sobota, 04 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
bałkany

ja z takim zapytaniem czy którys z was szanowni łomżyńscy forumowicze był kiedyś na bałkanach...chodzi mi głównie o kosowo,serbie,albanie,czarnogórę...to jak??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

Wole Łomże :D



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

Ja byłem, i co z tego ??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

Do 1914 roku stacjonował w Łomży 14 Ołoniecki Pułk Piechoty Króla Serbii.
Prawdopodobnie służący w nim żołnierze i oficerowie narodowosci polskiej przeszli chrzest bojowy w 1877 roku w wojnie rosyjsko - tureckiej. Kombatanci tej wojny spoczywaja na łomzyńskim cmentarzu, a groby niektórych z nich zachowały sie nawet do dzisiaj. Wojna ta przyniosła wyzwolenie Bułgarii z niewoli tureckiej. Ponieważ w wojskach rosyjskich był znaczny odsetek polaków, około 30 lat temu w niektórych rejonach Bułgarii spotkać można się było z sympatia dla nas, której korzenie sięgały tamtych wydarzeń. A wracajac do łomżan, byli wśród nich bohaterowie, którzy bronili przełęczy Szipka, gdzie straty sięgały po obu stronach wielu tysiecy ludzi. Paradoksem jest to, że żołnierze Napoleona szarżujący pod Samosierrą, łamali opór broniacych słusznej sprawy i pamięć o nich żyje, zas ich synowie broniąc innej przełęczy i niosąc wolność i pomoc-wymazani nieomal zostali z pamięci. Wśród łomżan byki odznaczeni orderem za obronę Szipki. W tej chwli jest kilkoro przesympatycznych łomżan z bałkańskimi korzeniami i świetnie wpisują sie w w codzienne życie gospodarcze i kulturalne miasta. Tylko co my wiemy o bałkanach....

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

jacek:
jakieś źródło? I czy przypadkiem nie Ołaniecki?

-----------------------------------------------------------
Hańba więc klechom, wszystkim oszczercom,
co lud tumanią i z niego drwią

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

Do Sumo/malaha

Jednak Ołoniecki nazwa pochodzi od miejscowości Ołoniec - do dziś istniejacej. Zadaj sobie odrobinę trudu aby ustalić gdzie się dzisiaj znajduje. ( polecam google ) Dodam, że w Ołońcu urodził sie Witold Pilecki - ale to zupełnie inna historia.
A źródła, o które pytasz są dostępne m.in. w zbiorach ŁTN im. Wagów na ul. Długiej oraz w zasobach Archiwum Państwowego w Białymstoku i jego oddziału w Łomży.
Oto niektóre wydawnictwa:

1. A.Kuzniecov, N.Chepurnov – „Nagradnaja medal’ 1701-1917” Moskva „Patriot” 1992 str. 349,350
2.Praca zbiorowa pod red. Iłczo Dymitrowa – „Bułgaria – zarys dziejów” (str 189) Książka i Wiedza, Warszawa 1986
3.Pamiat’naja knizka Lomzinskoj guberni” na 1898 god str. 133
Wielotomowa "Historia Powszechna" - dostępna w czytelni biblioteki na ulicy Długiej ( na ostatnim piętrze)
Inne publikacje, traktujące poruszony temat na marginesie głównego zagadnienia, których tytułów nie przytaczam ukazywały się okazjonalnie .
Powyższe dotyczy również innych publikacji książkowych. Jesli chodzi o źródła archiwalne - ponieważ dotarcie do nich kosztowało mnie sporo trudu, z oczywistych przyczyn nie jestem zainteresowany w ich upowszechnianiu na niniejszym forum

Pozdrawiam i polecam ukazujace się publikacje regioalne TPZŁ i ŁTN. Tam również można znaleźć coś na ten temat.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: bałkany

Brawo Jacek16

lubie Cie coraz bardziej ;))

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org