poniedziałek, 29 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
polityczna pasterka

Co myślicie o wigilijnym przemówieniu biskupa Bronakowskiego na katedralnej pasterce? Szczerze mówiąc poszłam do katedry z dawnym przekonaniem, że można tam usłyszeć czasem coś mądrego... coś się chyba jednak zmieniło przez ostatnich kilka lat.
Biskup nie owijał w bawełnę rozpoczynając już kazanie od obsmarowania obecnego rządu, który zabiera nam pieniądze i zabija nienarodzone dzieci, życzył opamiętania. Nie zabrakło też dwuznaczności dot. katastrofy smoleńskiej i upadku moralnego wszystkich młodych ludzi (wszystkiemu winien jest oczywiście wiadomo kto). O świętach było mało - kilka banalnych sloganów, również w efekcie nawiązujących do polityki.
Dodam, że chyba nie wszyscy podzielali moje nieukrywane zażenowanie - na koniec przemówienia (którego nie powstydziłby się przeciętny wiec wyborczy) wierni parafianie bili prawo (!).
Na brawa za to zasługiwał występ łomżyńskego chóru, który jak zawsze przepięknie oprawił mszę i uratował świąteczny nastrój.

Drogi biskupie Bronakowski, prosimy o nie traktowanie nas jak "debili", jeżeli kościół chce pozyskiwać serca młodych, inteligentnych ludzi (lub przynajmniej ich nie tracić) - to był przykład na to jak tego nie robić.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Bicie brawa po "kazaniu" to chyba jakaś nowa tradycja rodem z wieców JK. Nie mam nic przeciwko biciu brawa w kościele, ale w odpowiednich sytuacjach. Tu, zdecydowanie mogło budzić zażenowanie.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Ty chyba jesteś z tej grupy osób,które co wejdą do Kościoła,to albo ślub,albo pasterka.Nie bedzie wielką stratą jeśli w nastepnym roku nie "zaliczysz pasterki"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Brzeczyszczykiewicz bicie brawa na wiecach tuska pod zieloną wyspą jeszcze bardziej debilnie wygląda .

Bicie braw po kazaniach wygłoszonych przez papieża to też ściągnięte od PISu ? A wiesz po co się bije brawo ? I kim ty jesteś ,żeby oceniać gdzie można a gdzie nie ? Taki z ciebie nagle obrońca morlaności ? Który uważa ,że aborcja jest dobra a bicie brawa w kościele jest złe .


A może jad się ciśnie na język jak widzi się ,że jeszcze nie wszyscy zidiocieli po przedawkowaniu TVNu i nie lecą za tuskiem jak ćmy do świała .

Zresztą w ogóle nie wiem z jakiego wy powodu politycznego za nim tak idziecie . Do tego w ciemno , bo tusk na razie popisał się paradą kłamstw , afer , oszustw i złodziejstwa .



Wtedy tusk zbiera brawa od masy idiotów .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

SD czytaj ze zrozumieniem wypowiedzi innych "Nie mam nic przeciwko biciu brawa w kościele, ale w odpowiednich sytuacjach", a jeśli nie potrafisz to się nie wypowiadaj...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Z MŁODYCH INTELIGENTNYCH LUDZI NIE ROBIĆ DEBILI???

O JAKIEJ TY INTELIGENCJI PISZESZ??? O PAROBKOWEJ ZAPEWNE, PONIEWAŻ NIE PISAŁABYŚ TAKICH BZDUR.

A CO, ŻE BISKUP TO PRAWDY MÓWIĆ NIE MOŻE??

''który zabiera nam pieniądze''

''Drogi biskupie Bronakowski, prosimy o nie traktowanie nas jak "debili", jeżeli kościół chce pozyskiwać serca młodych, inteligentnych ludzi (lub przynajmniej ich nie tracić) - to był przykład na to jak tego nie robić.''

