Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 maja 2024 napisz DONOS@

Ludowe skarby w łomżyńskim muzeum

cz pt, 21 listopada 2014 08:19

„Skarby w zbiorach Cepelii. Lalki i tkanina artystyczna” to najnowsza wystawa czasowa otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Można na niej oglądać lalki w wiernych co do najdrobniejszego szczegółu strojach regionalnych oraz słynące na całym świecie tkaniny artystyczne kilimy i gobeliny, z których niektóre to unikaty z lat 50. ubiegłego wieku. – To wspaniała lekcja historii, historii kultury i historii naszej tożsamości, bo Cepelia to nie tylko ludowość, ale także twórczość artystyczna – mówi Marek Książek, wiceprezes Fundacji Cepelia. – Jeśli bym zadał pytanie co jest synonimem polskości za granicą, to ręczę, że w pierwszej piątce odpowiedzi, obok Chopina, Lutosławskiego czy Pendereckiego, jest zawsze Cepelia!

„Światło i cień”

cz so, 15 listopada 2014 12:06

„Światło i cień” to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży. – Wystawa została skonstruowana w odpowiedzi na pewien rodzaj dualizmów, które panują w świecie: światło i cień, dzień i noc, dobro i zło, Bóg i szatan – mówi jej kurator Grzegorz Jarmocewicz. Składają się na nią zdjęcia i prace intermedialne studentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Wśród prac 22. młodych artystów są też fotografie Weroniki Kobus, absolwentki Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży.

Dyrygentka Szmitko i piątka laureatów nagród kulturalnych

mm pt, 14 listopada 2014 20:27

Pełna serdecznych słów i gestów 10. gala rozdania łomżyńskich nagród za szczególne dokonania w dziedzinie kultury zgromadziła w Teatrze Lalki i Aktora wielu spośród dotychczas nagrodzonych 37 twórców, artystów i instruktorów. Była z nimi Katarzyna Szmitko (lat 47), która otrzymała nagrodę w 1. edycji przed 10 laty, lecz tym razem w zgoła innej roli, gdyż minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska przyznała nagrodę specjalną założycielce i dyrygentce Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite za 20 lat działalności artystycznej (i 7 000 zl brutto). Zaś pięć nagród kulturalnych prezydenta Łomży otrzymali: aktorka TLiA Bogumiła Wierzchowska – Gosk, historyk profesor Adam Czesław Dobroński, grafik Stanisław Kędzielawski, dyrektor szkoły muzycznej w Łomży Mirosław Korona oraz założyciel muzeum fortecznego w Piątnicy ppłk Ludwik Zalewski (po 4 300 zł brutto). Brawo!

Złota Strofa już po raz 30

cz pt, 14 listopada 2014 12:20

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowego 30. Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej, skierowanego do uczniów gimnazjów. Młodzi recytatorzy przygotowują w tym roku dwa wiersze: obowiązkowy wybitnej poetki Urszuli Kozioł oraz dowolny, powstały po 1945 roku. Zwycięzca konkursu otrzyma Złotą Strofę. – Rola tego konkursu polega na tym, żeby znajdować autorów, których nie ma w programach szkolnych, a jednocześnie takich, którzy są z naszego regionu lub wciąż są związani z naszą małą ojczyzną, jak Jan Leończuk, ale też Henryk Gała, Tadeusz Mocarski czy śp. Jan Kulka! – podkreśla jego inicjator Witold Długozima, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa „Logos”.

Adama Kowalewskiego powrót do Łomży

cz cz, 13 listopada 2014 09:03

Jest jednym z najwybitniejszych polskich jazzmanów. Współpracował i nadal współpracuje z takimi legendami jak: Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Adam Pierończyk, Eddie Henderson, Bennie Maupin czy John Purcell. Jest kontrabasistą zespołu światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy’ego oraz wykładowcą Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Adam Kowalewski 22 lata temu ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Łomży, a kilka dni temu wystąpił w mieście z amerykańskim gitarzystą Edem Cherry. – Jak się ma 17-18 lat, marzy się o tym, żeby zagrać z tym czy z tym – mówi Adam Kowalewski. – I dzięki Bogu udało mi się zagrać z tymi wszystkimi, których sobie wymarzyłem!

