piątek, 03 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Parkingi na osiedlu JANTAR

Panie Kierowniku Administracji osiedla "Jantar" jak zaczniesz Pan rano pracę, to proponuję ruszyć na obchód osiedla i sprawdzić stan parkingów, bo w końcu od czegoś Pan tu jest i chyba za coś odpowiada. Jeśli przez ponad tydzień nie jest Pan w stanie wyegzekwować odśnieżenia osiedlowych parkingów to może czas poszukać innej pracy gdzie byłby Pan skuteczniejszy.
Albo bądź Pan chłopem, weź łopatę i daj dobry przykład jak się odśnieża parkingi, ja już raz to zrobiłem z tą różnicą, że mi nikt za to nie płaci, Panu między innymi z mojego czynszu pensja przychodzi na konto co miesiąc.

Mógłby Pan mi jeszcze podpowiedzieć do kogo mam napisać petycję o Pana odwołanie, do Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, do Rady Nadzorczej, Prezydenta Miasta czy może Biskupa ? I na koniec, na kogo ma być ta skarga, gdyż nawet nie wiem jak się Pan nazywa, szukałem na stronie Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ale tam widnieje jeszcze nazwisko poprzedniego Kierownika naszej Administracji.

Bez wyrazów szacunku
DS

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Byłam u znajomej, na Łagody w blokach Perspektywy maja odśnieżać jutro. Też spóźniony zapłon, ale zawsze to coś.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

*DS w 10000% popieram!!!

Nie wiadomo za co im się płaci, skoro w ogóle nie jest odśnieżone. Jak człowiek chce zaparkować to sam musi najpierw pomachać łopatą, a później się napocić przy wyjeździe.
Koniec z partyzantką, albo pracuj albo daj pracę innym.

Live for nothing or die for something...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

W centrum dla odmiany większość parkingów poodśnieżana, widać było ekipy odśnieżające. Natomiast na niektórych osiedlach na Południu - masakra. :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Dręczy mnie jeszcze jedno zagadnienie skoro Straż Miejska za nie odśnieżanie chodnika przed budynkiem może ukarać właściciela mandatem karnym nawet do 500 zł lub skierować wniosek do sądu, to jakie konsekwencje prawne może ponieść osoba (osoby) odpowiedzialne za stan chodników i parkingów osiedlowych ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

MOŻNA !!! Godzina 8:45 ciężki sprzęt wjechał robić porządek na moim parkingu. Ucałowałbym Pana Panie kierowniku za tak szybką reakcję, a później mimo wszystko zwolnił. Jest tyle innych, ciekawszych, bardziej emocjonujących zajęć niż administrowanie naszego osiedla.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

To jeszcze zapytaj sąsiadów kiedy zabiorą swoje auta żeby można było odsnieżyć parking , ja mieszkam na górce zawadzkiej i co z tego że wisi kartka z wiadomością o tym iż będzie odsiezany parkinkg wtym i tym dniu i proszą o zabranie samochodów jak nikomu się niechce dupy ruszyć i przestawic auta to jak maja odsniezyć te parkingi????

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Nie mam sąsiadów na Górce Zawadzkiej, przykro mi. Swoją drogą u mnie kartka nie wisi, samochodu też nie mam na parkingu, bo musiałbym mieć prywatny pług aby się na niego dostać i godzinę temu rozpoczęła się wielka akcja odśnieżania. Rozumiem, że jak przez tydzień nikt nawet łopaty nie wbił w śnieg na parkingu to jest wina właścicieli samochodów - tak ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

a na Rycerskiej mozna sie zakopac takie sniegi, kobiety same lopaty biora i odsniezaja, bo jasnie panowie od tej roboty maja inne zajecia

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Wniosek z tego, że zima zaskoczyła Łomżyńską Spółdzielnie Mieszkaniową, ale jak mogła nie zaskoczyć skoro na ich własnej stronie http://www.lsm.lomza.pl/pogoda.htm, na mapie pogody od dłuższego czasu codziennie jest przewidywana temperatura 7 stopni ciepłą i opady deszczu - pogratulować.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Jestem za *DS !!!
Osiedlowe parkingi to jedna wielka masakra !!!