JA CIEBIE NIE ROZUMIEM, GOŚĆ POWIEDZIAŁ PRAWDĘ, A TY PISZESZ, ŻE MÓWIENIE PRAWDY TO ROBIENIE Z ''WAS'' DEBILI. TERAZ ROZUMIEM TE TAK DUŻE POPARCIE DLA PO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WG ZWYKŁEGO LOGICZNEGO ROZUMOWANIA: JAKBY CI TWÓJ BÓG DONALD T. KAZAŁ WŁOŻYĆ KIJ OD ZMIOTKI W SWOJE 4 LITERY, WTEDY NAPISAŁABYŚ, ŻE ON MÓWI PRAWDĘ I ROBI Z WAS MĄDRYCH LUDZI.

JA WIEM JEDNO, ZA ROBIENIE Z WAS DEBILI ODPOWIEDZIALNI JESTEŚCIE SAMI.

ZOBACZ JAK PROSTO MOŻNA UDOWODNIĆ ''WASZĄ'' PAROBKOWĄ INTELIGENCJĘ.

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Autor: kamil507 (---.lomza.mm.pl)
Data: 27-12-10 12:39

SD czytaj ze zrozumieniem wypowiedzi innych "Nie mam nic przeciwko biciu brawa w kościele, ale w odpowiednich sytuacjach", a jeśli nie potrafisz to się nie wypowiadaj...




Oczywiście, że tak nie każdemu musi się podobać. SD nie broń tak prezesa. Tusk nie jest z mojej bajki po moich postach powienieneś to wiedzieć. Bardziej możesz mnie nazywać jak to prezes wasz ładnie określił jak był na prochach - lewicowym wyborcą. No, ale Tobie to bez różnycy - kto nie z Wami ten od Tuska;)


Wracając do polityki - nie powinna miec wstępu do kościoła.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

@ SD

A czy Ty widziałeś człowieczku, żeby ktokolwiek w tym temacie pochwalał Tuska i jego ekipę? Nie - autorka tematu powiedziała jedyne kilka słów o rządzie w odniesieniu do mieszania się Kościoła w politykę. Kolejna sprawa - czy oglądałeś kiedykolwiek TVN? Widać, że nie skoro powielasz prawicowe bzdety wygadywane przez skrajnych oszołomów. Włącz sobie kiedyś fakty ( są o 19.00 ) i może uwierzysz, że jeżeli rząd coś naskrobie (a robi to często) to oni to krytykują i wyśmiewają niejednokrotnie w sposób dobitny. Potem możesz przerzucić się na "Fakty po faktach" i przekonać się, że padają tam pytania bardzo niewygodne dla każdej partii politycznej - również Tuska.

Co do samego tematu to można powiedzieć jedynie, że nie bez powodu z najnowszych sondaży wynika, iż 60% Polaków nie ufa instytucji Kościoła. Pewni ludzie powinni wreszcie pojąć, że im więcej Kler będzie przekraczał progi Kościoła i deptał politykę, tym więcej ludzi się od niego odwróci. Idąc do kościoła ludzie chcą słyszeć kazania swojej wiary a nie wiece polityczne. Kościół przed upadkiem komuny miał spore zasługi i nie można dziś tego negować ale pamiętajmy, że duchowni też są tylko ludźmi i części z nich po transformacji mogło poprzewracać się w głowach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

JA ROZUMIEM PANIE Brzeczyszczykiewicz, ŻE POLITYKA NIE MOŻE MIEĆ WSTĘPU DO KOŚCIOŁA. JEŻELI WPROWADZANE SĄ PRZEPISY, KTÓRE SĄ SPRZECZNE Z DOKTRYNĄ KOŚCIOŁA TO ÓW MOŻE WYRAZIĆ SWOJĄ DEZAPROBATĘ??
NIKT W KOŚCIELE NIE MÓWI, DONALD T. TO OSZUST ITP.


NAPISAŁEŚ: "Tusk nie jest z mojej bajki po moich postach powienieneś to wiedzieć. Bardziej możesz mnie nazywać jak to prezes wasz ładnie określił jak był na prochach - lewicowym wyborcą. No, ale Tobie to bez różnycy - kto nie z Wami ten od Tuska;)"

CZŁOWIEKU, JAK TY NA KAŻDYM TEMACIE NAWET O PO WALISZ NA PIS, A OWA PARTIA PRAKTYCZNIE NIE MA NIC DO POWIEDZENIA, TO NIE DZIW SIĘ, ŻE CIĘ UTOŻSAMIAJĄ Z TĄ PARTIĄ. JUŻ WOLĘ ''LEWICOWEGO WYBORCĘ'' NIŻ ......, NIE BĘDE PISAŁ.

