego, na początku wakacji każdego roku organizowany jest obóz tenisowy, na który może pojechać młodzież nie tylko naszej szkoły.
Dzięki temu, że tenis pojawił się w III LO, szkoła ma bogatszą ofertę dla przyszłych kandydatów.