niedziela, 25 lutego 2018 napisz DONOS@Jeśli więc spieszysz do ojczyzny niebieskiej, przestrzegaj najpierw z pomocą Chrystusa tej maleńkiej Reguły, którą pisaliśmy dla początkujących. A wówczas, otoczony opieką Bożą, owe wzniosłe szczyty cnoty i wiedzy, o których właśnie wspominaliśmy, i ty także kiedyś osiągniesz!
             /Reg 73,8-9/


Zdjęcia:
P.W. FOTO WRZOS

oraz własne

KTO NAS POCIĄGA DO NIEBA?

ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI BENEDYKTYŃSCY (również cystersi, kameduli kartuzi, celestyni, sylwestryni, wallombrozjanie, oliwetanie itd.)
- w ciągu roku i alfabetycznie ( cały czas w rozbudowie). Świętych benedyktyńskich jest ok. 5500

=
24 LUTY:

Święty Jan Theristi (+1129)- patrz obok
=
Święty Betto z Auxerre (+ 918)

Pochodził z Sens i był krewnym biskupa Ewrarda. Wcześnie wstąpił do stanu duchownego. Wcześnie też został opatem u Św. Herakliusza w Sens. Był następnie przeorem u benedyktynów w Saint-Colombe. Zdziałał tam wiele. W 915 roku wezwano go do objęcia osieroconej stolicy biskupiej w Auxerre. Zasiadł na niej po pewnym oporze. Wiele napracował się wtedy, by obronić lub powiększyć dobra kościelne. Zmarł 24 lutego 918 roku.

=
23 LUTY:

Święta Milburga z Wenlock (+ 722)- patrz obok

=
22 LUTY:

Święty Jan z Saksonii (+895)

Mnich w klasztorze we Francji. Został zaproszony do Anglii przez króla Alfreda Wielkiego i pomagał w przywróceniu chrześcijańskiej wiary i powstrzymał ostrą i zgubną inwazję Duńczyków. Został wybrany opatem. Jan służył z wyróżniającym zapałem zanim został zamordowany przez dwóch francuskich mnichów, którzy zbuntowali się przeciwko niemu.

=
21 LUTY:

Święta Eleonora Angielska (1222-1291) - patrz obok
=
Święty German z Granfel (+677)- patrz obok
=
Święty Piotr Damiani (1007-1072)- patrz obok

=
20 LUTY:

Święty Eucheriusz z Orleanu (+ 738)- patrz obok
=
Święty Benignus z Flay (+725)

Był podprzeorem w klasztorze benedyktyńskim w Fontenelle. Został wygnany przez polityczne frakcje i udał się do klasztoru Flay, gdzie został wybrany opatem. Kiedy Karol Młot zdobył panowanie nad Francją, Benignus powrócił do Fontenelle pozostając jednak opatem w Flay.

=
19 LUTY:

Święty Akka (+ 740)- patrz obok
=
Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)- patrz obok

24 LUTY:

Święty Jan Theristi (+1129)

Znany także jako Theristus lub „Harvester”. Z pochodzenia był Kalabryjczykiem, urodzonym na Sycylii. Jego matka była niewolnicą u Saracenów. Jan uciekł w młodym wieku i został benedyktyńskim mnichem. Przez wiel lat służył Kościołowi.
24 LUTY: Święty Jan Theristi (+1129) Znany także jako Theristus lub „Harvester”. Z pochodzenia był Kalabryjczykiem, urodzonym na Sycylii. Jego matka była niewolnicą u Saracenów. Jan uciekł w młodym wieku i został benedyktyńskim mnichem. Przez wiel lat służył Kościołowi.
5 STYCZNIA:

Święty Konwojon z Redon (+869)

        Został wygnany przez Norwegów (Skandynawów) do Brytanii, 
we Francji. Konwojom został archidiakonem w Vannes, a później pustelnikiem. Został mnichem benedyktyńskim i opatem – fundatorem klasztoru Świętego Zbawiciela w pobliżu Redon w 831 roku. Norwegowie zaatakowali i wypędzili go z opactwa. Został kanonizowany w 1886 roku.
5 STYCZNIA: Święty Konwojon z Redon (+869) Został wygnany przez Norwegów (Skandynawów) do Brytanii, we Francji. Konwojom został archidiakonem w Vannes, a później pustelnikiem. Został mnichem benedyktyńskim i opatem – fundatorem klasztoru Świętego Zbawiciela w pobliżu Redon w 831 roku. Norwegowie zaatakowali i wypędzili go z opactwa. Został kanonizowany w 1886 roku.
12 STYCZNIA: 

Święty Aelred z Rievaulx (ok. 1100 –1167)-
patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-12a.php3
12 STYCZNIA: Święty Aelred z Rievaulx (ok. 1100 –1167)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-12a.php3
13 STYCZNIA:

Święty Kentigern z Glasgow (+603)

	Według tradycji był synem brytyjskiego księcia. Nazywano go też Mungo, co znaczyło „drogi jeden” lub „kochany”. Wychował go święty Serf. Został pustelnikiem w pobliżu Glasgow w Szkocji. . Został pierwszym biskupem w Strathclyde Britons. Około 540 roku został wygnany i udał się do Walii do św. Dawida. Tam ufundował prawdopodobnie klasztor św. Asafa w Llanelwy. W 553 roku powrócił do Szkocji gzie kontynuował swoją pracę. Razem ze św. Tenewą jest patronem Glasgow. Jest także czczony jako „Apostoł północno-zachodniej Anglii i południowo-zachodniej Szkocji.
13 STYCZNIA: Święty Kentigern z Glasgow (+603) Według tradycji był synem brytyjskiego księcia. Nazywano go też Mungo, co znaczyło „drogi jeden” lub „kochany”. Wychował go święty Serf. Został pustelnikiem w pobliżu Glasgow w Szkocji. . Został pierwszym biskupem w Strathclyde Britons. Około 540 roku został wygnany i udał się do Walii do św. Dawida. Tam ufundował prawdopodobnie klasztor św. Asafa w Llanelwy. W 553 roku powrócił do Szkocji gzie kontynuował swoją pracę. Razem ze św. Tenewą jest patronem Glasgow. Jest także czczony jako „Apostoł północno-zachodniej Anglii i południowo-zachodniej Szkocji.
15 STYCZNIA: 

Święty Ceodwulf z Nortumbrii (+764)

W 724 roku objął po swym bracie tron w Nortumbrii. Popierał tam rozwój organizacji kościelnej i dbał, aby stanowiska obejmowali dobrzy kandydaci. Jemu, gloriosissimo regi Ceoluulfo, Beda dedykował swą Historię kościelną. Ale jego panowanie długo nie trwało. Tronu pozbawiło go powstanie. Zmuszono go wówczas do przyjęcia tonsury i zamknięto w klasztorze. Gdy odzyskał wolność, sam zrezygnował z praw do korony i jako mnich usunął się do benedyktyńskiego klasztoru 
w Lindisfarne. Zmarł tam w siedem lat później, w 764 roku. Świety Beda dedykował jemu swoją „Historię Kościoła angielskiego”. 
Jego wspomnienie obchodzono 15 stycznia.
15 STYCZNIA: Święty Ceodwulf z Nortumbrii (+764) W 724 roku objął po swym bracie tron w Nortumbrii. Popierał tam rozwój organizacji kościelnej i dbał, aby stanowiska obejmowali dobrzy kandydaci. Jemu, gloriosissimo regi Ceoluulfo, Beda dedykował swą Historię kościelną. Ale jego panowanie długo nie trwało. Tronu pozbawiło go powstanie. Zmuszono go wówczas do przyjęcia tonsury i zamknięto w klasztorze. Gdy odzyskał wolność, sam zrezygnował z praw do korony i jako mnich usunął się do benedyktyńskiego klasztoru w Lindisfarne. Zmarł tam w siedem lat później, w 764 roku. Świety Beda dedykował jemu swoją „Historię Kościoła angielskiego”. Jego wspomnienie obchodzono 15 stycznia.
3 LUTY:

Święty Oskar (Ansgar) (ok. 801 –865)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-03b.php3
3 LUTY: Święty Oskar (Ansgar) (ok. 801 –865)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-03b.php3
4 LUTY:

Błogosławiony Raban Maur (776–856)- patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hraban_Maur
4 LUTY: Błogosławiony Raban Maur (776–856)- patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hraban_Maur
5 LUTY:

Święty Bertulf z Renty (+705)

Urodził się w Pannonii (obecnie południowy obszar rzeki Danube) i przybył do Flandrii, w Belgii. Tam został chrześcijaninem a potem kapłanem. Zarządzał majątkiem lokalnego szlachcica, Counta Lamberta, który w testamencie zapisał mu ziemię. Bertulf założył opactwo benedyktyńskie na tej ziemi w Renty, gdzie był także opatem. Bertulf również towarzyszył hrabiemu w jego pielgrzymce do Rzymu.
5 LUTY: Święty Bertulf z Renty (+705) Urodził się w Pannonii (obecnie południowy obszar rzeki Danube) i przybył do Flandrii, w Belgii. Tam został chrześcijaninem a potem kapłanem. Zarządzał majątkiem lokalnego szlachcica, Counta Lamberta, który w testamencie zapisał mu ziemię. Bertulf założył opactwo benedyktyńskie na tej ziemi w Renty, gdzie był także opatem. Bertulf również towarzyszył hrabiemu w jego pielgrzymce do Rzymu.
9 LUTY:

Święty Alto z Altomünster (+760)

	Był prawdopodobnie Irlandczykiem lub Anglo-Saxonem. Był pustelnikiem w pobliżu Augsburga, w Niemczech. Przybył tam około 743 roku. Mieszkał w prostej chatce na opustoszałej ziemi. Alto wkrótce zyskał sławę z powodu swojej świętości i surowego życia. Wieści o jego dobrej działalności dotarła do króla Pepina III, znanego również jako Pepin Krótki, który dał mu kawałek ziemi w pobliżu Altomünster (współcześnie jest to diecezja Friesling, w Bawarii). Alto oczyścił teren 
i założył opactwo benedyktyńskie. Święty Bonifacy przybył do niego w 750 roku i poświęcił tam kościół. Klasztor został zniszczony ale odbudowano go w 1000 roku, gdzie obowiązywała reguła benedyktyńska. Brygitki przejęły go w XV wieku.
9 LUTY: Święty Alto z Altomünster (+760) Był prawdopodobnie Irlandczykiem lub Anglo-Saxonem. Był pustelnikiem w pobliżu Augsburga, w Niemczech. Przybył tam około 743 roku. Mieszkał w prostej chatce na opustoszałej ziemi. Alto wkrótce zyskał sławę z powodu swojej świętości i surowego życia. Wieści o jego dobrej działalności dotarła do króla Pepina III, znanego również jako Pepin Krótki, który dał mu kawałek ziemi w pobliżu Altomünster (współcześnie jest to diecezja Friesling, w Bawarii). Alto oczyścił teren i założył opactwo benedyktyńskie. Święty Bonifacy przybył do niego w 750 roku i poświęcił tam kościół. Klasztor został zniszczony ale odbudowano go w 1000 roku, gdzie obowiązywała reguła benedyktyńska. Brygitki przejęły go w XV wieku.
12 LUTY:

Święty Benedykt z Anianu, opat:
patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-11c.php3
12 LUTY: Święty Benedykt z Anianu, opat: patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-11c.php3
12 LUTY:

Błogosławiona Humbelina, mniszka
Patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-12b.php3
12 LUTY: Błogosławiona Humbelina, mniszka Patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-12b.php3
15 LUTY:


Święty Zygfryd z Växjö (+1045)

	Pochodził z Anglii, mnich benedyktyński w Glastonbury. Król Olaf I Tryggvason ściągnął go do Norwegii. Potem działał na terenie dzisiejszej Szwecji. Z braku źródeł nie wiemy bliżej, jak wyglądała jego misyjna działalność. Wiemy jednak, że w 1030 roku przybył do Bremy, zapewne dla załatwienia jakichś spraw kościelnych. Historycy wahają się, czy utożsamić go ze wzmiankowanym w źródłach biskupem dworskim króla Olafa (960-1024), Sigurdem, czy z biskupem misyjnym tego samego imienia. W każdym razie praca Zygfryda nad chrystianizacją Szwecji przypada na pierwszą połowę XI stulecia. Zmarł 11 lutego 1045 roku. Wspominano go zawsze w dniu 15 lutego. Ośrodkiem kultu stało się Växjö, gdzie święty był pochowany. Czczono go jako jednego z głównych patronów Szwecji. Potem kult przedostał się także do Danii i Norwegii.
15 LUTY: Święty Zygfryd z Växjö (+1045) Pochodził z Anglii, mnich benedyktyński w Glastonbury. Król Olaf I Tryggvason ściągnął go do Norwegii. Potem działał na terenie dzisiejszej Szwecji. Z braku źródeł nie wiemy bliżej, jak wyglądała jego misyjna działalność. Wiemy jednak, że w 1030 roku przybył do Bremy, zapewne dla załatwienia jakichś spraw kościelnych. Historycy wahają się, czy utożsamić go ze wzmiankowanym w źródłach biskupem dworskim króla Olafa (960-1024), Sigurdem, czy z biskupem misyjnym tego samego imienia. W każdym razie praca Zygfryda nad chrystianizacją Szwecji przypada na pierwszą połowę XI stulecia. Zmarł 11 lutego 1045 roku. Wspominano go zawsze w dniu 15 lutego. Ośrodkiem kultu stało się Växjö, gdzie święty był pochowany. Czczono go jako jednego z głównych patronów Szwecji. Potem kult przedostał się także do Danii i Norwegii.
21 LUTY:

Święty Piotr Damiani (1007-1072)- patrz: 
http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-21.php3
21 LUTY: Święty Piotr Damiani (1007-1072)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-21.php3
28 PAŹDZIERNIKA:

Święty Faro z Meaux (+ok. 675)

    Urodził się prawdopodobnie wkrótce po r. 600 w Austrazji. Był bratem św. Burgundofary, zapewne także i św. Walberta. Dzieciństwo spędził z ojcem na dworze królewskim. Tam też został referendarzem. Dagobert I wyniósł go następnie na stolicę biskupią w Meaux. Widzimy go niebawem, jak uczestniczy w zakładaniu i obsadzaniu opactwa w Rebais. Obdarza je wielkimi przywilejami. Wydarzenia te pozwalają na uplasowanie początku jego biskupich rządów na lata pomiędzy r. 629 a 637. Miał też przywilejami obdarzyć opactwa w Faremoutiers 
i w Jouarre. W czasie zimy 668/669 użyczał gościny Adrianowi, który towarzyszył Teodorowi, przyszłemu arcybiskupowi Canterbury. Miasto obdarzył kilkoma nowymi budowlami, a w jego pobliżu ufundował klasztor i kościół pod wezwaniem Świętego KrzyżaZmarł 28 października około r. 674. Jego Vita (BHL 2825) sporządził późniejszy następca na stolicy biskupiej, Hildegariusz
28 PAŹDZIERNIKA: Święty Faro z Meaux (+ok. 675) Urodził się prawdopodobnie wkrótce po r. 600 w Austrazji. Był bratem św. Burgundofary, zapewne także i św. Walberta. Dzieciństwo spędził z ojcem na dworze królewskim. Tam też został referendarzem. Dagobert I wyniósł go następnie na stolicę biskupią w Meaux. Widzimy go niebawem, jak uczestniczy w zakładaniu i obsadzaniu opactwa w Rebais. Obdarza je wielkimi przywilejami. Wydarzenia te pozwalają na uplasowanie początku jego biskupich rządów na lata pomiędzy r. 629 a 637. Miał też przywilejami obdarzyć opactwa w Faremoutiers i w Jouarre. W czasie zimy 668/669 użyczał gościny Adrianowi, który towarzyszył Teodorowi, przyszłemu arcybiskupowi Canterbury. Miasto obdarzył kilkoma nowymi budowlami, a w jego pobliżu ufundował klasztor i kościół pod wezwaniem Świętego KrzyżaZmarł 28 października około r. 674. Jego Vita (BHL 2825) sporządził późniejszy następca na stolicy biskupiej, Hildegariusz
16 PAŹDZIERNIKA:

Święty Vitalis z Noirmoutier (+740)

	 Pochodzenia był Anglo-Saxonem. Wstąpił do benedyktyńskiego klastoru w Noirmoutier, we Francji. W starości osiadł jako pustenik 
w pobliżu rzeki Loire.
16 PAŹDZIERNIKA: Święty Vitalis z Noirmoutier (+740) Pochodzenia był Anglo-Saxonem. Wstąpił do benedyktyńskiego klastoru w Noirmoutier, we Francji. W starości osiadł jako pustenik w pobliżu rzeki Loire.
1 listopada

Święty Florybert z Gandawy (+660)

       Opat w benedyktyńskim klasztorze w Ghent. nazywany był również Florbert. Został wybrany również opatem dwóch klasztorów Mont-Saint-Blandin Bavon w Belgii prze św. Amanda.
1 listopada Święty Florybert z Gandawy (+660) Opat w benedyktyńskim klasztorze w Ghent. nazywany był również Florbert. Został wybrany również opatem dwóch klasztorów Mont-Saint-Blandin Bavon w Belgii prze św. Amanda.
4 LISTOPADA:

Święty Klarus Hermit (+875)

	Wyświęcony na kapłana w Rochester, w Anglii Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Normandii, we Francji. Żył później jako jako pustelnik niedaleko Rouen. Kiedy pewna szlachcianka złożyła mu niemoralną propozycję, on odmówił. Z zemsty nasłała na Klarusa bandytów, którzy go zamordowali. Wioska Saint- Clair-su-Epte wzięła nazwę od jego imienia.
4 LISTOPADA: Święty Klarus Hermit (+875) Wyświęcony na kapłana w Rochester, w Anglii Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Normandii, we Francji. Żył później jako jako pustelnik niedaleko Rouen. Kiedy pewna szlachcianka złożyła mu niemoralną propozycję, on odmówił. Z zemsty nasłała na Klarusa bandytów, którzy go zamordowali. Wioska Saint- Clair-su-Epte wzięła nazwę od jego imienia.
6 LISTOPADA:

Święty Winok z Wormhoult (+717)

	Nazywany jest również Winnok. Prawdopodobnie był Walijczykiem. Udał się do Brytanii, we Francji i wstapił do benedyktyńskiego klasztoru św. Piotra w Sithiu (Saint-Omer), gdzie opatem był wtedy św. Bertin. Według tradycji płynęła w nim królewska brytyjska krew. On i trzech jego przyjaciół wybudowali klasztor niedaleko Dunkirk, które stało się misyjnym centrum tego regionu. Pracował wśród Morinów, mieszkańców Wormhont. Winok wybudował też kościół 
i szpital.
6 LISTOPADA: Święty Winok z Wormhoult (+717) Nazywany jest również Winnok. Prawdopodobnie był Walijczykiem. Udał się do Brytanii, we Francji i wstapił do benedyktyńskiego klasztoru św. Piotra w Sithiu (Saint-Omer), gdzie opatem był wtedy św. Bertin. Według tradycji płynęła w nim królewska brytyjska krew. On i trzech jego przyjaciół wybudowali klasztor niedaleko Dunkirk, które stało się misyjnym centrum tego regionu. Pracował wśród Morinów, mieszkańców Wormhont. Winok wybudował też kościół i szpital.
7 LISTOPADA:

Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)

	Nazywana jest również Gertruda. Była trzecią ksienią opactwa benedyktyńskiego w Remiremont, we Francji. Znana jest z zachęcania do modlitwy i walki z pogaństwem. Jej kult apropobował papież, 
św. Leon IX w 1051 roku.
7 LISTOPADA: Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675) Nazywana jest również Gertruda. Była trzecią ksienią opactwa benedyktyńskiego w Remiremont, we Francji. Znana jest z zachęcania do modlitwy i walki z pogaństwem. Jej kult apropobował papież, św. Leon IX w 1051 roku.
8 LISTOPADA:

Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)

      Urodził się około 1065 r. Gdy miał pięć lat oddano go do klasztoru Mont-St.-Quentin, niedaleko Péronne. W dwudziestym piątym roku życia otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce po nich został opatem benedyktyńskim w Nogent-sous-Coucy, gdzie odnowił życie zakonne. Biskupi zebrani w r. 1104 na synodzie w Troyes przymusili go do objęcia stolicy w Amiens. Zasiadając na niej, Godfryd okazał się zdecydowanym zwolennikiem reform kościelnych. Stanął też w obronie ludu i w walce o swobody miejskie opowiedział się po stronie mieszczan. Zachorował i 8 listopada 1115 r. zmarł w opactwie St.-Crépin w Soissons. Tam też został pochowany i rychło otoczony czcią.
8 LISTOPADA: Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115) Urodził się około 1065 r. Gdy miał pięć lat oddano go do klasztoru Mont-St.-Quentin, niedaleko Péronne. W dwudziestym piątym roku życia otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce po nich został opatem benedyktyńskim w Nogent-sous-Coucy, gdzie odnowił życie zakonne. Biskupi zebrani w r. 1104 na synodzie w Troyes przymusili go do objęcia stolicy w Amiens. Zasiadając na niej, Godfryd okazał się zdecydowanym zwolennikiem reform kościelnych. Stanął też w obronie ludu i w walce o swobody miejskie opowiedział się po stronie mieszczan. Zachorował i 8 listopada 1115 r. zmarł w opactwie St.-Crépin w Soissons. Tam też został pochowany i rychło otoczony czcią.
14 LISTOPADA:

Święty Sydoniusz z Jumièges (+ok. 690)

	Nazywany jest również Saens. Wywodzić się miał ze środowiska iroszkockiego. W 644 roku przybył do benedyktyńskiego klasztoru w Jumièges i został uczniem Filiberta. Potem przebywał może w Noirmoutier. W 674 roku towarzyszył biskupowi Audoinowi w jego podróży do Rzymu. Został następnie pierwszym opatem klasztoru ufundowanego w pobliżu Rouen, który nazwano później Saint-Saens. Zmarł około 690 roku. Jego relikwie powędrowały później do Fécamp, do Fontenelle oraz do kościoła w Saint-Saens, w okolicy Rouen. Wspomnienie obchodzone było 14 listopada w Fontenelle, a także 15 listopada w Rouen.
14 LISTOPADA: Święty Sydoniusz z Jumièges (+ok. 690) Nazywany jest również Saens. Wywodzić się miał ze środowiska iroszkockiego. W 644 roku przybył do benedyktyńskiego klasztoru w Jumièges i został uczniem Filiberta. Potem przebywał może w Noirmoutier. W 674 roku towarzyszył biskupowi Audoinowi w jego podróży do Rzymu. Został następnie pierwszym opatem klasztoru ufundowanego w pobliżu Rouen, który nazwano później Saint-Saens. Zmarł około 690 roku. Jego relikwie powędrowały później do Fécamp, do Fontenelle oraz do kościoła w Saint-Saens, w okolicy Rouen. Wspomnienie obchodzone było 14 listopada w Fontenelle, a także 15 listopada w Rouen.
14 LISTOPADA:

Święty Alberyk z Utrechtu (+784)

Wywodzić się miał z rodu królewskiego. Wstąpiwszy do benedyktynów, został u Św. Marcina przeorem w Kolonii. Potem wysunięto go na następcę św. Grzegorza, biskupa Utrechtu. Jako taki pracował nad usunięciem resztek pogaństwa z Fryzji. Przyjaźnił się z Alkuinem oraz św. Lutgardem. Zmarł 21 sierpnia lub 14 listopada.784 r. Wspomnienie liturgiczne Alberyka z Utrechtu obchodzone jest
14 listopada.
14 LISTOPADA: Święty Alberyk z Utrechtu (+784) Wywodzić się miał z rodu królewskiego. Wstąpiwszy do benedyktynów, został u Św. Marcina przeorem w Kolonii. Potem wysunięto go na następcę św. Grzegorza, biskupa Utrechtu. Jako taki pracował nad usunięciem resztek pogaństwa z Fryzji. Przyjaźnił się z Alkuinem oraz św. Lutgardem. Zmarł 21 sierpnia lub 14 listopada.784 r. Wspomnienie liturgiczne Alberyka z Utrechtu obchodzone jest 14 listopada.
18 listopada

Święty Odo z Cluny, opat- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-18b.php3
18 listopada Święty Odo z Cluny, opat- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-18b.php3
20 listopada:

Święty Bernward (+1022)

     Otrzymał nie tylko staranne wykształcenie, ale zapoznał się ponadto z architekturą, malarstwem i złotnictwem. Potem był wychowawcą Ottona III. W roku 993 został biskupem Hildesheimu. Okazał się tam od razu wielkim budowniczym. Ufundował opactwo pod wezwaniem św. Michała. Dbał o sporządzanie i ozdabianie rękopisów. Postarał się także o bogaty wystrój w swej katedrze. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru przed swoją śmiercią. Zmarł w roku 1022, wyraziwszy uprzednio życzenie, aby pochowano go w ufundowanym przez niego kościele. Kanonizował go w roku 1192 Celestyn III.
20 listopada: Święty Bernward (+1022) Otrzymał nie tylko staranne wykształcenie, ale zapoznał się ponadto z architekturą, malarstwem i złotnictwem. Potem był wychowawcą Ottona III. W roku 993 został biskupem Hildesheimu. Okazał się tam od razu wielkim budowniczym. Ufundował opactwo pod wezwaniem św. Michała. Dbał o sporządzanie i ozdabianie rękopisów. Postarał się także o bogaty wystrój w swej katedrze. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru przed swoją śmiercią. Zmarł w roku 1022, wyraziwszy uprzednio życzenie, aby pochowano go w ufundowanym przez niego kościele. Kanonizował go w roku 1192 Celestyn III.
26 LISTOPADA: 

Święty Bazol z Verzy (+620)

	Nazywa się go również Basle. Urodził się w Limoges, we Francji, około 555 roku. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Reims, póżniej został pustelnikiem. Bazol spędził 40 lat na wzgórzu, które górowało nad Reims. Znany jest z cudów.
26 LISTOPADA: Święty Bazol z Verzy (+620) Nazywa się go również Basle. Urodził się w Limoges, we Francji, około 555 roku. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Reims, póżniej został pustelnikiem. Bazol spędził 40 lat na wzgórzu, które górowało nad Reims. Znany jest z cudów.
27 listopada:

Święty Achariusz z Noyon (+640)

	Był uczniem św. Eustazjusza w klasztorze benedyktyńskim w Luxeuil. Wkrótce zyskał opinię świętości i zdolnością zarządzania. 
został wybrany biskupem Noyon-Tournai w 621 roku. W 627 roku brał udział w synodzie w Clichy. On to wezwał świętych Audomara i Amanda do podjęcia prac misyjnych na terenach położonych na północ od jego diecezji. Był odpowiedzialny za mianowanie św. Omera biskupem w Therouanne. Zmarł 27 listopada 640 roku.
27 listopada: Święty Achariusz z Noyon (+640) Był uczniem św. Eustazjusza w klasztorze benedyktyńskim w Luxeuil. Wkrótce zyskał opinię świętości i zdolnością zarządzania. został wybrany biskupem Noyon-Tournai w 621 roku. W 627 roku brał udział w synodzie w Clichy. On to wezwał świętych Audomara i Amanda do podjęcia prac misyjnych na terenach położonych na północ od jego diecezji. Był odpowiedzialny za mianowanie św. Omera biskupem w Therouanne. Zmarł 27 listopada 640 roku.
27 listopada:

Święty Wirgiliusz z Salzburga (+784) - patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-27a.php3
27 listopada: Święty Wirgiliusz z Salzburga (+784) - patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-27a.php3
29 LISTOPADA:

Święty Radbod z Utrechtu (+918)

      Urodził się w Namur ok. połowy IX stulecia. Przez ojca był Frankiem, przez matkę Fryzem. Studiował u swego wuja Gunthera, arcybiskupa Kolonii. Gdy ten ostatni ustąpił z urzędu, naukę kontynuował w szkole pałacowej Karola Łysego. Po śmierci władcy (877) przylgnął do Hugona, który został wtedy opatem u Świętego Marcina w Tours. W 900 r. wybrano go na biskupa Utrechtu. Godności przyjąć nie chciał, uległ jednak naleganiom wielu. Napady Normanów sprawiły, że przebywać musiał nie w swoim mieście biskupim, ale w Deventer. Był pasterzem znakomitym, wpatrzonym w przykłady świętych Bonifacego i Willibrorda. Zmarł 29 listopada 918 r. Gdy w 1923 r. erygowano uniwersytet katolicki w Nijmegen, jego ogłoszono patronem nowej uczelni.
29 LISTOPADA: Święty Radbod z Utrechtu (+918) Urodził się w Namur ok. połowy IX stulecia. Przez ojca był Frankiem, przez matkę Fryzem. Studiował u swego wuja Gunthera, arcybiskupa Kolonii. Gdy ten ostatni ustąpił z urzędu, naukę kontynuował w szkole pałacowej Karola Łysego. Po śmierci władcy (877) przylgnął do Hugona, który został wtedy opatem u Świętego Marcina w Tours. W 900 r. wybrano go na biskupa Utrechtu. Godności przyjąć nie chciał, uległ jednak naleganiom wielu. Napady Normanów sprawiły, że przebywać musiał nie w swoim mieście biskupim, ale w Deventer. Był pasterzem znakomitym, wpatrzonym w przykłady świętych Bonifacego i Willibrorda. Zmarł 29 listopada 918 r. Gdy w 1923 r. erygowano uniwersytet katolicki w Nijmegen, jego ogłoszono patronem nowej uczelni.
3 GRUDNIA:

Święta Attalia ze Strasburga (+741)

       Była ciocią i wychowanicą św. Otylii. Gdy około r. 720 jej ojciec Adalbert, wielmoża alzacki, ufundował w rzymskich ruinach w Salzburgu, w Austrii klasztor żeński pod wezwaniem św. Szczepana, ona została jego pierwszą ksienią. Tam też ją pochowano, a nieco później intensywnie czczono. Posiadamy bardzo piękne okazy tej czci w postaci kryształowego relikwiarza oraz piętnastowiecznego arrasu. Mniej imponujące są późne Żywoty (BHL 740- -741), przyprawione wątkami legendarnymi. Wspomnienie obchodzi się w dniu 3 grudnia.
3 GRUDNIA: Święta Attalia ze Strasburga (+741) Była ciocią i wychowanicą św. Otylii. Gdy około r. 720 jej ojciec Adalbert, wielmoża alzacki, ufundował w rzymskich ruinach w Salzburgu, w Austrii klasztor żeński pod wezwaniem św. Szczepana, ona została jego pierwszą ksienią. Tam też ją pochowano, a nieco później intensywnie czczono. Posiadamy bardzo piękne okazy tej czci w postaci kryształowego relikwiarza oraz piętnastowiecznego arrasu. Mniej imponujące są późne Żywoty (BHL 740- -741), przyprawione wątkami legendarnymi. Wspomnienie obchodzi się w dniu 3 grudnia.
8 GRUDNIA:

Święty Romaryk z Remiremont (+653)- patrz: 
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08b.php3
8 GRUDNIA: Święty Romaryk z Remiremont (+653)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08b.php3
11 GRUDNIA:

Błogosławiony Dawid z Himmerod (+1179)

      Dawid z Himmerod urodził się we Florencji około 1100 r. Studiował w Paryżu. W 1130 r. wstąpił do cystersów w Clairvaux i został mnichem. W 1134 r. został wysłany wraz z innymi braćmi, by w niemieckim paśmie górskim Eifel zamieszkać w nowo utworzonym opactwie Himmerod (Nadrenia-Palatynat, Niemcy). Przeżył tam 45 lat. Już za życia słynne były jego cuda i przeżycia mistyczne. Dlatego nie budzi zdziwienia to, że zaraz po śmierci w 1179 r. rozpoczął się jego kult. Dawid pochowany został w klasztornym kościele w Himmerod. Po kasacie klasztoru w 1802 r. jego doczesne szczątki zostały przeniesione do Trewiru, a później do Belgii.
W 1922 r. opactwo wróciło do Himmerod, a osiem lat później sprowadzono tam szczątki bł. Dawida. Do dziś do jego grobu przybywają pielgrzymki kobiet cierpiących na niepłodność. Uważany jest też za patrona matek.
11 GRUDNIA: Błogosławiony Dawid z Himmerod (+1179) Dawid z Himmerod urodził się we Florencji około 1100 r. Studiował w Paryżu. W 1130 r. wstąpił do cystersów w Clairvaux i został mnichem. W 1134 r. został wysłany wraz z innymi braćmi, by w niemieckim paśmie górskim Eifel zamieszkać w nowo utworzonym opactwie Himmerod (Nadrenia-Palatynat, Niemcy). Przeżył tam 45 lat. Już za życia słynne były jego cuda i przeżycia mistyczne. Dlatego nie budzi zdziwienia to, że zaraz po śmierci w 1179 r. rozpoczął się jego kult. Dawid pochowany został w klasztornym kościele w Himmerod. Po kasacie klasztoru w 1802 r. jego doczesne szczątki zostały przeniesione do Trewiru, a później do Belgii. W 1922 r. opactwo wróciło do Himmerod, a osiem lat później sprowadzono tam szczątki bł. Dawida. Do dziś do jego grobu przybywają pielgrzymki kobiet cierpiących na niepłodność. Uważany jest też za patrona matek.
13 GRUDNIA:

