piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Zagadki łomżyńskie, cz. II

Proponuję tu kontynuwać ten jakże rozrośnięty już wątek:
Zagadki Łomżyńskie

Pytanie: w którym roku na wzgórzu św. Wawrzyńca powstał pierwszy murowany kościół?

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Niestety nie potrafię podać pewnej daty rocznej, lecz według niektórych źródeł ( tzw. spangenbergskij lietopis mówi o murowanym "chramie" w Łomży ok.1000 roku. - przepraszam za transkrypcję ze źródła rosyjskojęzycznego cytuję z pamięci) - tradycja wiąże to z misją św. Brunona z Kwerfurtu, który według niektórych hipotez misję swą skończył w okolicach Bożejewa. Istnienia tego obiektu wykopaliska anie nie potwierdziły ani nie wykluczyły.
Wykopaliska jednoznacznie potwierdziły istnienie kościoła, który moim zdaniem powstał gdzies około 1385 r, chociaż niektórzy mówią że był ok. 100 lat wcześniejszy.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

1275 chyba :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Stawiałbym jednak na okres po 1385 r, bo był to pierwszy dłuższy okres pokoju na pograniczu litewsko - mazowieckim. O ile istniał murowany kosciół ok 1000 r to zapewne nie przetrwał 1262roku tak jak większośc mazowieckich grodów. Należałoby postawic pytanie, czy tak szybko jak mówisz zdołanoby w zniszczonym i slądrowanym kraju ponieść taki wysiłek?
Nie potrafie na to odpowiedzieć. Dlatego bardziej prawdopodobna jest hipotetyczna data do której jestem przywiazany - po 1385 r, :-)

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

1535r

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Który z rodu..... i w którym roku założył browar którego etykieta widnieje na zdjęciu poniżej?




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

"Franciszek Lutosławski, ówczesny właściciel Drozdowa, założył w r. 1864 mały browar z roczną produkcją 2 700 rs., w którym wyrabiane piwo takiej sławy nabyło, iż rozwój tego zakładu na bliższą wzmiankę zasługuje.



Więcej o Browarze Drozdowo:

http://www.lomza.friko.pl/ciekawostki/browar.htm





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jaki to fragment Łomży?



Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

mi się wydaje że to "muszla" na zjeździe ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Myślę że dość wyraźnie widać że to muszla.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Muszla 35 lat wstecz.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Co to za konstrukcja za plecami tej panienki na pierwszym zdjęciu i nad głowami zakochanej pary po prawej stronie na drugim zdjęciu i gdzie się znajdowała.






Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Drewniany most.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Odpowiedź nie pełna, gdzie on znajdował się? Może nie każdy wie.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Z moich informacji wynika, że powyższy most drewniany znajdował się przez pewien czas w miejscu dawnego mostu "żelaznego" przy obecnej plaży, po czym został rozebrany. Zgadza się ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Most drewniany nie był na miejscu mostu żelaznego, ale obok niego od strony Łomży na drewnianych palach.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

jeszce chyba są nawet ślady... nieprawdaż...?

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

skakałem z niego na bungi !! (z tych drewnianych poręczy) Fajnie było tylko wystawały z wody takie duże drewniane pale i trzeba było spadając lekko skręcać w lewo, coby główką nie uderzyć.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II



Zdjęcie przedstawia fragment pewnego łomżyńskiego osiedla.

Jaką nazwę nosiło to osiedle w latach:
- 1986 ?
- 1998 ?




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Teraz to jest ul. Dmowskiego a osiedle nazywało się (nie jestem pewien) os. Słoneczne i os. Młodych?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Osiedle Waltera.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

widze, że w zagadkach wyciągane są juz archiwa rodzinne ;))

pozdrawiam. Ja niestety nie dysponuję w tej chwili żadną zagadką.
No może poza jedną:

Gdy fron wschodni przesuwał się na powoli na zachód przez jakiś czas zatrzymał się na Narwi. W ten sposób, że w Łomży byli Rosjanie, a w fortach siedzieli Niemcy. Powszechną praktyką jest, że z terenów przyfrontowych usuwa się wszelkich cywilów. Mieszkańców Łomży spotkał podobny los, ale czy na pewno? Czy wszyscy mieszkańcy Łomży zostali ewakuowani? Jeśli nie to kim była ta osoba?

Maciek i Jacek16 - jestem rzekonany, że znacie odpowiedz na powyzsze pytanie, lecz dajcie szanse innym ;)) przynajmniej przez dzien, góra dwa.

Według mnie pytanie jest dość łatwe i do sprawdzenia bez grzebania się w zakurzonych archiwach.

pozdrawiam.

A moze wsród waszych bliskich zachowały się wspomnienia z tego okresu?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Proboszcz Katedry?