Złoci tancerze Kisiela

cz śr, 12 listopada 2014 08:56

Grupy  B.K.Teamki i Skrecz ze Studia Tańca B.K.STEP Marka Kisiela wygrały organizowany z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości Ogólnopolski Festiwal Tańca „Wirujący Krąg” w Ostrowi Mazowieckiej. Do tegorocznej już 14 edycji festiwalu zgłosiły się 33 zespoły z całej Polski, a publiczność i jurorzy mogli obejrzeć aż 44 prezentacje taneczne.

Paleczny i Bechstein na Święto Niepodległości

cz śr, 12 listopada 2014 08:39

96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono w Łomży uroczystym koncertem „Moja Ojczyzna”, podczas którego wybitny pianista Piotr Paleczny i Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wykonali utwory polskich kompozytorów. – 11 Listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka – podkreśla Piotr Paleczny. – Z tej okazji gramy przede wszystkim muzykę polską, a jeśli muzykę polską na fortepianie, to aż się prosi, żeby wykonać utwór Fryderyka Chopina. – To nie tylko koncert w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale też pierwszy koncert w tej sali, po pierwszym etapie przebudowy naszej siedziby – dodaje dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Udział Piotra Palecznego wiąże się z naszym nowym nabytkiem, wspaniałym fortepianem Bechsteina. Jest też powód szczególny dla mnie, bo dokładnie 10 lat temu poprowadziłem swój pierwszy koncert w Łomży!

Uhonorowani za działalność

cz wt, 11 listopada 2014 14:01

Wiesława Kłosińska, Justyna Korytkowska i Jan Nadolny – to tegoroczni laureaci Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. Przyznawana od 2000 roku Nagroda ma honorować ludzi i instytucje, które wniosły trwały wkład w rozwój społeczno – gospodarczy, kulturowy powiatu łomżyńskiego lub związany z upowszechnianiem i osiągnięciami sportowymi. Od kilku lat wyręczana jest w ramach świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

Gwiazdy i talenty Novum Jazz Festival

mm pon, 10 listopada 2014 08:52

Pianista Piotr Matusik zdobył I nagrodę i tytuł Nowej Nadziei Jazzu VII Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival. Jury nagrodziło i wyróżniło jeszcze czterech innych młodych jazzmanów, podkreślając ich ogromne umiejętności. W Łomży przez dwa dni zagrały też gwiazdy polskiego, czeskiego i amerykańskiego jazzu. – To były wspaniałe występy, ale najważniejszym punktem festiwalu jest konkurs – podkreśla Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny i inicjator festiwalu. – A jeśli Amerykanie, tak wielcy muzycy jak Ed Cherry czy Eric Allen, mówią, że jego poziom był niesamowity, to naprawdę można być dumnym – jestem zmęczony, ale szczęśliwy! – Jestem bardzo zaskoczony tą nagrodą! – dodaje zwycięzca Piotr Matusik. – Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy byli wspaniali, było mnóstwo interesujących wykonań – tym większa jest moja radość!

Hanka Bielicka wciąż pamiętana

mm pon, 10 listopada 2014 08:35

Satyryk Tadeusz Drozda był gwiazdą dorocznego koncertu „Przyjaciele Pani Hani”, upamiętniającego postać najwybitniejszej łomżanki Hanki Bielickiej. Koncert odbył się 9 listopada – w dniu 99. rocznicy urodzin uwielbianej nie tylko przez publiczność, ale też przez swych scenicznych kolegów i przyjaciół, artystki – Naszym koronnym spotkaniem był Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku – mówi Tadeusz Drozda. – Pani Hania była wtedy w jury i wywalczyła dla mnie główną nagrodę za najzabawniejszy talk show – niebieski melonik, co wiązało się też z jakimiś pieniędzmi, za program „Herbatka u Tadka”. Pozostali jurorzy kręcili nosem, ale ona uznała, że takiego programu jeszcze w telewizji nie było i dobrze, że jest. Powiedziała też, że wyjdzie, jeśli nie dostanę tej nagrody – i dali!