Święta Otylia z Hohenburga (+720)
- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-13b.php3
13 GRUDNIA: Święta Otylia z Hohenburga (+720) - patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-13b.php3
22 GRUDNIA:

Błogosławiona Judyta z Disibodenbergu
(ok. 1090–1136)

       Urodziła się około r. 1090 w rodzinie grafów von Spanheim. W r. 1106 udała się do samotni w Disibodenbergu, niedaleko Kreuznach (na zachód od Moguncji). Z pustelni tej wyrósł z czasem klasztor mniszek benedyktynek, którym przewodziła Judyta. Jej uczennicą
| i następczynią była św. Hildegarda z Bingen. Życiorys tej ostatniej, sporządzony przez Guiberta z Gembloux, stał się najpewniejszym źródłem do poznania naszej Judyty. Jest to zarazem świadectwo kultu, jakim ją rychło otoczono. Judyta zmarła w r. 1136. Martyrologia benedyktyńskie wspominają ją jako błogosławioną w dniu 22 grudnia.
22 GRUDNIA: Błogosławiona Judyta z Disibodenbergu (ok. 1090–1136) Urodziła się około r. 1090 w rodzinie grafów von Spanheim. W r. 1106 udała się do samotni w Disibodenbergu, niedaleko Kreuznach (na zachód od Moguncji). Z pustelni tej wyrósł z czasem klasztor mniszek benedyktynek, którym przewodziła Judyta. Jej uczennicą | i następczynią była św. Hildegarda z Bingen. Życiorys tej ostatniej, sporządzony przez Guiberta z Gembloux, stał się najpewniejszym źródłem do poznania naszej Judyty. Jest to zarazem świadectwo kultu, jakim ją rychło otoczono. Judyta zmarła w r. 1136. Martyrologia benedyktyńskie wspominają ją jako błogosławioną w dniu 22 grudnia.
30 GRUDNIA:

Święty Egwin z Worcester (+717)

	Żył a angielskiej, szlacheckiej rodziny. Był zrazu mnichem, potem opatem w Cronuchome. W r. 693 powołany został na stolicę biskupią 
w Worcesterze. Ponieważ gorliwie bronił świętości małżeństwa 
i przeprowadzał reformy obyczajowe, miał popaść w zatarg z królem. Chcąc oczyścić się z zarzutów, bądź też kierowany pragnieniem odbycia pielgrzymki, wybrał się do Rzymu i wówczas od papieża otrzymał zgodę na rezygnację z biskupstwa. Objął wtedy stanowisko opata w założonym przez siebie klasztorze w Evesham, w Mercji pod wpływem wizji otrzymanej od Maryji. W 709 roku powrócił do Rzymu i towarzyszył królowi Mercji, Kenredowi. Zmarł 30 grudnia 717 r. W martyrologiach był jednak wspominany 11 stycznia, a w diecezji Worcester obchodzono jego pamiątkę 30 listopada oraz 10 września.
30 GRUDNIA: Święty Egwin z Worcester (+717) Żył a angielskiej, szlacheckiej rodziny. Był zrazu mnichem, potem opatem w Cronuchome. W r. 693 powołany został na stolicę biskupią w Worcesterze. Ponieważ gorliwie bronił świętości małżeństwa i przeprowadzał reformy obyczajowe, miał popaść w zatarg z królem. Chcąc oczyścić się z zarzutów, bądź też kierowany pragnieniem odbycia pielgrzymki, wybrał się do Rzymu i wówczas od papieża otrzymał zgodę na rezygnację z biskupstwa. Objął wtedy stanowisko opata w założonym przez siebie klasztorze w Evesham, w Mercji pod wpływem wizji otrzymanej od Maryji. W 709 roku powrócił do Rzymu i towarzyszył królowi Mercji, Kenredowi. Zmarł 30 grudnia 717 r. W martyrologiach był jednak wspominany 11 stycznia, a w diecezji Worcester obchodzono jego pamiątkę 30 listopada oraz 10 września.
12 LISTOPADA:

Święty Anastazy-Astryk (+1036)

	Pochodził z Bawarii lub Burgundii. Dzięki czemu stał się uczniem, a przez jakiś czas także towarzyszem św. Wojciecha, nie wiadomo. Był z nim w r. 993 w Rzymie, a następnie (996/997) w Polsce. Wedle późnej tradycji przez jakiś czas miał też sprawować urząd opata w benedyktyńskim opactwie w Brzewnowie pod Pragą. Od 1001 był pierwszym opatem u Św. Marcina na Górze Panońskiej (Pécsvarád) na Węgrzech. W r. 1007 występuje już jako biskup węgierski, następnie jako arcybiskup ostrzyhomski (Esztergom). Był gorliwym krzewicielem wiary wśród Madziarów, w czym pomagał św. Stefanowi. Zmarł w 1036 roku.
12 LISTOPADA: Święty Anastazy-Astryk (+1036) Pochodził z Bawarii lub Burgundii. Dzięki czemu stał się uczniem, a przez jakiś czas także towarzyszem św. Wojciecha, nie wiadomo. Był z nim w r. 993 w Rzymie, a następnie (996/997) w Polsce. Wedle późnej tradycji przez jakiś czas miał też sprawować urząd opata w benedyktyńskim opactwie w Brzewnowie pod Pragą. Od 1001 był pierwszym opatem u Św. Marcina na Górze Panońskiej (Pécsvarád) na Węgrzech. W r. 1007 występuje już jako biskup węgierski, następnie jako arcybiskup ostrzyhomski (Esztergom). Był gorliwym krzewicielem wiary wśród Madziarów, w czym pomagał św. Stefanowi. Zmarł w 1036 roku.
5 GRUDNIA:

Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)

    Urodził się w Cahors około r. 1050. Rodzice oddali go jako oblata mnichom benedyktyńskim z Moissac. Wykształcono go tam i wyświęcono. Spełniał następnie zadania bibliotekarza, opiekuna oblatów i kantora. Przez jakiś czas przebywał w Tuluzie i wtedy zapewne zetknął się z Bernardem z Sédirac, arcybiskupem Toledo. Prałat rekrutował duchownych do swej metropolii, dzięki czemu Gerald pojawił się niebawem w Hiszpanii, a w r. 1096 był już biskupem Bragi. Na stolicy tej zasiadał przez lat dwanaście, ale dokonał dzieła wielkiego. Dzięki dwom podróżom ad limina uzyskał dla Bragi prawa metropolitalne, a dla siebie paliusz. Zachęcał do przyjmowania obserwy benedyktyńskiej oraz reform z Cluny. Wyczerpany pracami, zmarł w czasie wizytacji duszpasterskiej w Bornes w dniu 5 grudnia 1109 r. Pochowany został w katedrze w Bradze. Czczą go tam po dziś dzień jako patrona archidiecezji.
5 GRUDNIA: Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109) Urodził się w Cahors około r. 1050. Rodzice oddali go jako oblata mnichom benedyktyńskim z Moissac. Wykształcono go tam i wyświęcono. Spełniał następnie zadania bibliotekarza, opiekuna oblatów i kantora. Przez jakiś czas przebywał w Tuluzie i wtedy zapewne zetknął się z Bernardem z Sédirac, arcybiskupem Toledo. Prałat rekrutował duchownych do swej metropolii, dzięki czemu Gerald pojawił się niebawem w Hiszpanii, a w r. 1096 był już biskupem Bragi. Na stolicy tej zasiadał przez lat dwanaście, ale dokonał dzieła wielkiego. Dzięki dwom podróżom ad limina uzyskał dla Bragi prawa metropolitalne, a dla siebie paliusz. Zachęcał do przyjmowania obserwy benedyktyńskiej oraz reform z Cluny. Wyczerpany pracami, zmarł w czasie wizytacji duszpasterskiej w Bornes w dniu 5 grudnia 1109 r. Pochowany został w katedrze w Bradze. Czczą go tam po dziś dzień jako patrona archidiecezji.
16 PAŹDZIERNIKA:

Święta Jadwiga Śląska (+1243)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-16a.php3
16 PAŹDZIERNIKA: Święta Jadwiga Śląska (+1243)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-16a.php3
19 grudnia:

	Błogosławiony Urban V, papież (+1370)-
patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-19b.php3
19 grudnia: Błogosławiony Urban V, papież (+1370)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-19b.php3
20 listopada:

Błogosławiona Maria Fortunata Viti, konwerska w klasztorze benedyktynek w Veroli - (ur. w 1827 r. – zm. w 1922 r.)

Urodziła się 10 lutego 1827 r. w Yeroli (na południe od Rzymu). 
W r. 1851 wstąpiła do benedyktynek w Yeroli i u nich to jako Maria Fortunata przyjęła welon zakonny. Była konwerską i przez całe niemal dalsze życie spełniała najcięższe i najskromniejsze posługi. Podejmowała je z pogodą, kierując się przekonaniem, że uświęcił je sam Zbawiciel. Często klękała przed tabernakulum i stamtąd czerpała siły. Dużo modliła się o uświęcenie stanu kapłańskiego. Doczekawszy się pięknego wieku, zmarła 20 listopada 1922 r. wypowiadając liturgiczny zwrot: na wieki wieków. Beatyfikował ją w r. 1967 Paweł VI.
20 listopada: Błogosławiona Maria Fortunata Viti, konwerska w klasztorze benedyktynek w Veroli - (ur. w 1827 r. – zm. w 1922 r.) Urodziła się 10 lutego 1827 r. w Yeroli (na południe od Rzymu). W r. 1851 wstąpiła do benedyktynek w Yeroli i u nich to jako Maria Fortunata przyjęła welon zakonny. Była konwerską i przez całe niemal dalsze życie spełniała najcięższe i najskromniejsze posługi. Podejmowała je z pogodą, kierując się przekonaniem, że uświęcił je sam Zbawiciel. Często klękała przed tabernakulum i stamtąd czerpała siły. Dużo modliła się o uświęcenie stanu kapłańskiego. Doczekawszy się pięknego wieku, zmarła 20 listopada 1922 r. wypowiadając liturgiczny zwrot: na wieki wieków. Beatyfikował ją w r. 1967 Paweł VI.
22 STYCZNIA:

Święty Bartłomiej Alban Roe (1583-1642)

	Urodził się w 1583 roku w Suffolk, w Anglii. Studiował w Cambridge. Do przyjęcia katolickiego wyznania wiary skłoniła go prosta, ale wyczerpująca odpowiedź jakiegoś uwięzionego katolika, którego on pociągnąć chciał do protestantyzmu. W Douai uzyskał doktorat z teologii. W rok później złożył u benedyktynów w Dieulwart profesję zakonną, natomiast w 1615 roku wrócił do ojczyzny, aby podtrzymywać braci we wierze. Potem zaproponowano mu uwolnienie pod warunkiem zaprzestania działalności kapłańskiej. Zdecydowanie odmówił. Skazano go wówczas na śmierć. Poniósł ją w dniu 22 stycznia 1642 roku. Piux XI beatyfikował go w 1929 roku, 
a Paweł VI kanonizował razem z innymi w 1970 roku.
22 STYCZNIA: Święty Bartłomiej Alban Roe (1583-1642) Urodził się w 1583 roku w Suffolk, w Anglii. Studiował w Cambridge. Do przyjęcia katolickiego wyznania wiary skłoniła go prosta, ale wyczerpująca odpowiedź jakiegoś uwięzionego katolika, którego on pociągnąć chciał do protestantyzmu. W Douai uzyskał doktorat z teologii. W rok później złożył u benedyktynów w Dieulwart profesję zakonną, natomiast w 1615 roku wrócił do ojczyzny, aby podtrzymywać braci we wierze. Potem zaproponowano mu uwolnienie pod warunkiem zaprzestania działalności kapłańskiej. Zdecydowanie odmówił. Skazano go wówczas na śmierć. Poniósł ją w dniu 22 stycznia 1642 roku. Piux XI beatyfikował go w 1929 roku, a Paweł VI kanonizował razem z innymi w 1970 roku.
23 STYCZNIA:

Święty Ildefons z Toledo (607-667)- patrz:http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-23d.php3
23 STYCZNIA: Święty Ildefons z Toledo (607-667)- patrz:http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-23d.php3
24 GRUDNIA:

Święta Irmina z Oeren (+708)

	Wedle Vita, pisanej około r. 1100 i przyprawionej wyraźnie elementami tendencyjności, była fundatorką opactwa benedyktyńskiego w Ohren koło Trewiru, a córku króla Dagoberta (św. Adela, ksieni klasztoru w Pfalzel k. Trewiru, także miała być córką tego władcy). Z innych świadectw wynikałoby raczej, że była wielką dobrodziejką św. Wilibrorda i w czasie od 697 do 704 r. obdarzyła go wieloma donacjami, m.in. swą -willą- w Epternach. Przypuszczali niektórzy, że była teściową Pepina, ale dowodów na to nie ma. Więzy pokrewieństwa łączyły ją raczej z księciem Teodardem, tym który sprawował zwierzchnictwo nad Epternach. Zmarła około r. 708. Od XI stulecia czczono ją w Trewirze; wspomnienie obchodzono 
24 grudnia.
24 GRUDNIA: Święta Irmina z Oeren (+708) Wedle Vita, pisanej około r. 1100 i przyprawionej wyraźnie elementami tendencyjności, była fundatorką opactwa benedyktyńskiego w Ohren koło Trewiru, a córku króla Dagoberta (św. Adela, ksieni klasztoru w Pfalzel k. Trewiru, także miała być córką tego władcy). Z innych świadectw wynikałoby raczej, że była wielką dobrodziejką św. Wilibrorda i w czasie od 697 do 704 r. obdarzyła go wieloma donacjami, m.in. swą -willą- w Epternach. Przypuszczali niektórzy, że była teściową Pepina, ale dowodów na to nie ma. Więzy pokrewieństwa łączyły ją raczej z księciem Teodardem, tym który sprawował zwierzchnictwo nad Epternach. Zmarła około r. 708. Od XI stulecia czczono ją w Trewirze; wspomnienie obchodzono 24 grudnia.
24 GRUDNIA:

Święta Adela z Pfalzel (+735)

   Święta nosząca to imię zmarła ok. 730 roku. Była siostrą św. Irminy, założycielki klasztoru w Echternach. Zrazu żyła w małżeństwie i miała kilkoro dzieci. Owdowiawszy wstąpiła do klasztoru i została ksienią założonego przez siebie benedyktyńskiego klasztoru w Pfalzel pod Trewirem. Należy ją także utożsamić z opatką znaną z itinerarium św. Bonifacego (722). Podniesienie jej szczątków, równoznaczne podówczas z kanonizacją, nastąpiło w r. 1072. W okolicach Trewiru po dziś dzień zachowała swą popularność. Pamiątkę jej obchodzi się 
24 grudnia.
24 GRUDNIA: Święta Adela z Pfalzel (+735) Święta nosząca to imię zmarła ok. 730 roku. Była siostrą św. Irminy, założycielki klasztoru w Echternach. Zrazu żyła w małżeństwie i miała kilkoro dzieci. Owdowiawszy wstąpiła do klasztoru i została ksienią założonego przez siebie benedyktyńskiego klasztoru w Pfalzel pod Trewirem. Należy ją także utożsamić z opatką znaną z itinerarium św. Bonifacego (722). Podniesienie jej szczątków, równoznaczne podówczas z kanonizacją, nastąpiło w r. 1072. W okolicach Trewiru po dziś dzień zachowała swą popularność. Pamiątkę jej obchodzi się 24 grudnia.
26 LISTOPADA: 

Święty Sylwester Gozzolini (+1267)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-26b.php3
26 LISTOPADA: Święty Sylwester Gozzolini (+1267)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-26b.php3
26 STYCZNIA:

Święty Alberyk z Cîteaux (+1109)

Miał duży udział w zakładaniu opactwa benedyktyńskiego
w Molesmes i od początku był w nim przeorem. Przywracając potem dyscyplinę zakonną, naraził się na obelgi i zniewagi buntujących się mnichów. Razem ze Stefanem i dwoma innymi opuścił wówczas Molesmes, ale na wezwanie mnichów wrócił tam jeszcze, aby znów podjąć próbę zreformowania życia zakonnego. W 1098 roku opuścił Molesmes definitywnie. Jeden z trzech założycieli zakonu cystersów (razem ze św. Robertem i św. Stefanem Hardingiem). Z małą grupką zakonników osiedlił się wówczas w opactwie cysterskim w Cîteaux. W rok później objął tam po św. Robercie rządy. Zmarł rok później w 1109 roku.
26 STYCZNIA: Święty Alberyk z Cîteaux (+1109) Miał duży udział w zakładaniu opactwa benedyktyńskiego w Molesmes i od początku był w nim przeorem. Przywracając potem dyscyplinę zakonną, naraził się na obelgi i zniewagi buntujących się mnichów. Razem ze Stefanem i dwoma innymi opuścił wówczas Molesmes, ale na wezwanie mnichów wrócił tam jeszcze, aby znów podjąć próbę zreformowania życia zakonnego. W 1098 roku opuścił Molesmes definitywnie. Jeden z trzech założycieli zakonu cystersów (razem ze św. Robertem i św. Stefanem Hardingiem). Z małą grupką zakonników osiedlił się wówczas w opactwie cysterskim w Cîteaux. W rok później objął tam po św. Robercie rządy. Zmarł rok później w 1109 roku.
1 LUTY: 

Święta Weridiana (+1242)

     Urodziła się w ubogiej rodzinie, we Florencji. Od młodości tęskniła za samotnością i życiem oddanym modlitwie. Wcześnie przyjąć musiała 
w zarząd gospodarstwo domowe któregoś ze swych krewnych. Po pielgrzymce do Santiago de Composteli i Rzymu zbudowała sobie celkę przy kaplicy Św. Antoniego i tam kazała się zamurować. Spędziła 
w niej trzydzieści cztery lata. Dla powiększenia owoców duchowych zapisała się do pustelniczego zakonu Wallombrozjan. W 1221 miał ją odwiedzić św. Franciszek z Asyżu. Zmarła 1 lutego 1242 r. W 1483 r. na miejscu jej rekluzji wybudowano imponujący kościół. Kult w 1533 r. zaaprobował Klemens VII. W 1672 r. wprowadzono ją do Martyrologium Rzymskiego.
1 LUTY: Święta Weridiana (+1242) Urodziła się w ubogiej rodzinie, we Florencji. Od młodości tęskniła za samotnością i życiem oddanym modlitwie. Wcześnie przyjąć musiała w zarząd gospodarstwo domowe któregoś ze swych krewnych. Po pielgrzymce do Santiago de Composteli i Rzymu zbudowała sobie celkę przy kaplicy Św. Antoniego i tam kazała się zamurować. Spędziła w niej trzydzieści cztery lata. Dla powiększenia owoców duchowych zapisała się do pustelniczego zakonu Wallombrozjan. W 1221 miał ją odwiedzić św. Franciszek z Asyżu. Zmarła 1 lutego 1242 r. W 1483 r. na miejscu jej rekluzji wybudowano imponujący kościół. Kult w 1533 r. zaaprobował Klemens VII. W 1672 r. wprowadzono ją do Martyrologium Rzymskiego.
4 STYCZNIA:

Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)

Był opatem benedyktyńskim w Orbais-l
4 STYCZNIA: Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740) Był opatem benedyktyńskim w Orbais-l'Abbaye. Na dostojną stolicę biskupią w Reims wstąpił po Reolu w 690 roku. Nie dane mu było zasiadać na niej w spokoju. Gdy rozgorzały spory dynastyczne, Karolowi Młotowi odmówił poparcia. Prawdopodobnie w 721 roku poszedł na wygnanie. Zmarł w 740 roku. W 864 roku ciało sprowadzono do Reims i pochowano w kościele pod wezwaniem św. Teodora. Wtedy to jeden z kanoników napisał jego życiorys. W starszych martyrologiach nie figurował. Dopiero Baroniusz wprowadził go do swojego i umieścił pod dniem 4 stycznia.
7 LISTOPADA:

Święty Wilibrord z Echternach (658 - 739)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-07a.php3
7 LISTOPADA: Święty Wilibrord z Echternach (658 - 739)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-07a.php3
18 LUTY:

Święty Helladiusz z Toledo (+632)

	Był jednym z sygnatariuszy na Soborze w Toledo w 589 roku. Respektował Hiszpanię jako królestwo Wizygotów. Był doradcą króla Wizygotów Sisibuta. Potem wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego 
w Agali, gdzie został opatem w 605 roku. W roku 615 został wybrany arcybiskupem. Helladiusz często towarzyszył wypędzonym z Hiszpanii Żydów, chociaż istnieje mało powodów by to wydarzenie było wiarygodne.
18 LUTY: Święty Helladiusz z Toledo (+632) Był jednym z sygnatariuszy na Soborze w Toledo w 589 roku. Respektował Hiszpanię jako królestwo Wizygotów. Był doradcą króla Wizygotów Sisibuta. Potem wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Agali, gdzie został opatem w 605 roku. W roku 615 został wybrany arcybiskupem. Helladiusz często towarzyszył wypędzonym z Hiszpanii Żydów, chociaż istnieje mało powodów by to wydarzenie było wiarygodne.
3 GRUDNIA:

Święty Abbo z Auxerre (+860)

	Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Germana w Auxerre, we Francji. Później został wybrany tam opatem. W 857 roku został mianowany biskupem w Auxerre i był nim tylko przez dwa lata. Jest czczony w Auxerre i w klasztorze św. Germana.
3 GRUDNIA: Święty Abbo z Auxerre (+860) Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru św. Germana w Auxerre, we Francji. Później został wybrany tam opatem. W 857 roku został mianowany biskupem w Auxerre i był nim tylko przez dwa lata. Jest czczony w Auxerre i w klasztorze św. Germana.
15 GRUDNIA:

Święty Adalbero z Metz (+1005)

	Wstąpił do benedyktyńskiego w Gorze. Został później mianowany biskupem w Verdun, we Francji w 984 roku. W tym samym roku został biskupem w Metz, gdzie ufundował klasztor kluniacki. Miał wpływ na swoją epokę.
15 GRUDNIA: Święty Adalbero z Metz (+1005) Wstąpił do benedyktyńskiego w Gorze. Został później mianowany biskupem w Verdun, we Francji w 984 roku. W tym samym roku został biskupem w Metz, gdzie ufundował klasztor kluniacki. Miał wpływ na swoją epokę.
16 GRUDNIA:

Święta Adelajda z Burgundii (931-999)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-16a.php3
16 GRUDNIA: Święta Adelajda z Burgundii (931-999)- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-16a.php3
5 LUTY:

Święta Adelajda z Bellich (+1015)

       Urodziła się w drugiej połowie X wieku. Była ksienią ufundowanego przez jej rodziców klasztoru panien kanoniczek w Bellich pod Bonn (Nadrenia Pólnocna- Westfalia, Niemcy). W 987 roku Otton III (cesarz rzymski) nadał klasztorowi regułę św. Benedykta. Pod naciskiem cesarza, po śmierci swojej siostry Bertrady ok. 1002 roku kierowała również klasztorem Panny Maryi na Kapitolu w Kolonii. Adelajda znana była ze swej pobożności i opieki nad biednymi, czym zyskiwała uznanie i szacunek wśród możnych i ludu. Arcybiskup Kolonii Herybert często pytał ją o radę. Zmarła ok. 1015 roku. Pochowano ją w Bellich. Kult jej jako świętej zaaprobowany został 27 stycznia 1966 roku.
5 LUTY: Święta Adelajda z Bellich (+1015) Urodziła się w drugiej połowie X wieku. Była ksienią ufundowanego przez jej rodziców klasztoru panien kanoniczek w Bellich pod Bonn (Nadrenia Pólnocna- Westfalia, Niemcy). W 987 roku Otton III (cesarz rzymski) nadał klasztorowi regułę św. Benedykta. Pod naciskiem cesarza, po śmierci swojej siostry Bertrady ok. 1002 roku kierowała również klasztorem Panny Maryi na Kapitolu w Kolonii. Adelajda znana była ze swej pobożności i opieki nad biednymi, czym zyskiwała uznanie i szacunek wśród możnych i ludu. Arcybiskup Kolonii Herybert często pytał ją o radę. Zmarła ok. 1015 roku. Pochowano ją w Bellich. Kult jej jako świętej zaaprobowany został 27 stycznia 1966 roku.
20 PAŹDZIERNIKA:

Błogosławiona Adelina (Alina) z Mortain (+1125)

	Alina (Adelma) z Mortain ( w departamencie Manche, Francja).  Była siostrą św. Witala (Witalisa) z Savigny. Gdy ten założył klasztor
 w Savigny, siostrę swą osiedlił w pobliżu i wprowadził w życie zakonne. W r. 1105 hrabia Wilhelm z Mortain wybudował klasztor dla zakonnic, którego pierwszą ksienią została właśnie Alina.W obydwu klasztorach przestrzegano reguły benedyktyńskiej. Regułę cysterską przyjęto tam nieco później. Zakonnice z Mortain z powodu ich ubioru nazywano Białymi Paniami ( Albae Dominae, Blanche). W r. 1243 dokonano przeniesienia szczątków Witalisa, Aliny i kilku innych. Było to niejako odniesienie relikwii, równoznaczne z uznaniem uczczonych w ten sposób osób za święte. Ponieważ kult Aliny nie został później formalnie zatwierdzony, widnieje ona w wykazach jako błogosławiona. Pamiątkę obchodzi się 20 października
20 PAŹDZIERNIKA: Błogosławiona Adelina (Alina) z Mortain (+1125) Alina (Adelma) z Mortain ( w departamencie Manche, Francja). Była siostrą św. Witala (Witalisa) z Savigny. Gdy ten założył klasztor w Savigny, siostrę swą osiedlił w pobliżu i wprowadził w życie zakonne. W r. 1105 hrabia Wilhelm z Mortain wybudował klasztor dla zakonnic, którego pierwszą ksienią została właśnie Alina.W obydwu klasztorach przestrzegano reguły benedyktyńskiej. Regułę cysterską przyjęto tam nieco później. Zakonnice z Mortain z powodu ich ubioru nazywano Białymi Paniami ( Albae Dominae, Blanche). W r. 1243 dokonano przeniesienia szczątków Witalisa, Aliny i kilku innych. Było to niejako odniesienie relikwii, równoznaczne z uznaniem uczczonych w ten sposób osób za święte. Ponieważ kult Aliny nie został później formalnie zatwierdzony, widnieje ona w wykazach jako błogosławiona. Pamiątkę obchodzi się 20 października
9 STYCZNIA:

Święty Adrian z Canterbury (+710)

	Pochodził z Afryki Północnej. Najpierw był benedyktyńskim mnichem potem opatem w klasztorze Nisida pod Neapolem, niedaleko Monte Cassino. Papież Witalian wysłał go razem ze 
św. Teodorem z Tarsu do Brytanii i wyznaczył go na arcybiskupa Canterbury, ale Adrian wymówił się od tej godności, podsuwając na nią Teodora. Udał się jednak z nim do Anglii i był jego najbardziej oddanym współpracownikiem. Sam objął rządy w benedyktyńskim opactwie Świętych Piotra i Pawła w Canterbury i poświęcił się nauczaniu, m.in. łaciny, grecki oraz śpiewów chóralnych. Rzem z arcybiskupem Teodorem wiele podróżował, odwiedzając parafie, szkoły sale śpiewu. Wykładał astronomię, zachęcał do pisania poezji oraz podejmował trudne tematy kościelne, jak ustalenie rzymskiej daty obchodzenia Wielkanocy. Zmarł 9 stycznia 710 roku. Jego ciało zostało znalezione nietknięte 
w 1091 roku.
9 STYCZNIA: Święty Adrian z Canterbury (+710) Pochodził z Afryki Północnej. Najpierw był benedyktyńskim mnichem potem opatem w klasztorze Nisida pod Neapolem, niedaleko Monte Cassino. Papież Witalian wysłał go razem ze św. Teodorem z Tarsu do Brytanii i wyznaczył go na arcybiskupa Canterbury, ale Adrian wymówił się od tej godności, podsuwając na nią Teodora. Udał się jednak z nim do Anglii i był jego najbardziej oddanym współpracownikiem. Sam objął rządy w benedyktyńskim opactwie Świętych Piotra i Pawła w Canterbury i poświęcił się nauczaniu, m.in. łaciny, grecki oraz śpiewów chóralnych. Rzem z arcybiskupem Teodorem wiele podróżował, odwiedzając parafie, szkoły sale śpiewu. Wykładał astronomię, zachęcał do pisania poezji oraz podejmował trudne tematy kościelne, jak ustalenie rzymskiej daty obchodzenia Wielkanocy. Zmarł 9 stycznia 710 roku. Jego ciało zostało znalezione nietknięte w 1091 roku.
Święty Agaton, papież (+682)

	Grek sycylijski. Był benedyktynem w klasztorze św. Hermeta w Palermo, gdzie wziął suknię zakonną 592 roku, żyjąc poprzednio 
20 lat w stanie małżeńskim. Wybrany na stolicę św. Piotra w 678 roku po Domnusie, kiedy miał już 103 lata. Rządził Kościołem do 681 roku. Wysłał swoich legatów na szósty sobór powszechny, zwołany 
w Konstantynopolu 680 roku, na żądanie cesarza Konstantyna Pogonata, z listem potępiającym herezję monoteletów. Tu ogłoszono dogmat 
o dwojakiej naturze i dwojakiej woli w Jezusie Chrystusie, jednej boskiej, drugiej ludzkiej. Agaton, w skutek szacunku jaki miał u cesarza, wyjednał uchylenie daniny 300 solidów, którą posyłano do Konstantynopola po każdym nowym wyborze Papieża. Zmarł mając 107 lat, 10 stycznia 682 roku i w tym dniu Kościół święci jego pamiątkę. Jan Fr. Scorso, jezuita, wydał bezimiennie Vita S. Agathonis, Panormi, 1640. X.M.G.
Święty Agaton, papież (+682) Grek sycylijski. Był benedyktynem w klasztorze św. Hermeta w Palermo, gdzie wziął suknię zakonną 592 roku, żyjąc poprzednio 20 lat w stanie małżeńskim. Wybrany na stolicę św. Piotra w 678 roku po Domnusie, kiedy miał już 103 lata. Rządził Kościołem do 681 roku. Wysłał swoich legatów na szósty sobór powszechny, zwołany w Konstantynopolu 680 roku, na żądanie cesarza Konstantyna Pogonata, z listem potępiającym herezję monoteletów. Tu ogłoszono dogmat o dwojakiej naturze i dwojakiej woli w Jezusie Chrystusie, jednej boskiej, drugiej ludzkiej. Agaton, w skutek szacunku jaki miał u cesarza, wyjednał uchylenie daniny 300 solidów, którą posyłano do Konstantynopola po każdym nowym wyborze Papieża. Zmarł mając 107 lat, 10 stycznia 682 roku i w tym dniu Kościół święci jego pamiątkę. Jan Fr. Scorso, jezuita, wydał bezimiennie Vita S. Agathonis, Panormi, 1640. X.M.G.
14 LUTY:

Święty Antonin z Sorrento (+ok. 830)

	Należał do szlacheckiej rodziny. Przybył do Castellamare di Stabia z Sorrento, a biskup św. Katellus postawił go na czele diecezji. Również on, podobnie jak św. Kastellus, usunął się do samotni w górach Monte Angelo pod Ankoną. Potem jednak wrócił do i został wybrany opatem klasztoru benedyktyńskiego św. Agrypina w Sorrento. 
Zmarł ok. 830 roku; jest opiekunem Sorrento. Wspomnienie jego obchodzi się 14 lutego.
14 LUTY: Święty Antonin z Sorrento (+ok. 830) Należał do szlacheckiej rodziny. Przybył do Castellamare di Stabia z Sorrento, a biskup św. Katellus postawił go na czele diecezji. Również on, podobnie jak św. Kastellus, usunął się do samotni w górach Monte Angelo pod Ankoną. Potem jednak wrócił do i został wybrany opatem klasztoru benedyktyńskiego św. Agrypina w Sorrento. Zmarł ok. 830 roku; jest opiekunem Sorrento. Wspomnienie jego obchodzi się 14 lutego.
10 LUTY: 

Święta Austreberta z Pavilly (+704)