KSz1989

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Pochwaliłem dzień przed zachodem słońca, akcja odśnieżania przebiegłą błyskawicznie, wjechał, dwa razy od niechcenia zepchnął trochę śnieg, zawrócił zostawiając jeszcze większe koleiny po sobie i pojechał w siną dal.
Po cholerę taka robota, mydlić ludziom oczy, że coś się robi.

Kierownik dawaj do mnie na parking, mam łopatę pokażę Panu Kierownikowi jak powinno wyglądać odśnieżanie !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Niebardzo rozumiem o co biega .Z tego co wiem kierownicy administracji niemają na stanie ciężkich sprzętów do odśnieżania mają tylko samochody prywatne jak każdy z was ,i też niemogą wyjechać z parkingów .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

zuzizuzieńka już tłumaczę o co biega. Szukam sposobu jak pozbyć się śniegu z parkingu wraz z osobą, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za utrzymanie porządku na osiedlowych parkingach. Tydzień czasu nic nie robić to chyba lekka przesada.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

ds bierz się za łopatę i sam naginaj jak ci źle .... hołota ze wsi co do szkoły chodziła z buta po 10 km w śniegu przyjechała do "mniasta" i teraz palcem ruszyc sie nie chce

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

DS masz rację co do śniegu na parkingach u mnie jest tez masakra pod blokiem ale niesądze że za to odpowiedzialna jest tylko jedna osoba sam widzisz jaka jest sytuacja na drogach publicznych ,które odśnieża miasto .A zima dopiero się zaczyna niewiem jak to będzie wyglądało do jej końca .Wydaje mi się ,że jak zrobią porządek ze śniegiem na mieście to zajmą się parkingami.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Pozdrawiam Pana Dyrektora MPGKiM.
A przy okazji informuję że mniejsze ulice nie widziały jeszcze Pana sprzętu odśnieżającego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

zasypalo az po pachy, makabra



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

oj znowu pada, duze platy , slicznie



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

wg informacji z administracji to okazuje się, że parkingi i drogi w rodzaju Broniewskiego czy Chopina Moniuszki nie są własnością spółdzielni tylko nalezą do miasta, są to ulice miejskie

zatem to na mieście spoczywa obowiązek odśnieżania tychże ulic i przyległych parkingów

a ze w urzędzie miasta trwa wielki płacz po wyborach to oni nie maja czasu na jakieś tam odśnieżanie

zatem *DS wyskakuj na ulicę i jak będzie przejeżdżać patrol straży miejskiej to im zgłaszaj brak odśnieżania a 500 zeta kary należy się chyba ustępującemu prezydentowi

odśnieżenie typowego miejsca 5x3 to jakiś kwadrans ale po pierwsze nie trzeba wypierdalać śniegu na drogę bo potem znowu zepchną na parking i jeszcze się zrobi trudna do sforsowania mulda tylko na trawnik a po drugie żaden cep tego nie zrobi bo się będzie tylko jeden na drugiego oglądał a wręcz jak jeden odśnieży to mu zaraz drugi kutafonek na te miejsce wjedzie

*DS - skrobnąwszy 6 postów jak nad każdym spędziłeś choć po trzy minuty to być kufaję wciągnął na grzbiet i byś se dawno te miejsce odśnieżył

koszt pracy takiej koparko-spycharki to kilka stówek za godzinę to zgadnij kto potem ma za to zapłacić? wywiezienie wywrotki śniegu to dzisiaj 300 zł Ty i ty będziesz potem znowu krzyczał, że drogo itp

Chodniki są odśnieżone każdy to zauważy i nawet gdzieniegdzie posypane czyli niezbędne jest zrobione
reszta to już ponadnormatywne wymagania

ja sam *******ę ich odśnieżanie, trochę się pobujam autem i jakoś tam się wydostanę, trochę wiary w siebie a nie liczyć na nierealne oczyszczenie drogi w środku zimy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Przed chwilą wjechał kolo ciągnikiem z pługiem na parking zapalił papierosa i pojechał, a parking jak nie odśnieżony tak nie odśnieżony.