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Drogi Rambo777 (nie mylić z Rambo666), nie krzycz na mnie :)

Widzę, że mój post również wywołał dyskusję polityczną, których wg mnie wszędzie jest za dużo.

Skandaliczne wg mnie nie było to, że biskup ma poglądy takie jakie ma, ale to, że w czasie tak wyjątkowym, który powinien być rodzinnym, nastrojowym czasem pojednania, miłości wygłasza stronnicze, pełne nienawiści polityczne przemówienie.
I oczywiście każdy ma prawo do wygłaszania swoich przekonań politycznych, ale we właściwym czasie i miejscu.

To było po prostu niesmaczne. I podkreślam jeszcze raz, nie chodzi o preferencje polityczne, bo tutaj szanuję wolność wyboru.
Święta są dla mnie (i chyba nie tylko dla mnie) wręcz mistycznym oderwaniem od pędzącej rzeczywistości, których ostatnio jest coraz mniej i taki kubeł politycznej nienawiści wylany z ambony uświadczył mnie w przekonaniu, że nawet w kościele próżno już szukać prawdziwych chrześcijańskich świąt.

Drogi Jeńcu, nie jestem "zaliczaczem" pasterek, ale chyba się nim stanę po ostatniej.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

60%???C SONDAŻ CHYBA PRZEPROWADZONY W GRONIE TVNOWCÓW. FAKTY OGLĄDAŁEM NIE RAZ. I MOGĘ NAPISAĆ, ŻE TAKIEGO ''OBIEKTYWIZMU'' RODEM Z KOREI POŁUDNIOWEJ NIGDZIE NIE WIDZIAŁEM.

Ahh NAPISAŁ/A:

''. Idąc do kościoła ludzie chcą słyszeć kazania swojej wiary a nie wiece polityczne.''

''Kościół przed upadkiem komuny miał spore zasługi i nie można dziś tego negować ''

WG CIEBIE, KOŚCIÓŁ NIE NEGOWAŁ POCZYNAŃ POLITYCZNYCH PARTII PZPR??????? ODP.NEGOWAŁ. I TO BYŁO ZASŁUGĄ, TAK PISZESZ. TYLKO DLATEGO, ŻE NIE BYŁA TO TWOJA PARTIA.

DZISIAJ TEŻ NEGUJE, I TO JUŻ WG CIEBIE NIE JEST ZASŁUGĄ, TYLKO ''WIECEM WYBORCZYM'', A DLACZEGO????? BO NEGUJE PARTIĘ, NA KTÓRĄ PEWNIE GŁOSOWAŁEŚ, BO NIE POWIEŻ MI ŻE GŁOSOWAŁEŚ NA PIS, LUB SLD.

I TAKI TWÓJ OBIEKTYWIZM, JAK TEJ TWOJEJ STACJI T...VISION NETWORK.

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Brzeczyszczykiewicz ty nie powinieneś mieć wstępu do kościoła.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Autor: rambo777 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 27-12-10 13:05





Bo PiS samo się o to prosi. Zachowanie zdecydowanie odbiegające od normy jest egzotyczne;)))



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Milena a ty do dentysty ;)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

pony PRAWDA JEST PRAWDĄ I NIE MOŻE BYĆ NIESMACZNA,CHYBA DLA TYCH CO MAJĄ COŚNA SUMIENIU. CHOCIAŻ MOGŁABYŚ, MÓGŁBYŚ PRZYTOCZYĆ KILKA KONKRETNYCH FRAGMENTÓW...

POPRAWKA DO TEKSTU POWYŻEJ: "RODEM Z KOREI POŁNOCNEJ" OCZYWIŚCIE.

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Rambo to wytłumacz nam wszystkim skąd ten rozłam w Kościele. Dlaczego jedni biskupi mówią tak, a inni inaczej. Dlaczego jedni mogą nie angazować się politycznie, a inni nie mogą?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

EEEE PANIE Brzeczyszczykiewicz TERAZ TO TROCHĘ OWIJASZ G W B.