Austreberta urodziła się w Marconne pod Térouanne w czasach panowania Dagoberta (629-639) jako córka Badefryda i Fremehildy, uznawanych także za świętych. Gdy postanowiono wydać ją za mąż, schroniła się u św. Audomara (Omera), który wręczył jej welon dziewic poświęconych Bogu. Udała się następnie do klasztoru w Port-le-Grand en Ponthieu, gdzie spędziła czternaście lat. Gdy św. Filibert ufundował klasztor w Pavilly (Pauliacum), przymusił ją do objęcia przełożeństwa w nowej fundacji. Wprowadziła do niej dyscyplinę tak surową, że przez jakiś czas mniszki niemal się buntowały. Naraziła się też fundatorowi Amalbertowi, nie zważała jednak na jego pogróżki i działała w duchu karności zakonnej. Zmarła prawdopodobnie 10 lutego 704 roku. W czasie najazdów Normanów część relikwii przeniesiono do Montreuil-sur-Mer, gdzie w 1039 roku powstało opactwo pod wezwaniem świętej.
10 LUTY: Święta Austreberta z Pavilly (+704) Austreberta urodziła się w Marconne pod Térouanne w czasach panowania Dagoberta (629-639) jako córka Badefryda i Fremehildy, uznawanych także za świętych. Gdy postanowiono wydać ją za mąż, schroniła się u św. Audomara (Omera), który wręczył jej welon dziewic poświęconych Bogu. Udała się następnie do klasztoru w Port-le-Grand en Ponthieu, gdzie spędziła czternaście lat. Gdy św. Filibert ufundował klasztor w Pavilly (Pauliacum), przymusił ją do objęcia przełożeństwa w nowej fundacji. Wprowadziła do niej dyscyplinę tak surową, że przez jakiś czas mniszki niemal się buntowały. Naraziła się też fundatorowi Amalbertowi, nie zważała jednak na jego pogróżki i działała w duchu karności zakonnej. Zmarła prawdopodobnie 10 lutego 704 roku. W czasie najazdów Normanów część relikwii przeniesiono do Montreuil-sur-Mer, gdzie w 1039 roku powstało opactwo pod wezwaniem świętej.
25 listopada:

Święta Beatrycze z Ornacieu (+1303)

	Urodziła się około r. 1260 na zamku Ornacieu w Delfinacie (dziś departament Is-re, Francja). W trzynastym roku życia wstąpiła do kartuzji w Parmenie. W r. 1301 wysłana została dla założenia klasztoru w Eymeu, niedaleko Walencji, i tam, walcząc bezskutecznie z niedostatkiem, zmarła z wycieńczenia 25 listopada 1303 r. Pozostała po niej biografia napisana współcześnie przez Małgorzatę d
25 listopada: Święta Beatrycze z Ornacieu (+1303) Urodziła się około r. 1260 na zamku Ornacieu w Delfinacie (dziś departament Is-re, Francja). W trzynastym roku życia wstąpiła do kartuzji w Parmenie. W r. 1301 wysłana została dla założenia klasztoru w Eymeu, niedaleko Walencji, i tam, walcząc bezskutecznie z niedostatkiem, zmarła z wycieńczenia 25 listopada 1303 r. Pozostała po niej biografia napisana współcześnie przez Małgorzatę d'Oingt. Kult zaaprobował Pius IX (1869). Wspomnienie obchodzono 13 lutego, ale nowe Martyrologium Rzymskie przewiduje dla niej właściwy termin: 25 listopada.
18 STYCZNIA:

Święta Beatrycze II d`Este (1230-1262)

	Była bratanicą Św. Beatrycze I d`Este. Urodziła się około 1230 roku. Poszła podobną drogą co jej ciotka. Gdy owdowiała, odrzuciła propozycję drugiego małżeństwa i schroniła się w założonym przez siebie klasztorze benedyktyńskim św. Antoniego w Ferrarze. Zmarła w 1262 roku. Kult jej zaaprobował w 1774 roku Klemens XVI. Modena 
i Ferrara czczą ją 18 stycznia, benedyktynki natomiast 28 lutego.
18 STYCZNIA: Święta Beatrycze II d`Este (1230-1262) Była bratanicą Św. Beatrycze I d`Este. Urodziła się około 1230 roku. Poszła podobną drogą co jej ciotka. Gdy owdowiała, odrzuciła propozycję drugiego małżeństwa i schroniła się w założonym przez siebie klasztorze benedyktyńskim św. Antoniego w Ferrarze. Zmarła w 1262 roku. Kult jej zaaprobował w 1774 roku Klemens XVI. Modena i Ferrara czczą ją 18 stycznia, benedyktynki natomiast 28 lutego.
13 LISTOPADA:

Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak, Krystyn 
z Międzyrzecza (+1003) - patrz:http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-13a.php3
13 LISTOPADA: Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak, Krystyn z Międzyrzecza (+1003) - patrz:http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-13a.php3
24 PAŹDZIERNIKA:

Święty Bernard z Calvo (+1243)

	Urodził się w Manso Calvo, w Katalonii, w Hiszpanii, gdzie stez się kształcił. Wstąpił do cysterskiego klasztoru, a następnie został wybrany opatem w klasztorze cysterskim w Santa Creus, niedaleko Tarragony. 
W 1223 roku został wybrany biskupem.
24 PAŹDZIERNIKA: Święty Bernard z Calvo (+1243) Urodził się w Manso Calvo, w Katalonii, w Hiszpanii, gdzie stez się kształcił. Wstąpił do cysterskiego klasztoru, a następnie został wybrany opatem w klasztorze cysterskim w Santa Creus, niedaleko Tarragony. W 1223 roku został wybrany biskupem.
11 LISTOPADA:

Święty Bertuin z Malonne (+698)

     Wedle późnych opowieści hagiograficznych (BHL 1306-1310) z pochodzenia miał być Anglosasem, wychowanym w klasztorze 
w Outwell. Tam też rzekomo został biskupem. Chęć podróżowania albo też zamiary misyjne skłoniły go potem do przeprawienia się na kontynent. Pielgrzymował do Rzymu, zwiedził wiele krajów, w końcu, kierując się licznymi objawieniami, dotarł do Namur. Udał się jeszcze w górę Sambry i w Malonne założył benedyktyński klasztor, który później zniszczyli Normanowie. Kiedy się to stało- Dyskutują historycy. Jedni opowiadają się za VII, inni za VIII stuleciem. Podobnie rzecz ma się ze wzmiankowanymi Żywotami świętego. Wspominano go w dniu 
11 listopada, później także 16. lub 27. tego miesiąca.
11 LISTOPADA: Święty Bertuin z Malonne (+698) Wedle późnych opowieści hagiograficznych (BHL 1306-1310) z pochodzenia miał być Anglosasem, wychowanym w klasztorze w Outwell. Tam też rzekomo został biskupem. Chęć podróżowania albo też zamiary misyjne skłoniły go potem do przeprawienia się na kontynent. Pielgrzymował do Rzymu, zwiedził wiele krajów, w końcu, kierując się licznymi objawieniami, dotarł do Namur. Udał się jeszcze w górę Sambry i w Malonne założył benedyktyński klasztor, który później zniszczyli Normanowie. Kiedy się to stało- Dyskutują historycy. Jedni opowiadają się za VII, inni za VIII stuleciem. Podobnie rzecz ma się ze wzmiankowanymi Żywotami świętego. Wspominano go w dniu 11 listopada, później także 16. lub 27. tego miesiąca.
27 listopada:

Święty Bilhilda z Altenmünster (+710)

Była żoną księcia z Turyngii. Ufundowała klasztor benedyktyński w Altenmunster, w Mainz, w Niemczech. Po śmierci męża wstąpiła do tego klasztoru i była tam ksienią.
27 listopada: Święty Bilhilda z Altenmünster (+710) Była żoną księcia z Turyngii. Ufundowała klasztor benedyktyński w Altenmunster, w Mainz, w Niemczech. Po śmierci męża wstąpiła do tego klasztoru i była tam ksienią.
3 GRUDNIA:

Święty Biryn z Dorchesteru (+650)

 	Był mnichem benedyktyńskim. Został wysłany do Brytanii przez papieża św. Honoripodróże apostolskie. Zmarł w 650 r. 
usza i był pierwszym biskupem Dorchesteru. Nawracał ludy zachodniej Saksonii i dlatego jest znany również jako „apostoł Wessexu”. Nawrócił króla zachodnich Saksonów. Podejmował
3 GRUDNIA: Święty Biryn z Dorchesteru (+650) Był mnichem benedyktyńskim. Został wysłany do Brytanii przez papieża św. Honoripodróże apostolskie. Zmarł w 650 r. usza i był pierwszym biskupem Dorchesteru. Nawracał ludy zachodniej Saksonii i dlatego jest znany również jako „apostoł Wessexu”. Nawrócił króla zachodnich Saksonów. Podejmował
28 STYCZNIA:

Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)

Wybitny urzędnik na dworze królewskim w Savoy i Burgundii. Amadeusz był członkiem rodziny królewskiej we Frankonii. Był synem rycerza, błogosławionego Amadeusza de Hauterive z Clermont. Urodził się na zamku w Chatte, Dauphine, we Francji. Kształcił się w Bonnevaux, a potem w Cluny, gdzie jego ojciec został mnichem. Podczas służby wrodzinie niemieckiego króla Henryka V, wstąpił do opactwa cysterskiego w Clairvaux w 1125 roku. Został potem opatem 
w Hautecombe-Savoy w 1139 roku. W 1144 roku został biskupem Lozannie. Pod koniec życia Amadeusz służył regentowi księciu Hubertowi 
z Savoy i jako kanclerz w Burgundii, wyznaczony na tym stanowisku przez Fryderyka I Barbarossę. Relikwie odnaleziono 1911 roku w katedrze lozańskiej . kult został dozwolony w 1710 roku.
28 STYCZNIA: Święty Amadeusz z Lozanny (+1159) Wybitny urzędnik na dworze królewskim w Savoy i Burgundii. Amadeusz był członkiem rodziny królewskiej we Frankonii. Był synem rycerza, błogosławionego Amadeusza de Hauterive z Clermont. Urodził się na zamku w Chatte, Dauphine, we Francji. Kształcił się w Bonnevaux, a potem w Cluny, gdzie jego ojciec został mnichem. Podczas służby wrodzinie niemieckiego króla Henryka V, wstąpił do opactwa cysterskiego w Clairvaux w 1125 roku. Został potem opatem w Hautecombe-Savoy w 1139 roku. W 1144 roku został biskupem Lozannie. Pod koniec życia Amadeusz służył regentowi księciu Hubertowi z Savoy i jako kanclerz w Burgundii, wyznaczony na tym stanowisku przez Fryderyka I Barbarossę. Relikwie odnaleziono 1911 roku w katedrze lozańskiej . kult został dozwolony w 1710 roku.
19 LUTY:

Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)

Urodził się w Brukseli, w Belgii i wychowywał u cystersek 
w pobliskim klasztorze, później studiował w Paryżu, we Francji. Nauczał dogmatu w Cologne, w Niemczech. W 1230 roku został biskupem 
w Lozannie, w Szwajcarii. Po dziewięciu latach zrezygnował i udał się do cysterskiego klasztorzu w La Cambra, był kapelanem cesarza. Został zaatakowany przez przedstawiciela cesarza po tym jak zbeształ publicznie Cesara i lokalny kler za ich zepsucie moralne.
19 LUTY: Święty Bonifacy z Brukseli (+1265) Urodził się w Brukseli, w Belgii i wychowywał u cystersek w pobliskim klasztorze, później studiował w Paryżu, we Francji. Nauczał dogmatu w Cologne, w Niemczech. W 1230 roku został biskupem w Lozannie, w Szwajcarii. Po dziewięciu latach zrezygnował i udał się do cysterskiego klasztorzu w La Cambra, był kapelanem cesarza. Został zaatakowany przez przedstawiciela cesarza po tym jak zbeształ publicznie Cesara i lokalny kler za ich zepsucie moralne.
11 LUTY:

		Święty Cedmon z Whitby (+680)
	Beda, jedyny z pisarzy, który nam przekazał garść wiadomości 
o tym świętym, opowiada (BHL 1501), że był prostym pasterzem, obdarzonym talentem poetyckim. Odkryła ten talent ksieni klasztoru, Hilda, i ona też włączyła go w poczet benedyktyńskich mnichów. Zadbała potem o jego religijne wykształcenie. Za temat swych poematów, układanych w języku miejscowym, obrał sobie rozmaite miejsca z Biblii, ale zachował się jedynie krótki hymn do Boga. Potem przypisywano mu utwory, które powstały dopiero w X w. zmarł w 680 roku.
Jego wspomnienie obchodzono 11 lutego.
11 LUTY: Święty Cedmon z Whitby (+680) Beda, jedyny z pisarzy, który nam przekazał garść wiadomości o tym świętym, opowiada (BHL 1501), że był prostym pasterzem, obdarzonym talentem poetyckim. Odkryła ten talent ksieni klasztoru, Hilda, i ona też włączyła go w poczet benedyktyńskich mnichów. Zadbała potem o jego religijne wykształcenie. Za temat swych poematów, układanych w języku miejscowym, obrał sobie rozmaite miejsca z Biblii, ale zachował się jedynie krótki hymn do Boga. Potem przypisywano mu utwory, które powstały dopiero w X w. zmarł w 680 roku. Jego wspomnienie obchodzono 11 lutego.
3 LUTY:

Święta Werburga z Chester (+ok. 699)

	Była córką Wulfhera, króla Mercji, oraz św. Ermenhildy. Wstąpiwszy do klasztoru benedyktyńskiego w Ely, została w nim ksienią. Pozakładała także klasztory w Hanbury 
i Trentham (w hrabstwie Stafford) oraz w Weedon (w hrabstwie Northampton). Już za życia słynęła z cnót i daru czynienia cudów. Zmarła około 699 roku. Wspomnienie obchodzono 3 lutego, i ten dzień przyjęło nowe Martyrologium Rzymskie. Relikwie aż po czasy Henryka VIII czczono w katedrze w Chester, dokąd przeniesiono je z obawy przed najazdami duńskimi.
3 LUTY: Święta Werburga z Chester (+ok. 699) Była córką Wulfhera, króla Mercji, oraz św. Ermenhildy. Wstąpiwszy do klasztoru benedyktyńskiego w Ely, została w nim ksienią. Pozakładała także klasztory w Hanbury i Trentham (w hrabstwie Stafford) oraz w Weedon (w hrabstwie Northampton). Już za życia słynęła z cnót i daru czynienia cudów. Zmarła około 699 roku. Wspomnienie obchodzono 3 lutego, i ten dzień przyjęło nowe Martyrologium Rzymskie. Relikwie aż po czasy Henryka VIII czczono w katedrze w Chester, dokąd przeniesiono je z obawy przed najazdami duńskimi.
18 STYCZNIA:

Święty Deikola (+625)

	Nazywany był również Deilkolus, Desle, Dichul czy Deille. 
Był starszym bratem świętego Galla. Urodził się w Leinster w Irlandii. 
Był jednym z 12 uczniów świętego Kolumbana. Deikola towarzyszył mu 
w podróży do Francji w 567 roku i pracował razem z nim w Austrazji (obecnie jest to część Niemiec czy Francji) i Burgundii. W 610 roku 
św. Kolumban został wygnany przez króla Thierry’ego II. Deikola będąc już w starszym wieku założył klasztor benedyktyński w Lure, 
w Burgundii, we Francji i żył tam jako pustelnik.
18 STYCZNIA: Święty Deikola (+625) Nazywany był również Deilkolus, Desle, Dichul czy Deille. Był starszym bratem świętego Galla. Urodził się w Leinster w Irlandii. Był jednym z 12 uczniów świętego Kolumbana. Deikola towarzyszył mu w podróży do Francji w 567 roku i pracował razem z nim w Austrazji (obecnie jest to część Niemiec czy Francji) i Burgundii. W 610 roku św. Kolumban został wygnany przez króla Thierry’ego II. Deikola będąc już w starszym wieku założył klasztor benedyktyński w Lure, w Burgundii, we Francji i żył tam jako pustelnik.
26 PAŹDZIERNIKA:

Święty Eata z Hexham (+686)

  Był jednym z dwunastu młodych Anglów, których św. Aidan, apostoł Nortumbrii, skłonił do podjęcia studiów. Przyjąwszy habit, został w r. 651 benedyktyńskim opatem w Melrose. Potem król Alchfryd ofiarował mu teren na nowy benedyktyński klasztor w Ripon, ale po pewnym czasie Eata wrócił stamtąd, aby dochować wierności obyczajom iroszkockim w zakresie święcenia Wielkanocy i przestrzegania tonsury. Św. Kolman powołał go następnie na urząd opata w benedyktyńskim opactwie wLindisfarne. Gdy teren Nortumbrii dzielono na diecezje, został biskupem w Bernicia, a w r. 684 w Hexham. Zmarł na skutek epidemii w dwa lata później. Beda nazwał go mansuetissimus et simplicissimus. Wspomnienie obchodzono 26 października.
26 PAŹDZIERNIKA: Święty Eata z Hexham (+686) Był jednym z dwunastu młodych Anglów, których św. Aidan, apostoł Nortumbrii, skłonił do podjęcia studiów. Przyjąwszy habit, został w r. 651 benedyktyńskim opatem w Melrose. Potem król Alchfryd ofiarował mu teren na nowy benedyktyński klasztor w Ripon, ale po pewnym czasie Eata wrócił stamtąd, aby dochować wierności obyczajom iroszkockim w zakresie święcenia Wielkanocy i przestrzegania tonsury. Św. Kolman powołał go następnie na urząd opata w benedyktyńskim opactwie wLindisfarne. Gdy teren Nortumbrii dzielono na diecezje, został biskupem w Bernicia, a w r. 684 w Hexham. Zmarł na skutek epidemii w dwa lata później. Beda nazwał go mansuetissimus et simplicissimus. Wspomnienie obchodzono 26 października.
13 GRUDNIA:

Święta Elżbieta Rose (+1130)

	Fundatorka i ksieni w benedyktyńskim klasztorze w pobliżu Courtenay, w Loiret, we Francji.
13 GRUDNIA: Święta Elżbieta Rose (+1130) Fundatorka i ksieni w benedyktyńskim klasztorze w pobliżu Courtenay, w Loiret, we Francji.
20 LUTEGO: 

Święty Eucheriusz z Orleanu (+ 738)

	Jest postacią z okresu upadku Merowingów (VII w.). Młodość spędził w klasztorze benedyktyńskim w Jumieges. Około 716 roku wybrano go na biskupa Orleanu. Godności tej przyjąć nie chciał, 
ale przynaglony przez wysłanników Karola Młota, opuścił klasztor płacząc. Na stolicy biskupiej pokoju jednak długo nie zażywał. Zwycięski Karol Młot, pełen niechęci do rodziny biskupa, zmusił go razem z nią do udania się na wygnanie do Kolonii (732). Przebywszy tam parę lat, zesłany został następnie pod Li-ge, skąd na własną prośbę udał się do klasztoru benedyktyńskiego w Sarchinium (dziś Saint-Trond). W ciągu sześciu lat, które tam spędził przestrzegając wiernie reguły, budował wszystkich swym ascetycznym wyrobieniem. 
Zmarł w 738 roku w opinii świętości. W IX stuleciu imię biskupa wygnańca wpisane zostało do martyrologium pod dniem 20 lutego i widnieje tam do czasów obecnych.
20 LUTEGO: Święty Eucheriusz z Orleanu (+ 738) Jest postacią z okresu upadku Merowingów (VII w.). Młodość spędził w klasztorze benedyktyńskim w Jumieges. Około 716 roku wybrano go na biskupa Orleanu. Godności tej przyjąć nie chciał, ale przynaglony przez wysłanników Karola Młota, opuścił klasztor płacząc. Na stolicy biskupiej pokoju jednak długo nie zażywał. Zwycięski Karol Młot, pełen niechęci do rodziny biskupa, zmusił go razem z nią do udania się na wygnanie do Kolonii (732). Przebywszy tam parę lat, zesłany został następnie pod Li-ge, skąd na własną prośbę udał się do klasztoru benedyktyńskiego w Sarchinium (dziś Saint-Trond). W ciągu sześciu lat, które tam spędził przestrzegając wiernie reguły, budował wszystkich swym ascetycznym wyrobieniem. Zmarł w 738 roku w opinii świętości. W IX stuleciu imię biskupa wygnańca wpisane zostało do martyrologium pod dniem 20 lutego i widnieje tam do czasów obecnych.
13 LUTY:

Święta Eustochia z Padwy (1444- 1469)

	Urodziła się w 1444 roku w Padwie jako dziecko nieślubne. Od siódmego roku życia wychowywała się u benedyktynek w San Prosdocimo. Gdy biskup Padwy zreformował w 1460 roku klasztor, poprosiła o przyjęcie. Wówczas to chrzestne imię Lukrecja przez nabożeństwo do św. Hieronima zamieniła na Eustochia. W nowicjacie poważnie zapadła na zdrowiu. Choroba nerwowa, której uległa, sprawiła, że podejrzewano ją o obsesję, chciano nawet jako czarownicę spalić na stosie. Okazała wielką cierpliwość i poddała się kierownictwu spowiednika, który też pozostawił potem relację o nowicjuszce. W 1465 roku mogła wreszcie złożyć profesję zakonną. Zmarła 13 lutego 1469 roku. Jej kult zaaprobowano w 1760 roku.
13 LUTY: Święta Eustochia z Padwy (1444- 1469) Urodziła się w 1444 roku w Padwie jako dziecko nieślubne. Od siódmego roku życia wychowywała się u benedyktynek w San Prosdocimo. Gdy biskup Padwy zreformował w 1460 roku klasztor, poprosiła o przyjęcie. Wówczas to chrzestne imię Lukrecja przez nabożeństwo do św. Hieronima zamieniła na Eustochia. W nowicjacie poważnie zapadła na zdrowiu. Choroba nerwowa, której uległa, sprawiła, że podejrzewano ją o obsesję, chciano nawet jako czarownicę spalić na stosie. Okazała wielką cierpliwość i poddała się kierownictwu spowiednika, który też pozostawił potem relację o nowicjuszce. W 1465 roku mogła wreszcie złożyć profesję zakonną. Zmarła 13 lutego 1469 roku. Jej kult zaaprobowano w 1760 roku.
10 GRUDNIA:

Święty Jan Roberts (1577- 1610)

	Urodził się w 1577 roku w Walii. Był anglikaninem. W 1600 roku przeszedł na katolicyzm w Compostelli i został benedyktynem. Był współzałożycielem benedyktyńskiego klasztoru św. Grzegorza w Douai, który został przeniesiony później do Downside. Wyświęcony został na kapłana w Hiszpanii. Gdy wrócił do Anglii był kilkakrotnie więziony. Heroiczna jego ofiarność w czasie zarazy w 1603 roku zjednała mu ogólna cześć. W 1610 roku został powieszony i ćwiartowany za to że był kapłanem, w Tyburn w Londynie, w Anglii, za panowania króla Jakuba I. został powieszony na tej samej szubienicy, 
co 16 innych bandytów. Beatyfikowany ostał w 1929, a kanonizowany w 1970 roku.
10 GRUDNIA: Święty Jan Roberts (1577- 1610) Urodził się w 1577 roku w Walii. Był anglikaninem. W 1600 roku przeszedł na katolicyzm w Compostelli i został benedyktynem. Był współzałożycielem benedyktyńskiego klasztoru św. Grzegorza w Douai, który został przeniesiony później do Downside. Wyświęcony został na kapłana w Hiszpanii. Gdy wrócił do Anglii był kilkakrotnie więziony. Heroiczna jego ofiarność w czasie zarazy w 1603 roku zjednała mu ogólna cześć. W 1610 roku został powieszony i ćwiartowany za to że był kapłanem, w Tyburn w Londynie, w Anglii, za panowania króla Jakuba I. został powieszony na tej samej szubienicy, co 16 innych bandytów. Beatyfikowany ostał w 1929, a kanonizowany w 1970 roku.
15 LISTOPADA:

Święty Findan z Rheinau (+879)

	Należał do jakiegoś możnego rodu irlandzkiego. W walkach z sąsiadami stracił ojca i brata. Gdy odbywał się bankiet z okazji zawarcia pokoju, przeciwnicy podstępnie wydali go wikingom. Wieźli go do Skandynawii, ale zaatakowała ich flotylla innych wikingów. Wtedy go rozkuto. W czasie postoju na Orkadach zdołał uciec, ale znalazł się na bezludnej wysepce. Ślubował wówczas Bogu, że nie powróci do ojczyzny i odbędzie pielgrzymkę do Rzymu. W r. 851 został mnichem benedyktyńskim w Rheinau, na wysepce Renu, położonej na południe od Schaffhausen. Po pięciu latach życia we wspólnocie usunął się do celki przy kościele i w niej jako rekluz spędził dwadzieścia dwa lata. Zmarł 15 listopada 878 r.
15 LISTOPADA: Święty Findan z Rheinau (+879) Należał do jakiegoś możnego rodu irlandzkiego. W walkach z sąsiadami stracił ojca i brata. Gdy odbywał się bankiet z okazji zawarcia pokoju, przeciwnicy podstępnie wydali go wikingom. Wieźli go do Skandynawii, ale zaatakowała ich flotylla innych wikingów. Wtedy go rozkuto. W czasie postoju na Orkadach zdołał uciec, ale znalazł się na bezludnej wysepce. Ślubował wówczas Bogu, że nie powróci do ojczyzny i odbędzie pielgrzymkę do Rzymu. W r. 851 został mnichem benedyktyńskim w Rheinau, na wysepce Renu, położonej na południe od Schaffhausen. Po pięciu latach życia we wspólnocie usunął się do celki przy kościele i w niej jako rekluz spędził dwadzieścia dwa lata. Zmarł 15 listopada 878 r.
31 PAŹDZIERNIKA:

Święty Foillan z Fossés (+655)

	Urodził się w Irlandii, ale razem z rodziną przeniósł się do Anglii około 630 roku. Jego braćmi byli święci Fursey i Ultan. Zbudował klasztory w Burghcastle, w pobliżu Yarmouth, który został zniszczony przez Mercjan. Foillan udał się do Francji, gdzie król, Klovis II? Zaprosił go , by osiadł w królestwie w Neustrii. Błogosławiona 
Ita z Nivelles dała mu ziemię, gdzie zbudował klasztori był tam opatem, który mis jonował. Foillan został zamordowany przez bandytów w lesie gdzie właśnie zakończył odprawiać Mszę Świętą.
31 PAŹDZIERNIKA: Święty Foillan z Fossés (+655) Urodził się w Irlandii, ale razem z rodziną przeniósł się do Anglii około 630 roku. Jego braćmi byli święci Fursey i Ultan. Zbudował klasztory w Burghcastle, w pobliżu Yarmouth, który został zniszczony przez Mercjan. Foillan udał się do Francji, gdzie król, Klovis II? Zaprosił go , by osiadł w królestwie w Neustrii. Błogosławiona Ita z Nivelles dała mu ziemię, gdzie zbudował klasztori był tam opatem, który mis jonował. Foillan został zamordowany przez bandytów w lesie gdzie właśnie zakończył odprawiać Mszę Świętą.
14 GRUDNIA:

Święty Folkuin z Thérouanne (+855)

	Był synem bastarda, a wnukiem Karola Młota. Po śmierci Erkembalda obrano go biskupem Thérouanne. Sakry udzielił mu Ebbon, arcybiskup Reims. W r. 816 uczestniczył w koronacji cesarza, a w latach 836-853 w kilku synodach. Był wiernym sprzymierzeńcem Ludwika Pobożnego. W r. 834 przyczynił się do jego powrotu na tron, a w r. 839 do pojednania z synami. Wielką troską otaczał opactwo benedyktyńskie w Sithiu. Gdy się zestarzał, przestał uczęszczać do chóru, ale gdy w r. 853(-) Karol Łysy naznaczył mu następcę, obłożył go jako uzurpatora ekskomuniką. Zmarł w r. 855. Wspomnienie obchodzono 14 grudnia. W r. 928 dokonano u Św. Bertyna uroczystej elewacji jego szczątków. Natomiast w latach 968-990 wnuk jego brata, wspomniany powyżej, skomponował Vita Folcuini.
14 GRUDNIA: Święty Folkuin z Thérouanne (+855) Był synem bastarda, a wnukiem Karola Młota. Po śmierci Erkembalda obrano go biskupem Thérouanne. Sakry udzielił mu Ebbon, arcybiskup Reims. W r. 816 uczestniczył w koronacji cesarza, a w latach 836-853 w kilku synodach. Był wiernym sprzymierzeńcem Ludwika Pobożnego. W r. 834 przyczynił się do jego powrotu na tron, a w r. 839 do pojednania z synami. Wielką troską otaczał opactwo benedyktyńskie w Sithiu. Gdy się zestarzał, przestał uczęszczać do chóru, ale gdy w r. 853(-) Karol Łysy naznaczył mu następcę, obłożył go jako uzurpatora ekskomuniką. Zmarł w r. 855. Wspomnienie obchodzono 14 grudnia. W r. 928 dokonano u Św. Bertyna uroczystej elewacji jego szczątków. Natomiast w latach 968-990 wnuk jego brata, wspomniany powyżej, skomponował Vita Folcuini.
19 PAŹDZIERNIKA:

Święta Frideswida (+735)

	Córka saksońskiego księcia regionu Upper Thames w Anglii. Czasem nazywana jest Fredeswinda. Kiedy książe sąsiedniego królestwa zaproponował jej małżeństwo, Frideswida uciekła do lasu w Birsney. Tam została pustelnicą i ofiarowała całe swoje życie Chrystusowi. Zbudowała benedyktyński klasztor św. Marii w Oxfordzie. Jest ona patronką uniwersytetu w tym mieście. Jej relikwie zachowały się do tej pory. W sztuce liturgicznej przedstawiano jest jako benedyktynka, czasami towarzyszy jej wół.
19 PAŹDZIERNIKA: Święta Frideswida (+735) Córka saksońskiego księcia regionu Upper Thames w Anglii. Czasem nazywana jest Fredeswinda. Kiedy książe sąsiedniego królestwa zaproponował jej małżeństwo, Frideswida uciekła do lasu w Birsney. Tam została pustelnicą i ofiarowała całe swoje życie Chrystusowi. Zbudowała benedyktyński klasztor św. Marii w Oxfordzie. Jest ona patronką uniwersytetu w tym mieście. Jej relikwie zachowały się do tej pory. W sztuce liturgicznej przedstawiano jest jako benedyktynka, czasami towarzyszy jej wół.
5 GRUDNIA:

Święty Gerbold z Bayeux (+690)

	Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Livray, które ufundował. Został mianowany biskupem w Bayeux, we Francji.
5 GRUDNIA: Święty Gerbold z Bayeux (+690) Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa w Livray, które ufundował. Został mianowany biskupem w Bayeux, we Francji.
21 LUTY:

Święty German z Granfel (+677)

Urodził się w Trier, w Niemczech. Zdobył wykształcenie u biskupa Medarda i został pustelnikiem wraz ze świętym Arnulfem. Wstąpił do benedyktynów wraz ze swoim bratem Numerianem, apotem został wybrany opatem kilku opactw, m.in. w Granfel, w Szwajcarii, ufundowanym przez księcia Gondo. On i jego przeor św. Rondoald został zabity przez księcia tego regionu gdy próbował pomagać innym.
21 LUTY: Święty German z Granfel (+677) Urodził się w Trier, w Niemczech. Zdobył wykształcenie u biskupa Medarda i został pustelnikiem wraz ze świętym Arnulfem. Wstąpił do benedyktynów wraz ze swoim bratem Numerianem, apotem został wybrany opatem kilku opactw, m.in. w Granfel, w Szwajcarii, ufundowanym przez księcia Gondo. On i jego przeor św. Rondoald został zabity przez księcia tego regionu gdy próbował pomagać innym.
13 LUTY:

Święty Gosbert z Osnabrück (+859)

Był przyjacielem św. Oskara. Wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w młodym wieku i służył przez wiele lat w niemieckim klasztorze. Później został biskupem w Osnabrücku, w Niemczech i piastował to stanowisko przez ostatnie 10 lat życia.
13 LUTY: Święty Gosbert z Osnabrück (+859) Był przyjacielem św. Oskara. Wstąpił do opactwa benedyktyńskiego w młodym wieku i służył przez wiele lat w niemieckim klasztorze. Później został biskupem w Osnabrücku, w Niemczech i piastował to stanowisko przez ostatnie 10 lat życia.
19 grudnia:

Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200)
	Mnich w klasztorze kartuzkim w Casotto. Wcześniej był eremitą.
19 grudnia: Błogosławiony Wilhelm z Fenoglio (+ok. 1200) Mnich w klasztorze kartuzkim w Casotto. Wcześniej był eremitą.
16 STYCZNIA:

Święty Henryk z Cocket (+1127)

	Duński pustelnik, który żył w pustelni na wyspie na wybrzeżu Nortumbrii w Anglii. Później żył pod kierunkiem mnichów z pobliskiego klasztoru benedyktyńskiego. Był czczony z powodu swojej mądrości 
i świętości.
16 STYCZNIA: Święty Henryk z Cocket (+1127) Duński pustelnik, który żył w pustelni na wyspie na wybrzeżu Nortumbrii w Anglii. Później żył pod kierunkiem mnichów z pobliskiego klasztoru benedyktyńskiego. Był czczony z powodu swojej mądrości i świętości.
17 LISTOPADA:

Święta Hilda z Whitby (614 –680)

      Urodziła się w r. 614. Ojciec zginął na wygnaniu, otruty przez swych wrogów. W r. 617 stryjeczny dziad, Edwin, objął tron w Nortumbrii. 
Pod wpływem św. Paulina, kapelana królowej i pierwszego biskupa Yorku, przyjął w r. 627 chrzest. Razem z dworem ochrzczono trzynastoletnią Hildę. Gdy później jej siostra Hereswita zdecydowała się udać do Galii, aby podjąć życie zakonne, Hilda chciała pójść w jej ślady. Św. Aidan odwiódł ją od tego zamiaru i zaproponował rozpoczęcie życia zakonnego w posiadłości położonej na północnym brzegu rzeki Wear. Od r. 649 do 657 była ksienią w Hartlepool, wspomagana na tym stanowisku przez św. Aidana i jego towarzyszy. Potem założyła nowe, tzw. -podwójne- (męskie i żeńskie) opactwo benedyktyńskie
 w Streaneshalch.
17 LISTOPADA: Święta Hilda z Whitby (614 –680) Urodziła się w r. 614. Ojciec zginął na wygnaniu, otruty przez swych wrogów. W r. 617 stryjeczny dziad, Edwin, objął tron w Nortumbrii. Pod wpływem św. Paulina, kapelana królowej i pierwszego biskupa Yorku, przyjął w r. 627 chrzest. Razem z dworem ochrzczono trzynastoletnią Hildę. Gdy później jej siostra Hereswita zdecydowała się udać do Galii, aby podjąć życie zakonne, Hilda chciała pójść w jej ślady. Św. Aidan odwiódł ją od tego zamiaru i zaproponował rozpoczęcie życia zakonnego w posiadłości położonej na północnym brzegu rzeki Wear. Od r. 649 do 657 była ksienią w Hartlepool, wspomagana na tym stanowisku przez św. Aidana i jego towarzyszy. Potem założyła nowe, tzw. -podwójne- (męskie i żeńskie) opactwo benedyktyńskie w Streaneshalch.
15 LISTOPADA:

Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539)

      Hugon Cook, zwany Faringdon, został opatem benedyktynów
 w Reading w r. 1520. Żył w przyjaźni z Henrykiem VIII, ale gdy doszło do dekretów przeciw klasztorom, odmówił poddania swego klasztoru królowi. Za nieznanie supremacji królewskiej skazany na śmierć, powieszony i ćwiartowany 15 listopada 1539 roku.
 Razem z nim poniosło śmierć jeszcze 2 kapłanów z tego samego klasztoru: Błogosławieni Jan Eynon i Jan Rugg. Beatyfikowani zostali 
w 1895 roku.
15 LISTOPADA: Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539) Hugon Cook, zwany Faringdon, został opatem benedyktynów w Reading w r. 1520. Żył w przyjaźni z Henrykiem VIII, ale gdy doszło do dekretów przeciw klasztorom, odmówił poddania swego klasztoru królowi. Za nieznanie supremacji królewskiej skazany na śmierć, powieszony i ćwiartowany 15 listopada 1539 roku. Razem z nim poniosło śmierć jeszcze 2 kapłanów z tego samego klasztoru: Błogosławieni Jan Eynon i Jan Rugg. Beatyfikowani zostali w 1895 roku.
14 LUTY:

Święty Anioł z Gualdo (+1325)

	Odznaczał się niezwykłą skromnością, niewinnością i dobrocią. Zostawszy kamedułą, wiódł życie pustelnicze. Zmarł w 1325 roku. Kult został dozwolony w 1825 roku.
14 LUTY: Święty Anioł z Gualdo (+1325) Odznaczał się niezwykłą skromnością, niewinnością i dobrocią. Zostawszy kamedułą, wiódł życie pustelnicze. Zmarł w 1325 roku. Kult został dozwolony w 1825 roku.
20 STYCZNIA:

Błogosławiony Cyprian Michał (Iwene) Tansi
 (1903-1964)

	Był Nigeryjczykiem. Został trapistą, ale mimo to przez długie lata był duszpasterzem w Afryce. Potem żył jako mnich w klasztorze trapistów w Mount Saint Bernard w Anglii. Został beatyfikowany w 1998 roku przez Jana Pawła II.
20 STYCZNIA: Błogosławiony Cyprian Michał (Iwene) Tansi (1903-1964) Był Nigeryjczykiem. Został trapistą, ale mimo to przez długie lata był duszpasterzem w Afryce. Potem żył jako mnich w klasztorze trapistów w Mount Saint Bernard w Anglii. Został beatyfikowany w 1998 roku przez Jana Pawła II.
21 LUTY:

Święta Eleonora Angielska (1222-1291) 

	Urodziła się w 1222 roku jako córka hrabiego Prowansji (Francja). Na życzenie rodziców poślubiła w 1236 roku króla Henryka III Angielskiego, w 1261 roku po przegranej bitwie pod Lewes, z pomocą wojska uwolniła swego męża z niewoli. Po jego śmierci w 1273 roku sprawowała władzę do czasu powrotu syna Edwarda I z wyprawy krzyżowej. Po zdaniu regencji wstąpiła do benedyktynek w Amresbury w Anglii. Tam zmarła 25 czerwca 1291 roku.
21 LUTY: Święta Eleonora Angielska (1222-1291) Urodziła się w 1222 roku jako córka hrabiego Prowansji (Francja). Na życzenie rodziców poślubiła w 1236 roku króla Henryka III Angielskiego, w 1261 roku po przegranej bitwie pod Lewes, z pomocą wojska uwolniła swego męża z niewoli. Po jego śmierci w 1273 roku sprawowała władzę do czasu powrotu syna Edwarda I z wyprawy krzyżowej. Po zdaniu regencji wstąpiła do benedyktynek w Amresbury w Anglii. Tam zmarła 25 czerwca 1291 roku.
1 GRUDNIA:

Błogosławiony Jan Beche (+1539)   
      
	Przyjaciel Tomasza More i bpa Fishera. Opat benedyktynów w Colchester. Za odmowę zezwolenia na kasatę swego klasztoru powieszony i ćwiartowany w 1539 r. Beatyfikowany w 1895 roku.
1 GRUDNIA: Błogosławiony Jan Beche (+1539) Przyjaciel Tomasza More i bpa Fishera. Opat benedyktynów w Colchester. Za odmowę zezwolenia na kasatę swego klasztoru powieszony i ćwiartowany w 1539 r. Beatyfikowany w 1895 roku.
9 LUTY:

Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088)
- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-09b.php3
9 LUTY: Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088) - patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-09b.php3
28 GRUDNIA:

Święty Otto z Niederaltaich (+1344)

	Razem ze swym bratem Hermanem i uczniem Degenhardem stanowi grupkę mnichów-eremitów, czczonych w Niederaltaich, w pobliżu Pasawy. W czasie jakiejś pielgrzymki przyjął razem z bratem habit, przy czym ten ostatni został konwersem, on zaś był kapłanem. Herman w r. 1322 osiadł w pustelni. W cztery lata później zakończył życie. Otto tymczasem posiadał erem w Lesie Czeskim i tam przebywał przez lat dziesięć. Wrócił potem do Bawarii i osiadł w pustelni, uświęconej pobytem brata. Przebywając w niej, nawrócił wielu grzeszników. W końcu razem z Degenhardem przeniósł się do Frauenbergu pod Hengersburgiem. Zmarł tam w r. 1344. Degenhard zmarł w trzydzieści lat później przy kapliczce, którą dedykował św. Bartłomiejowi. Mnisi z Niederaltaich pochowali Ottona w kościele, tuż obok ołtarza świętych Benedykta i Godeharda. Wspomnienie obchodzone było 28 grudnia.
28 GRUDNIA: Święty Otto z Niederaltaich (+1344) Razem ze swym bratem Hermanem i uczniem Degenhardem stanowi grupkę mnichów-eremitów, czczonych w Niederaltaich, w pobliżu Pasawy. W czasie jakiejś pielgrzymki przyjął razem z bratem habit, przy czym ten ostatni został konwersem, on zaś był kapłanem. Herman w r. 1322 osiadł w pustelni. W cztery lata później zakończył życie. Otto tymczasem posiadał erem w Lesie Czeskim i tam przebywał przez lat dziesięć. Wrócił potem do Bawarii i osiadł w pustelni, uświęconej pobytem brata. Przebywając w niej, nawrócił wielu grzeszników. W końcu razem z Degenhardem przeniósł się do Frauenbergu pod Hengersburgiem. Zmarł tam w r. 1344. Degenhard zmarł w trzydzieści lat później przy kapliczce, którą dedykował św. Bartłomiejowi. Mnisi z Niederaltaich pochowali Ottona w kościele, tuż obok ołtarza świętych Benedykta i Godeharda. Wspomnienie obchodzone było 28 grudnia.
3 LUTY:

Święta Berlinda z Meerbeke (+702)

 	Urodziła się jako córka rycerza Odelarda, wsławionego w czasie walk z normandzkimi najeźdźcami. Brat Eligard zginął wówczas pod Assche, natomiast ojciec po zakończeniu walk dotknięty został trądem. Berlinda pielęgnowała go troskliwie, ale któregoś dnia nie zdołała ukryć swej odrazy. Ojciec kazał się wówczas zanieść do Nivelles i tam całą swą majętność zapisał klasztorowi Św. Gertrudy. Berlinda usunęła się wówczas do benedyktyńskiego klasztoru w Moorsel. Po śmierci ojca jakiś czas przebywała w klasztorze benedyktyńskim 
w Meerbeke i później żyła jak pustelnica u jego grobu, służąc ubogim i chorym. Zmarła w 702roku. Ksieni z Nivelles objęła wówczas posiadłość i wybudowawszy kościół, złożyła w nim szczątki Berlindy. Około 1059 roku powstała jej Vita. Wspomnienie obchodzi się w dniu 3 lutego.
3 LUTY: Święta Berlinda z Meerbeke (+702) Urodziła się jako córka rycerza Odelarda, wsławionego w czasie walk z normandzkimi najeźdźcami. Brat Eligard zginął wówczas pod Assche, natomiast ojciec po zakończeniu walk dotknięty został trądem. Berlinda pielęgnowała go troskliwie, ale któregoś dnia nie zdołała ukryć swej odrazy. Ojciec kazał się wówczas zanieść do Nivelles i tam całą swą majętność zapisał klasztorowi Św. Gertrudy. Berlinda usunęła się wówczas do benedyktyńskiego klasztoru w Moorsel. Po śmierci ojca jakiś czas przebywała w klasztorze benedyktyńskim w Meerbeke i później żyła jak pustelnica u jego grobu, służąc ubogim i chorym. Zmarła w 702roku. Ksieni z Nivelles objęła wówczas posiadłość i wybudowawszy kościół, złożyła w nim szczątki Berlindy. Około 1059 roku powstała jej Vita. Wspomnienie obchodzi się w dniu 3 lutego.
4 GRUDNIA:

Święty Bernard z Parmy (+1133)

      Mając 25 lat wstąpił do walumbrozjanów. Wybrano go tam opatem, a później generałem Zakonu. Rządził roztropnie, co zwróciło na niego uwagę Urbana II. Papież mianował go kardynałem i wysłał do Lombardii jako swego legata. W wielu włoskich krajach przywrócił wówczas pokój, a w Parmie, gdzie zrazu doznał wielu przykrości, obrano go biskupem. Potem wziął udział w dramatycznych negocjacjach między Paschalisem II a Henrykiem V. Wezwany przez margrabinę Matyldę, asystował przy jej śmierci. Towarzyszył także nowemu papieżowi oraz cesarzowi Lotarowi w drodze do Rzymu. Wróciwszy do Parmy, poczuł zbliżający się koniec. Wezwał wówczas mnichów z ukochanego przez siebie opactwa w Cavannie i w ich obecności zmarł. Stało się to w roku 1133.
4 GRUDNIA: Święty Bernard z Parmy (+1133) Mając 25 lat wstąpił do walumbrozjanów. Wybrano go tam opatem, a później generałem Zakonu. Rządził roztropnie, co zwróciło na niego uwagę Urbana II. Papież mianował go kardynałem i wysłał do Lombardii jako swego legata. W wielu włoskich krajach przywrócił wówczas pokój, a w Parmie, gdzie zrazu doznał wielu przykrości, obrano go biskupem. Potem wziął udział w dramatycznych negocjacjach między Paschalisem II a Henrykiem V. Wezwany przez margrabinę Matyldę, asystował przy jej śmierci. Towarzyszył także nowemu papieżowi oraz cesarzowi Lotarowi w drodze do Rzymu. Wróciwszy do Parmy, poczuł zbliżający się koniec. Wezwał wówczas mnichów z ukochanego przez siebie opactwa w Cavannie i w ich obecności zmarł. Stało się to w roku 1133.
19 grudnia: 

Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122)

	Bernard wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru na Monte Cassino. Później został wybrany biskupem w Teramo. Jest patronem Teramo, we Włoszech.
19 grudnia: Święty Bernard Paleara z Teramo (+1122) Bernard wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru na Monte Cassino. Później został wybrany biskupem w Teramo. Jest patronem Teramo, we Włoszech.
22 PAŹDZIERNIKA:

Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)

       Pochodził z Lombardii. Wstąpiwszy do benedyktynów na Monte Cassino, w r. 848 został tam opatem. Południową Italię dewastowali wówczas Saraceni i dlatego ufortyfikował klasztor, a u jego stóp rozpoczął budowę miasteczka, które nazwał imieniem św. Benedykta i które później nazywano San Germano lub krótko - Cassino. W samym opactwie dbał o rozwój wiedzy, dzięki czemu doczekał się tego, że wielu z jego uczniów zostało biskupami. Kościół klasztorny wyposażył w cenne utensylia. 22 października Saraceni napadli na kościół i Bertariusza oraz innych pozabijali u ołtarza. Ciała przeniesiono potem na Monte Cassino i pochowano w kapitularzu. Kult zaaprobował w r. 1727 Benedykt XIII.
22 PAŹDZIERNIKA: Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884) Pochodził z Lombardii. Wstąpiwszy do benedyktynów na Monte Cassino, w r. 848 został tam opatem. Południową Italię dewastowali wówczas Saraceni i dlatego ufortyfikował klasztor, a u jego stóp rozpoczął budowę miasteczka, które nazwał imieniem św. Benedykta i które później nazywano San Germano lub krótko - Cassino. W samym opactwie dbał o rozwój wiedzy, dzięki czemu doczekał się tego, że wielu z jego uczniów zostało biskupami. Kościół klasztorny wyposażył w cenne utensylia. 22 października Saraceni napadli na kościół i Bertariusza oraz innych pozabijali u ołtarza. Ciała przeniesiono potem na Monte Cassino i pochowano w kapitularzu. Kult zaaprobował w r. 1727 Benedykt XIII.
21 PAŹDZIERNIKA:

Święty Bertold z Parmy (+1111)

     Jego rodzice mieli być uchodźcami z Anglii, uciskanej przez Normanów. Osiedlili się najpierw w Mediolanie, a gdy w r. 1071 miasto ucierpiało od pożaru, wywędrowali do Parmy. Pomocy udzieliły im mniszki benedyktynki. W cieniu ich klasztoru wychował się też Bertold. Później stał się u nich oblatem czy konwersem i mniszkom oddał wiele usług. Mieszkał w dzwonnicy ich kościoła, który wzorowo obsługiwał. Odbył pielgrzymki do Rzymu i Vienne, nade wszystko wiódł jednak życie pełne umartwień i rozmodlenia. W wolnych chwilach zbierał datki na rzecz ubogich. Z czasem stał się także prawdziwym ojcem duchownym klasztoru. Zmarł nieoczekiwanie w 1111 roku. Wspomnienie obchodzono w dniu 21 października.
21 PAŹDZIERNIKA: Święty Bertold z Parmy (+1111) Jego rodzice mieli być uchodźcami z Anglii, uciskanej przez Normanów. Osiedlili się najpierw w Mediolanie, a gdy w r. 1071 miasto ucierpiało od pożaru, wywędrowali do Parmy. Pomocy udzieliły im mniszki benedyktynki. W cieniu ich klasztoru wychował się też Bertold. Później stał się u nich oblatem czy konwersem i mniszkom oddał wiele usług. Mieszkał w dzwonnicy ich kościoła, który wzorowo obsługiwał. Odbył pielgrzymki do Rzymu i Vienne, nade wszystko wiódł jednak życie pełne umartwień i rozmodlenia. W wolnych chwilach zbierał datki na rzecz ubogich. Z czasem stał się także prawdziwym ojcem duchownym klasztoru. Zmarł nieoczekiwanie w 1111 roku. Wspomnienie obchodzono w dniu 21 października.
29 GRUDNIA:

Święty Ebrulf z Ouche (+706)

	Nazywany również Ebrulfus lub Evroult. Urodził się w 626 roku 
w Bayeux, we Francji a żył jako asceta w Normandii, gdzie po dziś dzień, 
w departamencie Orne, kilka miejscowości nosi nazwy utworzone od jego imienia. Wedle późnych hagiografów, którzy czerpali może z lokalnych tradycji, był możnowładcą, a potem dostojnikiem na dworze Chlotara I. Zrezygnował jednak z zaszczytnych funkcji oraz ze współżycia z żoną, aby w głębokich lasach wieść życie oddane wyłącznie Bogu. Udał się opactwa Deux Jumeaux w Bayeux. Potem żył jako pustelnik w lesie Ouche 
w Normandii. Nawrócił tam spotkanych rozbójników, a niektórych przygarnął jako mnichów do siebie dla których wybudował klasztor benedyktyński. Inne klasztory podążyły jego wzorem. Zmarł ponoć 
29 grudnia 706 r. jako osiemdziesięcioletni starzec.
29 GRUDNIA: Święty Ebrulf z Ouche (+706) Nazywany również Ebrulfus lub Evroult. Urodził się w 626 roku w Bayeux, we Francji a żył jako asceta w Normandii, gdzie po dziś dzień, w departamencie Orne, kilka miejscowości nosi nazwy utworzone od jego imienia. Wedle późnych hagiografów, którzy czerpali może z lokalnych tradycji, był możnowładcą, a potem dostojnikiem na dworze Chlotara I. Zrezygnował jednak z zaszczytnych funkcji oraz ze współżycia z żoną, aby w głębokich lasach wieść życie oddane wyłącznie Bogu. Udał się opactwa Deux Jumeaux w Bayeux. Potem żył jako pustelnik w lesie Ouche w Normandii. Nawrócił tam spotkanych rozbójników, a niektórych przygarnął jako mnichów do siebie dla których wybudował klasztor benedyktyński. Inne klasztory podążyły jego wzorem. Zmarł ponoć 29 grudnia 706 r. jako osiemdziesięcioletni starzec.
16 LISTOPADA:

Święty Edmund Rich z Abingdon (+1240)

	Urodził się w Abingdon 30 listopada 1180 roku. Studiował 
w Oksfordzie (Anglii) i Paryżu. Sam następnie wykładał w Oksfordzie sztukę i matematykę, komentując tam - jako pierwszy - Arystotelesa. Zdaje się, że raz jeszcze przebywał w Paryżu, oddając się z kolei studium teologii, którą także wykładał następnie przez osiem lat w Oksfordzie. Został wyświęcony na kapłana. Został kanonikiem. W r. 1222 objął stanowisko podskarbiego biskupa Salisbury. Był świetnym mówcą, nawoływał do krucjaty krzyżowej na polecenie papieża Grzegorza IX. W dwa lata później wybrano go na wakujące od dłuższego czasu arcybiskupstwo Canterbury. Udał się do cysterskiego klasztoru w PontIgny, we Francji. Zmarł w Soissons w listopadzie tegoż roku. Okoliczny lud od razu otoczył jego pamięć czcią. Wreszcie Innocenty IV, przybywszy do Lyonu na sobór (1246), kanonizował go. Jedna z sal w Oxfordzie nosi jego imię.
16 LISTOPADA: Święty Edmund Rich z Abingdon (+1240) Urodził się w Abingdon 30 listopada 1180 roku. Studiował w Oksfordzie (Anglii) i Paryżu. Sam następnie wykładał w Oksfordzie sztukę i matematykę, komentując tam - jako pierwszy - Arystotelesa. Zdaje się, że raz jeszcze przebywał w Paryżu, oddając się z kolei studium teologii, którą także wykładał następnie przez osiem lat w Oksfordzie. Został wyświęcony na kapłana. Został kanonikiem. W r. 1222 objął stanowisko podskarbiego biskupa Salisbury. Był świetnym mówcą, nawoływał do krucjaty krzyżowej na polecenie papieża Grzegorza IX. W dwa lata później wybrano go na wakujące od dłuższego czasu arcybiskupstwo Canterbury. Udał się do cysterskiego klasztoru w PontIgny, we Francji. Zmarł w Soissons w listopadzie tegoż roku. Okoliczny lud od razu otoczył jego pamięć czcią. Wreszcie Innocenty IV, przybywszy do Lyonu na sobór (1246), kanonizował go. Jedna z sal w Oxfordzie nosi jego imię.
20 STYCZNIA:

Święty Fechin z Fobhar (+665)

	Urodził się w Connaught lub w Luighne (Leyney) w Irlandii. Święty Nathy. Uczył go w jego najmłodszych lata na mncha. Póżniej ufundował klasztor w hrabstwie Westmeath i był tam opatem. Ufundował również klasztory w pobliżu Arbroath w Szkocji. Fechin umarł w czasie plagi, która pustoszyła Irlandię.
20 STYCZNIA: Święty Fechin z Fobhar (+665) Urodził się w Connaught lub w Luighne (Leyney) w Irlandii. Święty Nathy. Uczył go w jego najmłodszych lata na mncha. Póżniej ufundował klasztor w hrabstwie Westmeath i był tam opatem. Ufundował również klasztory w pobliżu Arbroath w Szkocji. Fechin umarł w czasie plagi, która pustoszyła Irlandię.
3 STYCZNIA:

Święty Fintan (+VI w.)

	Duchowy uczeń św Comgalla. Opat benedyktyński i patron w Doon w Irlandii. Jest czczony również w Limerick.
3 STYCZNIA: Święty Fintan (+VI w.) Duchowy uczeń św Comgalla. Opat benedyktyński i patron w Doon w Irlandii. Jest czczony również w Limerick.
3 LISTOPADA:

Święty Guénhaël (+ok. 550)

	Jego imię znaczy: „biały anioł”. Nazywany jest również Gwenhael. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Brytanii, we Francji, w młodym wieku. Później został wybrany opatem.
3 LISTOPADA: Święty Guénhaël (+ok. 550) Jego imię znaczy: „biały anioł”. Nazywany jest również Gwenhael. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Brytanii, we Francji, w młodym wieku. Później został wybrany opatem.
16 STYCZNIA:

Święty Honorat z Fondi

Opat benedyktyński i założyciel klasztoru benedyktyńskiego w Fondi, graniczącego z Latium i Kampanią, 
we Włoszech. Święty Grzegorz Wielki, papież opisał jego życie.
16 STYCZNIA: Święty Honorat z Fondi Opat benedyktyński i założyciel klasztoru benedyktyńskiego w Fondi, graniczącego z Latium i Kampanią, we Włoszech. Święty Grzegorz Wielki, papież opisał jego życie.
28 STYCZNIA:

Święty Jan z Réomay (+539)

	Urodził się w Dijon, we Francji w 425 roku. Pustelnik w Reomay. Gdy coraz więcej uczniów przybywało do jego pustelni udał się do klasztoru w Lérins. Powrócił do Reomay i wprowadził tam regułę św. Makarego. Założył klasztor na górze św. Jana. Jest zanany ze swojej świętości i cudów.
28 STYCZNIA: Święty Jan z Réomay (+539) Urodził się w Dijon, we Francji w 425 roku. Pustelnik w Reomay. Gdy coraz więcej uczniów przybywało do jego pustelni udał się do klasztoru w Lérins. Powrócił do Reomay i wprowadził tam regułę św. Makarego. Założył klasztor na górze św. Jana. Jest zanany ze swojej świętości i cudów.
2 LUTY:

Święty Wawrzyniec z Canterbury (+619)

	Mnich benedyktyński i towarzysz św. Augustyna z Canterbury w 597 roku. Wysłał go z nim do Anglii papież Grzegorz Wielki. Został arcybiskupem Canterbury po św. Augustynie. Kiedy Brytyjczycy powrócili do pogańskich zwyczajów, Wawrzyniec postanowił wrócić do Francji. Wtedy miał sen, w którym św. Piotr karcił go za to i biczował jego plecy. Powrócił na swoje biskupstwo i pracował nad nawróceniem do chrześcijaństwa króla Egberta. W 613 roku konsekrował w Canterbury kościół świętych Piotra i Pawła, założony przez Augustyna. Jego wysiki zmierzały zwłaszcza do asymilacji lokalnej ludności celtyckiej 
z napływowymi Anglosasami. Zmarł w Canterbury 2 lutego. Jest wspominany w irlandzkim Mszale ze Stowe, gdzie opisane jest jego biczowanie we śnie przez św. Piotra i nosił blizny na swoich plecach.
2 LUTY: Święty Wawrzyniec z Canterbury (+619) Mnich benedyktyński i towarzysz św. Augustyna z Canterbury w 597 roku. Wysłał go z nim do Anglii papież Grzegorz Wielki. Został arcybiskupem Canterbury po św. Augustynie. Kiedy Brytyjczycy powrócili do pogańskich zwyczajów, Wawrzyniec postanowił wrócić do Francji. Wtedy miał sen, w którym św. Piotr karcił go za to i biczował jego plecy. Powrócił na swoje biskupstwo i pracował nad nawróceniem do chrześcijaństwa króla Egberta. W 613 roku konsekrował w Canterbury kościół świętych Piotra i Pawła, założony przez Augustyna. Jego wysiki zmierzały zwłaszcza do asymilacji lokalnej ludności celtyckiej z napływowymi Anglosasami. Zmarł w Canterbury 2 lutego. Jest wspominany w irlandzkim Mszale ze Stowe, gdzie opisane jest jego biczowanie we śnie przez św. Piotra i nosił blizny na swoich plecach.
4 STYCZNIA:

Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)

          Mnich benedyktyński. Nazywany również Liawizo, jeden 
z „Apostołów Słowian”. Urodził się w Szwabii, Niemczech i został biskupem w Hamburgu. Wykorzystując swoją pozycję jako biskup, promował wielki entuzjazm rozpowszechnienia Biblii wśród Słowian.
4 STYCZNIA: Święty Libencjusz z Hamburga (+1013) Mnich benedyktyński. Nazywany również Liawizo, jeden z „Apostołów Słowian”. Urodził się w Szwabii, Niemczech i został biskupem w Hamburgu. Wykorzystując swoją pozycję jako biskup, promował wielki entuzjazm rozpowszechnienia Biblii wśród Słowian.
19 STYCZNIA:

Święta Liberata Como (+580)

	Była prawdopodnie córką pewnego szlachcica z Moncenisio, która została przyjęta do klasztoru benedyktyńskiego św. Małgorzaty w Como, który założyła razem ze swoją siostrą św. Faustyną. Jej relikwie znajdują się w katedrze w Como.
19 STYCZNIA: Święta Liberata Como (+580) Była prawdopodnie córką pewnego szlachcica z Moncenisio, która została przyjęta do klasztoru benedyktyńskiego św. Małgorzaty w Como, który założyła razem ze swoją siostrą św. Faustyną. Jej relikwie znajdują się w katedrze w Como.
24 PAŹDZIERNIKA:

Święty Marcin z Vertou (+601)

	Urodził się w Nantes. Został wyświęcony na diakona przez 
św. Feliksa. W czasie gdy był pustelnikiem mieszkał w lesie Dumen nad rzeką Sèvre, w Brytanii. Gromadziły się przy nim tłumy uczniów, więc zbudował opactwo benedyktyńskie w Vertou i był tam opatem. Założył również klasztor Saint-Jouin-de-Marnes i inne klasztory, np. klasztor w Durieu przed swoją śmiercią. Są mu przypisywane liczne przesadne cuda.
24 PAŹDZIERNIKA: Święty Marcin z Vertou (+601) Urodził się w Nantes. Został wyświęcony na diakona przez św. Feliksa. W czasie gdy był pustelnikiem mieszkał w lesie Dumen nad rzeką Sèvre, w Brytanii. Gromadziły się przy nim tłumy uczniów, więc zbudował opactwo benedyktyńskie w Vertou i był tam opatem. Założył również klasztor Saint-Jouin-de-Marnes i inne klasztory, np. klasztor w Durieu przed swoją śmiercią. Są mu przypisywane liczne przesadne cuda.
20 STYCZNIA:

Święty Maur z Clossis (+946)

	Był opatem benedyktyńskim w Clossis pod Rawenną. Biskup Ceseny we Włoszech. Zmarł w 946 roku.
20 STYCZNIA: Święty Maur z Clossis (+946) Był opatem benedyktyńskim w Clossis pod Rawenną. Biskup Ceseny we Włoszech. Zmarł w 946 roku.
8 LUTY:

Święty Paweł z Verdun (+649)

	Paweł najpierw był dworzaninem porzucił świeckie życie i został pustelnikiem w pobliżu Trier, w Niemczech. Po kilku latach wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Tholey i został dyrektorem klasztornej szkoły. Około 630 roku król Dagobert I wyznaczył go na biskupa Verdun.
8 LUTY: Święty Paweł z Verdun (+649) Paweł najpierw był dworzaninem porzucił świeckie życie i został pustelnikiem w pobliżu Trier, w Niemczech. Po kilku latach wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Tholey i został dyrektorem klasztornej szkoły. Około 630 roku król Dagobert I wyznaczył go na biskupa Verdun.
25 STYCZNIA: 

Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)

	Urodził się w 978 roku w Deinze (Flandria), w rodzinie rycerskiej. Wychowywano go zgodnie z upodobaniami tego wieku i środowiska. 
Był rycerzem, potem pielgrzymem. W roku 1000 i 1005 odbył pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Po powrocie zerwał zaręczyny, zawarte pod jego nieobecność przez rodzinę, i wstąpił do benedyktynów z Saint-Thierry w Reims. Potem cesarz Henryk II w porozumieniu z biskupami Herybertem z Kolonii 
i Walbodonem z Leodium zażądał, aby zreformował wielkie opactwo benedyktyńskie w Stavelot-Malmédy, gdzie po śmierci opata Bertranda nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Został tam opatem i jakby generalnym przełożonym wielu klasztorów w Lotaryngii.
25 STYCZNIA: Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048) Urodził się w 978 roku w Deinze (Flandria), w rodzinie rycerskiej. Wychowywano go zgodnie z upodobaniami tego wieku i środowiska. Był rycerzem, potem pielgrzymem. W roku 1000 i 1005 odbył pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz do Rzymu. Po powrocie zerwał zaręczyny, zawarte pod jego nieobecność przez rodzinę, i wstąpił do benedyktynów z Saint-Thierry w Reims. Potem cesarz Henryk II w porozumieniu z biskupami Herybertem z Kolonii i Walbodonem z Leodium zażądał, aby zreformował wielkie opactwo benedyktyńskie w Stavelot-Malmédy, gdzie po śmierci opata Bertranda nastąpiło rozluźnienie dyscypliny. Został tam opatem i jakby generalnym przełożonym wielu klasztorów w Lotaryngii.
17 PAŹDZIERNIKA:

Święty Rudolf z Gubbio (+1066)

	W 1054 roku oddał zamek w Campo Regio św. Piotrowi Damianaowi i stał się benedyktyńskim mnichem w Fonte Avellana pod Sankt Peter . Został iskupem z Gubbio we Włoszech w 1061 . Nazywany był "cudem bezinteresowności", znany ze swej miłości .
17 PAŹDZIERNIKA: Święty Rudolf z Gubbio (+1066) W 1054 roku oddał zamek w Campo Regio św. Piotrowi Damianaowi i stał się benedyktyńskim mnichem w Fonte Avellana pod Sankt Peter . Został iskupem z Gubbio we Włoszech w 1061 . Nazywany był "cudem bezinteresowności", znany ze swej miłości .
17 STYCZNIA:

Święty Sulpicjusz Bourges (+647)

	Nazywany był również Sulpicjuszem II Piusem (Pobożnym). 
Był synem bogatych rodziców. Został mianowany biskupem w 626 roku. Według św. Grzegorza z Tours zorganizował synod prowincja lny Owernii i uczestniczył w synodzie w Macon, ok. 685 roku. Nie było dla niego nic droższego nad obronę ubogich oraz prześladowanych i opiekę nad nimi. Pd jego imienia wezmą nazwę sulpicjanie- wspólnota kapłanów założonych w 1642 roku przez proboszcza kościoła św. Sulpicjusza 
w Paryżu, zajmująca się reformą seminariów.
17 STYCZNIA: Święty Sulpicjusz Bourges (+647) Nazywany był również Sulpicjuszem II Piusem (Pobożnym). Był synem bogatych rodziców. Został mianowany biskupem w 626 roku. Według św. Grzegorza z Tours zorganizował synod prowincja lny Owernii i uczestniczył w synodzie w Macon, ok. 685 roku. Nie było dla niego nic droższego nad obronę ubogich oraz prześladowanych i opiekę nad nimi. Pd jego imienia wezmą nazwę sulpicjanie- wspólnota kapłanów założonych w 1642 roku przez proboszcza kościoła św. Sulpicjusza w Paryżu, zajmująca się reformą seminariów.
7 STYCZNIA: 