Co do ul Dmowskiego: kiedyś to było os. Waltera czy ul. Waltera? Pamiętam, że wcześniej było to os/ul Turlejskiego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Dzisiejsze osiedle Słoneczne w przeszłości nosiło nazwę osiedla Gen. Waltera.
Natomiast ulica Turlejskiego nosi dzisiaj nazwę Dmowskiego.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Choc nie znam odpowiedzi na poprzednie to chciałbym zadać kolejne pytanie:

Jak w latach 1947 - 1949 nazywała się dzisiejsza ul. Szosa Zambrowska ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

sura - jesli twa odpowiedz była na moją zagadkę - to musze cie rozczarować. nie jest to prawdziwa odpowiedz.

podam małą podpowiedz. kilka lat temu zostały opublikowane pamiętniki dotyczące m.in. tego okresu. tam znajduje sie odpowiedz.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Kolank0!
W/g mnie, człowiekiem tym był biskup Stanisław Łukomski, który swoim uporem i modlitwą uratował Łomżyńską Katedrę od zagłady. Długo nie mógł przekonać dwóch oficerów niemieckich, którzy kazali wyjechać biskupowi z miasta bo Katedra jako najwyższy punkt w mieście miała zostać wysadzona.
Zrezygnowany biskup na koniec pomodlił się przed Obrazem Matki Boskiej i widząc że owi oficerowie są katolikami ofiarował im po różańcu, życząć im aby szczęśliwie powrócili do domów po zakończeniu wojny. To pomogło, Katedra została uratowana. Na początku stycznia miesdzkańcy zaczęli powracać do miasta, a już 1 lutego została odprawiona pierwsza msza święta w Katedrze.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zagadka na dziś:



Jak nazywa się dzisiaj ulica widoczna na powyższym zdjęciu ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Stary Rynek.
Pewnie kupiłeś album "Łomża w starej fotografgii".

Pozdrawiam





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Maciej!

przepraszam, ale zagadkę podałem z pamięci i wciąż nie dotarłem do źródła.
Po prostu książka została w Łomży ;))

Z przykrością musze stwierdzić, że twa odpowiedz jest niewłaściwa. Ofszem biskup uratował Katedrę przed wysadzeniem, lecz działo się to nim przyszli Rosjanie. Przez Kilka tygodni Łomża była terenem przyfrontowym i z tego powodu praktycznie wszystkich mieszkańców zmuszono do opuszczenia domostw. Biskup również wyjechał (w jakichs wspomnieniach czytałem nawet opis jego tułaczki po diecezji) Kilka lat temu wyszedł pamiętnik z okresu wojny jednej z Siostr Benedyktynek. Jedyną osobą, która pozostała w Łomży w tym czasie była jedna z sióstr (bez pamiętnika nie potrafie podać jej nazwiska, ale podałem źródło informacji), której zadaniem było pilnowanie majątku zakonnego. Dziw, że Rosjanie nie znaleźli tej siostry ;).

W uzupełnieniu dodam, że Rosjanie zamiast zajmować się Niemcami przekopali Łomżę w poszukiwaniu majątku zostawionego przez mieszkańców.

Pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ciekawostka

<b>Sma krół* w końcu 1561 r. na spotkaniu w Łomży z senatorami uzyskał pochwałę dla swojej inflanckiej polityki (...)</b>

* chodzi o króla Zygmunta Augusta

Źródło: Historia Dyplomacji Polskiej, red. G.Labudy i W.Michowicza, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2002, s.154.


TO, że po śmierci Zygmunta Augusta, Anna Jagiellonka urzędowała ponad miesiąc w Łomży, gdzie przyjmowała posłó i senatorów, wie praktycznie każdy z nas. Nie przypuszczałem jednak, że już wcześniej w Łomży dochodziło do podobnych spotkań na najwyższym szczeblu. ;))

pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Proszę podać dokładną lokalizację (ulica i numer bloku) z której zostało wykonane to zdjęcie.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Niemcewicza 3.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

kurcze no nie wiem !!!! ale fajnie wyglada Lomza przynajmniej z lotu ptaka

trzeba chodzic, cicho stąpać i fujare często kąpać

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Fajnie? Betonowe bunkry!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Byłem dzisiaj w banku na Niemcewicza i sprawdziłem i myślę że będzie to Niemcewicza 8 lub 10, ale stawiam na 8. Że było robione z Niemcewicza to jestem pewien na 99,99%.
Porzednio podałem nr 3 bo kalkulowałem sobie z pamięci, że bank ma Niemcewicza nr 1, to następny blok to Niemcewicza 3. Okazało się że bank ma teraz nr 4, dalej to nie wiem , czy była zmiana numerów.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Apel do forumowiczów:
Uporządkujmy wątki:

Fotki z pytaniami o miejsce wklejajmy w wątku "gdzie to jest"
W tym wątku skoncentrujmy się na zagadkach.