Odszedł Mieczysław Kuczyński

cz cz, 06 listopada 2014 08:59

We wtorek 4 listopada zmarł nagle Mieczysław Kuczyński (+57), łomżyński fotografik, członek Klubu Fotografii NURT. – Znaliśmy się więcej jak 30 lat – wspomina Wojciech Surawski, jeden z założycieli i prezes NURTU. – Spotykaliśmy się od czasu do czasu przy różnych okazjach, aż 5 lat temu wciągnąłem Mietka do Klubu Fotografii NURT, bo naprawdę bardzo interesował się fotografią. W 2011 r. wziął udział w konkursie fotograficznym „Łomża prawdziwa”, zorganizowanym przez portal 4lomza.pl i zdobył tam wyróżnienie. Bardzo go to zachęciło do jeszcze aktywniejszego fotografowania; zaczął brać udział w naszych wystawach, często jeździł na plenery.

Kapciuszek z Marianowa oczarowuje Księcia

cz cz, 06 listopada 2014 08:27

Dawno dawno temu w Marianowie… Tak zaczyna się ta opowieść pełna przewrotnego humoru. Osadzona we współczesnych realiach wersja klasycznej bajki „Kopciuszek” przygotowana przez Joannę Klamę i najmłodszych adeptów teatru MDK-DŚT, Grupę Do Zadań Specjalnych Teatru Aktywnego. W „Kapciuszku” Wróżka okazuje się szefem gangu kradnącego samochody w całej Europie, Książę jest uzależniony od gier komputerowych i generalnie wszystko wygląda zupełnie inaczej, niczym w ukazanym w krzywym zwierciadle świecie równoległym. I gdy wydaje się, że dzięki podstępowi Macochy, również zakończenie tej całej historii okaże się zupełnie inne i wręcz tragiczne w skutkach, Książę staje jednak na wysokości zadania…

Weekend z gigantami jazzu w Łomży

cz śr, 05 listopada 2014 08:15

Gwiazdy polskiego i amerykańskiego jazzu wezmą udział w VII Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival w Łomży. W czasie dwudniowej imprezy wystąpią, m.in.: Ed Cherry, Eric Allen, Ondrej Stveracek, Piotr Wojtasik i Kajetan Borowski. Dużym wydarzeniem będzie też ponowna wizyta w Łomży jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów Adama Kowalewskiego – pochodzącego z Zambrowa absolwenta łomżyńskiej szkoły muzycznej. Bardzo ciekawie zapowiada się też część konkursowa, w której będzie rywalizować 14. utalentowanych młodych muzyków. Nie zabraknie też tradycyjnego jam session oraz nowości – pokazów filmów jazzowych.

Fotograficzna przestrzeń Agnieszki Zielewicz

cz śr, 05 listopada 2014 08:12

– Pokazuję Kurpie jako miejsce inspirujące, malownicze, dostępne jeszcze w takiej nienaruszonej formie i nieskażone cywilizacją – mówi Agnieszka Zielewicz. – Od kilku lat, odkąd zaczęłam tam jeździć systematycznie, zaczęłam postrzegać to miejsce w sposób wyjątkowy i dlatego chciałam pokazać na zdjęciach jego magię! Efekty fascynacji Agnieszki Zielewicz okolicami Narwi i Szkwy zaprezentowano na wystawie „Przestrzeń nienaruszona” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Muzyczne Zaduszki łomżyńskich bluesmanów

cz pon, 03 listopada 2014 08:12

Łomżyński zespół Polityka w dniu Wszystkich Świętych oddał hołd wybitnym, nieżyjącym muzykom. Na Zaduszkach Bluesowych w herbaciarni Pikoteria zabrzmiały ponadczasowe utwory Tadeusza Nalepy, Ryszarda Riedla, Ryszarda Skibińskiego, B.B. Kinga, Willie’go Dixona, Roberta Johnsona i wielu innych gigantów bluesa i blues rocka. Zespół wykonał też swoje autorskie kompozycje z tekstami zmarłego przed czterema laty łomżanina Dariusza Gałczyka; były też inne repertuarowe niespodzianki oraz jam session. – Chcieliśmy wspomnieć tych muzyków, którzy odeszli już od nas, ale poprzez swoje utwory zapisali się na trwałe w naszej pamięci – podkreśla Robert Wieczorek. – Te utwory są wciąż grane, odtwarzane i dzięki temu ci ludzie jakby dalej żyli wśród nas!