Święty Tillo z Solignac (+702)

Nazywany również Theau we Francji, Filman we Flandrii, Belgii i Hioniusz w Niemczech. Urodził się w Saksonii. Został porwany przez najeźdźców i stał się niewolnikiem. Wykupił go św. Eligiusz z Noyon. Wstąpił do benedyktynów Solignac, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie i pracował na misjach w regionie wokół Coutrai, we Francji. Został pustelnikiem w Solignac w podeszłych już latach.
7 STYCZNIA: Święty Tillo z Solignac (+702) Nazywany również Theau we Francji, Filman we Flandrii, Belgii i Hioniusz w Niemczech. Urodził się w Saksonii. Został porwany przez najeźdźców i stał się niewolnikiem. Wykupił go św. Eligiusz z Noyon. Wstąpił do benedyktynów Solignac, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie i pracował na misjach w regionie wokół Coutrai, we Francji. Został pustelnikiem w Solignac w podeszłych już latach.
21 PAŹDZIERNIKA:

Święty Wendolin (+ok. 607)

	Nazywany jest również Wendelin. Według tradycji pochodził 
z Irlandii. Był pasterzem i pustelnikiem. Został wybrany opatem 
w klasztorze benedyktyńskim w pobliżu Trier. przez dłuższy czas był czczony w Niemczech jako św. Wendel.
21 PAŹDZIERNIKA: Święty Wendolin (+ok. 607) Nazywany jest również Wendelin. Według tradycji pochodził z Irlandii. Był pasterzem i pustelnikiem. Został wybrany opatem w klasztorze benedyktyńskim w pobliżu Trier. przez dłuższy czas był czczony w Niemczech jako św. Wendel.
19 STYCZNIA:

Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester 
 (ok. 1012 - 1095)

	Urodził się około 1012 roku w Long Itchington (Warwickshire), w możnej rodzinie anglosaksońskiej. Wykształcenie zdobywał w szkołach klasztornych w Evesham i Peterborourgh. Przywdziawszy habit benedyktyński w Worcester , był nauczycielem, potem przeorem. W 1062 roku powołano go w Worcester na stolicę biskupią. Był na niej jednym z nielicznych Anglosasów, którzy ostali się na takim stanowisku po podboju kraju przez Wilhelma Zdobywcę. Zasłynął z tego, że w diecezji odnowił życie kościelne, zwłaszcza życie zakonne, oraz że wiele miłosierdzia okazywał biednym. Podczas najazdu Normanów występował śmiał w obronie uciśnionych. Jego zasługą było zniesienie sprzedaży niewolników i jeńców wojennych. Odbudował soją katedrę i zmarł mając 87 lat, 19 stycznia 1095 roku w swoim mieście biskupim. Innocenty III kanonizował go w 1203 roku. W nowym Martyrologium Rzymskim jego wspomnienie przesunięto na dzień 20 stycznia.
19 STYCZNIA: Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester (ok. 1012 - 1095) Urodził się około 1012 roku w Long Itchington (Warwickshire), w możnej rodzinie anglosaksońskiej. Wykształcenie zdobywał w szkołach klasztornych w Evesham i Peterborourgh. Przywdziawszy habit benedyktyński w Worcester , był nauczycielem, potem przeorem. W 1062 roku powołano go w Worcester na stolicę biskupią. Był na niej jednym z nielicznych Anglosasów, którzy ostali się na takim stanowisku po podboju kraju przez Wilhelma Zdobywcę. Zasłynął z tego, że w diecezji odnowił życie kościelne, zwłaszcza życie zakonne, oraz że wiele miłosierdzia okazywał biednym. Podczas najazdu Normanów występował śmiał w obronie uciśnionych. Jego zasługą było zniesienie sprzedaży niewolników i jeńców wojennych. Odbudował soją katedrę i zmarł mając 87 lat, 19 stycznia 1095 roku w swoim mieście biskupim. Innocenty III kanonizował go w 1203 roku. W nowym Martyrologium Rzymskim jego wspomnienie przesunięto na dzień 20 stycznia.
12 LISTOPADA:

Święty Lebuin z Deventer (+773)

	Był anglosaskim mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Ripon. W 754 roku przekroczył Kanał i udał się do Niemiec, aby w pracy misyjnej wspomagać św. Marchelma. Działał zwłaszcza wśród Fryzów w okręgu Ijssel, ale zapuszczał się też do Sasów. Udał się też do pogan, których przywódcą był Marklo i zdobył u nich respekt. W Deventer wybudował pierwszy kościół. W czasie swych wypraw wykazywał podobno ogromną odwagę. Zmarł w 773 roku. Św. Liudger pochował go w wybudowanym przezeń kościele. Wiadomo, że czczono go już w IX wieku. Potem jego kult szerzył się w Anglii oraz w diecezji utrechckiej i w Haarlem. Jego najstarsza Vita powstała około r. 850 w Werden. Uchodził za patrona umierających. Do Martyrologium Rzymskiego Lebuina nie wprowadzono, ale gdzie indziej wspominano dnia 12 listopada. Niektórzy utożsamiają go ze św. Liwinem, czczonym u Św. Bawona w Gandawie.
12 LISTOPADA: Święty Lebuin z Deventer (+773) Był anglosaskim mnichem w benedyktyńskim klasztorze w Ripon. W 754 roku przekroczył Kanał i udał się do Niemiec, aby w pracy misyjnej wspomagać św. Marchelma. Działał zwłaszcza wśród Fryzów w okręgu Ijssel, ale zapuszczał się też do Sasów. Udał się też do pogan, których przywódcą był Marklo i zdobył u nich respekt. W Deventer wybudował pierwszy kościół. W czasie swych wypraw wykazywał podobno ogromną odwagę. Zmarł w 773 roku. Św. Liudger pochował go w wybudowanym przezeń kościele. Wiadomo, że czczono go już w IX wieku. Potem jego kult szerzył się w Anglii oraz w diecezji utrechckiej i w Haarlem. Jego najstarsza Vita powstała około r. 850 w Werden. Uchodził za patrona umierających. Do Martyrologium Rzymskiego Lebuina nie wprowadzono, ale gdzie indziej wspominano dnia 12 listopada. Niektórzy utożsamiają go ze św. Liwinem, czczonym u Św. Bawona w Gandawie.
3 LISTOPADA:

Święty Malachiasz O
3 LISTOPADA: Święty Malachiasz O'More (+1148)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-02b.php3
19 LISTOPADA:

Święta Mechtylda z Hackeborn, dziewica- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-19b.php3
19 LISTOPADA: Święta Mechtylda z Hackeborn, dziewica- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-19b.php3
16 PAŹDZIERNIKA:

Święty Mummolin z Noyon (+686)

	Nazywany jest również Mommolen lub Mommolin. Urodził się 
w Konstancji, w Szwajcarii. Wstąpił do benedyktyńskiego w klasztoru świętego Omera w Luxeuil, który obecnie jest pod wezwaniem świętego Mommolina. Później udał się do klasztoru w Sithin, który wybudował św. Bertin. W 660 roku Mummolin został konsekrowany na biskupa Noyon- Tournai.
16 PAŹDZIERNIKA: Święty Mummolin z Noyon (+686) Nazywany jest również Mommolen lub Mommolin. Urodził się w Konstancji, w Szwajcarii. Wstąpił do benedyktyńskiego w klasztoru świętego Omera w Luxeuil, który obecnie jest pod wezwaniem świętego Mommolina. Później udał się do klasztoru w Sithin, który wybudował św. Bertin. W 660 roku Mummolin został konsekrowany na biskupa Noyon- Tournai.
4 LUTY:

Święty Nitard (+845)

Najpierw był mnichem w Korbei, w Saksonii (obecnie Niemcy). Został uczniem św. Ansgara i poszedł jego śladami. Głosił kazania wśród pogan Skandynawskich. Został zamordowany przez nowo powstały lud szwedzki, który już na początku przeciwstawiał się chrześcijańskiej wierze.
4 LUTY: Święty Nitard (+845) Najpierw był mnichem w Korbei, w Saksonii (obecnie Niemcy). Został uczniem św. Ansgara i poszedł jego śladami. Głosił kazania wśród pogan Skandynawskich. Został zamordowany przez nowo powstały lud szwedzki, który już na początku przeciwstawiał się chrześcijańskiej wierze.
14 STYCZNIA:

Święty Odo z Novarri (+1209)

	Musiał jednak ustąpić z bycia przeorem wobec prześladowań ze strony miejscowego biskupa. Został kapelanem konwentu w Tagliacozzo we Włoszech, gdzie umarł licząc blisko sto lat w 1200 roku. Był słynny 
z życia świątobliwego i cudów, o których wiele opowiadano.
14 STYCZNIA: Święty Odo z Novarri (+1209) Musiał jednak ustąpić z bycia przeorem wobec prześladowań ze strony miejscowego biskupa. Został kapelanem konwentu w Tagliacozzo we Włoszech, gdzie umarł licząc blisko sto lat w 1200 roku. Był słynny z życia świątobliwego i cudów, o których wiele opowiadano.
11 LUTY:

Święty Paschalis I, papież (+824)

Rzymianin. Mnich benedyktyński. Zasiadał na Stolicy Piętrowej w latach 817 -824. Wiele zwłok słynnych męczenników rzymskich, m.in. św. Cecylii, kazał przenieść z katakumb do kościołów w Rzymie.
11 LUTY: Święty Paschalis I, papież (+824) Rzymianin. Mnich benedyktyński. Zasiadał na Stolicy Piętrowej w latach 817 -824. Wiele zwłok słynnych męczenników rzymskich, m.in. św. Cecylii, kazał przenieść z katakumb do kościołów w Rzymie.
25 GRUDNIA:

Święty Piotr Czcigodny (Venerabilis) z Cluny
(1094-1156)- patrz: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/audiencje/ag_14102009.html
25 GRUDNIA: Święty Piotr Czcigodny (Venerabilis) z Cluny (1094-1156)- patrz: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/audiencje/ag_14102009.html
8 LUTY:

Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088)

Pochodził z Florencji. W Vallombrosie przywdział habit mnisi. Dla poparcia oskarżenia, wytoczonego przeciw biskupowi florenckiemu, Piotrowi z Pawii, któremu to zarzucano symonię, w 1068 roku przeszedł nietknięty próbę ognia. Stąd właśnie przydomek, który mu nadano. Wkrótce potem został przeorem w Passignano, a następnie opatem w Fucecchio. W 1074 roku Grzegorz VII mianował go kardynałem 
i biskupem w Albano, a następnie posługiwał się nim w rozmaitych legacjach na terenie Italii, Francji i Niemiec. Wiele zdziałał wtedy dla odnowienia dyscypliny kościelnej. Zmarł 8 stycznia po 1088 roku. Wspomnienie obchodzono jednak w dniu 8 lutego. Jego kult zaaprobowany został w 1673 roku.
8 LUTY: Święty Piotr Igneus zwany Ogniowym (+1088) Pochodził z Florencji. W Vallombrosie przywdział habit mnisi. Dla poparcia oskarżenia, wytoczonego przeciw biskupowi florenckiemu, Piotrowi z Pawii, któremu to zarzucano symonię, w 1068 roku przeszedł nietknięty próbę ognia. Stąd właśnie przydomek, który mu nadano. Wkrótce potem został przeorem w Passignano, a następnie opatem w Fucecchio. W 1074 roku Grzegorz VII mianował go kardynałem i biskupem w Albano, a następnie posługiwał się nim w rozmaitych legacjach na terenie Italii, Francji i Niemiec. Wiele zdziałał wtedy dla odnowienia dyscypliny kościelnej. Zmarł 8 stycznia po 1088 roku. Wspomnienie obchodzono jednak w dniu 8 lutego. Jego kult zaaprobowany został w 1673 roku.
1 STYCZNIA:

Święty Odylon z Cluny (962 –1049)- patrz: http://martyrologium.blogspot.com/2010/01/sw-odilon.html
1 STYCZNIA: Święty Odylon z Cluny (962 –1049)- patrz: http://martyrologium.blogspot.com/2010/01/sw-odilon.html
15 LISTOPADA:

Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)

	Urodził się w Wrington, Somerset, w Anglii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Glastonbury. Kształcił się w Cambridge. Został wybrany opatem w Glastonbury w 1525 roku. Wtedy wprowadzono likwidację klasztorów. Został aresztowany kiedy odmówił oddania opactwa w ręce króla. Został skazany jako zdrajca i powieszony w Tor Hill, które wznosi się nad Glastonbury, razem z Roger James i Janem Thorne.
15 LISTOPADA: Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539) Urodził się w Wrington, Somerset, w Anglii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Glastonbury. Kształcił się w Cambridge. Został wybrany opatem w Glastonbury w 1525 roku. Wtedy wprowadzono likwidację klasztorów. Został aresztowany kiedy odmówił oddania opactwa w ręce króla. Został skazany jako zdrajca i powieszony w Tor Hill, które wznosi się nad Glastonbury, razem z Roger James i Janem Thorne.
9 LUTY:

Święty Ansbert z Rouen (+695)
Miał pochodzić z Chaussy-en-Vexin, ze znakomitego rodu Neustrii.
 Na dworze Chlotara III był referendarzem. Wrócił potem 
do benedyktyńskiego klasztoru w Fontenelle, St. Wandrille,
do którego wcześniej wstąpił. W 677 roku został tam opatem. W siedem lat później został następcą św. Audoena na stolicy biskupiej w Rouen. Pod wpływem oszczerstwa został usunięty. Zmarł na wygnaniu
w Hautmont w 695 roku, zanim zdążył objąć swą stolicę arcybiskupią. Wspominano go w dniu 9 lutego, ale także 9 marca i 1 kwietnia.
9 LUTY: Święty Ansbert z Rouen (+695) Miał pochodzić z Chaussy-en-Vexin, ze znakomitego rodu Neustrii. Na dworze Chlotara III był referendarzem. Wrócił potem do benedyktyńskiego klasztoru w Fontenelle, St. Wandrille, do którego wcześniej wstąpił. W 677 roku został tam opatem. W siedem lat później został następcą św. Audoena na stolicy biskupiej w Rouen. Pod wpływem oszczerstwa został usunięty. Zmarł na wygnaniu w Hautmont w 695 roku, zanim zdążył objąć swą stolicę arcybiskupią. Wspominano go w dniu 9 lutego, ale także 9 marca i 1 kwietnia.
7 STYCZNIA: 

Święty Ced(d) z Lindisfarne (+664)

On i trzej jego bracia, Chad, Celin i Cynibal, odegrali poważną rolę 
w nawracaniu Anglosasów w VII stuleciu. Pochodził z Nortumbrii, 
a wychował się w benedyktyńskim klasztorze w Lindisfarne, gdzie za mistrzów miał najpierw św. Aidana, potem św. Finana. 
Ten ostatni wysłał go z innymi do Sasów Wschodnich, gdzie wówczas panował dopiero co nawrócony król Sigbert. Finan sprawił też, że Ceda wyniesiono do godności biskupiej. Gdy w 661 roku Sigberta zamordowano, zdołał nawrócić jego następcę, Suidhelma. Uczestniczył potem w słynnym synodzie w Whitby (664) i opowiedział się za przyjęciem rzymskiego terminu Wielkanocy. Na swym misyjnym terenie pozakładał kilka klasztorów (Yothancaster, Tillaburg, Listingay) 
i wybudował kilka kościołów. Był mężem wielkiego umartwienia. Zmarł 26 października 664 roku, skoszony przez epidemię. Wspomnienie przeniesiono później na dzień 7 stycznia.
7 STYCZNIA: Święty Ced(d) z Lindisfarne (+664) On i trzej jego bracia, Chad, Celin i Cynibal, odegrali poważną rolę w nawracaniu Anglosasów w VII stuleciu. Pochodził z Nortumbrii, a wychował się w benedyktyńskim klasztorze w Lindisfarne, gdzie za mistrzów miał najpierw św. Aidana, potem św. Finana. Ten ostatni wysłał go z innymi do Sasów Wschodnich, gdzie wówczas panował dopiero co nawrócony król Sigbert. Finan sprawił też, że Ceda wyniesiono do godności biskupiej. Gdy w 661 roku Sigberta zamordowano, zdołał nawrócić jego następcę, Suidhelma. Uczestniczył potem w słynnym synodzie w Whitby (664) i opowiedział się za przyjęciem rzymskiego terminu Wielkanocy. Na swym misyjnym terenie pozakładał kilka klasztorów (Yothancaster, Tillaburg, Listingay) i wybudował kilka kościołów. Był mężem wielkiego umartwienia. Zmarł 26 października 664 roku, skoszony przez epidemię. Wspomnienie przeniesiono później na dzień 7 stycznia.
20 GRUDNIA:

Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073)
- patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-20b.php3
20 GRUDNIA: Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073) - patrz: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-20b.php3
17 LUTY:

Święty Sylwin (+720)

Urodził się w Frankijskiej szlacheckiej rodzinie. Slużył przez jakiś czas na dworze króla Childeryka II i Henryka III?, ale zrezygnował ze wszystkich ziemskich zajęć, również zaproponowane mu małżeństwo i został pielgrzymem. Wyruszył do Rzymu i został wyświęcony na księdza, a potem konsekrowany biskupem. Powrócił do Francji, i służył jako biskup na misjach w pobliżu Toulouse (albo Therouanne) prze 40 lat, użył swojego własnego majątku zapałacił okup za niewolników i wybudował kościół. Kiedy zrezygnował z biskupstwa udał się do benedyktyńskiego klasztoru, gdzie był skromnym mnichem i przypisywane mu są cuda.
17 LUTY: Święty Sylwin (+720) Urodził się w Frankijskiej szlacheckiej rodzinie. Slużył przez jakiś czas na dworze króla Childeryka II i Henryka III?, ale zrezygnował ze wszystkich ziemskich zajęć, również zaproponowane mu małżeństwo i został pielgrzymem. Wyruszył do Rzymu i został wyświęcony na księdza, a potem konsekrowany biskupem. Powrócił do Francji, i służył jako biskup na misjach w pobliżu Toulouse (albo Therouanne) prze 40 lat, użył swojego własnego majątku zapałacił okup za niewolników i wybudował kościół. Kiedy zrezygnował z biskupstwa udał się do benedyktyńskiego klasztoru, gdzie był skromnym mnichem i przypisywane mu są cuda.
4 GRUDNIA:

Święty Sola (+794)

	Około 743 r. przybył na prośbę Bonifacego z Anglii do Niemiec. Mnichem benedyktyńskim i kapłanem został prawdopodobnie 
we Fuldzie. Około 750 r. osiedlił się w Husen (Solnhofen), w pobliżu dworu królewskiego, i zajął się ewnagelizacją. Karol Wielki ofiarował mu w 793 r. -miejsce, na którym mieszka-. W testamencie przekazał je opactwu we Fuldzie, które w Husen ustanowiło przeorat. Święty zmarł 
4 grudnia 794 r. W 838 lub w 839 r. diakon Gundram, z upoważnienia biskupa, dokonał podniesienia jego relikwii, a swego przyjaciela Ermenrycha skłonił do zredagowania żywota. W 819 r. zbudowano też nad jego grobem bazylikę, z której część zachowała się po dzień dzisiejszy.
4 GRUDNIA: Święty Sola (+794) Około 743 r. przybył na prośbę Bonifacego z Anglii do Niemiec. Mnichem benedyktyńskim i kapłanem został prawdopodobnie we Fuldzie. Około 750 r. osiedlił się w Husen (Solnhofen), w pobliżu dworu królewskiego, i zajął się ewnagelizacją. Karol Wielki ofiarował mu w 793 r. -miejsce, na którym mieszka-. W testamencie przekazał je opactwu we Fuldzie, które w Husen ustanowiło przeorat. Święty zmarł 4 grudnia 794 r. W 838 lub w 839 r. diakon Gundram, z upoważnienia biskupa, dokonał podniesienia jego relikwii, a swego przyjaciela Ermenrycha skłonił do zredagowania żywota. W 819 r. zbudowano też nad jego grobem bazylikę, z której część zachowała się po dzień dzisiejszy.
13 STYCZNIA:

Święty Berno z Cluny (+927)  

Był opatem Gigny, Baume-les-Messieurs. W 910 roku został pierwszym opatem benedyktyńskim w Cluny i był nim do 917 roku. Zmarł w 927 roku. Wspomnienie obchodzi się 13 stycznia.
13 STYCZNIA: Święty Berno z Cluny (+927) Był opatem Gigny, Baume-les-Messieurs. W 910 roku został pierwszym opatem benedyktyńskim w Cluny i był nim do 917 roku. Zmarł w 927 roku. Wspomnienie obchodzi się 13 stycznia.
13 LUTY:

Święta Ermengilda z Ely (+703)

	Córka króla Kentu Erkomberta i świętej Seksburgi, żona króla Mercji Wulfhera. Owdowiawszy, została mniszką a później ksienią benedyktyńskich klasztorów w Milton i Ely. Zmarła w 703 roku. Jej wspomnienie obchodzi się 13 lutego.
13 LUTY: Święta Ermengilda z Ely (+703) Córka króla Kentu Erkomberta i świętej Seksburgi, żona króla Mercji Wulfhera. Owdowiawszy, została mniszką a później ksienią benedyktyńskich klasztorów w Milton i Ely. Zmarła w 703 roku. Jej wspomnienie obchodzi się 13 lutego.
23 LUTY: 

Święta Milburga z Wenlock (+ 722)

Starsza siostra świętych Mildredy i Mildgyty. W 680 roku założyła w Wenlock (Shroshire) w Anglii, klasztor mniszek, a Teodor, arcybiskup Canterbury, udzielił jej jako ksieni uroczystego błogosławieństwa. Miała posiadać dar uzdrawiania. Zmarła w swym opactwie około 722 roku, zapewne w dniu 23 lutego. Tam ją też pochowano. Klasztor został potem zniszczony przez najeźdźców. Odnowili go mnisi kluniaccy, którzy też w 1078 roku odnaleźli szczątki ksieni. Przenieśli je do kościoła, który budowali ku jej czci. Milburgę jako jedyną z trzech świętych sióstr (m.in. Mildgyta) wpisano do Martyrologium Rzymskiego.
23 LUTY: Święta Milburga z Wenlock (+ 722) Starsza siostra świętych Mildredy i Mildgyty. W 680 roku założyła w Wenlock (Shroshire) w Anglii, klasztor mniszek, a Teodor, arcybiskup Canterbury, udzielił jej jako ksieni uroczystego błogosławieństwa. Miała posiadać dar uzdrawiania. Zmarła w swym opactwie około 722 roku, zapewne w dniu 23 lutego. Tam ją też pochowano. Klasztor został potem zniszczony przez najeźdźców. Odnowili go mnisi kluniaccy, którzy też w 1078 roku odnaleźli szczątki ksieni. Przenieśli je do kościoła, który budowali ku jej czci. Milburgę jako jedyną z trzech świętych sióstr (m.in. Mildgyta) wpisano do Martyrologium Rzymskiego.
17 GRUDNIA:

Święty Sturmiusz z Fuldy (ok. 715- 779)

	Urodził się około 715 roku w Górnej Austrii, może w Lorch. Wcześnie zetknął się ze św Bonifacym, zaś wykształcenie otrzymał 
we Fritzlarze. Około 740 roku przyjął święcenia kapłańskie. Działał potem jako misjonarz na terenie Hesji. Z Bonifacym współpracował 
w zakładaniu opactwa we Fuldzie. Jako tamtejszy opat wielce przyczynił się do umocnienia materialnych i duchowych podstaw ośrodka. W latach 747 - 748 przebywał na Monte Cassino dla zapoznania się z autentycznym życiem benedyktyńskim. W 774 r. otrzymał dla swego opactwa immunitety cesarskie, a na początku wojny saskiej duże tereny misyjne nad Diemel i Wezerą. 
W 779 r. towarzyszył Karolowi Wielkiemu w wyprawie przeciwko Sasom, ale w drodze zachorował i wkrótce po powrocie do Fuldy, w dniu 17 grudnia, zmarł. Świętym ogłoszony przez papieża Innocentego II na drugim soborze laterańskim, w 1139 r.
17 GRUDNIA: Święty Sturmiusz z Fuldy (ok. 715- 779) Urodził się około 715 roku w Górnej Austrii, może w Lorch. Wcześnie zetknął się ze św Bonifacym, zaś wykształcenie otrzymał we Fritzlarze. Około 740 roku przyjął święcenia kapłańskie. Działał potem jako misjonarz na terenie Hesji. Z Bonifacym współpracował w zakładaniu opactwa we Fuldzie. Jako tamtejszy opat wielce przyczynił się do umocnienia materialnych i duchowych podstaw ośrodka. W latach 747 - 748 przebywał na Monte Cassino dla zapoznania się z autentycznym życiem benedyktyńskim. W 774 r. otrzymał dla swego opactwa immunitety cesarskie, a na początku wojny saskiej duże tereny misyjne nad Diemel i Wezerą. W 779 r. towarzyszył Karolowi Wielkiemu w wyprawie przeciwko Sasom, ale w drodze zachorował i wkrótce po powrocie do Fuldy, w dniu 17 grudnia, zmarł. Świętym ogłoszony przez papieża Innocentego II na drugim soborze laterańskim, w 1139 r.
2 LUTY:

Święta Adeloga z Kitzingen (+745)

Nazywana również Hadelogą. Była frankońską księżniczką, która ufundowała klasztor benedyktyński w Kitzingen we Frankonii (obecne Niemcy i była tam ksienią.
2 LUTY: Święta Adeloga z Kitzingen (+745) Nazywana również Hadelogą. Była frankońską księżniczką, która ufundowała klasztor benedyktyński w Kitzingen we Frankonii (obecne Niemcy i była tam ksienią.
12 STYCZNIA: 

Święty Benedykt Biscop (628-690)

    Pochodził z Nortumbrii. Przez jakiś czas przebywał w słynnym ośrodku zakonnym na Wyspie Leryńskiej. Potem rządził opactwem w Canterbury. Założył dwa opactwa: w Wearmouth oraz w Jarrow. One także stały się ogniskami intensywnego życia religijnego oraz ośrodkami sztuki i nauki. Benedykt zmarł w roku 690. Pochwalną mową uczcił go Beda, jego najwybitniejszy uczeń. -więcej- https://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_Biscop
12 STYCZNIA: Święty Benedykt Biscop (628-690) Pochodził z Nortumbrii. Przez jakiś czas przebywał w słynnym ośrodku zakonnym na Wyspie Leryńskiej. Potem rządził opactwem w Canterbury. Założył dwa opactwa: w Wearmouth oraz w Jarrow. One także stały się ogniskami intensywnego życia religijnego oraz ośrodkami sztuki i nauki. Benedykt zmarł w roku 690. Pochwalną mową uczcił go Beda, jego najwybitniejszy uczeń. -więcej- https://pl.wikipedia.org/wiki/Benedykt_Biscop
15 STYCZNIA: 

Święty Bonitus z Clermont (+710)

Znany również jako Bonet. Urodził się w Owernii w 623 roku; później został kanclerzem króla Australii, Zygyberta II. Został wyznaczony na gubernatora Marsylii przez króla Henryka III. Bonitus został biskupem Clermont w 689 roku, zrezygnował gdy postanowił zostać pustelnikiem przy benedyktyńskim klasztorze. Zmarł on 
w Lyonie podczas powrotu z pielgrzymki do Rzymu.
15 STYCZNIA: Święty Bonitus z Clermont (+710) Znany również jako Bonet. Urodził się w Owernii w 623 roku; później został kanclerzem króla Australii, Zygyberta II. Został wyznaczony na gubernatora Marsylii przez króla Henryka III. Bonitus został biskupem Clermont w 689 roku, zrezygnował gdy postanowił zostać pustelnikiem przy benedyktyńskim klasztorze. Zmarł on w Lyonie podczas powrotu z pielgrzymki do Rzymu.
15 STYCZNIA: 

Święty Maur z Glanfeuil (512 - 584)

Urodził się w 512 roku w Rzymie jako syn senatora rzymskiego Ekwicjusza. Gdy miał dwanaście lat, powierzono go św. Benedyktowi.. Stanie się najlepszym, ulubionym z uczniów patriarchy. Opowiada Grzegorz w Dialogach, że mistrz posłał Maura na poszukiwanie Placyda, który poszedł czerpać wodę. Wpadł nieopatrznie do niej, ale Maur, nie zdając sobie sprawy z niczego, ruszył po tafli jeziora do tonącego towarzysza i podał mu rękę. Działo się to pod Subiaco. Gdy około 529 roku Benedykt przeniósł się na Monte Cassino, Maur został tam przeorem, a później opatem. Ukochany uczeń Benedykta miał w Glanfeuil (St. Maur-sur-Loire) nad Loarą założyć opactwo, które hojnie obdarował król Austrazji, Teodebert. Po trzydziestu ośmiu latach sprawowania władzy opackiej Maur usunął się do celki w pobliżu klasztoru i tam zmarł 15 stycznia 584 roku.
15 STYCZNIA: Święty Maur z Glanfeuil (512 - 584) Urodził się w 512 roku w Rzymie jako syn senatora rzymskiego Ekwicjusza. Gdy miał dwanaście lat, powierzono go św. Benedyktowi.. Stanie się najlepszym, ulubionym z uczniów patriarchy. Opowiada Grzegorz w Dialogach, że mistrz posłał Maura na poszukiwanie Placyda, który poszedł czerpać wodę. Wpadł nieopatrznie do niej, ale Maur, nie zdając sobie sprawy z niczego, ruszył po tafli jeziora do tonącego towarzysza i podał mu rękę. Działo się to pod Subiaco. Gdy około 529 roku Benedykt przeniósł się na Monte Cassino, Maur został tam przeorem, a później opatem. Ukochany uczeń Benedykta miał w Glanfeuil (St. Maur-sur-Loire) nad Loarą założyć opactwo, które hojnie obdarował król Austrazji, Teodebert. Po trzydziestu ośmiu latach sprawowania władzy opackiej Maur usunął się do celki w pobliżu klasztoru i tam zmarł 15 stycznia 584 roku.
13 LISTOPADA:

Święty Abbo z Fleury ( ok. 950- 1004 )

	Święty Abbo urodził się między 940 a 950 rokiem w okolicach Orleanu (Francja). Polihistor, jeden z najwybitniejszych uczonych swego stulecia. Zdobywszy gruntowne wykształcenie (gramatyka, astronomia, matematyka, filozofia i muzyka), zaczął nauczać w benedyktyńskim opactwie we Fleury nad Loarą. Abbo mieszkał tam do 986 roku, potem przez dwa lata był rektorem szkoły klaztornej w angielskim Ramsey, a gdy powrócił wybrano go w 988 roku na opata Fleury. Abbo był zwolennikiem 
i krzewicielem reformy kluniackiej. Bardzo silnie zaangażował się w teologiczne i religijne debaty. Brał udział w synodach, popierał papieża i wiele pisał. Zmarł 13 listopada 1004 roku. Z pism jego zachowały się Collectio canonum oraz zbiór listów.
13 LISTOPADA: Święty Abbo z Fleury ( ok. 950- 1004 ) Święty Abbo urodził się między 940 a 950 rokiem w okolicach Orleanu (Francja). Polihistor, jeden z najwybitniejszych uczonych swego stulecia. Zdobywszy gruntowne wykształcenie (gramatyka, astronomia, matematyka, filozofia i muzyka), zaczął nauczać w benedyktyńskim opactwie we Fleury nad Loarą. Abbo mieszkał tam do 986 roku, potem przez dwa lata był rektorem szkoły klaztornej w angielskim Ramsey, a gdy powrócił wybrano go w 988 roku na opata Fleury. Abbo był zwolennikiem i krzewicielem reformy kluniackiej. Bardzo silnie zaangażował się w teologiczne i religijne debaty. Brał udział w synodach, popierał papieża i wiele pisał. Zmarł 13 listopada 1004 roku. Z pism jego zachowały się Collectio canonum oraz zbiór listów.
17 GRUDNIA:

Święta Begga z Andenne (+693)