Brawo

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

a na stronie głównej 4lomza informacje, że bezrobocie przekroczyło 15 procent

ok płacimy zasiłki ale szanowni niepracujący przez cztery godziny łopaty i do roboty

ale zaraz się obrońcy socjalu oburzą, że to nieludzkie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

buhehhehe jakie larum bo zima heheh DS to o co ci chodzi jak nie masz samochodu na parkingu to po co bijesz pianę?? jak wyobrażasz sobie odsnieżenie parkingu przez cięzki sprzęt jeżeli stoją samochody na parkingu????

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

zwracam honor robotnikom, wzieli sie wreszcie :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

login 1972 świetnie to ujełeś, chciałem dopowiedzić, że po mechanicznym odsnieżaniu parkinów powstanie wiele zniszczeń przecież tego nie uniknie przykład z ubiegłego roku i znowu będzie ktoś winien. Zatem poco remontować by zimą w dla wygody niektórych je niszcyć. Praca sprzeu to są koszty nieważne czy spółdzielni czy miasta i tak my zapłacimy tylko w innej formie. Troche rozsądku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Poczta123 nie mam samochodu na parkingu bo nie mogłem na niego wjechać, znudziło mnie już odwalanie za kogoś roboty (czytaj odwalanie śniegu na parkingu).

login1972 mi akurat nie potrzebna jest wiedza czyją własnością są parkingi i drogi na osiedlu Jantar. Ktoś administruje tym osiedlem, ktoś za to bierze pieniądze, więc powinien skutecznie egzekwować odśnieżanie. Jeśli jest nieskuteczny to niech poszuka sobie innego zajęcia.

rikitiki szkoda komentarza na Twój post.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Ulepcie wielkiego kutasa przed budynkiem administracji lub urzedem miasta niech wiedzą jak onas dbają



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

śLeDcZy pomysł niezły ale znając życie zaraz przyjedzie pług i po kutasie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

A no widzisz przyjedzie pług :D to może tak pod blokami polepić i podpisać DZIEKUJE TOBIE MÓJ KOCHANY GOSPODARZU DOMU ;-$ to odraz przyjadą koparami traktorkami i czym tam jeszcze ,może się wezmą do roboty ? mało ludzi do roboty ? to niech zatrdunią nowe siły robocze bo z tego co widzę to już stare znajome twarze .



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

oho znowu ktoś się zakopał na moim parkingu !!! Przypomnę rano parking był odśnieżany, w ciągu dnia śnieg nie padał. Problem w tym, że pług gówno zrobił, pozostawił po sobie jeszcze większe kolejny niż były przed odśnieżaniem.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Bierz łopatę i zasuwaj pomagać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

już abstrahując od tego kto i co ma odśnieżać

patrzę jak ludzie nieraz zakopują się na własne życzenie, nieraz w zupełnie niespodziewanych miejscach
brak zdecydowania, nadmierne operowanie gazem i ich puszki bezradnie mielą kołami śnieg

podstawowa zasada - mniej gazu - zastanawiam się po co niektóre mądrusie piłują na maksa silnik, koła skowyczą po lodzie. trzeba pamiętać, że obracające się w miejscu koła od razu wytwarzają cieniutką warstwę lodu i wtedy możecie sobie gazować do woli.

