poniedziałek, 13 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
lotnisko w podlaskiem

poczytajcie i czy ma sens budowanie czegos takiego u nas?

Mię­dzy­na­ro­do­we lot­ni­sko Don Qu­ijo­te w hisz­pań­skim Ciu­dad Real nie przyj­mo­wa­ło sa­mo­lo­tów już od grud­nia 2011 r. i zo­sta­ło za­mknię­te w kwiet­niu 2012 roku. In­we­sty­cja, która kosz­to­wa­ła ponad mi­liard euro, zo­sta­ła wy­sta­wio­na w po­nie­dzia­łek na sprze­daż za - wy­łącz­nie - 100 mi­lio­nów euro.

Lot­ni­sko w za­le­d­wie 75-ty­sięcz­nym Ciu­dad Real zo­sta­ło otwar­te w 2009 roku (miało prze­jąć nad­mier­ny ruch na ma­dryc­kim Ba­ra­jas; Ciu­dad Real dzie­li od Ma­dry­tu 200 km). Kry­zys eko­no­micz­ny w Hisz­pa­nii spra­wił, że z ope­ra­cji lot­ni­czych w Ciu­dad Real wy­co­fa­li się wszy­scy prze­woź­ni­cy. Jako ostat­ni zro­bił to Vu­eling, a Don Qu­ijo­te ob­słu­gi­wa­ło wy­łącz­nie loty pry­wat­ne.

Lot­ni­sko miało ob­słu­gi­wać kilka mi­lio­nów pa­sa­że­rów rocz­nie. Lą­do­wać tu mogły naj­więk­sze sa­mo­lo­ty pa­sa­żer­skie na świe­cie - Air­bus 380 - gdyż wy­bu­do­wa­no tu jeden z naj­dłuż­szych w Eu­ro­pie, ponad 4-ki­lo­me­tro­wy, pas star­to­wy.

Hi­sto­ria lot­ni­ska w Ciu­dad Real jest nie tylko sym­bo­lem in­we­sty­cyj­nej bańki, nie­po­trzeb­nych, po­tęż­nych in­we­sty­cji (kilka z 47 por­tów lot­ni­czych w Hisz­pa­nii nie ob­słu­gu­je żad­nych lotów ko­mer­cyj­nych, a 15 z nich przyj­mu­je mniej niż 100 tys. pa­sa­że­rów rocz­nie) i kry­zy­su w Hisz­pa­nii, ale rów­nież prze­stro­gą dla in­nych kra­jów Eu­ro­py, w tym Pol­ski, gdyż i u nas w pla­nach było (lub jest) wy­bu­do­wa­nie kilku lot­nisk w ma­łych miej­sco­wo­ściach.

lelumel

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: lotnisko w podlaskiem

Oczywiscie ze bez sensu,widac to chociazby po Modlinie....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: lotnisko w podlaskiem

Gdy weźmiesz pod uwage ilu POciotaków można zatrudnić na takim lotnisku na koszt podatnika to opłacalność nabiera sensu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: lotnisko w podlaskiem

Jakoś Lublin czy Rzeszów się trzymają.
Modlin dał dupy poprzez problemy techniczne, dlatego przewoźnicy się wkurzyli. (A konkretnie Wizzair, bo Ryanair powrócił jak wszystkim wiadomo - ciekawam na jak długo, bo wiosną znów może sie okazać, że się pas startowy zwinął)

A czy jest potrzebne w naszym rejonie?
Nie miałabym nic przeciwko - wszakże punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A ja mam dosyć bujania się od 6 rano aby wsiąść do samolotu o 12.
O lotach do Londynu, które startują o 6 rano nawet szkoda gadać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org