środa, 08 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Chrzest po slubie cywilnym

Witam. Chcemy orzchcic dziecko a mamy tylko slub cywilny. Z tego co sie orientowalismy w kilku kosciolach moze byc problem. Albo chca nam odrazu ustalac date slubu koscielnego (nawet za 3 miesiace) albo zaswiadczenia ze w naszej parafii nie chca nam ochcic dziecka. Jeden ksiadz powiedzial ze jestesmy 2 przypadkiem w ciagu roku w parafii z dzieckiem ktore chcemy ochcic jedynie po slubie cywilnym (myslalem ze jest duzo wiecej takich przypadkow).
Moje pytanie: gdzie nie robia problemow (nie chca zaswiadczen, nie chca ustalac daty slubu koscielnego) z ochrzczeniem dziecka ?
Mial ktos podobna sytuacje ? Jak sie to skonczyło ?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.

(-_-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Bez problemu ochrzcisz dziecko u Ojców Kapucynów i w katedrze nie powinno być problemu

________________________________
Myślę, mówię i znikam, a ty będziesz wnikał w treść tego tekstu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Bylismy u Ojcow Kapucynow ochrzcic ochrzcza ale chca zaswiadczenie ze w naszej parafii odmawaiaja nam chrztu i mozemy ochrzcic w innym miejscu.
W naszej parafii zaswiadczen nie wydaja zadnych moze i by ochrzcili ale chce ustalac odrazu date slubu koscielnego.

(-_-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

jeśli nie chcecie brac slubu to ustalcie date a pozniej odwołajcie inaczej sie chyba nie da
dziwne że u Kapucynów chcą zaświadczenie, nigdy nie słyszałam o problemach u nich

________________________________
Myślę, mówię i znikam, a ty będziesz wnikał w treść tego tekstu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Moja kolezanka miala ten sam problem, tyle tylko ze z komunia św., poszła także do kapucynków i rowniez chcieli zaswiadczenie, spróbujcie w Bożym Ciele, jak dobrze zagadacie ochrzczą wam dziecko:)

pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

no tak wszędzie biurokracja... a najbardziej cierpi dziecko na tym, ja tego nie rozumiem jak ksiądz może odmówić udzielenia sakramentu, wszędzie liczy sie tylko kasa i papierek

:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

..żeby księża takie problemy stwarzali...nie każdego stać wyprawiać zaraz ślub kościelny i weselicho..co ma jedno do drugiego..:( Moja znajoma (z okolic Śniadowa) miała podobną sytuację i chrzciła w Śniadowie - tam proboszcz nie robił problemów tylko pozwolił dziecku przyjąć sakrament chrztu, bo tak być powinno bez względu na to czy rodzice są po ślubie kościelnym czy tylko cywilnym..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

my nie mamy nawet cywilniaka i bez problemu dziecko ochrzcili nam w Bozym Ciele. Powodzenia zycze

ja

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

aaabbb a jestescie z tej parafii ? Nie chciał ksiadz ustalac wam odrazu daty slubu ? Były jakies powazniejsze przeciwskazania abyscie nie mogli wziasc slubu koscielnego ?

(-_-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Dorośnie i będzie chciało wybrać wiarę chrześcijańską to samo się ochrzci. Tak samo wy macie prawo do tego aby nie brać ślubu kościelnego jak dziecko do tego aby nie świadomie wybierało mu się wiarę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Proponuję wizytę w kurii biskupiej,złóżcie skargę na księdza,brak ślubu kościelnego nie jest przeciwwskazaniem do ochrzczenia dziecka.A może poczekajcie aż dziecko dorośnie i samo się ochrzci

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

A jakie powody księża podają na to, że nie chcą ochrzcić dziecka? Bo nie ma przeciwskazań do zawarcia małżeństwa...Skoro nie ma przeciwskazań do zawarcia małżeństwa, a rodzice nie chcą go zawrzeć, to dlaczego księża nie mogą zrobić problemu z ochrzczenia dziecka?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Większość księży widzi problem jeśli jest brak przeciwwskazań do zawarcia ślubu kościelnego a para nie chce go wziąć. Ponadto księża nie rozumieją jak można wyrzec się jednego sakramentu /ślubu/ a jednocześnie oczekiwać udzielenia innego /chrztu/ skoro sytuacja 'młodych' na to pozwala i chcą wychować dziecko zgodnie z zasadzami religii katolickiej. Ślub jest rozumiany jako sakrament (ew. uczczony w gronie najbliższej rodziny) a nie jako wystawne wesele, które nie jest obowiązkiem czy jakąś koniecznością. Coś tam jeszcze było wspominane o 'dzieciach panieńskich' i późniejszym wstydzie w dalszym życiu katolickim..mimo iż dyskusja była ciekawa powiem szczerze, że nie miałam czasu na jej dalsze ciągnięcie, ale mniej więcej takimi argumentami podpierał się znajomy ksiądz jak zadałam mu podobne pytanie.
Reasumując: na pewno u Brunona na Łomżycy nie zostanie udzielony chrzest dziecku i będą duże problemy z uzyskaniem zaświadczenia, o ile wogóle zostanie uzyskane. Nawet skarga do kurii niewiele by się zdała z racji tego, iż ks Jankowski jest infułatem czyli osiągnął najwyższe stanowisko jako ksiądz, których jest tylko kilku na Podlasiu /wyżej jest tylko biskup/. Przez swoje zasługi dla parafii taka skarga raczej odbyłaby się bez echa. No ale o Ks Jankowskim watek na forum był już poruszany więc nie chcę powtarzać..
Znajomi ochrzcili dziecko u O.Kapucynków jednak wtedy nie chcieli żadnych zaświadczeń i wystarczylo 'co łaska'.
Życzę powodzenia i pociechy z maleństwa :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