	Była córką Pepina z Landen i św. Itty, a młodszą siostrą św. Gertrudy z Nivelles. Poślubiła Ansegiza, który był synem 
św. Arnulfa z Metzu i który został dworzaninem Sigeberta III oraz Childeryka II. Zginął on w 697 roku, zamordowany przez jakiegoś Gundowina, który sam potem zginął z rąk Pepina II z Heristalu, syna zamordowanego. Pepin II założył dynastię Karolingów. Sama Bega długo żyła na zamku w Ch-vremont pod Li-ge. Po śmierci męża obrała stan zakonny i jako mniszka przebywała w ufundowanym przez się klasztorze benedyktyńskimw Andenne pod Namur na rzeką Meuse, w Belgii. Została wybrana ksienią i była nią aż do swojej śmierci. Zmarła w 693 roku. Od XI w. widniała w martyrologiach. W Martyrologium Rzymskim znajduje się pod dniem 17 grudnia.
17 GRUDNIA: Święta Begga z Andenne (+693) Była córką Pepina z Landen i św. Itty, a młodszą siostrą św. Gertrudy z Nivelles. Poślubiła Ansegiza, który był synem św. Arnulfa z Metzu i który został dworzaninem Sigeberta III oraz Childeryka II. Zginął on w 697 roku, zamordowany przez jakiegoś Gundowina, który sam potem zginął z rąk Pepina II z Heristalu, syna zamordowanego. Pepin II założył dynastię Karolingów. Sama Bega długo żyła na zamku w Ch-vremont pod Li-ge. Po śmierci męża obrała stan zakonny i jako mniszka przebywała w ufundowanym przez się klasztorze benedyktyńskimw Andenne pod Namur na rzeką Meuse, w Belgii. Została wybrana ksienią i była nią aż do swojej śmierci. Zmarła w 693 roku. Od XI w. widniała w martyrologiach. W Martyrologium Rzymskim znajduje się pod dniem 17 grudnia.
6 STYCZEŃ:

Święty Erminold z Prüfening (+1121)

Wywodził się z rodziny rycerskiej, osiadłej w Szwabii. Wcześnie przeznaczono go na służbę Bożą i oddano opactwu benedyktyńskiemu w Hirsau (w Czarnym Lesie). Wyniósł stamtąd niezłomne przywiązanie do Kościoła i reguły benedyktyńskiej. W 1106 roku Gebhard, biskup Spiry, wezwał go, aby zreformował podupadające opactwo w Lorsch, ale misja się nie powiodła. Mnisi uważali, że jest zbyt wymagający i kpili zeń w wierszach. 
Wrócił wtedy do macierzystego klasztoru, ale w 1114 roku św. Otto 
z Bambergi wezwał go znów, aby stanął na czele założonego przezeń benedyktyńskiego klasztoru w Prüfening. Tam także ściągnął na się niechęć mnichów, którym przedkładał wymagania, ich zdaniem, zbyt wygórowane. Zranili go w czasie sprzeczki, na skutek czego zmarł 6 stycznia 1121 roku. Czczono go później jako męczennika, ale o oficjalną kanonizację się nie postarano.
6 STYCZEŃ: Święty Erminold z Prüfening (+1121) Wywodził się z rodziny rycerskiej, osiadłej w Szwabii. Wcześnie przeznaczono go na służbę Bożą i oddano opactwu benedyktyńskiemu w Hirsau (w Czarnym Lesie). Wyniósł stamtąd niezłomne przywiązanie do Kościoła i reguły benedyktyńskiej. W 1106 roku Gebhard, biskup Spiry, wezwał go, aby zreformował podupadające opactwo w Lorsch, ale misja się nie powiodła. Mnisi uważali, że jest zbyt wymagający i kpili zeń w wierszach. Wrócił wtedy do macierzystego klasztoru, ale w 1114 roku św. Otto z Bambergi wezwał go znów, aby stanął na czele założonego przezeń benedyktyńskiego klasztoru w Prüfening. Tam także ściągnął na się niechęć mnichów, którym przedkładał wymagania, ich zdaniem, zbyt wygórowane. Zranili go w czasie sprzeczki, na skutek czego zmarł 6 stycznia 1121 roku. Czczono go później jako męczennika, ale o oficjalną kanonizację się nie postarano.
30 STYCZNIA:

Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)

	Urodziła się w 630 roku w regionie Hainaut, w Belgii. Otrzymała welon od św. Amanda, biskupa misyjnego. Była pierwszą ksienią 
w Maubeuge, w benedyktyńskim klasztorze, który założyła za namową swej siostry Waldetrudy. Pierwszymi towarzyszkami były jej siostry. Wedle legendy doznała wiele wizji. Zmarła 30 stycznia, w 684 roku. Kult zataczał wówczas szerokie kręgi. Czczono ją m.in. jako orędowniczkę w chorobach nowotworowych, oczu oraz w chorobach dziecięcych.
30 STYCZNIA: Święta Adelgunda z Maubeuge (+684) Urodziła się w 630 roku w regionie Hainaut, w Belgii. Otrzymała welon od św. Amanda, biskupa misyjnego. Była pierwszą ksienią w Maubeuge, w benedyktyńskim klasztorze, który założyła za namową swej siostry Waldetrudy. Pierwszymi towarzyszkami były jej siostry. Wedle legendy doznała wiele wizji. Zmarła 30 stycznia, w 684 roku. Kult zataczał wówczas szerokie kręgi. Czczono ją m.in. jako orędowniczkę w chorobach nowotworowych, oczu oraz w chorobach dziecięcych.
16 LISTOPADA:

Święta Gertruda Wielka z Helfty (+1302)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-16b.php3
16 LISTOPADA: Święta Gertruda Wielka z Helfty (+1302)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-16b.php3
29 STYCZNIA:

Święty Adelelm z Burgos (+1097) 

        Pochodził z Loudon koło Poitiers. Zrazu był rycerzem. 
Po odbyciu pielgrzymki do Rzymu wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Chaise-Dieu. W 1077 roku został tam opatem. Konstancja, żona Alfonsa VI Kastylijskiego, wezwała go potem za Pireneje. Przy odzyskiwaniu Toledo (1085) być może służył jako doradca wojskowy. Opatem został z kolei w San Juan w Burgos w Hiszpanii. Zmarł ok. 1095 roku. Pochowano go San Lessem w tymże mieście. Wspomina się go 29 stycznia.
29 STYCZNIA: Święty Adelelm z Burgos (+1097) Pochodził z Loudon koło Poitiers. Zrazu był rycerzem. Po odbyciu pielgrzymki do Rzymu wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w Chaise-Dieu. W 1077 roku został tam opatem. Konstancja, żona Alfonsa VI Kastylijskiego, wezwała go potem za Pireneje. Przy odzyskiwaniu Toledo (1085) być może służył jako doradca wojskowy. Opatem został z kolei w San Juan w Burgos w Hiszpanii. Zmarł ok. 1095 roku. Pochowano go San Lessem w tymże mieście. Wspomina się go 29 stycznia.
16 GRUDNIA:

Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)

	Urodził się około 800 roku. Wykształcenie otrzymał w benedyktyńskim opactwie w Ferri-res. W latach 841-853 przebywał jako nauczyciel w benedyktyńskim opactwie Prüm. Przez jakiś czas przebywał też może w Italii. Później zaś działał w Lyonie, skąd w 859 roku lub następnym powołano go na arcybiskupstwo w Vienne. Był wybitnym dostojnikiem kościelnym ówczesnej Francji. Najpierw popierał Karola Łysego, ale w sporze o małżeństwo Lotara opowiadał się za rozstrzygnięciami Mikołaja I. Zredagował Kronikę świata, która większą wartość posiada poczynając od r. 814, oraz życiorysy kilku świętych lokalnych. Przez nierozważne ingerencje
w spuściznę martyrologiczną (zafałszowanie tzw. Parvum Romanum oraz własną dowolną kompilację) zaciążył fatalnie na rozwoju literatury hagiograficznej. Zmarł 16 grudnia 873 roku.
16 GRUDNIA: Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875) Urodził się około 800 roku. Wykształcenie otrzymał w benedyktyńskim opactwie w Ferri-res. W latach 841-853 przebywał jako nauczyciel w benedyktyńskim opactwie Prüm. Przez jakiś czas przebywał też może w Italii. Później zaś działał w Lyonie, skąd w 859 roku lub następnym powołano go na arcybiskupstwo w Vienne. Był wybitnym dostojnikiem kościelnym ówczesnej Francji. Najpierw popierał Karola Łysego, ale w sporze o małżeństwo Lotara opowiadał się za rozstrzygnięciami Mikołaja I. Zredagował Kronikę świata, która większą wartość posiada poczynając od r. 814, oraz życiorysy kilku świętych lokalnych. Przez nierozważne ingerencje w spuściznę martyrologiczną (zafałszowanie tzw. Parvum Romanum oraz własną dowolną kompilację) zaciążył fatalnie na rozwoju literatury hagiograficznej. Zmarł 16 grudnia 873 roku.
6 LUTY:

Święty Amand z Maastricht (+679)

Wielki misjonarz VII wieku. Urodził się około 584 roku w Nantes, we Francji. Pochodził ze arystokratycznej rodziny. Wstąpił do klasztoru mając 20 lat. Następnie gdy uwierzył w Bożą interwencję, Amand udał się do Bourges, by uczyć się razem ze św. Ausregisilem, mieszkając przez 15 lat w celi o chlebie i wodzie. Pielgrzymował do Rzymu w wieku 33 lat, powrócił by poświęcić się misjom. Na prośbę króla Kotara II ewangelizował Flandrów z początkowym sukcesem. Kiedy nawrócił się ze swego grzesznego życia, jego cuda przyciągały tamtejszą ludność. Amand ufundował klasztory w Ghent i Mount Blandin. Amand powrócił do Francji 630 roku, ale został wypędzony, gdy starał się nawrócić króla Dagoberta I, z jego grzesznego życia. Dagobert przeprosił Amanda 
i zaproponował mu służbę jako wychowawca jego syna, ale Amand odmówił. Zamiast tego pracował wśród Słowian przez jakiś czas. W 649 roku został mianowany biskupem w Maastricht.
6 LUTY: Święty Amand z Maastricht (+679) Wielki misjonarz VII wieku. Urodził się około 584 roku w Nantes, we Francji. Pochodził ze arystokratycznej rodziny. Wstąpił do klasztoru mając 20 lat. Następnie gdy uwierzył w Bożą interwencję, Amand udał się do Bourges, by uczyć się razem ze św. Ausregisilem, mieszkając przez 15 lat w celi o chlebie i wodzie. Pielgrzymował do Rzymu w wieku 33 lat, powrócił by poświęcić się misjom. Na prośbę króla Kotara II ewangelizował Flandrów z początkowym sukcesem. Kiedy nawrócił się ze swego grzesznego życia, jego cuda przyciągały tamtejszą ludność. Amand ufundował klasztory w Ghent i Mount Blandin. Amand powrócił do Francji 630 roku, ale został wypędzony, gdy starał się nawrócić króla Dagoberta I, z jego grzesznego życia. Dagobert przeprosił Amanda i zaproponował mu służbę jako wychowawca jego syna, ale Amand odmówił. Zamiast tego pracował wśród Słowian przez jakiś czas. W 649 roku został mianowany biskupem w Maastricht.
18 LUTY:

Święty Angilbert z Saint- Riquier (ok. 780 – 814) 

	Urodzony ok. 780 roku. Wychowany na dworze Pepina Małego, został doradcą Karola Wielkiego. Będąc opatem benedyktyńskim w Saint-Riquier (Centula pod Amiens), całkowicie oddał się reformie dyscypliny i zaczął sam prowadzić życie pełne umartwienia i cnoty. Wprowadził stałą modlitwę chórową. Wielokrotnie był z misją u papieża; podpisał testament Karola Wielkiego. Zmarł niespełna miesiąc po nim, w 814 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 18 lutego.
18 LUTY: Święty Angilbert z Saint- Riquier (ok. 780 – 814) Urodzony ok. 780 roku. Wychowany na dworze Pepina Małego, został doradcą Karola Wielkiego. Będąc opatem benedyktyńskim w Saint-Riquier (Centula pod Amiens), całkowicie oddał się reformie dyscypliny i zaczął sam prowadzić życie pełne umartwienia i cnoty. Wprowadził stałą modlitwę chórową. Wielokrotnie był z misją u papieża; podpisał testament Karola Wielkiego. Zmarł niespełna miesiąc po nim, w 814 roku. Jego wspomnienie obchodzi się 18 lutego.
7 STYCZNIA: 

Święty Erhard z Ratyzbony (+686)

	Irlandczyk. Erhard należał do grupy odważnych mnichów z Irlandii, którzy podjęli wysiłek nawrócenia plemion w Niemczech i Saksonii. Został wybrany biskupem pomocniczym w Ratyzbonie i był także opatem w benedyktyńskim opactwie w Ebersheimmunster.
7 STYCZNIA: Święty Erhard z Ratyzbony (+686) Irlandczyk. Erhard należał do grupy odważnych mnichów z Irlandii, którzy podjęli wysiłek nawrócenia plemion w Niemczech i Saksonii. Został wybrany biskupem pomocniczym w Ratyzbonie i był także opatem w benedyktyńskim opactwie w Ebersheimmunster.
16 STYCZNIA:

Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne
 (+ok. 648)- patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furzeusz
16 STYCZNIA: Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)- patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furzeusz
10 LISTOPADA:

Święty Justus z Canterbury (+627)

	W r. 601 Grzegorz Wielki wysłał go do Anglii razem z Melitonem 
i kilkoma innymi, aby wzmocnić ekipę misyjną, która dotarła tam już pod kierunkiem św. Augustyna. Augustyn też udzielił mu sakry i osadził jako pierwszego biskupa w Rochester (604). Jako taki podpisał z innymi list biskupów do bretońskich kolegów ze -Szkocji-. W r. 616 razem z Melitonem zmuszony został do opuszczenia Wyspy, gdy zmarł król Etelbert i zaczął rosnąć poganizm. Przebywał wtedy w Galii, a do Anglii wrócił po nawróceniu się Eadbalda, króla Kentu. Gdy w r. 624 zmarł Meliton, wstąpił na osieroconą stolicę w Canterbury. Bonifacy V przysłał mu paliusz. W r. 625 udzielił sakry Paulinowi, który stał się apostołem Nortumbrii. Zmarł 10 listopada, prawdopodobnie w r. 627. W tym też dniu wspomina go Martyrologium Rzymskie.
10 LISTOPADA: Święty Justus z Canterbury (+627) W r. 601 Grzegorz Wielki wysłał go do Anglii razem z Melitonem i kilkoma innymi, aby wzmocnić ekipę misyjną, która dotarła tam już pod kierunkiem św. Augustyna. Augustyn też udzielił mu sakry i osadził jako pierwszego biskupa w Rochester (604). Jako taki podpisał z innymi list biskupów do bretońskich kolegów ze -Szkocji-. W r. 616 razem z Melitonem zmuszony został do opuszczenia Wyspy, gdy zmarł król Etelbert i zaczął rosnąć poganizm. Przebywał wtedy w Galii, a do Anglii wrócił po nawróceniu się Eadbalda, króla Kentu. Gdy w r. 624 zmarł Meliton, wstąpił na osieroconą stolicę w Canterbury. Bonifacy V przysłał mu paliusz. W r. 625 udzielił sakry Paulinowi, który stał się apostołem Nortumbrii. Zmarł 10 listopada, prawdopodobnie w r. 627. W tym też dniu wspomina go Martyrologium Rzymskie.
17 LUTY:

Święty Konstabilis z Cava (+1124)

Urodził się w roku 1060 w Lucanii. W 1122 roku został wybrany opatem w benedyktyńskim opactwie św. Leona w Cava znajdującego się w pobliżu Salerno, we Włoszech. Zbudował miasto Castelebate, gdzie jest czczony.
17 LUTY: Święty Konstabilis z Cava (+1124) Urodził się w roku 1060 w Lucanii. W 1122 roku został wybrany opatem w benedyktyńskim opactwie św. Leona w Cava znajdującego się w pobliżu Salerno, we Włoszech. Zbudował miasto Castelebate, gdzie jest czczony.
21 STYCZNIA:

Święty Meginrat z Einsiedeln (+861)

	Urodził się pod koniec VIII stulecia w Sülichgau, w Wirtembergii. Wykształcenie zdobył w opactwie benedyktyńskim Reichenau. 
Tam też otrzymał święcenia kapłańskie i został mnichem. Był potem kierownikiem szkoły w Babinchowa (Benken) nad Jeziorem Zuryskim. Zatęsknił w końcu za życiem pustelniczym. Najpierw osiadł na przełęczy Etzel, gdzie zbudował kaplicę, a około 835 roku w Finsteren Wald, 
w miejscu, w którym powstanie opactwo znane jako Einsiedeln. Tam to 21 stycznia 861 roku po 25 latach życia pustelniczego zamordowali go dwaj zbójcy, którym użyczył gościny. Pochowano go 
w Reichenau, ale w 1039 roku szczątki przeniesiono z powrotem do Einsiedeln.
21 STYCZNIA: Święty Meginrat z Einsiedeln (+861) Urodził się pod koniec VIII stulecia w Sülichgau, w Wirtembergii. Wykształcenie zdobył w opactwie benedyktyńskim Reichenau. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie i został mnichem. Był potem kierownikiem szkoły w Babinchowa (Benken) nad Jeziorem Zuryskim. Zatęsknił w końcu za życiem pustelniczym. Najpierw osiadł na przełęczy Etzel, gdzie zbudował kaplicę, a około 835 roku w Finsteren Wald, w miejscu, w którym powstanie opactwo znane jako Einsiedeln. Tam to 21 stycznia 861 roku po 25 latach życia pustelniczego zamordowali go dwaj zbójcy, którym użyczył gościny. Pochowano go w Reichenau, ale w 1039 roku szczątki przeniesiono z powrotem do Einsiedeln.
16 LISTOPADA:

Święty Otmar z Sankt Gallen (ok. 689 –759)

Urodził się około r. 689, wedle Walafryda Strabona w Thurgowii. Wychowywał się na dworze księcia Wiktora w Chur. Wyświęcony na kapłana, został proboszczem przy kościele Św. Floryna. W r. 719 Waltram z Arbon wymógł na nim objęcie zwierzchnictwa nad mnichami osiadłymi u grobu św. Gawła. Miał wówczas wybudować klasztor. Potem wniósł skargę do Pepina na Waryna i Ruodharda, którzy przywłaszczyli sobie dobra klasztorne. Obrażeni hrabiowie uwięzili go, potem zaś zesłali na wysepkę na Renie w pobliżu Stein. Tam zmarł 
18 listopada 759 r. W dziesięć lat później szczątki przeniesiono do Sankt Gallen. W r. 864 dokonano ich elewacji i wkrótce potem złożono 
w kościele nazwanym jego imieniem. Wspomnienie obchodzi się 
16 listopada.
16 LISTOPADA: Święty Otmar z Sankt Gallen (ok. 689 –759) Urodził się około r. 689, wedle Walafryda Strabona w Thurgowii. Wychowywał się na dworze księcia Wiktora w Chur. Wyświęcony na kapłana, został proboszczem przy kościele Św. Floryna. W r. 719 Waltram z Arbon wymógł na nim objęcie zwierzchnictwa nad mnichami osiadłymi u grobu św. Gawła. Miał wówczas wybudować klasztor. Potem wniósł skargę do Pepina na Waryna i Ruodharda, którzy przywłaszczyli sobie dobra klasztorne. Obrażeni hrabiowie uwięzili go, potem zaś zesłali na wysepkę na Renie w pobliżu Stein. Tam zmarł 18 listopada 759 r. W dziesięć lat później szczątki przeniesiono do Sankt Gallen. W r. 864 dokonano ich elewacji i wkrótce potem złożono w kościele nazwanym jego imieniem. Wspomnienie obchodzi się 16 listopada.
7 STYCZNIA: 

Święty Rajnold (Rajnhold) z Kolonii (+960)

Wedle legendy, był mnichem benedyktyńskim u Św. Pantaleona. Opat wyznaczył go do dozorowania kamieniarzy zatrudnionych przy budowie kościoła. Oni to mieli go z zazdrości zabić 
w 960 roku. Relikwie już w X stuleciu znalazły się w Dortmundzie. Część przechowywano jednak w Kolonii, a jeszcze inna cząstka w 1616 roku dostała się do Toledo. Miasto Dortmund, kupcy hanzeatyccy oraz kamieniarze czcili go jako swego patrona. Wspomnienie obchodzono
 7 stycznia.
7 STYCZNIA: Święty Rajnold (Rajnhold) z Kolonii (+960) Wedle legendy, był mnichem benedyktyńskim u Św. Pantaleona. Opat wyznaczył go do dozorowania kamieniarzy zatrudnionych przy budowie kościoła. Oni to mieli go z zazdrości zabić w 960 roku. Relikwie już w X stuleciu znalazły się w Dortmundzie. Część przechowywano jednak w Kolonii, a jeszcze inna cząstka w 1616 roku dostała się do Toledo. Miasto Dortmund, kupcy hanzeatyccy oraz kamieniarze czcili go jako swego patrona. Wspomnienie obchodzono 7 stycznia.
4 LUTY:

Święty Rembert z Bremy (+888)

Urodził się w pobliżu Bruges, we Flandrii, w Belgii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Turholt (lub Torhout). Rembert wspomagał św. Oskara w jego misjonarskiej pracy w Skandynawii i objął po nim biskupstwo w Hamburgu, w Bremę, w Niemczech w 865 roku razem z jurysdykcją nad Danią, Szwecją i częścią Niemiec. Rembert poświęcił się sam ewangelizacji Słowian i wykupił jeńców chrześcijańskich. Oprócz jego wspaniałych misjonarskich wysiłków wśród Skandynawia, napisał znakomitą biografię św. Oskara.
4 LUTY: Święty Rembert z Bremy (+888) Urodził się w pobliżu Bruges, we Flandrii, w Belgii. Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Turholt (lub Torhout). Rembert wspomagał św. Oskara w jego misjonarskiej pracy w Skandynawii i objął po nim biskupstwo w Hamburgu, w Bremę, w Niemczech w 865 roku razem z jurysdykcją nad Danią, Szwecją i częścią Niemiec. Rembert poświęcił się sam ewangelizacji Słowian i wykupił jeńców chrześcijańskich. Oprócz jego wspaniałych misjonarskich wysiłków wśród Skandynawia, napisał znakomitą biografię św. Oskara.
27 STYCZNIA:

		Święty Teodoryk II z Orleanu (+1022)

Zanim został biskupem, był mnichem w benedyktyńskim opactwie Saint-Pierre-le-Vif w Sens. Cieszył się przyjaźnią Fulberta z Chartres. Był doradcą króla Roberta Pobożnego. Miłością mi dobrocią zjednywał przeciwników.Także pod koniec swego życia, po pięciu latach zrzekł się biskupstwa i schronił się znów w wymienionym opactwie. Chciał jeszcze odbyć pielgrzymkę do Rzymu, ale zmarł w drodze, 
27 stycznia 1022 roku. Pochowano go w Tonnerre, gdzie życie zakończył, w klasztorze pod wezwaniem św. Michała. Zachowały się dwa życiorysy biskupa, przy czym krótszy okazał się bardziej wiarogodny. Miasto Tonnerre uznało go za swego patrona.
27 STYCZNIA: Święty Teodoryk II z Orleanu (+1022) Zanim został biskupem, był mnichem w benedyktyńskim opactwie Saint-Pierre-le-Vif w Sens. Cieszył się przyjaźnią Fulberta z Chartres. Był doradcą króla Roberta Pobożnego. Miłością mi dobrocią zjednywał przeciwników.Także pod koniec swego życia, po pięciu latach zrzekł się biskupstwa i schronił się znów w wymienionym opactwie. Chciał jeszcze odbyć pielgrzymkę do Rzymu, ale zmarł w drodze, 27 stycznia 1022 roku. Pochowano go w Tonnerre, gdzie życie zakończył, w klasztorze pod wezwaniem św. Michała. Zachowały się dwa życiorysy biskupa, przy czym krótszy okazał się bardziej wiarogodny. Miasto Tonnerre uznało go za swego patrona.
22 STYCZNIA:

Święty Dominik z Sory (951 – 1031)  
                                
Urodził się w Foligno, w Perugii, w 951 roku. Życie ascetyczne rozpoczął w eremie w Apeninach. Potem założył kilka benedyktyńskich klasztorów we włoszech: Scandrilia (Rieti), S. Pietro in Lago (Aquila), S. Pietro in Avellano (Campobasso, w Abruzzach), Frisulti (Frosinone) i Sora (1015), gdzie był opatem. Miłując samotność, działał równocześnie jako kaznodzieja wśród okolicznej ludności. Był wsławiony cudami i walczył o świętość małżeństwa. Zmarł 22 stycznia 1031 roku. Pochowano go w Sorze. Wczesny żywot, za którym poszły inne pisma hagiograficzne, zredagował jego uczeń Jan. Potem wzywano go zwłaszcza po ukąszeniu przez węża.
22 STYCZNIA: Święty Dominik z Sory (951 – 1031) Urodził się w Foligno, w Perugii, w 951 roku. Życie ascetyczne rozpoczął w eremie w Apeninach. Potem założył kilka benedyktyńskich klasztorów we włoszech: Scandrilia (Rieti), S. Pietro in Lago (Aquila), S. Pietro in Avellano (Campobasso, w Abruzzach), Frisulti (Frosinone) i Sora (1015), gdzie był opatem. Miłując samotność, działał równocześnie jako kaznodzieja wśród okolicznej ludności. Był wsławiony cudami i walczył o świętość małżeństwa. Zmarł 22 stycznia 1031 roku. Pochowano go w Sorze. Wczesny żywot, za którym poszły inne pisma hagiograficzne, zredagował jego uczeń Jan. Potem wzywano go zwłaszcza po ukąszeniu przez węża.
19 LUTY:

Święty Akka (+ 740)

	Był biskupem Hexham. Jest chyba jedynym świętym tego imienia. Urodził się w Nortumbrii. Młodość spędził u boku benedyktyńskiego mnicha Bosy, który został później biskupem Yorku, którego był uczniem. Potem towarzyszył św. Wilfrydowi, gdy ten ok. 685 roku działał w okręgu Sussex. Z nim wyprawiał się też do Rzymu i odwiedzał we Fryzji św. Wilibrorda. Po powrocie został opatem benedyktyńskiego klasztoru świętego Andrzeja. Objąwszy stolicę biskupią dbał o architekturę i rozwój muzyki kościelnej. Jednym z głównych jego dzieł była biblioteka. Poczynając od 709 roku przyjaźnił się ze św. Bedą, który dedykował mu kilka swych dziełek. W 732 roku z niewiadomych przyczyn usunięto go z biskupstwa. Zmarł 20 października 740 roku, ale wspominano go 19 lutego.
19 LUTY: Święty Akka (+ 740) Był biskupem Hexham. Jest chyba jedynym świętym tego imienia. Urodził się w Nortumbrii. Młodość spędził u boku benedyktyńskiego mnicha Bosy, który został później biskupem Yorku, którego był uczniem. Potem towarzyszył św. Wilfrydowi, gdy ten ok. 685 roku działał w okręgu Sussex. Z nim wyprawiał się też do Rzymu i odwiedzał we Fryzji św. Wilibrorda. Po powrocie został opatem benedyktyńskiego klasztoru świętego Andrzeja. Objąwszy stolicę biskupią dbał o architekturę i rozwój muzyki kościelnej. Jednym z głównych jego dzieł była biblioteka. Poczynając od 709 roku przyjaźnił się ze św. Bedą, który dedykował mu kilka swych dziełek. W 732 roku z niewiadomych przyczyn usunięto go z biskupstwa. Zmarł 20 października 740 roku, ale wspominano go 19 lutego.
11 LUTY:

Święty Grzegorz II, papież (669-731)-
patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-11b.php3
11 LUTY: Święty Grzegorz II, papież (669-731)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-11b.php3
16 PAŹDZIERNIKA:

Święty Lull (+787)

	Był krewnym św. Bonifacego. Urodził się w Anglii. Kształcił się 
w Malmesbury. Dołączył do św. Bonifacego w Niemczech. Został jednak wysłany do Rzymu w 751 roku. Kiedy Bonifacy zmarł, Lull objąl po nim biskupstwo w Mainz, w Niemczech, chociaż nigdy nie osiągnął sławy 
z pokrewieństwa z św. Bonifacym.
16 PAŹDZIERNIKA: Święty Lull (+787) Był krewnym św. Bonifacego. Urodził się w Anglii. Kształcił się w Malmesbury. Dołączył do św. Bonifacego w Niemczech. Został jednak wysłany do Rzymu w 751 roku. Kiedy Bonifacy zmarł, Lull objąl po nim biskupstwo w Mainz, w Niemczech, chociaż nigdy nie osiągnął sławy z pokrewieństwa z św. Bonifacym.
10 luty:

Święta Scholastyka (ok. 480 - 542)- 
patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-10a.php3
10 luty: Święta Scholastyka (ok. 480 - 542)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-10a.php3
10 GRUDNIA:

Święty Tomasz z Farfy (+ok. 720)

	Do Italii przybył z ziemi Franków. Urodził się w Savoy. Pod koniec VII stulecia z pomocą Faroalda II, księcia Longobardów, odnowił opactwo benedyktyńskie w Farfie, we Francji, założone ongiś przez Wawrzyńca Oświeciciela. Kierował nim potem jako opat. Udał się 
z pielgrzymką do Rzymu. Kiedy wrócił obrał życie pustelnicze w pobliżu Farfy. Zmarł 10 grudnia około 720 roku. Wedle miejscowego martyrologium wspomnienie świętego opata obchodzono w Farfie w dniu 10 września.
10 GRUDNIA: Święty Tomasz z Farfy (+ok. 720) Do Italii przybył z ziemi Franków. Urodził się w Savoy. Pod koniec VII stulecia z pomocą Faroalda II, księcia Longobardów, odnowił opactwo benedyktyńskie w Farfie, we Francji, założone ongiś przez Wawrzyńca Oświeciciela. Kierował nim potem jako opat. Udał się z pielgrzymką do Rzymu. Kiedy wrócił obrał życie pustelnicze w pobliżu Farfy. Zmarł 10 grudnia około 720 roku. Wedle miejscowego martyrologium wspomnienie świętego opata obchodzono w Farfie w dniu 10 września.
8 GRUDNIA:

Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247) 

      Urodził się około 1200 r. na zamku w Marly jako pierworodny syn Bucharda de Montmorency. Przez jakiś czas uprawiał rzemiosło rycerskie, ale około 1225 r. wstąpił do Cystersów w Vaux-de-Cernay. 
W pięć lat później wybrano go przeora, zaś w latach 1235-1247 przyszło mu pełnić godność opata. Również i wtedy pozostał zakonnikiem wielkiej pokory, dobroduszności i wierności regule. Jego przyjaźń 
i wstawiennictwo modlitewne bardzo cenił król Ludwig IX. Na życzenie tego monarchy Teobald razem z jakimś innym opatem ułożył oficjum ku czci Korony Cierniowej. Zmarł 7 grudnia 1247 r. Wspomnienie obchodzono 8 grudnia lub 8 lipca.
8 GRUDNIA: Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247) Urodził się około 1200 r. na zamku w Marly jako pierworodny syn Bucharda de Montmorency. Przez jakiś czas uprawiał rzemiosło rycerskie, ale około 1225 r. wstąpił do Cystersów w Vaux-de-Cernay. W pięć lat później wybrano go przeora, zaś w latach 1235-1247 przyszło mu pełnić godność opata. Również i wtedy pozostał zakonnikiem wielkiej pokory, dobroduszności i wierności regule. Jego przyjaźń i wstawiennictwo modlitewne bardzo cenił król Ludwig IX. Na życzenie tego monarchy Teobald razem z jakimś innym opatem ułożył oficjum ku czci Korony Cierniowej. Zmarł 7 grudnia 1247 r. Wspomnienie obchodzono 8 grudnia lub 8 lipca.
29 LISTOPADA:

Święty Gulstan (+ok.1010)

	Mnich w benedyktyńskim opactwie w Brytanii, we Francji. 
Był uczniem św. Feliksa i św. Gildasa z Rhuys. Był uważany za wzór mnicha we wspólnocie.
29 LISTOPADA: Święty Gulstan (+ok.1010) Mnich w benedyktyńskim opactwie w Brytanii, we Francji. Był uczniem św. Feliksa i św. Gildasa z Rhuys. Był uważany za wzór mnicha we wspólnocie.
23 listopada 

Święty Trudo z Hesbaye (+695)

