sobota, 02 sierpnia 2014 napisz DONOS@
Polityka

Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
26 lutego 1927 r.Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnym hymnem państwowym RP

26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Pieśń (melodia na motywach marszu mazurka) napisał Józef Wybicki w dniach 16-19 lipca 1797 r. Od razu stała się hymnem Legionów Polskich we Włoszech. Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 r. w gazetce „Dekada Legionowa”. Na początku 1798 r. znana była we wszystkich zaborach. Śpiewana była podczas powstania listopadowego (1830 r.), styczniowego (1863), przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905 r. oraz I i II wojny światowej. Tekst Mazurka był tłumaczony przez poetów solidaryzujących się z walczącą Polską i znany był w 17 językach i stał się protoplastą dla innych hymnów słowiańskich.

Poniżej przypominamy tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech według pisowni Wybickiego:

Jeszcze Polska nie umarła,
kiedy my żyjemy.
Co nam obca moc wydarła,
szablą odbijemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski
do Polski z ziemi włoski
za Twoim przewodem
złączem się z narodem.

Jak Czarniecki do Poznania
wracał się przez morze
dla ojczyzny ratowania
po szwedzkim rozbiorze.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę
będziem Polakami
dał nam przykład Bonaparte
jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
„słuchaj jeno, pono nasi
biją w tarabany.”

DiDi

Odpowiedz na tę wiadomość

Re: 26 lutego 1927 r.Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnym hymnem państwowym RP

Żeby nie gosposia, to by ludzie nie wiedzieli co jest naszym hymnem. Brawo pomoc domowa!

Re: 26 lutego 1927 r.Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnym hymnem państwowym RP

A ja byłem dotąd pewien, że naszym hymnem jest: http://www.mtv.pl/music/artists/big-cyc/videos/moherowe-berety-762735/

Macie prawo mieć klauzulę dr Chazana na swoim sumieniu, ale nie zmuszajcie innych by byli takimi samymi kretynami.

przecież nastąpiła drobna zmiana "... z wolski..."

Następny patriota JKK, także zmian oczekuje "Dał nam przykład Victor Orban, jak zwyciężać mamy!" Proponuję jarosława jeszcze gdzieś upchnąć.

Dał jarosław nam odwage by Orbana błogosławić :)

,,JESTEM POLAKIEM I NIC CO MA % NIE JEST MI OBCE\" :)

Ogłaszam przetarg dla ograniczonych na sprzedaż loginu jak wyżej.
Cena wywoławcza pół litra wody święconej.

Dodaję kropidło :)
Po raz pierwszy !!!

2 świeczki :) po raz drugi...

Grzechy wobec Boga możliwe są do zmazania, grzechy wobec kościoła nigdy
Czasem mnie Diabeł kusi bym uwierzył w boga

Kropidło po raz DRUGI :):)

Pojebus dodaje kropki przed czy za zarejstrowane loginy i udaje cwaniaka. Niech świr spróbuje zarejestrować identyczną nazwę z już istniejącą tak jak ja to uczyniłem z jego, podrobionym, loginem.

ona nie jest identyczna paplik cwelu :)

aaaaaaa nie ma nic piękniejszego niż wkurwiony PIPLIK-szechter :D

Siekiera motyka, piłka, szklanka.
Wczoraj Alot ,dziś chłop Anka.
Siekiera, motyka, gaz i prąd
Kiedyż oni pójdą stąd.

z ziemi wolskiej do polski

kupię dobre części zamienne Fiat

Spis działów  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Spis działów  |  Potrzebujesz logina? Zarejestruj się tutaj 
 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:

Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.
140520024631.gif
140312022846.gif

Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Płatne linki

Ogłoszenia płatne

Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0