Kolank0, nie jestem pewien, czy odpowiedź na Toja zagadkę jest precyzyjna. Jakiś czas temu ( ze trzy dychy z okładem) słyszałem opowieść o jakimś łomżyńskim Robinsonie, który przesiedział w podziemiach pod II L.O. czas kiedy wszyscy byli ewakuowani. Niestety wówczas nie spisałem tej relacji a niestety pamięć jest zawodna.
Może Maciek gdzieś spotkał sie z tą opowieścią?

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

tester: Nie!! a co zywoplot za moim blokiem... wedlug ciebie betonowe bloki nie moga sie podobac?? mowilem o widoku lomzy z lotu ptaka osobiscie mi sie bardzo podoba bardziej niz z tradycyjnego punktu widzenia (stapajac po chodniku)

trzeba chodzic, cicho stąpać i fujare często kąpać

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jacek16
hmm to bardzo ciekawe. Szczerze powiedziawszy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś inny również mógł się ukrywać oraz że tych osób było więcej. Przyznam się, że do tej pory spotkałem się tylko z jedną relacją.

pozdrawiam :))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ptysiu80, jaka jest prawdziwa odpowiedź na Twoją zagadkę?

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Na pewno rozpoznajecie ten obiekt i gdzie się mieścił, ale nie o to chodzi w tej zagadce. Dlaczego został rozebrany ten obiekt mimo dosć dobrego stanu po wojnie?



Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

;)) kiedyś chyba wspominałeś coś na ten temat ;)))

moim zdaniem W Białymstoku potrzebne były cegły na odbudowe :D:D:D

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Cegła to pozostała w Łomży i to wcale nie daleko tego miejsca, może nawet i w ty samym, tylko wybudowany obiekt zmienił kształt.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Wyszła troszkę wyżej , budynek ten stoi i teraz i ma się dobrze , może teraz ktoś się domyśli.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Kino "Mirage"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Guskar, nie o to w tym pytaniu chodziło. Przeczytaj jeszcze raz.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Czyżby ten piękny budynek przy Placu Kościuszki pod którym wiosną kwitną magnolie? :D

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To jest budynek przy Rynku Kościuszki, pamiątka po naszej byłej, niezapomnianej, wiecznie żywej PZPR.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Acha... miłej pracy... :)

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Powiedzcie dlaczego został pobudowany budynek PKO i PZU niedaleko komitetu partii?

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Trudna, czy nie warta zwrócenia uwagi na nią?

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Trudna... Dlatego, że odpowiedź na nią znają ludzie, którym teraz raczej bliżej na Krzywe Koło niż do komputera ;)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Co do zdjęcia bloków to zostało zrobione z Niemcewicza 10 na 100% a blok przy którym stoi zielony żuk to Małachowskiego 3. Swoją drogą ten zielony żuk należał do ludzi którzy mieli tam sklep spożywczy teraz jest tam foto-partner.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jak nazywa się to miejsce obecnie?



Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Mam tę widokówkę też. Napisano na niej , że to deptak. Myślę , że to Pl. Tadeusza Kościuszki str. zachodnia.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Dobrze myślisz Autochtonie.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Maćku, Autochtonie czy nie jest to przypadkiem wschodnia część placu pocztowego? Miejsce kamienic zajął nasyp przebitej po wojnie alei legionów, szalet miejski i parking. Budynek w tle sa to obiekty Poczty, okno w szpalerze drzew jest oknem istniejacej do dziś oficyny. Fotograf był według mnie odwrócony plecami do linii zachodniej pierzei Nowego Rynku (placu Kościuszki) mając po prawej stronie budynek kina "Mirage". ...
Ale może się mylę ...........

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jacku, prawdopodobnie masz rację, tylko mam mało uwagę, na widocznym w głębi budynku "poczty" u samej góry powinni być okna widoczne na innym zdjęciu. No i ten słup ogłoszeniowy to stał kiedyś na rogu wjazdu na postój i Wojska Polskiego.




Porównaj te zdjęcia.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nikt nie jest doskonały...
Intrygowało mnie jednak okno widoczne w szpalerze drzew deptaku. O ile budynek zamykajacy perspektywę to budynek Gimnazjum Męskiego (II L.O)- to jest to zachodnia pierzeja Nowego Rynku.
Deptak ten( a właściwie to ujecie zawsze mnie intrygowało. Szczególnie teren wznoszacy się w stronę zabudowań widocznych na końcu szpaleru.
Czy jest to tylko złudzenie optyczne. Na załączonej przez Ciebie fotografii zachodniej pierzei Nowego rynku teren jest płaski.
Tak więc po dokładnym przyjrzeniu sie szczegółom attyki budynku zamykajacego perspektywe, przyjmuję że jest to budynek Gimnazjum, a zatem szpaler drzew jest na zachodniej pierzei Nowego Rynku. ( a fotograf miał budynek kina "Mirage" po lewej stronie.
Dzięki za materiał porównawczy.
Może masz gdzieś foto wschodniej pierzei placu pocztowego?
Kiedyś widziałem akwarelkę z morzem ruin, przez które przebito aleję Legionów od Polowej do Nowego Rynku. Nie spotkałem jedna fotki tego terenu ze stanem przed 1939r.
Pozdrawiam

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jacku , może masz i rację. Sądziłem , że budynek po prawej stronie jest to lewe skrzydło Gimnazjum Żeńskiego , ale to za blisko ulicy i okna za małe. Jeżeli to Poczta to w takim razie już po nadbudowie II piętra. Jednopiętrowa nie miała bocznych portali i miała wysoki , mocno spadzisty dach. A tak pro po może wiesz w których latach dobudowali to najwyższe piętro? Dziwna też jest ta niższa dobudówka przy domniemywanej Poczcie (zaraz za słupem ogłoszeniowym).