My też nie mamy nawet cywilnego ślubu a córcię ochrzciliśmy w lipcu :) Oczywiście ksiądz pytał dlaczego i że jeśli nie mamy pieniędzy to udzielą nam ślubu za 3 mce i nic nie wezmą :))) ja powiedziałam zobaczymy...Ochrzcilismy małą i poszliśmy póżniej ustalic datę slubu na przyszły rok.(parafia Miłosierdzia Bożego)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

w kurii biskupiej obok katedry załatwisz wszystko i po problemie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

witam mialam ten sam problem.chodzilam po wszystkich parafiach zeby mi ochrzcili dziecko i nigdziej nie chcieli bo nie mamy slubu koscielnego.bylam nawet w katedrze a tam siedzial taki mlody ksiadz ktory powiedzial najpierw slub potem chrzest.szukalam rowniez po za lomza ale sie nie udalo.po pewnym czasie znow poszlam do katedry tylko tym razem do proboszcza i sie udalo za dwa dni moje dziecko otrzymalo chrzest.a wiec polecam katedre tylko rozmawiajcie z ksiedzem proboszczem bo on jest ok i nic od nas nie chcial wziasc za chrzest.zycze powodzenia

mloda22

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

W Kurii raczej nic nie zdziałasz, mojej siostrze biskup powiedzial że jesli nie mają ślubu kościelnego to nie są katolikami a niekatolickim dzieciom chrztu nie dają. Spytaj w Kupiskach u ks.Dariusza.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

no to nie ma sie co dziwic kapucynom, ze chcieli zaswiadczenie, bo jestescie od brunona.My jak chodzilismy zalatwiac slub u kapucynkow to tez nam powiedzieli,ze mamy szczescie,ze nie jestesmy od jankowskiego bo bysmy nie dostali tej zgody,bo jak to powiedzial kapucynek jest takie prawo,ze musza dac zaswiadczenie czy to do slubu czy do chrztu ale jankowski ma swoje prawa i nikt mu nie podskoczy.Ksidz ze sniadowa trez zapewne jakby usluszal,ze od brunona to bez zaswiadczenia by nie ochrzcil, bo taka sytuacje mieli nasi znajomi tylko,ze w sprawie slubu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Nas spytal tylko czy planujemy slub koscielny i dlaczego jeszcze go nie wzielismy. Powiedzielismy ze ze wzgledow finansowych. Ksiadz zaproponowal wtedy ze od nas nie wezmie nawet grosza za slub, ale za wesele juz nie chcial zaplacic :) i tak smiechem zartem sie rozeszlo po kosciach a dziecko ochrzcil nam bez problemu. A co do slubu to nie bralismy, bo jesli tylko z powodu dziecka mam sie na to decydowac to darowalam sobie. Z tego nigdy nic dobrego nie wychodzi i nadejdzie czas ze dojrzejemy do takiej decyzji :) a nie brac sluby bo co inni powiedza a pozniej sie rozwodzic...

ja

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Jesli sie nie myle to chrzest jest przyjeciem czlowieka do wspolnoty katolickiej czyli teoretycznie niewierzacy staje sie wierzacym (katolikiem)
Kler powinien wiec sie cieszyc ze Rodzice w ogole chca aby dziecko bylo ochrzcone( bo to zawsze wierny wiecej),
a nie problemy stwarzac.
Takim,ktorzy jednak stwarzaja problemy radze zadac pytanie,co zrobili by w przypadku kiedy jedno z rodzicow jest niewierzacy lub innej wiary.
Tez przymusowy slub?
W niemczech w takim przypadku kiedy oboje Rodzice sa katolikami ksiadz proponuje praktycznie za darmo Sakrament malzenstwa ale to zaden obowiazek

...a co na to policja?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Chrzest po slubie cywilnym

Osobom zainteresowanym tematem mogę polecić ofertę sklepu, z którego sam niejednokrotnie korzystałem. Jeżeli jesteście w trakcie organizowania chrztu świętego, komunii lub urodzin Waszego dziecka, to polecam wam sprawdzić ofertę sklepu internetowego - https://sakramento.pl/pl/c/ZAPROSZENIA-NA-CHRZEST-SW./82 .

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org