druga zasada - wjeżdżasz w głębszy śnieg nie skręcaj kół!!! opór i bezwładność auta stają się tak duże że na pewno skończy się buksowaniem

jak już utkniecie - naprzemiennie przód, tył przód, tył.... - jak tylko koła zaczynają buksować odpuścić trochę gaz

nieraz wystarczy wyjść z auta i odgarnąć nogą śnieg z pod kół i można się oswobodzić

jedynym przypadkiem kiedy nie uda się wam wydostać to wtedy gdy zawiśniecie całym podwoziem na śniegu, wtedy to faktycznie tylko pchanie dobrych ludzi

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

lub kupcie sobie subaru ze stałym symetrycznym napędem na wszystkie koła wtedy się tylko będziecie śmiać jak śnieg ;-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

LOGIN CHYBA SIĘ KSIĄŻEK NACZYTAŁEŚ ? Spróbuj nie skręcac kół przy wyjeżdżaniu z breji pośniegowej co pierwsze powiesisz samochód ,koła wytwarzają cienką warstwę lodu dobre bobre chłopie w jakiej książce to napisali dotknij sobie opony po takim buksowaniu gwarantuję ci że się conajmniej ogrzejesz

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Coś się zaczyna dziać, między Chopina a Broniewskiego szaleje pług. Gratulacje dla administracji, że po tygodniu w końcu zaczęła walkę ze skutkami zimy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

żeby to tylko nie przyniosło nowych opadów śniegu :-)

i tak na marginesie zastanawiam się co za jełop ileś lat temu wytyczył Broniewskiego na podobieństwo toru w monte carlo, zamiast wytyczyć w linii prostej od spółdzielczej do Piłsudskiego to narobili tych zakrętów

zauważcie że to na tych zakrętach są wąskie gardła

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

pociągnęliby trzy ulice wzdłuż trzy w poprzek całego osiedla to inaczej byłoby i odśnieżać a tak narobione jest tych zakamarków, wjazdów, zaułków
odśnieża się jedno to zasypuje drugie
de facto to tylko przepychanie śniegu sumarycznie jest go wciąż tyle samo chyba, że odwilż przyjedzie




















































-

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

No zobaczymy, jutro będzie u mnie MPGKiM odśnieżać. Mam nadzieję, że wszyscy sąsiedzi-matoły odjadą swoimi dyliżansami i będzie miejsce na wjechanie po pracy.
Przypomniała mi się sytuacja z zeszłego roku, gdzie pewien sąsiad-matoł w dniu wyznaczonym na odśnieżanie parkingów(koparko ładowarką- musi mieć miejsca sporo bo odśnieża prostopadle) nie wyjechał samochodem, choć siedział w domu. Mało tego. Koparka nie miała wystarczająco miejsca po boku, więc de facto dwa, nawet ponad dwa miejsca zostały nieodśnieżone. Po 3 minutach gdy koparka odjechała, ten delikwent przestawił swój samochód na miejsce odśnieżone, zostawiając przy tym te "swoje" miejsca parkingowe wymagające odśnieżania. I ktoś może mi powie jak się nie zdenerwować na takiego barana?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Temat schodzi na poboczne wątki. Dalej nie dowiedziałem się co przez przeszło tydzień robiła administracja osiedla gdy śnieg zalegał na parkingach i kto bezpośrednio jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy. Skoro ja potrafiłem sobie odśnieżyć łopatą miejsce parkingowe w kilka minut (wyrzucając śnieg na trawnik) to nie wierzę, że nawet przy braku ciężkiego sprzętu nic nie można było zrobić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Jedynie dobra wola prezesa i masz uprzątnięte.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

ds -->idź do spółdzielni i im to powiedz tu raczej nikogo ze spółdzielni nie znajdziesz.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Kto może odwołać prezesa ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

ds nie ma jaj by iść do spółdzielni :P woli szczekać zza monitora :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Poczta123 tu chodzi o zwrócenie uwagi na problem. Gdybym był naiwny i wierzył, że moja wizyta w spółdzielni coś pomoże warował bym pod drzwiami od 6.00 rano. Na niektórych ludzi działa jedynie publiczna krytyka.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

alvaro50 a Ty z administracji, czy może rodzina tam pracuję, o świątecznych premiach już myśli zamiast za robotę się zabrać.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