Zaduszkowe muzyczne wspomnienia z Yaniną

cz so, 01 listopada 2014 15:46

Janusz Yanina Iwański, wybitny gitarzysta znany z Tie Break, Soyka Yanina czy Maanamu, był gwiazdą Muzycznych Zaduszek w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Artysta, w akustycznych wersjach, przypomniał przeboje The Beatles, Czerwonych Gitar oraz solowe Krzysztofa Klenczona. Zaśpiewał też piosenki swego zmarłego półtora roku temu przyjaciela Marka Jackowskiego oraz własne przeboje, z „Wielkim podzieleniem” na czele. – Zespół The Beatles, jak i Krzysztof Klenczon, mieli ogromny wpływ na moją twórczość – mówi Janusz Yanina Iwański. – Jak byłem młodych chłopakiem, właściwie dzieciakiem, bardzo chciałem być Johnem Lennonem albo Krzysztofem Klenczonem. Ale mając 16-17 lat zorientowałem się, że oni już są i musiałem coś z tym zrobić!

Nieidealni ale widzialni w łomżyńskiej kampanii

cz śr, 29 października 2014 18:04

Otwarcie wystawy fotografii „Aktorskie kreacje filmowe” Agnieszki Zielewicz i Iwo Świątkowskiego w Urzędzie Miejskim w Łomży rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną „Nieidealni ale widzialni”. – Pod tym hasłem kryje się bardzo wiele – podkreśla inicjatorka kampanii Agnieszka Zielewicz. – Jest to przełamywanie własnych barier, ale też zabawa, sztuka, konferencje, debaty, ale przede wszystkim nowe spojrzenie na osoby niepełnosprawne i wykluczone! Realizowana przez Galerię 6/9 oraz Ja i Ty Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych kampania już wkrótce dotrze do innych polskich miast, łomżyńska wystawa będzie też prezentowana poza granicami kraju.

Marika śpiewa o „Wojtku”

cz śr, 29 października 2014 12:02

„Piosenka o Wojtku” to wspólny utwór Mariki czyli pochodzącej z Łomży Marty Kosakowskiej – Zarębskiej i Maleo Reggae Rockers, który promuje album „Panny Wygnane”. To już trzeci album po „Morowych Pannach” i „Pannach Wyklętych”, na którym artyści odwołują się do wojennych historii. To zarazem pierwsza część muzyczno-historycznej podróży, której kontynuacja będzie miała miejsce w 2015 r.

Zwierciadło duszy Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz

cz nie, 26 października 2014 11:27

Malarka z Torunia Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego swoje najnowsze prace. Cykl „Jedno tchnienie dwóch” miał w Łomży swoją premierę przed, już zapowiedzianymi, pokazami w innych polskich i zagranicznych galeriach. – Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz utrzymywała w tajemnicy swój pomysł na tę wystawę i my będziemy pierwszymi widzami, którzy będą oglądać te obrazy! – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Warstwa plastyczna tej wystawy jest bardzo oszczędna, subtelna i delikatna. Pod nią znajduje się druga o wiele bardziej bogata, warstwa symboliczna, która nawiązuje do religii i wiary – jest to bardzo osobista modlitwa dziękczynna artystki.

Jazz niczym w kinie

cz nie, 26 października 2014 11:21

Jazzowe trio pianisty Witolda Janiaka wystąpiło w restauracji „Retro”. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty „Cinema Meets Jazz” – własne, często zaskakujące wersje przebojów pochodzących z tak znanych filmów jak: „Dirty Dancing”, „Forrest Gump”, „8 Mila”, „Królewna Śnieżka” czy „Flintstonowie”, wzbudzając entuzjazm nie tylko wśród obecnych na sali dzieci. – Każdy z tych utworów podkreśla w filmie akcję i dlatego nie jest do końca autonomiczny – mówi perkusista Kamil Miszewski. – Dlatego chcieliśmy nadać tym utworom personalność, żeby to one były teraz na pierwszym planie, dodając też troszeczkę miejsca na improwizacje!

« · «« · 120 · 121 · 122 · 123 · 124 · 125 · 126 · 127 · 128 · 129 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę