wtorek, 22 lipca 2025 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Białystok

I co na to powiesz szlachto zaściankowa???????


http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/bialystok;ladniejszy;od;paryza,132,0,620676.html

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

pfi



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

sprawdz mojego hosta napinaczu :P



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

"Gród szlachetny,zapomniany
Na narwiańskim brzegu lśnił
Dwór i zamek,dumne pany
Wschodnim ludom w oczy bił

Lud potężny na granicy
Tej dzielącym oba światy
Podziwiali zazdrośnicy
Ci z Podlasia leśne skrzaty

Tak to było w tamte czasy
Dziś się wszystko odwróciło
Niewidziane plagi masy
W zapomnienie zamieniło

Tak ta swołocz głośno krzyczy
Bez pamięci o swym gnieździe
Tylko do Was to się tyczy
Farbowane szlachty wieszcze

Niech pokora w Was powróci
To szacunek jest sposobem
Los ukarze Was zatruci
Nieświadomi białostoczkiem"

Takie coś kiedyś w necie znalazłem i sądzę ,że rozwiewa każde wątpliwości :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

**** białystok jest zje8any śmierdoli tam śledziami

...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

Historia Białegostoku

Zgodnie z legendą dzieje Białegostoku zaczynają się w roku 1320, kiedy to książę litewski Giedymin polował w puszczy na tura. Odpoczywając po pogoni nad puszczańskim strumieniem, miał powiedzieć: "Czysty, biały stok. Można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć". "Stok" to dawne określenie strumienia, który "stacza się" w dół zbocza. Płynie on i dziś jako rzeka Biała.
Pierwsza wzmianka źródłowa o Białymstoku pochodzi z 1426, z aktu nadania przez wielkiego ks. Witolda wsi Bielszczany Stok Maciejowi z Tykocina. Od drugiej połowy XV wieku dobra białostockie należały do rodziny Bakałarzewiczów, a 1547 roku wieś przeszła w posiadanie Wiesiołowskich. Zbudowali oni tutaj gotycki zamek i kościół. W 1645 po śmierci Krzysztofa Wiesiołowskiego, ostatniego z rodu, Białystok wszedł w skład starostwa tykocińskiego i stał się własnością Rzeczypospolitej. W roku 1661 Białystok wraz ze starostwem tykocińskim został nadany Stefanowi Czarnieckiemu za zwycięstwo nad Szwedami. Cztery lata później jako wiano jego córki Aleksandry przeszedł w 1665 we władanie magnackiego rodu Gryfitów-Branickich.

Stefan Mikołaj Branicki uzyskał prawa miejskie dla swojej rezydencji w 1691 r. od króla Jana III Sobieskiego. Największy rozwój miasta przypadł na drugą połowę XVIII wieku, kiedy w posiadanie objął je Jan Klemens Branicki, kasztelan krakowski, późniejszy hetman wielki koronny, który osiadł tu na stałe. Nadał on ostateczny kształt pałacowi i zespołowi parkowo ogrodowemu, już od wieku XVIII zwanego "Wersalem Podlaskim", zmieniając istniejącą siedzibę we wspaniałą rezydencję. Dzięki staraniom Jana Klemensa Branickiego w 1749 r. Białystok otrzymał przywilej miejski na prawie magdeburskim nadany przez króla Augusta III Sasa. Było to tylko formalne potwierdzenie stanu faktycznego, ponieważ Białystok od co najmniej pół wieku pełnił rolę dużego ośrodka miejskiego Branicki stworzył w mieście centrum administracji swoich rozległych dóbr, wzniósł rezydencję hetmańską i teatr, założył Wojskową Szkołę Budownictwa i Inżynierii i umieścił potężny garnizon wojskowy. Dzięki niemu rozwinęło się rzemiosło i manufaktury. Branicki roztoczył też mecenat nad wieloma artystami i naukowcami, którzy licznie przybywali do Białegostoku. W 1753 roku miasto pada ofiarą pożaru. Zostaje przebudowane według nowego planu architektonicznego, wzorowanego na planach francuskich i saskich. Z tamtego okresu przetrwały min.: Ratusz Miejski, dom św. Marcina, zbrojownia, kamienica narożna. Wspaniałość rezydencji była odzwierciedleniem niespełnionych królewskich ambicji ostatniego z Branickich - kawalera orderu Złotego Runa nadawanego głowom koronowanym. Była to rekompensata za przegraną elekcję na tron polski, w której Branicki walczył (mając poparcie króla Francji) ze swym szwagrem Stanisławem Augustem Poniatowskim.
W pałacu Branickich gościli nie tylko królowie polscy z dynastii saskiej: August II i August III, ale także Stanisław August Poniatowski, przyszły car Rosji Paweł, cesarz Austrii Józef II. W czasie rewolucji schronił się też na tym przyjaznym dworze przyszły król Francji Ludwik XVIII.

Po śmierci Jana Klemensa Branickiego w roku 1771, Białystok przechodzi w ręce Potockich, a po drugim rozbiorze Polski w 1795 sprzedano go rządowi pruskiemu. W 1802 został stolicą departamentu Prus Nowo-Wschodnich. Na mocy traktu tylżyckiego z 1807 roku miasto znalazło się w granicach Rosji jako stolica obwodu białostockiego wcielonego w 1842 do guberni grodzieńskiej. Pierwsza fabryka włókiennicza powstała w Białymstoku 1824 roku. W drugiej połowie XIX wieku miasto staje się dużym ośrodkiem włókienniczym między innymi dzięki budowie Warszawsko - Petersburskiej linii kolejowej. Zyskał nawet miano "Manchesteru Północy".
Liczba ludności w tym okresie zwiększyła się sześciokrotnie. Przyczyniło się to do powstania chaotycznej i przypadkowej zabudowy. W mieście oprócz Polaków żyli Rosjanie, Żydzi i Niemcy. Było to jednym z powodów powstania sztucznego języka Esperanto stworzonego przez mieszkańca Białegostoku - Ludwika Zamenhofa.
Po wybuchu I Wojny Światowej linia frontu przez wiele miesięcy była daleko od Białegostoku. W 1915 roku miasto zostaje zajęte przez wojska niemieckie, które opuściły Białystok w lutym 1919 r. Białystok wszedł w skład niepodległego państwa polskiego. W 1920 roku zaczął funkcjonować Urząd Wojewódzki. W Białymstoku mieściły się siedziby wszystkich władz i urzędów szczebla wojewódzkiego, a także siedziby sądów, banków ogólnopolskich i organizacji gospodarczych (min. Związku Przemysłu Włókienniczego, Izby Handlowo-Przemysłowej). Zaczęła się także odbudowa przemysłu.
W latach 1919-1939 w Białymstoku rozwijało się szkolnictwo podstawowe państwowe i prywatne.
Podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1920 roku Białystok pod okupacją bolszewicką stał się siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, na czele którego stanęli Feliks Dzierżynski (założyciel CzeKa), Julian Marchlewski i Feliks Kon. Na dwa dni przed wyzwoleniem 20 sierpnia zostało zamordowanych 16 mieszkańców Białegostoku.
Od chwili napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku w wyniku napływu uchodźców ludność miasta wzrosłą dwu-trzykrotnie. Wojska niemieckie wkroczyły do Białegostoku 15 września 1939 roku, jednak była to okupacja krótkotrwała. W wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia w dniu 22 września miasto zostało przekazane Armii Czerwonej i wcielone do Białoruskiej SRR. Okupacja sowiecka, mająca na celu wprowadzenie porządku socjalistycznego i eksterminację ludności polskiej, skończyła się w czerwcu 1941 roku, gdy do miasta wkroczyli Niemcy. Kontynuowali oni politykę terroru, przeprowadzając masowe egzekucje. Pomimo represji ze strony obu okupantów w mieście działał silny ruch niepodległościowy kierowany prze Armię Krajową. W obliczu wprowadzenia przez okupantów zakazu prowadzenia szkolnictwa polskiego rozwinęło się tajne nauczanie.
W mieście utworzone zostało getto żydowskie, w którym przebywało kilkadziesiąt tysięcy osób. Na wieść o planowanej jego likwidacji konspiracja żydowska rozpoczęła walkę z oddziałami niemieckimi, jednak po kilku godzinach walk getto zostało zlikwidowane. Oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do miasta w lipcu 1944 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej ważyły się losy przynależności państwowej Białegostoku. Ostatecznie jednak miasto zostało przejęte przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powiązany ze Stalinem. II Wojna Światowa przyniosła miastu ogromne szkody. Obaj okupanci przez masowe egzekucje i wywóz do obozów koncentracyjnych wyniszczali ludność polską, grabili i niszczyli dzieła sztuki, zakłady przemysłowe i własność prywatną. W tym okresie zginęło około 60 tys. mieszkańców a miasto uległo w 90 proc. zniszczeniu. Po wojnie w Białymstoku mieszkało ok. 40 tys. osób. Białystok powoli zaczął się podnosić ze zniszczeń. Wyrosły nowe osiedla, nowe arterie komunikacyjne przecięły miasto, odrestaurowano zabytki, zaczęły rozwijać się różne gałęzie przemysłu.
Współczesny Białystok jest znaczącym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i przemysłowym.
Działalność prowadzą tu uczelnie wyższe: Akademia Medyczna, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Matematyki i Informatyki Użytkowej, Filia Akademii Muzycznej w Warszawie, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Białystok jest największym w rejonie centrum kulturalnym dzięki istnieniu Filharmonii Białostockiej, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki.
Mieszkańców mogą znaleźć rozrywkę w kinach, muzeach i galeriach. Swoją siedzibę ma tu Polskie Radio Białystok, Oddział Telewizji Polskiej, redakcje gazet, czasopism i wydawnictwa. Wielką renomą cieszy się białostocka medycyna. W Akademii Medycznej i szpitalach klinicznych realizowane są badania naukowe w ramach programów europejskich i światowych. Sukcesy odnosi ginekologia ( zwłaszcza w leczeniu niepłodności, min. unikalne w skali kraju zabiegi zapłodnienia in vitro), neurochirurgia, transplantologia i ortopedia.
Gospodarka miasta opiera się na przemyśle spożywczym, lekkim, maszynowym a także budownictwie, handlu i usługach. Dzięki wsparciu licznych instytucji otoczenia biznesu rozwija się inicjatywa gospodarcza i przedsiębiorczość miasta.
Stolica województwa podlaskiego jest największym w Polsce północno-wschodniej centrum ystawienniczo - handlowym. W kalendarz gospodarczy miasta wpisany jest szereg imprez handlowych, w których uczestniczą krajowi i zagraniczni producenci i handlowcy. Białystok utrzymuje kontakty gospodarcze i kulturalne z "miastami bliźniaczymi": Dijon, Milwaukee, Eindhoven, Kaliningradem, Grodnem, Jełgawą, Kownem i Niemenczynem.

