czwartek, 16 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Podlaskie bez podlasian

swietny artykul, durzo prawdy mowi. tez nie czuje sie podlasianinem. prendzej bym sie pogodzil z tym, rze suwalki bylyby stolica naszego wojewudztwa i nazywalo sie suwalskie

więcej: http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35241,6140309,Podlaskie_bez_Podlasian.html

jedyny prawdziwy jasio :}

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Nie raz słyszałem w radiu czy TV, że coś tam było "w Augustowie na podlasiu".
Po mediach nie spodziewam się nawet odrobiny rzetelności w tym co mówią czy piszą, bo to przecież oni kreują rzeczywistość i wiedzą najlepiej gdzie co jest (nawt jeśli nie ma lub jest gdzie indziej). A z perspektywy warszawki to wszystko jest dziki wschód. Łomża, czy Augustów to kolejna wioska po drodze nad jezioro. Potem inni powtarzają te bzdurki i mamy podlasie od Litwy do Wysokiego Mazowieckiego.
Moim zdaniem najprościej byłoby mówić o województwie białostockim tak jak o opolskim czy łódzkim i wszystko byłoby jasne i klarowne.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

zBig masz rację. A ja od siebie dodam tylko tyle, że przecierz nawet miejscowości, które mają w swojej nazwie "...podlaski" o ironio leżą albo w mazowieckim albo w lubelskim! Więc skąd pomysł, żeby nasze województwo nazwać podlaskim? Bo czy nie mogło zostać jak było? Łomżyńskie?
Pozdrowionka....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Nie pogodziłbym się z nazwą "białostocki" to za duża zniewaga jak dla mnie...Łomża powinna byc województwem !!!



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Łomża to Łomża, tu jest ŁOMŻYŃSKIE!!!! MAZOWSZE!!!! a nie zadne podlasieeeee, czy białostocikeeeee!!!!

Fiku

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

czajnik, nie ośmieszajmy się, jakim województwem, całkowicie wystarczyło by, gdyby Łomża była w woj.mazowieckim

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Łomża to Łomża a nigdy żadne podlaskie nigdyyyyyyyy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nasza bis

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

ptysiu ty psi synu !!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Łomża jest jednym z niewielu miast nie tylko w regionie, ale i kraju, posiadających silną tożsamość lokalną i swoistą mieszczańską dumę. To bodaj jedyne miasto w naszym regionie, które przechowuje tradycje mieszczańskiego trybu życia, skutecznie wytrzebione w innych miastach najpierw eksterminacją Żydów, a następnie powojennymi migracjami mieszkańców wsi do miast i wypieraniem tradycji miejskiej burżuazji. Trudno oczekiwać, aby łomżynianie, szczycący się sześćsetletnimi tradycjami miejskimi i historycznie związani z Mazowszem, z radością akceptowali status miasta powiatowego ze stolicą w mieście, które swój rozwój zawdzięcza dosyć przypadkowemu poprowadzeniu przez nie linii Kolei Warszawsko-Petersburskiej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

A najlepsze jest to, że ten artykuł napisał... białostoczanin!!! I do tego socjolog Uniwersytetu w Białymstoku!

...a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści...


Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Tam tez sa normalne osoby. Mam na studiach kolezanke z Gejstoku i nie jest zadowolona z tego, co robia wlodarze jej miasta. Az trudno uwierzyc, ze po 10 latach wladze Gejstoku nie moga zrozumiec, ze nie da sie zrobic nic na sile. Takie dzialania, jakie obecnie robia sprawia, ze Gejstok bedzie wielkim miastem, ale kogo to zacheci, gdy bedzie wyspa wsrod terenow, gdzie nie bedzie warto inwestowac?

Moze sprzedajmy Gejstok Lukaszence? ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Powiem wam tak ,najgorsi nie są rodowici śledzie tylko volksśledzie ,którzy przyjechali z innych wioch do Białego i myślą ,że "ich" "metropolia" jest najwspanialsza....gów.no prawda!!! Mam ogromną tożsamośc lokalną kocham Łomżę i nie chce aby takie "miasto" jak gejstok sprawował nad nami władzę, ja kompletnie nie identyfikuję się z tym województwem.Obraziłbym się jak ktoś nazwał by mnie Podlasianinem. Moim zdaniem Łomża jest w podlaskim ,ponieważ władze uznały,iż w mazowieckim jest za wiele dużych miast Warszawa,Płock,Ostrołęka-powiedzmy ;P,Radom,Siedlce,Pruszków ,a w Podlaskim są tylko 3 większe miasta i parę miast które mają ok 20 tys. mieszkańców ,więc taka decyzja wydaję się uzasadniona ale chyba niesprawiedliwa ,gdyż moim zdaniem Płock powinien byc miastem wojewódzkim i Łomża mogłaby zostac włączona do mazowieckiego,a co do tego ,że nasze miasto mogłoby stac się takim miastem...to dlaczego nie ?? Wielkośc podobno nie ma znaczenia liczy się technika ;P

P.S.
Jeśli się ze mną nie zgadzasz to po prostu napisz to kulturalnie i nie wyzywaj mnie tylko dlatego ,że mam inne zdanie.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

dokladnie. mam w pracy osoby kture so z bialego, i wcale sie nie dziwiorze reszta wojewudztwa ih nie lubi. a mi fakt rze so z tamtond nie pszeszkadza.