     Nazywany jest również Trond lub Tron. Jego rodzicami mieli być Wikbold i Adela. Urodził się około 630 roku w Hasbaye, w Limburgii belgijskiej. Wcześnie zetknął się ze św. Remaklem, który wziął go sobie za ucznia, a potem na dalszą naukę wysłał do Klodulfa, biskupa Metzu. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru. Prawdopodobnie około 655 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wrócił następnie do swoich i w posiadłości zwanej Sarchinium w pobliżu Louvain z czasem wybudował kościół i klasztor, który nazwą od jego imienia Sint-Truiden (Saint-Trond). Żył w nim aż po kres swoich dni, ale niekiedy odwiedzał też ponoć sąsiednie kościoły w Velm i Zepperen. Zmarł prawdopodobnie w 693 r., w każdym razie pod koniec VII stulecia. Nazywany go apostołem pogan w Hasbaye.
23 listopada Święty Trudo z Hesbaye (+695) Nazywany jest również Trond lub Tron. Jego rodzicami mieli być Wikbold i Adela. Urodził się około 630 roku w Hasbaye, w Limburgii belgijskiej. Wcześnie zetknął się ze św. Remaklem, który wziął go sobie za ucznia, a potem na dalszą naukę wysłał do Klodulfa, biskupa Metzu. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru. Prawdopodobnie około 655 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wrócił następnie do swoich i w posiadłości zwanej Sarchinium w pobliżu Louvain z czasem wybudował kościół i klasztor, który nazwą od jego imienia Sint-Truiden (Saint-Trond). Żył w nim aż po kres swoich dni, ale niekiedy odwiedzał też ponoć sąsiednie kościoły w Velm i Zepperen. Zmarł prawdopodobnie w 693 r., w każdym razie pod koniec VII stulecia. Nazywany go apostołem pogan w Hasbaye.
17 GRUDNIA:

Święta Wiwina (+ok. 1170) 

	Jej curriculum vitae nie odzwierciedliło się dostatecznie jasno 
w dokumentach pisanych. Urodziła się zapewne w jakiejś możnej rodzinie brabanckiej. Pociągnięta ku chrześcijańskiej doskonałości, opuściła dom rodzinny i rozpoczęła życie pustelnicze niedaleko Brukseli. Znalazłszy towarzyszki, założyła tam około r. 1120 klasztor pod wezwaniem Beatae Mariae de Bigardis (Grand-Bigard). Pozostawał on pod zwierzchnością opatów benedyktyńskich z Affligem. Istnieje dyplom wystawiony w r. 1133 przez Godfryda, księcia Lotaryngii, na rzecz tego klasztoru. Zachował się też cenny rękopiśmienny Psałterz 
z pierwszej połowy XII w., który uchodzi za psałterz Wiwiny. Święta, której wczesna cześć poświadczona jest dostatecznie, ale której życiorysu bliżej nie znamy, zmarła 17 grudnia około r. 1170. Pod tym dniem wspomina ją Martyrologium Rzymskie.
17 GRUDNIA: Święta Wiwina (+ok. 1170) Jej curriculum vitae nie odzwierciedliło się dostatecznie jasno w dokumentach pisanych. Urodziła się zapewne w jakiejś możnej rodzinie brabanckiej. Pociągnięta ku chrześcijańskiej doskonałości, opuściła dom rodzinny i rozpoczęła życie pustelnicze niedaleko Brukseli. Znalazłszy towarzyszki, założyła tam około r. 1120 klasztor pod wezwaniem Beatae Mariae de Bigardis (Grand-Bigard). Pozostawał on pod zwierzchnością opatów benedyktyńskich z Affligem. Istnieje dyplom wystawiony w r. 1133 przez Godfryda, księcia Lotaryngii, na rzecz tego klasztoru. Zachował się też cenny rękopiśmienny Psałterz z pierwszej połowy XII w., który uchodzi za psałterz Wiwiny. Święta, której wczesna cześć poświadczona jest dostatecznie, ale której życiorysu bliżej nie znamy, zmarła 17 grudnia około r. 1170. Pod tym dniem wspomina ją Martyrologium Rzymskie.
1 STYCZNIA:

Święty Klarus z Vienne (+660)

Urodził się niedaleko Vienne we Francji i wstąpił do benedyktyńskiego opactwa świętego Marcela. Później został wybrany tam opatem. Był również kierownikiem duchowym w klasztorze 
św. Blandyny. Jego siostra i matka były tam mniszkami. Zmarł 1 stycznia 660 roku. Jest czczony zwłaszcza w regionach Marsylii i Fréjus, gdzie jest patronem krawców. Kult Klarusa został zatwierdzony w 1903 roku.
1 STYCZNIA: Święty Klarus z Vienne (+660) Urodził się niedaleko Vienne we Francji i wstąpił do benedyktyńskiego opactwa świętego Marcela. Później został wybrany tam opatem. Był również kierownikiem duchowym w klasztorze św. Blandyny. Jego siostra i matka były tam mniszkami. Zmarł 1 stycznia 660 roku. Jest czczony zwłaszcza w regionach Marsylii i Fréjus, gdzie jest patronem krawców. Kult Klarusa został zatwierdzony w 1903 roku.
15 LUTY:

Święty Walfryd (+765)

Nazywany był również Qualfredo della Gherardesca. Urodził się w Pizie, we Włoszech. Był żonaty, miał pięcioro dzieci. Po wielu latach razem z małżonką zdecydowali się rozpocząć życie zakonne. Razem z przyjacielem Fortisem i krewnym Gundualdem ufundował klasztor w Palazzuolo w pobliżu Volterra i klasztor w pobliżu dla swojej żony i córki. Został pierwszym opatem założonego przez siebie klasztoru w Palazzuolo. Po nim opatem był jeden z jego synów. Jego kult zaaprobował w 1861 roku papieża Piusa IX.
15 LUTY: Święty Walfryd (+765) Nazywany był również Qualfredo della Gherardesca. Urodził się w Pizie, we Włoszech. Był żonaty, miał pięcioro dzieci. Po wielu latach razem z małżonką zdecydowali się rozpocząć życie zakonne. Razem z przyjacielem Fortisem i krewnym Gundualdem ufundował klasztor w Palazzuolo w pobliżu Volterra i klasztor w pobliżu dla swojej żony i córki. Został pierwszym opatem założonego przez siebie klasztoru w Palazzuolo. Po nim opatem był jeden z jego synów. Jego kult zaaprobował w 1861 roku papieża Piusa IX.
8 LISTOPADA:

Święty Willehad z Bremy (+789)

 	Urodził się około 745 r. w Northumbrii. Wykształcenie zdobył zapewne w Yorku. Około 767 r. przybył do Fryzów, wśród których zdobył sobie poważanie, ale też przeżył wiele niebezpieczeństw. Jako pielgrzym udał się wtedy do Rzymu, a potem przez dwa lata wiódł życie mnisze w Echternach. Po chrzcie Widukinda (785) powrócił na swój dawny teren misyjny, który się powiększył 
o ziemie między ujściem Wezery i rzeki Ems. Na ten też czas przypadają początki tamtejszej organizacji kościelnej, której ośrodkiem stała się Brema. W lipcu 787 otrzymał sakrę i został biskupem misyjnym. Jako taki konsekrował w 789 r. katedrę bremeńską. Formalnego ustanowienia diecezji (805) już nie dożył. Zmarł 8 listopada 789 r. w Blexen.
8 LISTOPADA: Święty Willehad z Bremy (+789) Urodził się około 745 r. w Northumbrii. Wykształcenie zdobył zapewne w Yorku. Około 767 r. przybył do Fryzów, wśród których zdobył sobie poważanie, ale też przeżył wiele niebezpieczeństw. Jako pielgrzym udał się wtedy do Rzymu, a potem przez dwa lata wiódł życie mnisze w Echternach. Po chrzcie Widukinda (785) powrócił na swój dawny teren misyjny, który się powiększył o ziemie między ujściem Wezery i rzeki Ems. Na ten też czas przypadają początki tamtejszej organizacji kościelnej, której ośrodkiem stała się Brema. W lipcu 787 otrzymał sakrę i został biskupem misyjnym. Jako taki konsekrował w 789 r. katedrę bremeńską. Formalnego ustanowienia diecezji (805) już nie dożył. Zmarł 8 listopada 789 r. w Blexen.
18 GRUDNIA:

Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)

     Był rodzonym bratem św. Wilibalda. Razem z nim wyjechał z Anglii do Rzymu i tam zdobył wykształcenie teologiczne. Św. Bonifacy pozyskał ich na swych współpracowników. Wyświęcony na kapłana, Wunibald pracował najpierw pod Erfurtem, potem w Górnym Palatynacie, a od roku 747 duszpasterzował w Moguncji. W cztery lata później udał się do diecezji swego brata i w lasach Środkowej Frankonii założył opactwo. Miało ono za zadanie powstrzymywać okoliczną ludność przed powrotem do obyczajów pogańskich. Wunibald zmarł w tym właśnie opactwie w roku 761. W szesnaście lat później brat dokonał uroczystego podniesienia jego nienaruszonego ciała. Nowe Martyrologium Rzymskie wspomina go w dies natalis, w pisowni Winebaldus.
18 GRUDNIA: Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761) Był rodzonym bratem św. Wilibalda. Razem z nim wyjechał z Anglii do Rzymu i tam zdobył wykształcenie teologiczne. Św. Bonifacy pozyskał ich na swych współpracowników. Wyświęcony na kapłana, Wunibald pracował najpierw pod Erfurtem, potem w Górnym Palatynacie, a od roku 747 duszpasterzował w Moguncji. W cztery lata później udał się do diecezji swego brata i w lasach Środkowej Frankonii założył opactwo. Miało ono za zadanie powstrzymywać okoliczną ludność przed powrotem do obyczajów pogańskich. Wunibald zmarł w tym właśnie opactwie w roku 761. W szesnaście lat później brat dokonał uroczystego podniesienia jego nienaruszonego ciała. Nowe Martyrologium Rzymskie wspomina go w dies natalis, w pisowni Winebaldus.
31 PAŹDZIERNIKA:

Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-31c.php3
31 PAŹDZIERNIKA: Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)- patrz: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-31c.php3

 

 

 

SPIS ALFABETYCZNY:


· Błogosławiony Aaron z Krakowa (+1059)- 9 październik

· Święty Abbo z Auxerre (+860)- 3 grudnia

· Święty Abbo z Fleury (ok. 950- 1004)- 13 listopad

· Święty Abel z Reims (+ok. 750)- 5 sierpnia

· Święty Achariusz z Noyon (+640)- 27 listopad

· Święta Ada (Adrehilda) z Mans (+692)- 28 lipca

·Święty Adalbero z Lambach (1010- 1090)- 6 październik

· Święty Adalbero z Metz (+1005)- 15 grudnia

· Święty Adalbert z Epternach (+740)- 25 czerwca

· Święty Adalbert z Magdeburga (+981)- 20 czerwca

· Święty Adalgar z Bremy (+909)- 9 maja

· Święty Adalgis z Thiérarche (+686)- 2 czerwca

· Święty Adalgott (+1165)- 3 październik

· Święty Adalsinda z Hamay (+715)- 25 grudnia

· Święty Adam Gautier (Walter) - (1243)- 7 maja

· Błogosławiony Adam z Langheim (+ok. 1150)- 31 lipca

·Błogosławiony Adam z Saksonii (+1210)- 22 grudnia

·Święty Adam z Santa Sabina w Fermo (+1210)- 16 maja

· Święty Adamnan of Iona (+704)- 23 września

Święta Adela z Messines (+1071)- 8 września

· Święta Adela z Pfalzel (+735)- 24 grudnia

· Święta Adelajda z Bellich (+1015)- 5 luty

· Święta Adelajda z Burgundii (931-999)- 16 grudnia

· Święta Adelajda (Aleydis) z  Schaerbeek (+1250)- 11 czerwca

· Święty Adelard z Korbei  (+ ok. 825) – 2 stycznia

· Święty Adelelm z Burgos (+1097)- 29 stycznia

· Święty Adelfiusz z Remiremont (+670)- 11 września

· Święta Adelgunda z Maubeuge (+684)- 30 stycznia

· Błogosławiona Adelina z Mortain (+1125)- 20 październik

·Święta Adelina z Poulangy (+1170)- 2 września

· Święta Adeloga z Kitzingen (+745)- 2 luty

·Święty Adeodatus II, papież (+676)- 17 czerwca

· Święty Adjutor (Ayoutre) z Vernon (+1132)- 30 kwietnia

· Święty Ado(n) z Vienne (ok. 800- 875)- 16 grudnia

· Święty Adolf z Osnabrück (ok.1185-1224)- 11 luty

· Święty Adrian z Canterbury (+710)- 9 stycznia

· Święty Adulf z Utrechtu (+VII w.)- 17 czerwca

·Święty Aelred z Rievaulx (ok. 1100 –1167)- 12 stycznia

·Święty Agamund (+870)– 9 kwietnia

·Święty Aganus (+1100)- 16 luty

·Święta Agata z Wimborne (+790)- 12 grudnia

· Święty Agaton, papież (+682)- 10 stycznia

· Święty Ageranus z Béze (+888)- 21 maja

· Święty Ageryk z Tours (+690)- 11 kwietnia

· Święta Agia z Hainault (+714)- 18 kwietnia

· Święta Agilberta z Jouarre (+680)- 10 sierpnia

· Święty Agilolfus (+751)- 9 lipca

· Święty Agilus z Rebais (+650)- 30 sierpnia

· Święty Agnellus Neapolu (+596)- 14 grudnia

· Święty Agofred z La Croix (+738)- 21 czerwca

· Święty Aibert z Tournai (+1140)- 7 kwietnia

·Święty Aichard (+687)- 15 września

· Święty Aidan z Lindesfarne (+651)- 31 sierpnia

·Święty Aimo z Savigny (+1173)- 30 kwietnia

·Błogosławiony Aimone Halberstadt (+853)- 27 marca

·Święty Airaldus z  Maurienne (+1165) – 2 stycznia

·Święty Ajulf (Ajgulf) z  Lérins (ok. 630–676)- 3 września

· Święty Akka (+ 740)- 19 luty

· Święty Alan z Auxerre (+1185)- 14 październik

· Święty Alan z Lavaur (+VII w.)- 25 listopad

·Święty Alan z Lille (+1202)- 16 lipca

·Święty Albert z Butrio (+1073)- 5 września

· Święty Albert z Como (+1092)- 3 czerwca

· Święty Albert z Fonte Avellana (+1294)- 31 sierpnia

·Święty Albert  z Gambron (+VII w.)- 29 grudnia

· Święty Albert z Genui (+1239)- 8 lipca

· Święty Albert z Pontidy (+1095)- 2 września

· Święty Alberyk z Bagno de Romanii (+1050)- 29 sierpnia

·Święty Alberyk z Cîteaux (+1109)- 26 stycznia

· Święty Alberyk ze Stavelot (+779)- 28 październik

·Święty Alberyk z Utrechtu (+784)- 14 listopad

·Święty Albin z Büraburg (+760)- 26 październik

· Święta Alburga z Wilton (+800)- 25 grudnia

· Święty Aldegrim (+939)- 4 czerwca

· Święty Aldemar z Monte Cassino (+ok. 1080)- 24 marca

·Święty Alderyk z Sens (+841)- 10 październik

· Święta Aldetruda z Maubege (+ok. 969)- 25 luty

· Święty Aldhelm z Sherborn (+ok. 640- 709)- 25 maja

· Święty Aleaume (+1100)- 30 stycznia

· Święty Alfan z Salerno (+1085)- 9 październik

· Święty Alferiusz z Cava (930 - 1050)- 12 kwietnia

·Święty Alfons z Astorgii- 26 stycznia

· Święty Alfryk z Canterbury (+1105)- 16 listopad

·Święty Alfwold z Sherborne (+1058)- 25 marca

· Błogosławiony Alkuin z Yorku (ok. 735 – 804)- 19 maja

· Święty Almus (+1270)- 28 czerwca

·Święty Altfryd (+874)- 15 sierpnia

· Święty Altipian (Altigian) (+731)- 23 sierpnia

·Święty Alto z Altomünster (+760)- 9 luty

· Święty Alvit z León (+1063)- 5 września

·Święty Amadeusz z Lozanny (+1159)- 28 stycznia

· Święty Amadeusz z Clermont (+ ok. 1150) – 14 stycznia

· Święta Amalberga z Maubeuge (+ok. 690)- 10 lipca

·Święta Amalberga z Munsterbilsen (+ ok. 772) - 10 lipca

·Święty Amand z Maastricht (+679)- 6 luty

·Święty Amarand (+700)- 7 listopad

·Święty Amaryn z Clermont (+676) – 25 stycznia

·Święty Amatus (Ame) z Luxeuil (+630)- 13 września

·Święty Amatus z Syjonu (+690) - 13 września

·Błogosławiony Ambroży Barlow (+1641)- 10 września

·Święty Ambroży August Chevreux (1728-1792)- 2 września

· Święty Ambroży Autpert (+ ok. 778)- 19 lipca

·Święty Ambroży Traversari (+1439)- 20 październik

·Święta Amelberga (+690)- 10 czerwca

·Święta Amelberga z Susteren (+900)- 21 listopad

· Święty Amicus z Fonte Avellana (+1045)- 2 listopada

· Święty Amicus z Ramara (+XI w.)- 2 listopad

· Święty Amnichad z Fuldy (1043)- 30 stycznia

· Święty Amor z Amorsbach (ok. 694- 747)- 17 sierpnia

·Święty Amulwin z Lobbes (+ok. 760)- 7 luty

·Święty Anastazy-Astryk (+1036)- 12 listopad

·Święty Anastazy z Eszterzom- 14 sierpnia

· Święty Anastazy z Kórdoby (+853)- 14 czerwca

·Święty Anastazy z Mont-Saint-Michel (+1086)- 16 październik

· Święty Anastazy z Suppentonia (+570)- 11 stycznia

·Święty Andrzej Świerad (Żurawek) (+ok. 1030-1034) – 13 lipca

·Święty Andrzej ze Strumi (+1106)- 10 marca

·Święta Angadrisma z Beauvais (+695)- 14 październik

·Święty Angilbert z Saint- Riquier  (ok. 780 – 814) – 18 luty

·Święty Angilram z Metzu (+791)- 23 październik

· Święty Angilram z Saint-Riquier (ok. 975–1045)- 9 grudnia

·Święty Anglin ze Stavelot (+768)- 28 październik

·Święty Anioł z Gualdo (+1325)- 14 luty

·Święty Annobert z Séez (+869)- 16 maja

·Święty Ansbald z Prüm (+886)- 12 lipca

· Święty Ansbert z Rouen (+695)- 9 luty

· Święty Ansegiz z Fontenelle (770 - 833 lub 834)- 20 lipca

· Święty Ansfryd z Utrechtu (+ok. 1008) – 3 maja

· Święta Anstruda z Laon (+688)- 17 październik

· Święty Ansueris (+1066)- 16 lipca

· Święty Ansuinus z Béze (+888)- 21 maja

· Święty Ansuriusz z Orense (+925)- 26 stycznia

· Święty Ansverus (1038 - 1066)- 15 lipca

· Święty Antelm z Belley (1107-1178)- 26 czerwca

· Święty Antoni du Rocher – 4 maja

· Święty Antoni (Antoniusz) z Froidemont (X w)- 9 marca

· Święty Antoni z Rzymu (+590) - 17 stycznia

· Święty Antonin z Sorrento (+ok. 830) -  14 luty

· Święty Antym z Brantôme - 28 stycznia

· Święty Anzelm z Canterbury (1033-1109)- 21 kwietnia

· Święty Anzelm z Lérins (+750)- 18 listopad

· Święty Anzelm z Lukki (+1086)- 18 marca

· Święty Anzelm z Nonatola (+803)- 3 marca

· Święty Apolinary z Monte Cassino (+828)- 27 listopad

· Święty Appian (+800)- 4 marca

Święty Ardanus (+1058) - 11 luty

· Błogosławiony Ardo z Aniane (+843)- 7 marca

· Święty Arduin (Harduin) z Saint-Waudrille (+811)- 20 kwietnia

· Święty Argymirus z Kordoby (+858)- 28 czerwca

· Święty Arkanus (+1050)- 1 września

· Święty Arnald Cataneo (ok. 1185 - 1255) -10 luty

· Błogosławiony Arnold z Padwy (+1254)- 14 marca

· Święty Arnulf z Gap (+1070)- 19 września

· Święty Arnulf z Novalesa (+840)- 31 październik

· Święty Arnulf z Soissons (+1087)- 15 sierpnia

· Błogosławiony Arnulf z Villars (+1228)- 30 czerwca

Święty Artald (+1206)- 7 październik

· Święta Ascelina (1121-1195)- 23 sierpnia

· Święty Askega (+870)– 9 kwietnia

· Święty Atelm z Canterbury (+923)- 8 stycznia

· Święty Attala z Taormina (+ok. 800)- 3 kwietnia

· Święta Attalia ze Strasburga (+741)- 3 grudnia

· Święty Atiilanus z Zamory (+1009)- 5 październik

· Święty Atto z Oña (+1044)- 1 czerwca

· Święty Atto z Tordino (+1010)- 19 listopad

· Święty Atton z Pistoia (1070-1155) – 22 maja

· Święty Audomar z Thérouanne (+ok. 667)- 9 września

· Święty Augustyn Webster (+1535)- 4 maja

· Święty Augustyn z Canterbury (+604/605)- 27 maja

· Święty Augustyn z Terracina (+VI w.)- 5 listopad

· Święta Aurea z Kordoby (+856)- 19 lipca

· Święta Aurea z San Millán (+1069)- 11 marca

· Święty Aurelian z Lyonu (+895)- 4 lipca

· Święty Austindus z Auch (+1068)- 25 września

· Święta Austreberta z Pavilly (+704)-10 luty

· Święty Autbert z Languedoc (+1129)- 1 luty

· Święty Ava (+850)- 29 kwietnia

· Błogosławiony Aymard z Cluny (+965)- 5 październik

· Święty Babolen z Fossés (+670) – 26 czerwca

· Święty Badilo (+870)- 8 październik

· Święty Badulf z Ainay (+850)- 19 sierpnia

· Święty Bain (Bagnus) z  Thérouanne (+ok. 710)- 20 czerwca

· Święty Balda z Jouarre (+VII w.)- 9 grudnia

· Święty Baldwin z Boucle (+ 1205)- 22 marca

· Święty Baldwin z Pizy (+1145)- 6 październik

· Święty Baldwin z Rieti (+1140)- 15 lipca

· Święty Balsam z Cava (+1232)- 24 listopad

· Święty Balter z Lindisfarne (+756)- 6 marca

· Święty Baltram z Lure (+960)-15 sierpnia

· Święty Barbolenus z Bobbio (+640)- 31 sierpnia

· Święty Bardo z Moguncji (ok.980 - 1053)

· Święty Barnaba - 16 czerwca

· Święty Barnard z Vienne (+841) – 23 stycznia

· Święty Barontiusz z Pistoii (+725)– 25 marca

· Święty Barsenoriusz (+VII w.)- 13 września

· Święty Bartłomiej Alban Roe (1583- 1642) – 22 stycznia

· Święty Bartłomiej z Farne (Durham) (+1193)- 24 czerwca

· Święty Baudakariusz z Bobbio (+650)- 21 grudnia

· Święty  Bawon z Gandawy (589–654)- 1 października

· Święty Bazol z Verzy (+620)- 26 listopad

· Święta Bazylissa z Oehren (+780)- 5 grudnia

· Święty Bazyn (+705)- 4 marca

· Błogosławiona Beatrycze I d’ Este (ok.1200- 1226)- 10 maja

· Święta  Beatrycze II d`Este (1230-1262) - 18 stycznia

· Święta Beatrycze z Nazaretu (+1268)- 29 sierpnia

· Święta Beatrycze z Ornacieu (+1303)- 25 listopad

· Święty Beatus z Liebany (+789)- 19 luty

· Święty Beda Czcigodny (673-735)- 25 maja

· Święty Beda Młodszy (+883)- 10 kwietnia

· Święta Bega z Hackness (+681)- 6 październik

· Święta Begga z Andenne (+693)- 17 grudnia

· Święty Bellatanus z Montacuto - 19 maja

· Święty Benedykt II, papież (+685)- 7 maja

· Święty Benedykt XII, papież (ok. 1285-1342)- 25 kwietnia

· Święty Benedykt, pustelnik (+ok. 1037)- 13 lipca

· Święty Benedykt i towarzysze (+550)- 23 marca

· Święty Benedykt Biscop (628-690) – 12 stycznia

· Święty Benedykt z Anianu (ok. 750-821)- 12 luty

· Święty Benedykt z Cagliari (+1112)- 17 luty

· Święty Benedykt z Międzyrzecza, męczennik (+1003)

· Święty Benedykt z Nursji (ok.480-547)- 11 lipca

· Święty Benedykt z Revelli (+900) - 12 luty

· Święta Benedykta Cambiagio Frassinelli (1791-1858)-21 marca

· Święta Benedykta z Kłodzka (XVI w)- 6 lipca

· Święta Benedykta z Lorraine (+X w.)- 17 sierpnia

· Święta Benigna z Wrocławia (Trzebnicy)- 20 czerwca

· Święty Benignus z Flay (+725)- 20 luty

· Święty Benignus (+725)- 20 marca

· Święty Benignus z Moyenmoutier (+707)- 21 lipca

· Święty Benigny z Vallombrosy (+1236)- 17 lipca

· Święty Benon z  Miśni (ok. 1010-1106)- 16 czerwca

· Święty Beocca z Chertsey (+870)- 10 kwietnia

· Błogosławiony Berard z Marsi (1079-1130) – 3 listopad

· Święty Berchariusz z Hautvillers, (ok.625-696)- 16 październik

Święty Berengariusz z Saint-Papoul (+702)- 3 luty

· Święty Berkthun (+733)- 24 września

· Święty Bernard Tolomei (1272-1348)- 21 sierpnia

· Święty Bernard z Calvo (+1243)- 24 październik

· Święty Bernard z Clairvaux (1090-1153)- 20 sierpnia

· Święty Bernard z Parmy (+1133)- 4 grudnia

· Święty Bernard z Poblet (+1180)- 1 czerwca

· Święty Bernard Valeara z Teramo (+1122)- 19 grudnia

· Święty Bernard z Tiron (1046 - 1117)- 14 kwietnia

· Święty Bernard z Valdeiglesias (+1155)- 20 sierpnia

· Święty Berno z Cluny (+927)- 13 stycznia

· Święty Bernward (+1022)- 20 listopad

· Błogosławiona Berta de Alberti (+1163)- 24 marca

· Święty Berta z Avenay (+680)- 1 maja

· Święta Berta z Biburga (+ok. 1132)- 6 sierpnia

· Święta Berta z Blangy (+725)- 4 lipca

· Święty Bertariusz z Monte Cassino (+884)- 22 październik

· Błogosławiony Bertold z Garsten (ok. 1065- 1142)- 27 lipca

· Święty Bertold z Parmy (+1111)- 21 październik

· Święty Bertrand z Saint-Quentin (+ok. 680)- 24 stycznia

· Święty  Bertuin z Malonne (+698)- 11 listopad

· Święty Bertulf z Bobbio(+640)- 19 sierpnia

· Święty Bertylo z Dijon (+ ok. 878) – 26 marca

· Święty Betto z Auxerre (+ 918)- 24 luty

· Święty Bilfryd – 6 marca

· Święty Bilhilda z Altenmünster (+710)- 27 listopad

· Święty Birrstan z Winchester (+934)- 4 listopad

· Święty Biryn z  Dorchesteru  (+650)- 3 grudnia

· Święty Blaitmaik z Iona (+823)- 15 stycznia

· Święta Blanka Kastylijska (+1252)- 26 listopad

· Święty Blidulf z Bobbio (+630)- 2 stycznia

· Święty Blitmund z Bobbio (+660)- 3 stycznia

· Święty Boadyn- 11 stycznia

· Święty Bobinus z Troyes (+ok.766)- 31 stycznia

· Święty Bodo (Leudyn) z Toul (+670)- 11 września

· Święty Boemund – 11 września

· Święty Boethian – 22 maja

· Błogosławiony Bogumił (Piotr II) z Dobrowa (+ok. 1203)- 10 czerwca

· Święty Bonfiliusz z Foligno (+1125)- 27 września

· Święty Bonifacy IV, papież (+ 615)  - 25 maja

· Błogosławiony Bonifacy Sabaudzki z  Canterbury (+1270)- 13 marca

· Święty  Bonifacy Winfryd (ok. 675 - 754)  - 5 czerwca

· Święty Bonifacy z Brukseli (+1265)- 19 luty

· Święty Bonifacy z Canterbury (+1270)- 14 lipca?

Święty Bonitus z Clermont (+710)- 15 stycznia

· Święty Bonitus (Benoit) z Monte Cassino (+582)- 7 lipca

· Święty Bononiusz z Lucedio (+1026)- 30 sierpnia

· Święty Boswell (+661)- 23 luty

· Święta  Bowa z Reims (+673)- 24 kwietnia

· Święty Boza z Yorku (+686) - 9 marca

· Święty Britwin z Beverly (+733)- 15 maja

· Święty Bruno Kartuz (+1101)- 6 październik

· Święty Bruno I Wielki z Kolonii (925-965)- 11 październik

· Święty Bruno z Kwerfurtu (974-1009) – 12 lipca

· Święty  Bruno z Segni (ok. 1049-1123)- 18 lipca

· Święty Brytwald z Canterbury (+731)- 9 stycznia

· Święty Brytwald z Ramsbury (+1045) – 22 stycznia

· Święty Burchard z Würzburga (+ 754)- 14 październik

· Święty Cadroe (+976) – 6 marca

· Święta Cecylia z Rzymu (+X w.)- 17 sierpnia

· Święty Ced(d) z Lindisfarne (+664) – 7 stycznia

· Święty  Ceda (Ceada, Chad) z Mercji (+ 672)- 2 marca

· Święty Cedmon z Whitby (+680) - 11 luty

· Święty Ceodfryd (642-716)- 25 września

· Święty Ceodwulf z  Nortumbrii (+764)- 15 stycznia

· Święty Celestyn V, papież (+1296)- 19 maja

· Święty Cellach z Armagh (+1129)- 1 kwietnia

· Święta Chelidonia (+1152)- 13 październik

· Święty Cissa z Nortumbrii (+VII w.) – 23 września

· Błogosławiony Cyprian Michał (Iwene) Tansi (1903-1964) -20 stycznia

· Święty Dagenhard – 12 września

· Święty Daniel (+1411)- 31 marca

· Błogosławiony Dawid z Himmerod (+1179)- 11 grudnia

· Święty Dawid z Monketorp (+ok. 1082)- 15 lipca

· Święty Deicola (+625)- 18 stycznia

· Święty Deochar (+847)- 7 czerwca

· Święty Dezyderat (+700)- 18 grudnia

· Święty Dezydery z Longoret (+705)- 19 październik

· Święty Deusdedit z Canterbury (+664)- 14 stycznia

· Święty Deusdedit z Monte Cassino (+836)- 9 październik

· Święty Dezyderiusz z Pistoii (+ok. 725)- 25 marca

· Święta Digna z Kórdoby (+853)- 14 czerwca

· Święta Doda, ksieni benedyktyńska z Reims (+ II poł. VII w.)- 24 kwietnia

· Święty Dodo (+750)- 1 paźfdziernika

· Święty Domicjan (+ok. 560)- 15 czerwca

· Święty Dominik Loricatus (+1060)- 14 październik

· Święty Dominik z Silos (ok. 1000-1073)- 20 grudnia

· Święty  Dominik z Sory  (ok. 950 – 1031) – 22 stycznia

· Błogosławiony Dominik Vernagalli (+1218)- 20 kwietnia

· Święty Donat z  Besançon (+ok. 660)- 7 sierpnia

· Święty Donat z Ripacandida (+1198)- 17 sierpnia

· Święty  Droktoweusz z Paryża (+ ok. 580)- 10 marca

· Święty Drutmar z Corvey (+1046)- 15 luty

· Święty Drythelm (+700)- 17 sierpnia

· Święty Dulkard (+584)- 25 październik

· Święty Dunstan z Canterbury (ok. 909-988)- 19 maja

· Święta Eanfleda z Whitby (+700)- 24 listopad

· Święty Eata z Hexham (+686)- 26 październik

· Święta Ebba Młodsza z Coldingham (+ok. 870)- 2 kwietnia

· Święta  Ebba z Coldingham (Starsza) (+683)- 25 sierpnia

· Święty Ebbo(n) z Sens (+740)- 27 sierpnia

· Błogosławiony Eberhard z Einsiedeln (+958)- 14 sierpnia

· Święty Eberhard z Salem (z Rohrdorf) (+1245)- 10 czerwca

· Błogosławiony Eberhard z Salzburga (1085-1164)-22 czerwca

· Święty Eboncjusz z Babastro (+1104) – 3 październik

· Święty Ebrulf z Ouche (+706)- 29 grudnia

· Święty Echa (+767)- 5 maja

· Święta Edburga z Lyminge (+VII w.)- 13 grudnia

· Święta Edburga z Thanet (+751)- 12 grudnia

· Święta Edburga z Winchester (+ ok. 960)- 15 czerwca

· Święty Edmund Rich z Abingdon (+1240)- 16 listopad

· Święta Edyta z Polesworth (+926)- 15 lipca

· Święta  Edyta z Wilton (+985)- 16 września

· Święty Egbert z Lindisfarne (+ok. 729)- 24 kwietnia

· Święty Egbert z Ripon (+720)- 18 marca

· Święty Egdred (+870) - 9 kwietnia

· Święty Egelred z Crowland (+870)- 25 września

· Święty Egilhard z Cornilmünster (+881)- 25 maja

· Święty Egilo (+875)- 28 czerwca

· Święty Egino (+1122)- 15 lipca

Święty Egwin z Worcester (+717)- 30 grudniaŚwięty Eigil z Fuldy (+822)- 17 grudnia