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Myśle , że w poprzednim poscie wyjaśniłem przesłanki mojej pomyłki.

pozdrawiam

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Mam wschodnią część , ale obecnego Pl. Kościuszki:
http://img133.imageshack.us/img133/5052/15jr2.jpg



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Maćku jestem bardzo ciekaw odpowiedzi na pytanie zadanie przez Ciebie w 28-03-06 o 09:03 dotyczące PKO i PZU. Mógłbyś zamieścić rozwiązanie, bo jak widać nikt się nie pali do zrobienia tego, a chciałbym poznać odpowiedź :)

Pozdrowienia :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Autor: Ptysiu80 (80.240.171.---)
Data: 30-03-06 18:10

Trudna... Dlatego, że odpowiedź na nią znają ludzie, którym teraz raczej bliżej na Krzywe Koło niż do komputera ;)


Ptysiu80 nie życzył sobie odpowiedzi sugerując, że wszyscy ją znają.

Dlatego postawiono budynek PKO i PZU, żeby zasłonić budunek komitetu partii od wygrażającej pięści Stacha Konwy, widocznie bali się, że Stach Konwa zmiecie z powierzchni ziemi swoją pięścią budynek z jego czerwonymi mieszkańcami.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

W którym roku rozpoczęto nauczanie wSzkole Podstawowej nr 1 w Łomży?

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ale w ktorej? w tej ktorą wybudowali na Reymonta - początek lat 80. A w tej starej to niestety nie wiem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nauczanie w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży na ul. Reymonta (obecnie Gimnazjum) rozpoczęto w roku 1982r.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Na którym skrzyżowaniu w Łomży (i w którym roku) pojawiła się pierwsza sygnalizacja świetlna?

---
PGG

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Armii Czerwonej i Świerczewskiego.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

czy ktos posiada zdjecia z wykopalisk odbywajacych sie w okolic hali targowej i co tam ciekawego znaleziono??


Żyjemy w czasach w których do domu szybciej dojeżdża PIZZA niż POLICJA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

maciek napisał:
>Ptysiu80 nie życzył sobie odpowiedzi sugerując, że wszyscy ją znają.

Bzdura. Zasugerowałem, że odpowiedź na nią znają właściwie tylko ludzie starsi żyjący w tamtych latach nie zaś większość naszych nastoletnich forumowiczów, którzy tamta Łomżę znają jedynie z książek, pocztówek i/lub opowiadań rodziców.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Który z królów Polskich był posłem Ziemi Łomżyńskiej zanim został królem.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Stanisław August Poniatowski
Pan Poseł tak zapamiętał wyborców:
..."Trzeba było przed sejmikiem kilka dni z rzędu rezonować od rana do wieczora z tą ciżbą, podziwiać ich brednie, zachwycac się ich płaskimi konceptami, a nade wszystko ściskać ich brudne kapcańskie osoby...układać się z nimi, ile i któremu ze szlachetnie urodzonych wyborców dać trzeba gotówki, nareszcie wypadało jeść z nimi śniadanie, obiady, podwieczorki, wieczerze za stołami równie brudnymi jak licho obsługiwanymi..."( D.Godlewska - Dzieje Łomży (...) , wyd. Łomża 2000 str.120)
Czy to naprawdę było ponad 200 lat temu?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

U mnie str 123 (tytuł taki sam, tylko wydanie z 1962r.) Czym Ciebie można zaskoczyć? Jacek, zarobki posłów w owych czasach też były nie małe.
Dzięki czyjej pomocy ta książka (wydanie z 1962) została wydana?

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Co w tym budynku było przed wojną i pierwszych latach powojennych?



P.s. Może ktoś zna odpowiedź na poprzednią zagadkę.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nie znacie odpowiedzi na dwie ostatnie zagadki? (Kefas, Ptysiu80, Jacek16). Może dla Was są zbyt łatwe i nie chcecie zawracać sobie głowy takimi drobnostkami?





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nikt nie wie, gdzie ta szopa jest i co się w niej mieści obecnie. Podpowiedz lokalizację!


Pozdrawiam
Ile nie karmić faceta i tak cycka szuka.


