piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Karawaka - zapomniany krzyż.

W temacie "zagadki łomżyńskie":
http://4lomza.pl/forum/read.php?f=2&i=46205&t=46205#reply_46585
zapytałem o karawaki w Łomży.
Wiedziałem, że niewiele osób wie cokolwiek o tych krzyżach, ale teraz jestem świadom, że praktycznie nikt nic nie wie - kilka osób w muzeach, dosłownie kilka osób, które przez przypadek się z nimi zetknęły i to wszystko.

W Łomży pozostał jeden ostatni taki krzyż, niestety w kiepskiej formie:
[URL=http://img229.imageshack.us/my.php?image=karawaka5vg.jpg]
pozostała tylko jedna belka.

Rozwiewam wątpliwości - krzyż jest ściśle związany z tradycją katolicką, wywodzi się z Hiszpanii, z miasta karawaka, gdzie "narodził" się w XV-XVIw. jako obrona przed zarazami.
Jako skuteczny środek - z pewnością za taki był uważany - wzdłuż Morza Śródziemnego karawaki trafiły do Włoch, a z tamtąd z pielgrzymami do Polski.

Karawaki są ściśle związane z medalionem św. Benedykta, pierwotnie na ich belkach umieszczano moflitwę św. Bendykta o ochronę przed szatanem i jego jadem. Modlitwa nie mieściła sie na jednej belce - dlatego dodano drugą!

Z karawakami wiąże się moja prośba. Na tyle zainteresował mnie ich temat, że byłbym wdzięczny za wszelkie informacje, jeśli gdzieś je zobaczycie - podczas wycieczek świątecznych, urlopów, itp. Przekażcie mi info z lokalizacją - mogą być nowe metalowe, stare drewniane i żeliwne, zabetonowane, stojące w ziemi, leżące, w całości i ich resztki. Jeśli dostanę także zdjęcie :) - będę bardzo wdzięczny :D!

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Karawaka - zapomniany krzyż.

Link do wystąpienia pierwszego info o karawakach na forum "zagadki Łomżyńskie":
http://4lomza.pl/forum/read.php?f=2&i=46205&t=46205#reply_46585

Ostatnia łomżyńska karawaka:


i tabliczka na niej:


_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Karawaka - zapomniany krzyż.

(chyba nie chce forum "urlić" linków z haszem "#")

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Karawaka - zapomniany krzyż.

To bardzo ciekawy i fajny temat. Osobiście widziałam tylko raz taki krzyż, nawet nie miałam pojęcia że są takie w Łomży. Ten "mój" widziałam wieki temu, będąc u babci w okolicach Makowa Maz., i solennie obiecuję, że wyciągnę z tamtej rodziny wszystko co wiedzą na ten temat. Pamiętam jeszcze, że wujek mi tłumaczył od czego jest taki krzyż.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Karawaka - zapomniany krzyż.

Ciekawy temat :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Karawaka - zapomniany krzyż.

Ptysiu popytaj rodziców czy nie kojarzą tego krzyża na Łomżycy - skoro już Cię temat zaciekawił. :D

Abstrahując od postu Ptysia - jeśli ktoś miał jakiekolwiek stare zdjęcia któregokolwiek z wymienionych w poprzednim wątku krzyży, także byłbym wdzięczny za jakiś skan, czy coś ... :D

_____________________
Kefas

"Bo im tylko o to chodzi
Abyś sam sobie szkodził
Abyś sam nie mógł myśleć
Abyś sam nie mógł chodzić"

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org