jedyny prawdziwy jasio :}

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Jasiu, na Boga! Napiszże coś w języku polskim, bo muszę się przedzierać przez Twoje teksty jak prezydent Kaczyński w Gruzji.
A w ogóle to gdzie Ty pracujesz z taką polszczyzną?
Nawet się nie chcę domyslać

POZDR

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

moze pracuje w UM? to by tlumaczylo brak projektow na unijna kase lub ich odrzucanie ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

Jasiu, tak z ciekawości zapytam. Czy zrobiłeś sobie program, który Ci przerabia wpisane znaki, np. ż na rz, czy meczysz się ręcznie? :)
Tak się zastawiam, chyba są programy nawet do tego :)

--
Samotność to emocjonalna trzeźwość.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

markac ma racje trzeba być kompletym idiotą żeby się tak męczyć... ŻAL :D

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

ŁOMŻA"Leży na historycznym Mazowszu, na jego największej ziemi – ziemi łomżyńskiej. (...) Łomża jest położona w środkowym biegu Narwi na Nizinie Mazowieckiej na wysokości 95 m n.p.m.[potrzebne źródło] w północnej części Międzyrzecza Łomżyńskiego. (...)
"Historia Łomży sięga końca IX wieku i jest związana z grodziskiem położonym o około 5 kilometrów na wschód od dzisiejszego centrum miasta"
"Od początków XV wieku miasto rozwija się pomyślnie i znajduje w warunkach umożliwiających mu nadanie praw miejskich. Już w 1400 Łomża miała wójta, co świadczy o jej charakterze miejskim. 30 sierpnia 1400 roku książę mazowiecki Janusz I Starszy nadaje "w mieście naszym zwanym powszechnie Łomża wójtostwo z czterema włókami, trzecim denarem od jakiejkolwiek osądzonej sprawy w granicach wspomnianego miasta". Ostateczne unormowanie sytuacji prawnej miasta następuje 18 lat później. 15 czerwca 1418 roku z rąk księcia Janusza I Łomża otrzymuje prawa miejskie chełmińskie. Dzięki życzliwości księcia mieszczanie mogą także wybudować łaźnię, postrzygalnię i wagę. Od tego momentu nie muszą również płacić ceł w granicach Księstwa Mazowieckiego, co ma kolosalne znaczenie dla rozwoju handlu"

To tylko czesc cytatów z Wikipedi, jak widzicie niema ani w historii ani w położeniu wzmianki o PODLASIU. Tak jest równiez w ksiazkach, które czytałem. Niemówiąc o tych z ostatnich 10 lat...
No i zeby oddac sprawiedliwość, to pare cytatów o Bialymstoku:

"Pierwsza pisana wzmianka o Białymstoku pochodzi z 1426 r. W dokumencie tym wielki książę litewski Witold nadaje wieś Bielszczany Stok Maciejowi z Tykocina. (...) Kiedy Białystok uzyskał prawa miejskie dokładnie nie wiadomo, ale na pewno przed rokiem 1692, o czym świadczy zapis poczyniony przez miejskiego proboszcza: Rok 1692. Miasto Białystok. Za przywilejami na wolność do lat pewnych danych, rok pierwszy teraz się buduje. Prawo było magdeburskie, w herbie zaś widniał jeleń z rozłożystymi rogami. Miasto jednak nadal bardziej przypominało wieś. Prawdziwa budowa miasta nastąpiła dopiero za panowania Jana Klemensa Branickiego. (...)"

Widzicie różnice, kto nami żadzi? Kiedy łomża sie świetnie rozwijała to o Białymstoku powstała jakaś pierwsza zmianka.... kiedy w XVI wieku przyrównywano łomże do Warszawy, a "port rzeczny należy do największych tego typu na Mazowszu i odgrywa bardzo ważną rolę" to MIASTO BIAŁYSTOK cytuję "nadal bardziej przypominało wieś"...

Nigdy sie z tym niepogodze, nie jestem podlasianinem czy kims takim, JESTEM ŁOMŻYNIAKIEM, POCHODZE Z ŁOMŻYŃSKIEGO, Z MAZOWSZA!!!!!

Fiku

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

nie umiem robic programuw, jestem redaktorem, teksty poprawiam na 4lomza cz tak mnie nazywajo:}

jedyny prawdziwy jasio :}

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Podlaskie bez podlasian

fiku-masz rację.Łomża to Mazowsze.Bezsens podziału jest oczywisty.Ktoś to robił na pałę.Ja też jestem z Mazowsza.Urodziłem się ok.100 km za Warszawą w kierunku Katowic.Miasto w którym się urodziłem ma w nazwie Mazowiecki a jest w woj. łódzkim.Podobnie Rawa Mazowiecka-też łódzkie.Z kolei Sokołów Podlaski leży w woj.mazowieckim.Gdyby podział został przeprowadzony zgodnie z regionami(podlasie,mazowsze itp)byłoby jedno wielkie województwo mazowieckie(księstwo) i jakieś cztery czy pięć małych.A tak jest ich .....

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org