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

JA TYLKO PISZĘO PRAWDZIE, WSZYSTKO DROŻEJ I TO JEST PRAWDA. I ON POWIEDZIAŁ PRAWDĘ. DLACZEGO W WOLNYM PAŃSTWIE POLSKIM ZNÓW PRZEŚLADUJĘ SIĘ PRAWDĘ? ZOSTAŃ BISKUPEM TO BĘDZIESZ MÓGŁ CHWALIĆ LEWICĘ I BEDZIESZ MIAŁ DUŻO PIENIĘDZY :D . a FAKT JEST TAKI, SĄ kSIĘŻA I Księża. A KOŚCIÓŁ ZAWSZE BĘDZIE KOŚCIOŁEM. POZDRAWIAM .

http://yarrok.blogspot.com/2008_04_24_archive.html
http://moto.money.pl/ceny-paliw/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Rambo prośba o naciśnięcie Caps Locka (netykieta obowiązuje:))

Z Twoich wypowiedzi wynika zatem, że do Kościoła należeć mogą wyłącznie zwolennicy jednej partii, tak?
Jeśli chodzi o politykę, prawda jest zawsze subiektywna, tak samo jak w kwestiach religii. Należę do Kościoła, bo wierzę, i nikt nie jest w stanie zmusić mnie do takiego czy innego wyboru (skończyła się inkwizycja) i jako wolny człowiek, czuje się potraktowana jak ktoś ograniczony, kiedy idąc do Kościoła (bo tak podpowiada mi moja wiara) ksiądz narzuca mi swoją JEDYNIE słuszną prawdę poityczną (i to dość agresywnie). Jeśli według Ciebie to jest w porządku, pójdźmy dalej, niech księża mowią nam w jakie kolory się ubierać, do jakich szkół posyłac dzieci, jaką rasę psa kupić, skoro uważają, że sami nie potrafimy już wybierać....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Ludzie!!!
Przecież Kośiół Katolicki od wieków miesza się do polityki bo to podstawa życia. Trzeba mieć kasę na życie a jak się ma kontrolę nad władzą to ma się kontrolę nad resztą maluczkich owieczek, które można doić ( skoro na to pozwalają)
Pamiętam osobiście jak w czasie stanu wojennego w łomżyńskiej katedrze słuchałem kazania. Byłem młody, naiwny, przesiąknięty ideą miłości nawet do nieprzyjaciół jak nauczał staroświecko Chrystus. I nagle słowa z ambony skierowane do słuchaczy " I ty kapusiu jeden co przyszedłeś nas podsłuchiwać, ...taki i nie taki...." - słowa przesiąknięte jadem nienawiści nie będę ich wszystkich cytował. Efekt taki, że ideał sięgnął bruku.
minęło trochę lat i nic się nie zmieniło. Wszyscy żli co nie płaszczą się i nie popierają kościoła, lub krytykują zło. Ale jakoś nie słychać o szybkich działaniach dotyczących pedofili, przesuwa się ich do innej parafi, tam nie ma jeszcze skandalu ( do czasu) Zamiast wyrzucać z Kościoła prawdziwych zbrodniarzy to grzmi się na inne myślenie polityczne.
Efekt niesamowity: to co nie udało się komunie, uczynił sam kościół i jego wyznawcy. podzielili się i nienawidzą siebie nawzajem jako katolicy Jarka lub Donalda ( inaczej Torunia czy Krakowa) Fakt jest faktem. I mam nadzieję, że (pomijając wątki finansowego obciążenia naszego społeczeństwa przez armię katechetów i księży) młodzi ludzie będą bardziej wymagający wobec tych co chcą uchodzić za autorytet.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

Prawda polityczna ? A gdzie w osobie tuska znajdziesz prawdę ?


Do tego jak można być katolikiem a z drugiej strony popierać liberalizm miedzy innymi popierający zabijanie nienarodzonych dzieci , eutanazje czy in vitro co jest sprzeczne z doktrynami kościoła nie tylko katolickiego ale i całego chrześcijaństwa .