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Z tego co widzę na zdjęciu budynek ten znajduje się niedaleko ulicy Zjazd, w stronę dzielnicy Rembielin. Niestety, bez małej podpowiedzi nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie co mieściło się w nim przed wojną.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Obecnie mieści się tam "Biebrza". Od Zjazdu około 50m po prawej stronie w dole.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nie wiecie? To popytajcie rodziców, dziadków lub znajomych (starszych łomżyniaków). Mała podpowiedź: to co tam było wiąże się z wodą.
Autochton, jesteś przecież łomżyniakiem od urodzenia.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Co tak ucichło w tym temacie, gdzie są rodowici łomżyniacy. Są to proste pytania, zarówno jedne jak i drugie, kto chociaż trochę interesuje się historią Łomży.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pytanie 1- Książkę Donaty Godlewskiej "Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych.........." finansowo pomógł wydać Profesor Bohdan Winiarski prezydent Trybunału Międzynarodowego w Hadze.

Pytanie 2 - Peter w tej "szopie" Przed wojną i i po wojnie mieściła się Łaźnia Miejska.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Moja, trochę śmieszna zagadka. ;)
Gdzie znajdował się poniższy napis na murze:

KOPA Z GLANA W DYSKOMANA



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ten napis, jak się nie mylę był na murze CPN - u przy Sikorskiego ale od strony obecnej ulicy Dmowskiego.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pudło... :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pamięć jest dobra ale krótka, druga próba zgadnięcia. W takim razie na murze na rogu Polowej i Legionów od 3 Maja. Ostatnia szansa.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zgadza się.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jeżeli pozwolicie, zadam jeszcze jedną zagadkę.
W którym wieku, w którym roku, i przez kogo została wydana decyzja o rozbiórce kościoła farnego i z jakiego powodu? Na szczęście anulowana. Nie licząc uratowania katedry przed zniszczeniem podczas ostatniej wojny światowej przez biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego. Dużo tych pytań, ale myślę, że nie jest to zbyt trudne.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Władze Księstwa Warszawskiego - I poł. XIX w, rozbiórka z przebudową na wiezienie. Ze względu na koniecznośc poniesienia znacznych nakładów na rozbiórke (zeskalenie zaprawy w sklepieniach), na szczęście podjęto decyzję o budowie nowego wiezienia przy ul. Wiejskiej.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jacek16, była wzmianka oczymś takim, ale już w dalszym planie. Nie jet to najważniejsza przyczyna. Odpowiedź ogólnikowa. Przeczytaj post: adres poniżej, tam jest znajdziesz odpowiedź.

Re: Zabytki Łomży i okolic: część 2
Autor: maciek (---.lom.vectranet.pl)
Data: 25-05-06 23:22






Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Przepraszam - pomyliłem epoki - 5 lat różnicy to naprawdę w tym przypadku epoka- od departamentowej Łomży, do powiatowej w Królestwie Polskim.
Tak więc nie można polegać na swej ułomnej pamięci, trzeba siegać do źródeł za każdym razem.
Ale czy to nie pod wpływem zmian, które przyniósł Kodeks Napoleona przystąpiono do uporządkowania wielu spraw w Królestwie Polskim?
Zawodna pamięć i zbyt wielka waga jaką przykładam do okresu napoleońskiego - to żródła mojego błędu.
Przepraszam jeszcze raz.
Pozdrawiam i pozostawiam pole do popisu młodszym.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pytanie nr. 1)
W której części Łomży znajdowało się getto żydowskie podczas II wojny światowej ?

Pytanie nr. 2)
Proszę podać przynajmniej 2 ulice, które były "granicą" pomiędzy gettem a pozostałą częścią miasta.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Od Starego Rynku na wschód

Od lipca 1941 roku do listopada 1942 roku na terenie ulic: Dworna - Senatorska, Woziwodzka Zielona, Żydowska , Rybaki.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Wszystko się zgadza. :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Gdzie to jest?



Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Wygląda na ulicę Żydowską w Łomży .
Czyż nie?

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ależ tak. Od ul. Rybaki do rzeki.

Pozdrowienia.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ok, to teraz moja zagadka.
Gdzie w Łomży znajduje się słynna "brama Napoleona" ?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

też spytam :)
O ile wejdzie mi zdjecie :P





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

U szczytu kamiennych schodków, bo w tym budynku prawdopodobnie zatrzymał się Napoleon.

Pozdrowienia





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Maciek (tradycyjnie już) poprawnie.

:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jakieś źródła?
Bo według tych do których mam dostęp zatrzymał się w zupełnie innym budynku.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II


Na razie mam tylko to, inne postaram się znaleźć póżniej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81om%C5%BCa

Pozdrowienia.

P.s.
Jacek16 jak coś jest nie tak to prostuj i jak możeszto też podaj źródło. Nie ma ludzi nieomylnych. Dla Ciebie pozdrowienia z Władysławowa.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Gdzie był przed wojną Kozi Rynek?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Podbijam mój ulubiony temat temat i jako, że nikt nie udzielił od lipca odpowiedzi na powyższe pytanie zadaję własne:

Na ulicy Aleja Legionów znajduje się kilka większych budynków zbudowanych jeszcze przed II wojną światową. Proszę podać lokalizację przynajmniej SZEŚCIU Z NICH (mogą to być budynki mieszkalne, mieszczące instytucje itd).



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

szkoła muzyczna
szkola drzewna
kaminice naprzeciw drzewnej
kamienica naprzeciw dworca pks
kamienica naprzeciw dworska pks od mickiewicza
koszary 3 budynki
budynek mieszkalny naprzeciw jednostki blado-zolta elewacja poczta niegdys tam hyba byla

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem. Odpowiedź oczywiście poprawna.

Nowa zagadka:
Jaka to ulica ? Dworna czy Długa ?
Wprawny obserwator odpowie bez większych trudności.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Długa.Wrzuć jakoś bardziej skomplikowaną.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ok. Proszę podać przynajmniej jedną poprzednią lokalizację instytucji, która mieściła (i nadal mieści się) w tym budynku:





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

po sąsiedzku w budynku z czerwonej cegły - obecnie zrekonstruowany jako Polowa 13

don-key

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Według mnie, jest to budynek Ekonomika. Więcej na temat:

Ulica Mikołaja Kopernika





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

napewno słyszeliscie o podziemnych przejsciach w Łomzy. jedno z klasztoru Kapucynów pod Narwia do piątnickich fortow, drugie ze zburzonego kosciola(gdzie teraz jest hotel polonez) do obecnego II Liceum ogólnokształcącego. co o tym sądzicie?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Poszperaj w archiwum, był taki watek na forum 4lomza.
Jest kilka ciekawych hipotez, ale sprawa zagadej nie interesuje formumowiczów. Patrz na główne watki w gałęzi "polityka, lub w ogólnym.

Wątki te wyparte zostały przez bezmózgów, prowadzących swoja idologiczna krucjatę. To jeden z głównych powodów, że wynieśli sią z tego forum ludzie , którzy mieli coś do powiedzenia, zostały dzieci neostrady pokroju paplaka, drana czy tym podobnych.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

ja slyszalam prababcia co nieco mi opowiadala jak bylam dzieckiem, podobno po wojnie wysadzono je i jest zalane ale czy to prawda??? tego nikt nie zbadal albo jest to wielka tajemnica



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II



W którym miejscu wykonano to zdjęcie ?

Dla ułatwienia dodam, że wszystkie budynki z powyższej fotografii istnieją do dzisiaj.

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

tan budynek stoi na skrzyżowaniu ? jak się jedzie do wety z ronda w dół przy 2 lo ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nie. Blisko ale to nie tam. :)

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To początek obecnej Długiej, a plac to chyba Dworna1 ....

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zgadza się.

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Gdzie znajduje się obecnie to miejsce?




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

pewnie stary rynek jeszcze bez hali targowej po prawej lody gotti :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

A mi to wygląda na róg Sienkiewicza i Dwornej, no i ten plac z kościółkiem :) Oczywiście tylko zgaduję :)

___________________________________________________________

Nie ma miłości, są ciężarówki ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

plac papieski ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Na poprzednim zdjęciu widać plac przy którym stoi blok od Legionów przy placu Kościuszki, dawniej była w nim Kameralna.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

autochton


Poszukam :-)

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Tak, to ulica Sienkiewicza, dawniej chyba Soborna lub Soborowa albo Cerkiewna, a nawet, podobno, była kiedyś ulicą Wesołą .. :-)

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Przepraszam :-))


mam nowe informacje i cofam poprzednią wersję.
Obecnie Pl. Kościuszki, dawniej Nowy Rynek. Teraz tu jest budynek Piękna 1 i szkoła nr 2.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

.... a tak przy okazji - ANTY_BLM, dzięki za zreanimowanie tego wątku !!

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pierre_Dolain - świetnie. Widokówka jest z 1906 roku i ten Plac nazywał się wtedy Nowy Rynek.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Teraz łatwe dla młodych Łomżan:




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jest Zambrowski Rynek. Obecnie Plac Niepodległości. Widok od strony Hal biskupich.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To może i ja coś wrzucę, mam dostęp do pewnego archiwum prywatnego, znajomy ma zdjęcia chyba nigdzie nie publikowane ale nie wiem ile może ważyć takie zdjęcie, aby serwer je przyjął. Wie ktoś ?

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

imageshack chyba 1.5 mb

zdjecie zawsze mozna zmniejszyc

ale na imageshack jak dodasz i za duze, to chyba samo sie zmniejszy, sprawdzisz pozniej

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

ok , dzięki , Wtorek. W przyszłym tygodniu coś wrzucę.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ulica , jej odcinek???





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nowogrodzka, ta przecinająca ją w głębi to obecna Wojska Polskiego.

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

1535 r.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

autochton - wypowiedz się na temat mojej odpowiedzi.