DS-> te dziadki ze spółdzielni nie korzystają z forum hehheh

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Poczta123 prześledziłem dziś stronę internetową Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w poszukiwaniu osoby odpowiedzialnej za zaleganie śniegu na moim parkingu. Zauważyłem, że administrowanie strony nie wiele się różni od administracji osiedla zimą. Wiadomości stare, brak nazwiska Kierownika Administracji osiedla Jantar (widnieje nazwisko poprzedniego i nawet nie wiem kogo mam się teraz czepiać), prognoza pogody pewnie sprzed kilku lat, a co najciekawsze ostatnie sprawozdanie z działalności spółdzielni jest za 2005 rok. Nie wiem po jaką cholerę z naszych pieniędzy spółdzielnia utrzymuję domenę i serwer skoro niczego konkretnego nie można się dowiedzieć z ich strony.

Wiem, wiem czepiam się :D.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

No wreście się doczekałem przyjechał kopacz ale o 20.00 jak cały parking na full!!!! no i oczwyście środek spychali bo reszta bloku zamiast wyjść i te swoje złomy poprzestawiać to się gapiła przez okno jaka frajda że koparka przyjechała uuuuuaaaaa no co za świat no ale lepiej jest niż było oby tak dalej !!



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Odśnieża w stronę samochodów, tak aby nie mogły rano wyjechać, bo to niemal norma.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

a ja dzis na SLOWACKIEGO nie widzialam i nie slyszalam NOTABENE GOSPODARZA:)))))))))))) ALE KUZVA NOGI MOZNA POLAMAC!!!!!!!!!!!! DS MA RACJE!!!!!!!!!!!!!! CZYJE SA PARKINGI???!!!!!!!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Na SPÓŁDZIELCZEJ też go nie było widać.

Ponawiam pytanie kto odpowiada za parkingi osiedlowe ? Kto wczoraj zlecił odśnieżenie parkingu przy ulicy Spółdzielczej, kto za to zapłacił i kto odebrał tą robotę.

Przypomnę; rano przyjechała koparka z pługiem, przejechała wzdłuż parkingu 2 razy zbierając jakieś dobre osiem łopat śniegu, zawracając pozostawiła większe koleiny niż wcześniej, po godzinie śladu po robocie nie było.

Dziś cisza.

Aha i dziękuję temu Panu co wczoraj odśnieżył śmietniczki stojące przy klatka, przecież te śmietniczki to priorytet !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

A ciecie niech nie zrzucają śniegu z chodników na parkingi skoro z drugiej strony mają pas zieleni. Nie rozumiem tego ich przerzucania śniegu. Debile.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

jaka placa taka praca



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

Dalej nie mogę ustalić kto odpowiada za osiedlowe parkingi a śnieg zalega.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

W końcu się doczekałem przyjechała spycharka z MPGiM ZB w Łomży i odwala śnieg na mojej ulicy. Żeby nie było, iż stać mnie tylko na krytykę, kawał dobrej roboty, nie to co przed dwoma dniami.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

No znowu pochwaliłem dzień przed zachodem słońca. Przyjechał odśnieżył parking przed blokiem i pojechał !!! A za blokiem znowu ja mam dymać z łopatą ???

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Parkingi na osiedlu JANTAR

U nas na Górce Zawadzkiej przy SP10 jeździli i odśnieżali, przestawiłam samochód, zadowolona, że jak wrócę zastanę odśnieżony parking a tu ZONK odśnieżyli tylko 2 parkingi resztę zostawili, a w klatce powiesili informację, że zachęcają do samodzielnego odśnieżania miejsc parkingowych.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org