http://www.city.bialystok.pl/wlinsygn.htm pod tym adresem umieszczone są współczesne insygnia Białegostoku ( flaga, herb, pieczęć prezydenta )

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

mateusz , a u ciebie śmierdoli wsią i starymi ludzmi :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

A wasza Łomża ma przynajmniej część takiej historii ?????

Pokażcie cwaniaczki ze słomą w cholewkach :):)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

Ogarnij sie sledziu i wracaj do do swojego wypizdowa. Ludzie maja co innego do roboty niz ciagnac takie tematy. To jest forum dla Łomżyniakow a nie dla ciebie dlatego nazywa sie 4lomza a nie 4bialystok :) pozdro temat jest denny ... a w historii znajdziesz napewno na temat swojego i naszego miasta wiec twoje pytanie pokazuje na jakim poziomie rozwoju jestes tyle mam do powiedzenia i nie rob syfu ...

Only GoD Can Judge Me ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

Eeeeee, Coś cieniutko zaśpiewałeś :):):):)

Stać cię na więcej :):):)
Ulżyj sobie bo masz niepowtarzalną okazję pojechać śledziowi :):):):):):):)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

ale macie problem....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

znam wiele miast europejskich ale to że "Białystok ładniejszy od Paryża" jet WIELKĄ PRZESADĄ.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

Skoro białostoczczanie tak uważają nich tak mają , a kto im zabroni ????

Wklejając ten link chciałem pokazać jak ludzie potrafią kochać swoje miasto .

A w łomży c o ?????

Nic , jęczą stękają , jak im to źle jak ich miasto robi w c.....a, ale coś dla miasta to nie

Miasto niema obowiązku zapewniać wam rozrywki barany !!!!!!!!!!!

MOŻE ALE NIE MUSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Któż nam zabroni powiedzieć że Łomża jest piękniejsza od Barcelony np. ?????
No kto ??????

Ale prostaczki nie potrafią tego pojąć , oni widzą tylko słowo Białystok .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

ja tam proponuje przerwać dyskusje z tymi nie normalnymi ludzmi, ktoś-coś zajrze co dzieje sie w twoim poscie "Bialystok" :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Białystok

a pomylilo mi sie, to tu wlasnie pisze :) myslalem ze to sonda na bialostockich stronach :P

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org