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

ANTY_BLM, też bym tak odpowiedział, fotograf robił to zdjęcie tak na wysokości dzisiejszej siedziby ZGM. No ale ostatecznie niech rozstrzygnie autor zagadki.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Proszę też autochton o odpowiedź, ponieważ wstrzymuję się z wrzuceniem obiecanych zdjęć do czasu rozwiązania poprzedniej zagadki.Pozdrawiam.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Tak , odpowiedź jak najbardziej prawidłowa.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nie mogę załadować zdjęć prze imageshack, powalczę i dam znać.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Wrzucaj przez:

http://www.tinypic.com

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Przy jakiej ulicy stał kiedyś ten drewniany dom ?




Uploaded with ImageShack.us

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

może to przy muszli

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Niestety nie.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

a to nie tam co się do budowlanki w dół idzie ??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Drogi Czesławie :-))

Pytanie brzmiało : jaka ulica ?
Odpowiedziałeś tak, że nie mogę potwierdzić :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

W sąsiednim budynku ( bliżej, po lewej, robiono trumny ) - podpowiedź.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To była pierwsza połowa lat sześćdziesiątych - następna podpowiedź.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To jest ulica Senatorska poniżej III LO, tylko po drugiej stronie. Za piętrówką widać płot na ulicy Jana z Kolna.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Odpowiedź Tadzika jest bezbłędna :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II


Jest długi weekend, to może jeszcze jedna zagadka : zdjęcie pochodzi z początku lat sześćdziesiątych i przedstawia zabudowę kilku ulic. Poproszę o wymienienie tych ulic :-))







Pozdrawiam :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jest to widok z ulicy Dwornej naprzeciwko Katedry i przdstawia zabudowę między ulicami Dworną, Gełczyńską, Stary Rynek i Farną.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

wtedy babki chustki nosily na glowach, skrzywione to to...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Odpowiedź Maćka jest pełna. Może teraz ktoś inny coś wrzuci ? :-))

Tymczasem nocna impresja z naszego miasta bez zgadywania :-) ale jeśli ktoś czuje potrzebę, to proszę bardzo :-))






Pozdrawiam ludzi ciężkiej pracy :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

bylam tam przejazdem,
jak myslisz o kim myslalam?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II



Za plecami Pań widocznych na zdjęciu widać most. Co to za most?





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To jest most który był zamiast teraźniejszego nowego mostu,z tym że stał troszkę w innym miejscu z tego co wiem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Niestety zła odpowiedź.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

To jest most na Narwi od strony Piątnicy Poduchownej a nie Włościańskiej.
Fotografia przedstawia osoby z archiwum bardzo prywatnego ...

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

przez te prostokaty -Twoje zdjecie nie wyszlo, powinnas zamazac' troszeczke twarze..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

??????????





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

to nie kurpie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Autochton pokazałeś Dom CHodźki, a na poprzednia zagadkę padła odpwiedź niewłaściwa.
To nie jest most na Narwi.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

No tak , tylko gdzie on ma lokalizację i co mieściło się w nim kiedyś i mieści obecnie?

Maciek , skoro nie Narew , to Pisa k/Nowogrodu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Co do wyżej wymienionej przeprawy to łączyła ona most właściwy na Narwi i Łomżę, była przeciągnięta nad małym zalewem, niedaleko stadionu.

Co do domu Chodźki to znajduje się on przy ulicy Zjazd, na skarpie obok boiska II LO, a jest w nim teraz internat.

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Autor: ANTY_BLM (---.lom.netster.pl)
Data: 02-05-10 18:53

Co do wyżej wymienionej przeprawy to łączyła ona most właściwy na Narwi i Łomżę, była przeciągnięta nad małym zalewem, niedaleko stadionu.


Święta racja.

Był to most jak pisze ANTY BLM nad jeziorkiem w tym miejscu gdzie są obecnie dwa po obu stronach Zjazdu po usypaniu Grobli. Most ten nie tylko łączył z mostem na Narwi, ale odprowadzany był tędy nadmiar wody, gdy nie mieściła się po mostem na Narwii.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Dopiero teraz przypomniałem sobie , że to nie był most przez Narew , ANTY-BLM ma rację.

Dla uzupełnienia , w latach 1900-tnych w pałacu Chodźki znajdowało się Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Narcyzy Żmichowskiej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jak najbardziej na Narwi, zadzwoniłem do jednej z bohaterek zdjęcia i potwierdziła, uważamy, że tamten most był o wiele mniejszy, akurat znam osobiście jedną z tych dam .....

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Uważamy dlatego, że prawdziwym autorem zagadek jest mój znajomy, ja jestem tylko jego rękami, oczyma i wiedzą o sposobie działania internetu ...

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zdjęcie zostało wykonane przez łomżyńskiego fotografa z ulicy Farnej - Bolesława Szantera po odpuście w Piątnicy, na Pańskie Przemienienie w roku .... i tutaj pojawiły się dwie wersje, mianowicie rok 1946 lub 7, ze wskazaniem tego ostatniego ......