Albo popierać konszachty z Jaruzelskim , mordercą patriotów .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

frugo bzdury piszesz to nie kościół zaczął walkę z komuną , tylko komuna z kościołem . Można by tu wymienić mnóstwo przykładów jak władza tłamsiła katolików na każdym kroku imając się także zabójstw na księżach . W okresie miedzy wojennym kiedy władza żyła dobrze z kościołem wszystko było tak jak należy .

PO drugie jakbyś nie zauważył to PO podzieliło polaków na lepszych i gorszych . Inteligentnych i głupich . Młodych i starych . Ciemnych i nowoczesnych .

To PO zaczęło agresywne kampanię wyborcze . Przykład ostatnia gdzie 90% to było straszenie PISem i atakowanie Kaczyńskiego . A jak w kampanii Jarosław nie odpowiadał na ataki to w mediach wszczęto nagonkę ,że Jarek udaje .

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

SD - nie rozumiesz o czym pisałem. Jesteś tak samo zaślepiony PISem jak inni PO. Powtarzam zatem. Kościół jest współwinny zamieszaniu, bo nie jest neutralny. A przestępstwa są ponadpartyjne i ponadczasowe. - pedofilia, morderstwa w imię boga, współpraca z totalitaryzmem ( tajemnica spowiedzi nie była zachowywana - mnóstwo przykładów współpracy kleru z SB).
Owszem zdarzały się pozytywne przykłady ludzi w sutannach. Dla przykładu w III Rzeszy około 10 księży odmówiło współpracy z Hitlerem. Zostali zabici lub trafili do obozów. ( Jeżeli chcesz o tym więcej się dowiedzieć to polecam książkę: Paul Johnson -Historia Chrześcijaństwa)
Czy dzisiaj mamy większość czy mniejszość duchownych, którzy mówią wprost: przestańcie kłócić się, przebaczcie i współpracujcie ze sobą jak bracia w wierze? Może i mówią ale czy ich wierni słuchają?
Dlatego SD - czy ty jesteś naśladowcą Chrystusa, czy tylko o tym mówisz?
Pamiętaj, że wiara bez uczynków jest martwa jak pisał ap. Paweł.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: polityczna pasterka

@rambo777

"WG CIEBIE, KOŚCIÓŁ NIE NEGOWAŁ POCZYNAŃ POLITYCZNYCH PARTII PZPR??????? ODP.NEGOWAŁ. I TO BYŁO ZASŁUGĄ, TAK PISZESZ. TYLKO DLATEGO, ŻE NIE BYŁA TO TWOJA PARTIA."

Chyba masz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem, a co za tym dyskusja nie ma najmniejszego sensu? Przecież powiedziałem dokładnie to co zawarłeś w tej "kontr-odpowiedzi". Napisałem wyraźnie i łatwo do zrozumienia, że ''Kościół przed upadkiem komuny miał spore zasługi i nie można dziś tego negować." a Ty mówisz, że powiedziałem zupełnie odwrotnie. Czytaj dokładniej.

Co do drugiej cześći Twojej "wypowiedzi";

"DZISIAJ TEŻ NEGUJE, I TO JUŻ WG CIEBIE NIE JEST ZASŁUGĄ, TYLKO ''WIECEM WYBORCZYM'', A DLACZEGO????? BO NEGUJE PARTIĘ, NA KTÓRĄ PEWNIE GŁOSOWAŁEŚ, BO NIE POWIEŻ MI ŻE GŁOSOWAŁEŚ NA PIS, LUB SLD."

- nie wiem czy do końca zrozumiałeś wątek tego tematu i moją poprzednią wypowiedź. Temat - można by rzec - jest o wkraczaniu Kościoła w politykę, a moja poprzednia wypowiedź miała do niego nawiązanie. Mówiąc, że za komuny Kościół prawidłowo negował ustrój, usprawiedliwiałem jego ówczesne wtrącanie się w sprawy Państwa ( było to potrzebne i napisałem, że tej zasługi nie można mu odmawiać). Dzisiaj czasy są inne, jest demokracja więc nie powinien się wtrącać a tym bardziej pluć jadem ( co miało miejsce na pasterce ) na konkretną opcję polityczną ponieważ naród sam ją wybierał i może poczuć się urażony takim "kazaniem". A co za tym idzie może się od Kościoła odwrócić.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org