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nawet obecność izbic świadczy o tym, że to był most na rzece, a nie na zbiorniku.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Autor: Pierre_Dolain (---.lomza.vectranet.pl)
Data: 04-05-10 21:16

Nawet obecność izbic świadczy o tym, że to był most na rzece, a nie na zbiorniku
.

Gdzie ty widzisz za mostem Narew? Same trawy i krzewy. Izbice były po to, gdy poziom wody w Narwi był zbyt wysoki, nadmiar wody przepływał pod tym mostem.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ja widzę .

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Izbica to jest stacjonarny lodołamacz ....

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

ok , następna zagadka ....




Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Budynek już nie istnieje ale poproszę o lokalizację .....

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zbyt trudne ? Może jakaś podpowiedź ? :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Ten budynek stał na Zjeździe, chyba gdzieś w okolicy Instalatora...



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Brawo ! Dokładnie !
To była szkoła handlowa i siedziba kasy chorych, a potem w tym miejscu była mleczarnia, która przekształciła się w fabrykę konserw.
Obecnie jest tutaj instalator :-))
W nagrodę otrzymujesz wirtualny toster :-)), thompson :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Jeśli do jutra, do południa nikt nie wrzuci następnej zagadki, to znów ja coś podrzucę.
Pozdrawiam łomżyniaków ! :-)

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II



Jaki zakątek Łomży przedstawia to zdjęcie?





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Zbyt trudna zagadka?





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

`Co to za konstrukcja za plecami tej panienki na pierwszym zdjęciu i nad głowami zakochanej pary po prawej stronie na drugim zdjęciu i gdzie się znajdowała.`

to jest most i najprawdopodobniej znajduje się w Bronowie

;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Oj trudna ..
Wydaje mi się, że jest to ulica Polowa a dokładniej okolice domu pomocy społecznej, chyba tak to się nazywa.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

W zasadzie prawie odpowiedziałeś na pytanie, ale nie wymieniłeś jeszcze jednej ulicy. Prosiłbym jeszcze o więcej szczegółów na temat tego co widać na tym zdjęciu.





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Nad dachem Zakład Energetyczny , po lewej murowany budynek Szkoły Podstawowej NR 3 , potem W.D.R.M.iO.W..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pomyślimy ... nie możemy dokładnie ustalić skąd zrobiono zdjęcie .....

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

ok , obecnie to jest Aleja Legionów, a tutaj mieściły się baraki szkoły nr 3, których na tej fotografii już nie ma .....
Czy ta odpowiedź jest zadowalająca ?
Sporo kłopotów sprawiła mi ta zagadka, dodam jeszcze, że chyba widać tam szczyt bloku o adresie BMC 1 ( Boh. Monte Cassino)

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Baraki są, tylko niewidoczne. Myślałem, że opiszesz trochę więcej to zdjęcie, np:. co to za budynek po lewej stronie? Ulica Polowa i Al. Legionów to jest nazwa obecna. Jak nazywały się te ulice gdy robiono to zdjęcie?





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Budynek po lewej miał ciekawą historię. Został zbudowany, można by rzec, na gruzach Domu Żołnierza, który to z kolei był wcześniej cerkwią prawosławną, przebudowaną w 20-leciu międzywojennym. Mieściło się w nim do czasu wybudowania obecnej "Różowej Pantery" kilka łomżyńskich instytucji.

Ulice to analogicznie:
- Armii Czerwonej -> Polowa
- Świerczewskiego -> Aleja Legionów

_________________________________________________________



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Więcej na temat tej zagadki.

http://historialomzy.pl/zagadka-63/





Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Świerczewskiego i Armii Czerwonej.
Tak już zupełnie anegdotycznie - to skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Świerczewskiego nazywane było skrzyżowaniem dwóch generałów :-)))
Jakże dalecy politycznie a tu się u nas w Łomży spotkali :-))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Skrzyżowanie jakich ulic przedstawia poniższe zdjęcie ? Dla ambitnych pytanie dobijające ( żart ) - kto mieszkał w tym drewniaku ? :-)))






Pytanie kompletnie dobijające - kto mieszkał w podwórku ? :-))))

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Podpowiedzi kilka :-))
1.Naprzeciwko mieszkał Zbych - bohater "Niewiernej" ( książki autorstwa Józefa Stompora - łomżyniacy wiedzą o co chodzi ).
2.Przy tej ulicy mieściła się słynna masarnia.

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Podbijam wątek :-)

Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, póki nie poznałem internetu. (S.Lem)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Zagadki łomżyńskie, cz. II

Pierre_Dolain ponad dziesięć lat temu pisał, że posiada dostęp do prywatnego archiwum ze zdjęciami. Ciekaw jestem czy już je zeskanował i jaki jest dostęp do tego archiwum. Poszukuję starych zdjęć Łomży. Szczególnie interesuje mnie ulica Stacha Konwy. Pozdrawiam



Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org