· Święta Einhilda (+VIII w.)- 13 grudnia

· Ekkehard (Eckhard) z Huysburga (+1084)- 28 czerwca

· Święty Eldrad z Novalesy (+ok. 840)- 13 marca

· Święta Eleonora Angielska (1222-1291) - 21 luty

· Święty Eleuteriusz (+590)-6 września

· Święta Elfleda z Glastonbury (+936)- 23 październik

· Święta Elfleda z Ramsey (+1000)- 29 październik

· Święta Elfleda z Whitby (653 - 714) - 8 luty

· Święty Elfeg z Canterbury (954 - 1011)- 19 kwietnia

· Święty Elflegate (+870)- 9 kwietnia

· Święta Elfryda z Crowland (+ok. 840)- 20 maja

· Święta Elgiva z Shaftesbury (+944)- 18 maja

Święty Eliasz z Cologne (+1042)- 16 kwietnia

· Święty Eliasz z Syrakuz (+660)- 26 sierpnia

· Święty Elilantus (+770)- 10 lipca

· Święty Eloque z Lagny (+666)- 3 grudnia

· Święty Elsiar (+1015)- 4 czerwca

· Święty Elstan (+981)- 6 kwietnia

· Święta Elżbieta Rose (+1130)- 13 grudnia

· Święta Elżbieta z Schönau (ok. 1129-1165)- 18 czerwca

· Święty Emilian z Lagny (+ 675)- 10 marca

· Święty Emilian z Saujon (+767)- 7 stycznia

· Święta  Emma z Gurk (ok. 980 –1045)- 29 czerwca

· Święty Emmeramus z Regensburga (+690)- 22 września

· Święty Emmeriusz  - 27 stycznia

· Święty Enekon z Oña (ok.  990–1057)- 1 czerwca

· Święty Engelmund (+ok. 720)- 21 czerwca

· Święta Enswida z Folkestone (+640) – 12 września

· Święty Eoban (+754)- 5 czerwca

· Święta Epifania z Pavii (+800)- 6 październik

· Święty Equitius z Valerii (+560) – 11 sierpnia

· Święty Erchembod z Thérouanne (+742)- 12 kwietnia

· Święty Erembert z Tuluzy (+ok. 671)- 14 maja

· Święta Eremberta z Wierre (+VII w.)- 16 październik

· Święta Erentruda z Salzburga (+ok. 718)- 30 czerwca

· Święta Erkongota (+660)- 7 lipca

· Święty Erkonwald z Chestrey (+693)- 30 kwietnia

· Święty Erlafryd z Hirschau (+830)- 6 listopad

· Święty Ermenfryd z Luxeuil (+670)- 25 września

· Święta Ermengilda z Ely (+703) – 13 luty

· Święta Ermengyta (+680)- 30 lipca

· Święty Ermin(o) z Lobbes (+737)- 25 kwietnia

· Święty Erminold z Prüfening (+1121)- 6 stycznia

· Święty  Ernest z Zwiefalten (+ 1148)- 27 marca

· Erneusz z Celciacum (+560)- 9 sierpnia

· Święty Esterwin z Wearmouth (+668)- 7 marca

· Święta Etelburga z Barking (+675)- 11 październik

· Święta  Etelburga z Faremouttieren-Brie (+695)- 7 lipca

· Święta Etelburga z Lyminge (+647)- 5 kwietnia

· Święta Eteldwita (+903)- 20 lipca

· Święta Etelgiva z Shaftesbury (+896)- 9 grudnia

· Święta Etelgyta (+720)- 22 sierpnia

· Święty Etelnoth Dobry (+1038)- 30 październik

· Święty Etelred z Bardney (+716)- 4 maja

· Święta Etelreda z Ely (+679)- 23 czerwca

· Święty Etelwald z Farne (+699)- 23 marca

· Święty Etelwald z Lindisfarne (+740)- 12 luty

· Święty Etelwold z Winchesteru (ok. 912- 984)- 1 sierpnia

· Święty Ethor z Chertsey (+870)- 10 kwietnia

· Święty Etto (+670)- 10 lipca

· Święty Eucheriusz z Orleanu (+ 738) - 20 luty

· Święty Eudo z Carméry (+760)- 20 listopad

· Święta Eufemia z Altomünster (+1180)- 17 czerwca

· Święty Eufridiusz (+VII w.)- 11 październik

· Święta  Eugenia z Hohenburga (+735)- 16 września

· Błogosławiony Eugeniusz III, papież (ok.1090-1153)- 8 lipca

· Święty Eustachy z Flay (+1211)- 7 września

· Święty Eustachy z St.-Germer-de-Fly (+1211)- 8 września

· Święta Eustadiola (+684)- 8 czerwca

· Święta Eustochia (Eustochium) z Padwy (1444- 1469) – 13 luty

· Święta Euzebia z Hamaye (+680 lub 689)- 16 marca

· Święta Euzebia z Marsylii (+731)- 20 września

· Święty Euzebiusz z Saint Gall (+884)- 31 stycznia

· Święci Ewald i Ewald (+695)- 3 p[aździernik

· Święty Ewermund z Fontenay (+ok. 720)- 10 czerwca

· Święta Ewerylda z Everingham (+700)- 9 lipca

· Święty Faciolus z Poitiers (+950)-7 września

· Święty Fagildus (+1086)- 25 lipca

· Święty Famian (+1150)- 8 sierpnia

· Święty Fandila z Penamelaria (+853)- 13 czerwca

· Święty Faro z Meaux (+ok. 675)- 28 październik

· Błogosławiony Fastred (+1163)- 21 kwietnia

· Święty Faust z Monte Cassino– 15 luty

· Święty Faust z Syrakuz (+607)- 6 września

· Święty Fechin z Fobhar (+665)- 20 stycznia

· Święty Feliks z Atares (+750)- 29 maja

· Święty Feliks z Fleury (Rhuys) (+1038)- 4 marca

· Święty Feliks z Fondi (+VI w.)- 6 listopad

· Święty Feliks z Fritzlar (+790)- 5 czerwca

· Święty Feliks z Monte Cassino (+ok 1000)- 23 marca

· Święty Fibicjusz (+500)- 5 listopad

· Święty Fidweten (+888)- 11 grudnia

· Święty Filibert z Jumièges (+685)- 20 sierpnia

· Błogosławiony Filip Powell (+1646)- 30 czerwca

· Święty Filip z Zell (+770)- 3 maja

· Święty  Findan z Rheinau (+879)- 15 listopad

· Święty Fintan- 3 stycznia

· Święty Firman z San Sabino Piceno koło Fermo (ok. 951- ok.1020)- 11 marca

· Święty Florencjusz z Carracedo (+1156)- 10 grudnia

· Święty Florybert z Gandawy (+660)- 1 listopad

· Święty Foillan z Fossés (+655)- 31 październik

· Święty Folkuin z Thérouanne (+855)- 14 grudnia

· Święty Forannan z Wanlsort (+982)- 30 kwietnia

· Święta Franciszka Rzymianka (1384-1440)- 8 marca

· Święta Franka Visalta (+1218)- 25 kwietnia

· Święty Franko z Assergi (ok. 1150 – ok. 1275)- 5 czerwca

· Święty Fredegand z Kerkelodor (+740)- 17 lipca

· Święty Fritbert z Hexham (+766)- 23 grudnia

· Święta Frideswida (+735)- 19 październik

· Święty Fridolin (+540)- 6 marca

· Święty Frithestan (+933)- 10 września

· Święty Frodobert z Troyes (+ok. 673)- 8 stycznia

· Święty Frodulf (+750)- 21 kwietnia

· Święty Froilan (+905)- 3 październik

· Święty Fromund z Coutances (+690)- 24 październik

· Błogosławiony Frowin z Engelbergu (+1178)- 27 marca

· Święty Frugencjusz (+675)- 3 września

· Święty Fruktuozus z Bragi (+665)- 16 kwietnia

· Święty Fryderyk- 23 lipca

· Święty Fulk z Fontenelle (+845)- 10 październik

· Święty Fulrad z Saint-Denis (ok. 705 –784)- 16 lipca

· Święty Furzeusz (Fursey) z Péronne (+ok. 648)- 16 stycznia

· Święty Gamo - 30 maja

· Święty Garcia z Artanza (+1073)- 29 września

· Święty Garybald z Regensburga (+762)- 8 stycznia

· Święty Gaudenty z Ossero (+1044)- 1 czerwca

· Święta Gebertruda z Remiremont (+ok.675)- 7 listopad

· Święty Gebizo (+1087)- 21 październik

· Błogosławiony Gelazy II, papież - (ok. 1058 - 1119)- 29 stycznia

· Święty Gemus – 19 marca

· Święty Genistus z Limoges (+1100)- 30 kwietnia

· Święty Generosus (+682)- 16 lipca

· Święty Gennadiusz z Astorgi (+936)- 25 maja

· Święty Gennard (+720)- 6 kwietnia

· Święty Gerald z Bragi (ok. 1050 –1109)- 5 grudnia

· Święty Gerald z Macon (+927)- 29 maja

· Święty Gerald z Mayo (+732)- 13 maja

· Święty Gerald z Ostii (+1077)- 6 luty

· Święty Gerard Sagredo (ok. 975–1046)- 24 września

· Święty Gerard de Bozanches (+1123)- 4 listopad

· Święty Gerard z Brogne (+959)- 3 październik

· Święty Gerard z Clairvaux (+1138)- 13 czerwca

· Święty Gerard z Cluny (+1109)- 6 grudnia

· Święty Gerard (Gerald) z Sauve-Majeure (+1095)- 5 kwietnia

· Święty Gerbold z Bayeux (+690)- 5 grudnia

· Święty Geremarus (+658)- 24 września

· Święty German (+677)- 21 luty

· Święty German z Montfort (+1000)- 1 listopad

· Święta Gertruda Starsza (+649)- 6 grudnia

· Święta Gertruda z Nijvel (Nivelles) (626 – 653 lub 659)- 17 marca

· Święta Gertruda z Remiremont (+690)- 7 listopad

· Święty Gerwin z Saint-Riquier (+1075)- 3 marca

· Święty Gerwold z Evreux (+806)- 14 czerwca

· Święty Gibard z Luxeuil (+888)- 7 kwietnia

· Święta Gibitruda (+655)- 26 październik

· Święty Girald z Fontenelle (+1031)- 29 grudnia

· Święty Gislen (+680)- 9 październik

· Błogosławiona Gizela Węgierska (ok. 985 –  1060)- 7 maja

· Święty Goban (+670)- 20 czerwca

· Święty Godfryd z Amiens (ok.1065 –1115)- 8 listopad

· Święty Godo (+690)- 24 lipca

· Święty Godwin ze Stavelot (+ 690)- 28 październik

· Święty Gorman  z Schleswig (+965)- 28 sierpnia

· Święty Gosbert z Osnabrück (+859) – 13 luty

· Święty Goselin z San Solutore (pod Turynem)- (+1052)- 12 luty

· Święty Goswin z Anchin (+1165)- 9 październik

· Święty Gotard z Hildesheim (960 –1038)- 5 maja

· Święty Grimkeld (+870)- 9 kwietnia

· Święty Grymbald (+901)- 8 lipca

· Święty Grzegorz I, papież, zwany Wielkim (+604) – 3 września

· Święty Grzegorz II, papież (669-731)- 11 luty

· Święty Grzegorz VII, papież (1028- 1085)- 25 maja

· Święty Grzegorz z Burtscheid (+999)- 4 listopad

· Święty Grzegorz z Einsiedeln (+996) - 8 listopad

· Święty Grzegorz z Ostii (+1044)- 9 maja

· Święty Grzegorz z Terracina (+570)- 12 grudnia

· Święty Grzegorz z Utrechtu (+776)- 25 sierpnia

· Święty Gualfrad (+1127)- 11 maja

· Święty Guaryn z Sion (+1150) - 6 stycznia

· Święta Gudula z Brukseli (+712) - 8 stycznia

· Święty Guénhaël (+550)- 3 listopad

· Święty Guerembald (+965)- 10 listopad

· Święty Guibert (Wibert) z Gorze (+962)- 23 maja

· Święty Guinizo z Monte Cassino (+1050)- 26 maja

· Święty Guitmar (+765)- 10 grudnia

· Święty Gulstan (+ok.1010)- 29 listopad

· Święty Gundebert z Sens (+676) - 21 luty

· Święty Gundebert – 20 kwietnia

· Święta Gundelinda (+750)- 28 marca

· Święty Gundisalvus z Las Junias (+1163)- 10 październik

· Święta Guntylda z Ohrdruf (+748)- 8 grudnia

· Święty Gurlöes (+1057)- 25 sierpnia

· Święty Gutlak z Croyland (+714)- 11 kwietnia

· Święty Guy (+1046)- 31 marca

· Święty Guy z Baume-les-Messieurs (+940)- 18 czerwca

· Błogosławiony Gweryk z Igny (+1155)- 19 sierpnia

· Święty Gwido z Pomposy (+1046)- 31 marca

· Święty Hadelin z Chelles (+690)- 3 luty

· Święty Hadelin z Lobbes (+ok. 560)- 15 czerwca

· Święty Hadelin z Sées (+910)- 10 listopad

· Święty Hadulf (+728)- 19 maja

· Święty Haruch (+830)- 15 lipca

· Święty Hatebrand z Oldenklooster (+1198) – 30 lipca

· Święty Hedda (+705)- 7 lipca

· Święty Hedda z Peterborough (+869) - 9 kwietnia

· Święty Helladiusz z Toledo (+632)- 18 luty

· Święta Helena (+750)- 20 czerwca

· Święty Heimrad (+1019)- 28 czerwca

· Błogosławiony Helinand z Froidmont (ok. 1171–1229)- 3 stycznia

· Błogosławiony Henryk z Auxerre (+880)- 24 czerwca

· Święty Henryk z Cocket (+1127)- 16 stycznia

· Święty Henryk z Marcy (+1189)- 1 stycznia

· Święta Hereswita (+690)- 3 września

· Święty Heribald z Auxerre (+857)- 25 kwietnia

· Święta Herlinda (+745)- 12 październik

· Święty Herliun z Bec (+1078)- 26 sierpnia

· Święty Herman Badeński z Cluny (ok 1040 - 1074)- 26 kwietnia

· Święty Herman Kaleka (1013 –1054)- 24 września

· Święty Hermeland z Indre (+ ok. 710)- 25 marca

· Święty Hermenegild z Salcedo (+953)- 5 listopad

· Błogosławiony Herminio García Pampliega (+1936)- 21 września

· Święty Hermogiusz (+942)- 26 czerwca

· Święty Herulf z Langres (+785) – 13 sierpnia

· Święty Hidulf z Lobbes (+707) – 23 czerwca

· Święta Hilda z Whitby (614 –680)- 17 listopad

· Święta Hildemarka z Fécamp (+670)- 25 październik

· Święty Hiliarn (+731)- 23 sierpnia

· Święty Hilary z Vulturno (+1045)- 21 listopad

· Święty Hildebert (+752)- 4 kwietnia

· Święty Hildebrand z Saint-Gilles (+1209)- 11 kwietnia

· Święta Hildegarda z Bingen (1098–1179)- 17 września

· Święty Hildegrin z Châlons-sur-Marne (+ok. 827)-19 czerwca

· Święta Hildelita z Barking (ok. 650- 717)- 24 marca

· Święty Hildemar z Beauvais (+844)- 10 grudnia

· Święta Hildemarka z Fécamp (+670)- 25 październik

· Święty Hilduard (+750)- 7 września

· Święty Hildulf z Moyenmoutier (+707)- 11 lipca

· Święta Hiltruda z Liessies (+790)- 27 września

· Święty Hipolit z Saint-Claude (+775)- 28 listopad

· Święty Honorat- 16 stycznia

· Święty Honorat z Lacjum – 23 maja

· Święty Honoriusz z Canterbury (ok. 570 –653)- 30 września

· Święty Hubert z Noyon (+714)- 30 maja

· Błogosławiony Hugon Faringdon (+1539)- 15 listopad

· Święci Hugon z Ambronay (+IX lub X w.)- 21 październik

· Święty Hugon z Anzy-le-duc (+930)- 20 kwietnia

· Błogosławiony Hugon z Bonneveaux (+1194)- 1 kwietnia

· Święty Hugon z Cluny (1024 –1109)- 29 kwietnia

· Święty Hugo z Grenoble (+1132)- 1 kwietnia

· Święty Hugon z Lincoln (+1200)- 17 listopad

· Święty Hugon z Noary (+1170)- 17 listopad

· Święty Hugon z Rouen (+730)- 9 kwietnia

· Błogosławiona Humbelina z Jully (+1136) -12 luty

· Błogosławiony Humbert z Igny (+1148)- 7 grudnia

· Święta Humilita z Faenzy (1226-1310)- 22 maja

· Święty Humprey (+874)- 18 marca

· Błogosławiony Humprey z Middlemore (+1535)-19 czerwca

· Święta Hunegunda (+690)- 25 sierpnia

· Święty Huno (+690)- 13 luty

· Święty Hygbald (+690)- 18 września

· Święta Ida z Boulogne(1040-1112)- 13 kwietnia

· Święta Ida z Hohenfels (+1195) -24 luty

· Święta Ida z Leuven (+ok. 1290)- 13 kwietnia

· Święta Iduberga ( Ida ) z Nivelles (+ 652)- 8 maja

· Święty Idzi (+VIII w.)- 1 września

· Święty Idzi z San Sepolcro (+1050)- 1 września

· Błogosławiony Ildefons Alfred Schuster (1880- 1954)- 30 sierpnia

· Święty  Ildefons z Toledo (607-667)- 23 stycznia

· Święty Illuminat z San Severino (+1000)- 11 maja

· Święty Ine (+727)- 8 września

· Święta  Irmina z Oeren (+708)- 24 grudnia

· Święta Isberga (+800)- 21 maja

· Święty Itamar z Rochester (+655)- 10 czerwca

· Święta Ivetta z Huy (1158-1228)- 13 stycznia

· Święty Izaak z Kordoby (+852)- 3 czerwca

· Święty Izaak z Międzyrzecza, męczennik (+1003)- 13 listopad

· Święta Jadwiga Śląska (+1243)- 16 październik

· Święty Jakub Diakon (+VII w. ) – 17 sierpnia

· Błogosławiony Jakub Walworth (+1537) - 11 maja

· Błogosławiony Jakub z Certaldo (+1292)- 13 kwietnia

· Święty Jakub z Sassesau (+865)- 19 listopad

· Święty  Jambert z Canterbury (+792)- 12 sierpnia

· Błogosławiony Jan Angelus z Pompozy (+ok 1050) - 31 stycznia

· Błogosławiony Jan Beche (+1539) – 1 grudnia

· Błogosławiony Jan Davy (+1537)- 6 czerwca

· Święty Jan Gwalbert (+1073) - 12 lipca

· Błogosławiony Jan Hiszpan (+1160)-25 czerwca

· Błogosławiony Jan Houghton (+1535) – 4 maja

· Błogosławiony Jan Rainuzzi (+1330)- 8 czerwca

· Święty Jan Roberts (1577- 1610)- 10 grudnia

· Błogosławiony Jan Rugg (+1539)- 15 listopad

· Błogosławiony Jan Rochester (+1537) – 11 maja

· Święty Jan Sordi (+1183)- 16 marca

· Święty Jan Theristi (+1129)- 24 luty

· Błogosławiony Jan Thorne (+ 1539)- 15 listopad

· Święty Jan Vincent (+1012)- 21 grudnia

· Święty Jan z Atares (+750) - 29 maja

· Święty Jan z Beverly (+721) - 7 maja

· Święty Jan z Gorze (+976)- 27 luty

· Święty Jan z Lodi (+1106)- 7 września

· Święty Jan z Medy (+1159)- 26 września

· Święty Jan z Międzyrzecza, męczennik (+1003)- 13 listopad

· Święty Jan z Monte Marano (+1094)- 17 sierpnia

· Święty Jan z Moyenmoutier (+707)- 21 lipca

· Święty Jan z Parmy (+ok.982) - 22 maja

· Święty Jan z Pulsano (+1139)- 20 czerwca

· Święty Jan z Réomay (+539)- 28 stycznia

· Święty Jan z Rzymu- 17 stycznia

· Święty Jan z Syrakuz (+609)- 23 październik

· Święty Jan z Saksonii (+895)- 22 luty

· Błogosławiony Jan z Valence (+1146)- 21 marca

· Święty Jan z Vallombrosy (+ok.1380) - 10 marca

· Błogosławiony Jerzy Gervase (+1608) – 11 kwietnia

· Święty Jerzy z Lodève (+884)- 19 luty

· Błogosławiony Joachim z Fiore (+1202) - 30 marca

· Święta Joanna de Lestonnac (1556- 1640)- 2 luty

· Błogosławiona Joanna Maria Bonomo (+ 1670)- 1 marca

· Błogosławiony Józef Maria Cassant (1878-1903)- 17 czerwca

· Święty Joel z Pulsano (+1185)- 25 stycznia

· Święty Jorand z Kergrist (+1340)- 2 listopad

· Błogosławiony Józef Benedykt Dusmet  (1818 –1894)- 4 kwietnia

· Święty Judicaël (+650)- 17 grudnia

· Błogosławiona Judyta z Disibodenbergu(ok. 1090–1136)- 22 grudnia

· Święta Judyta z  Oberaltaich (IX w.) – 29 czerwca

· Błogosławiona Julianna z Norwich (+1423)- 13 maja

· Święta Julianna z Pavilly (+750)- 11 październik

· Święty Junian z Maire (+587)- 13 sierpnia

· Święty Justus z Canterbury (+627)- 10 listopad

· Święta Justyna Francucci Bezzol (+1319)- 12 marca

· Błogosławiona Katarzyna z Parc (+XIII w.)- 4 maja

· Święty Kentigern z Glasgow (+603) -  13 stycznia

· Święty Kilian (+VII w.)- 13 listopad

· Święty Klarus Hermit (+875)- 4 listopad

· Święty Klarus z Seligenstadt (+1048)- 1 luty

· Święty Klarus z Vienne (+660)- 1 stycznia

· Święty Klaudiusz z Besancon (+699)- 6 czerwca

· Święty Klement (+800)- 5 marca

· Święta Klotsynda z Marchiennes (+714)- 30 czerwca

· Błogosławiona Kolumba Gabriel (1858 - 1926)-  24 września

· Błogosławiony  Kolumba Marmion  (1858 –1923)- 3 październik

· Święty Kolumbinus z Lure (+680)- 13 września

· Święty Konded (+690)- 21 październik

· Święty Konrad Bawarski z Clairvaux (+1154)- 14 luty

· Konrad z Herlesheim (+1270)- 3 sierpnia

· Święty Konrad z Seldenbüren (+1126)- 1 maja

· Błogosławiony Konrad (Kuno) z Urach (+1227)- 29 września

· Święty Konstabilis z Cava (+1124)- 17 luty

· Święty Konstantyn z Monte Cassino (+560)- 21 lipca

· Święty Konstyntyn z Beauvais (+706)- 15 czerwca

· Święty Konus z Lukanii (+1200)- 3 czerwca

· Święty Konwojon z Redon (+869) - 5 stycznia

· Święty Kredan z Evesham (+780)- 19 sierpnia

· Błogosławiony Krystian z Mellifont (+1186)- 18 marca

· Święty Krystyn z Landais (+ok.1145)- 26 lipca

· Święty Krystyn z Międzyrzecza, męczennik (+1003)-13 listopad

· Święta Krystyna z Markyate (+1160)- 5 grudnia

· Święty Kummian (+VIII w.)- 9 czerwca

· Święta Kunegunda z Kaufungen (ok. 978 - 1033)- 3 marca

· Święty Kunibert z Maroilles (+ 680)- 16 września

· Święty Kutbert z Canterbury (+758)- 26 październik

· Święty Kutbert z Lindisfarne (ok. 634-687)- 20 marca

· Święta Kutburga z Wimborne (+725)- 31 sierpnia

· Święta Kyneburga Castor (+ok.680)- 6 marca

· Święta Kyneswida Castor (+ok.680) - 6 marca

· Święty Lambert z Lyonu (+688)- 14 kwietnia

· Święty Lambert z Maastricht (+ok. 709)- 17 września

· Święty Lambert z St. Gislen (+680)- 9 październik

· Święty Lambert Peloquin z Vence (1080-1154)- 26 maja

· Święty Landelin z Crespin (+686)- 15 czerwca

· Święty Landeryk z Paryża – 17 kwietnia

· Święta Landrada (+690)- 8 lipca

· Święty Landulf (+1134)- 7 czerwca

· Błogosławiony Lanfranck z Canterbury (1005 – 1089) - 28 maja

· Święty Lantfryd (Waltram) (+770)- 10 lipca

· Błogosławiony Lanuin (+1120)- 14 kwietnia

· Błogosławiony Leander Gómez Gil (+1936)- 31 grudnia

· Święty Leander z Sewili (+596) - 27 luty

· Święty Lebuin z Deventer (+773)- 12 listopad

· Święty Leobald (+890)- 8 sierpnia

· Święty Leodegar z Autun (ok. 616–678)- 2 październik

· Święty Leon- 26 luty

· Święty Leon III, papież (+816)- 12 czerwca

· Święty Leon IV, papież (+ 855)- 17 lipca

· Święty Leon IX, papież (+1054)- 19 kwietnia

· Święty Leon z Lucca (+1079)- 12 lipca

· Święty Leon z Nonantula (+1000)- 20 listopad

· Święty Leothad (+718)- 23 październik

· Święty Leutfryd (+738)- 21 czerwca

· Święty Libencjusz z Hamburga (+1013)- 4 stycznia

· Święta Liberata z Como (+580)- 18 stycznia

· Święty Libert (+783) – 14 lipca

· Święty Lidan z Sezze (ok. 1026–1118)- 2 lipca

· Święta Limbania (+1294)- 15 sierpnia

· Święta Lioba (+781)- 22 września?

· Święty Liutwin z Trier (+713)- 29 września

· Święty Lotariusz (+ok. 756) – 14 czerwca

· Święty Luceriusz (+739)- 10 grudnia

· Święty Lucyd (+938)- 28 lipca

· Święty Ludger z Utrechtu (+809)- 26 marca

· Święty Ludolf (+983)- 13 sierpnia

· Święty Lull (+787)- 16 październik

· Święta Lutgarda z Tongern (Tongres) (1182-1246)- 16 czerwca

· Święty Lyutis (+1038)- 28 lipca

· Święty Madalwin z Moyen-Moutier (+791)- 13 marca

· Święta Madelberta z Maubeuge (+705)- 7 września

· Święty Madelgizyl (+ok. 685) – 30 maja

· Błogosławiona Mafalda z Portugalii (+1252)- 2 maja

· Błogosławiona Magdalena-Françoise (Franciszka) de Justamond (+1794)-
9 lipca

· Święty Magdalevus z Verdun (+776)- 5 październik

· Święty Magnus z Avignon (+660)- 19 sierpnia

· Święty Magnus z Fussen (+772)- 6 września

· Święty Majol z Cluny (ok. 915–994)- 11 maja

· Święty Makalin z Waulsort (+978)- - 21 stycznia

· Święty Makary z Ghent (+1012)- 10 kwietnia

· Święty Maksencjusz z Poitou (+515)- 26 czerwca

· Święty Maksymian z Syrakuz (+594)- 9 czerwca

· Święty Malachiasz O'More (+1148)- 3 listopad

· Święty Malchus – 10 kwietnia

· Święta Małgorzata Angielska (+1192)- 3 luty

· Święta Małgorzata z Hohenfels- 29 październik

· Święty Marcelinus z Deventer (+762)- 14 lipca

· Święty Marcell z Saint Gall (+869)- 27 września

· Święty  Marcin Cyd (+1152)- 8 październik

· Święty Marcin de Hinojosa (+1213)- 3 września

· Święty Marcin z Korbei (+726)- 26 listopad

· Święty  Marcin z Moyenmoutier (+690)- 28 września

· Święty Marcin z Vertou (+601)- 24 październik

· Święty Marcius z Monte Cassino (+679)- 24 październik

· Błogosławiony Marek Barkworth (+1601) - 27 luty

· Błogosławiona Maria Adeodata Pisani (1806-1855)- 25 luty

· Błogosławiona Maria Gabriela Sagheddu (1914-1939)- 23 kwietnia

· Błogosławiony Marian Szkot (ok.1020-1088) – 9 luty

· Święty Maroweusz (+650)- 23 październik

· Święty Marquard z Hildesheim (+880)- 2 luty

· Święty Maryn (+1100)- 12 czerwca

· Święty Maryn z Besalu (+800)- 19 sierpnia

· Święty Maryn z Cava dei Tirreni (+1170)- 15 grudnia

· Święty Mateusz z Międzyrzecza, męczennik (+1003)-13 listopad

· Święta Matylda z Kwedlinburga (ok. 895–968)- 14 marca

· Święty Maur z Clossis (+946) - 20 stycznia

· Święty Maur z Glanfeuil  (512 - 584)- 15 stycznia

· Święty Maur z Pécs (+ok. 1070)- 25 październik

· Święty Mauriliusz z Rouen (+1067)- 9 sierpnia

· Święty Mauront z Douai (+701)- 5 maja

· Święty Mauront z Florent-le-Vieil (+695)- 9 stycznia

· Święty Mauront z Marsylii (+804)- 21 październik

· Błogosławiony Maurycy z Carnöet (+1191)- 13 październik

· Święty Maryn z Maurienne (+731)- 24 listopad

· Święta Mechtylda z Edelstetten (+1160)- 31 maja

· Święta Mechtylda z Helfty (+1298)- 19 listopad

· Święty Mederyk (+700)- 29 sierpnia

· Święty Medrad (+850) – 23 luty

· Święty Megingaud z Würzburga (+794)- 16 marca

· Święty Meginrat z Einsiedeln (+861)- 21 stycznia

· Święty  Mellit z Canterbury (+ 624)- 24 kwietnia

· Święty Meneleus z Ménat (+720)- 22 lipca

· Święta Merewenna (+970)- 13 maja

· Święty Merkulus z Rzymu (+590)- 17 stycznia

· Błogosławiony Michał Pini (1445-1522)-27 stycznia

· Błogosławiony Mikołaj Albergati (+1443) - 9 maja

· Święty Mikołaj Giustiniani (+1180)- 21 listopad

· Święty Mikołaj z Prus (+1456)- 23 luty

· Święta Milburga z Wenlock (+ 722)- 23 luty

· Święta Mildreda (+700)- 13 lipca

· Święta Mildgyta (+676) - 17 stycznia

· Święty Milo z Fontenelle (+ok. 740)- 18 sierpnia

· Święty Minnborinus (+986)- 18 lipca

· Święty Moderan z Rennes (+730)- 22 październik

· Święty Modest z Karyntii (+722)- 5 luty

· Święta Modesta z Trier (+ok. 680)- 4 listopad

· Święty Momolin (Mummolus) z Fleury (+678)- 8 sierpnia

· Moran (Moderan) z Rennes (+VIII w.)- 20 październik

· Święty Morand z Cluny (+ok 1115)- 3 czerwca

· Święty Mummolin z Noyon (+686)- 16 październik

· Święty Mummolus z Lagny (+690)- 18 listopad

· Święty Neot (+877)- 31 lipca

· Święty Nidgar z Augsburga (+829)– 15 kwietnia

· Święty Nitard (+845)- 4 luty

· Święty Niward z Clairvaux (+po 1150)-7 luty

· Święty Nonnozus (+575)- 2 września

· Święta Notburga z Kolonii (+714)- 31 październik

· Błogosławiony Notker Balbulus (Jąkała) (ok. 840 –912) - 6 kwietnia

· Święty Numerian (+666)- 5 lipca

· Święty Obicjusz (+1204)- 4 luty

· Święty Odo z Beauvais (+881)- 28 stycznia

· Błogosławiony  Odo z Cambrai  (ok. 1050–1113) - 19 czerwca

· Święty Odo z Canterbury (Dobry) (+959) - 4 lipca

· Święty  Odo z Cluny (ok. 879-942)- 18 listopad

· Święty Odo z Novarri (+1209)- 14 stycznia

· Święty Oduvald z Melrose (+696)- 26 maja

· Święty  Odylon z Cluny (962 –1049)- 1 stycznia

· Święty Odylon ze Stavelot (+954)- 3 październik

· Święta Offa (+1070)- 31 grudnia

· Święty Ogleriusz (+1214)- 10 września

· Święty Oktawian z Savony (ok. 1060 –1132)- 6 sierpnia

· Święty Oliver z Ankony (+1050) - 3 luty

· Święty Omer (+670)- 9 września

· Święta Oportuna z Montreuil  (+ ok. 770)- 22 kwietnia

· Święty Ordoniusz (+1066)- 23 luty

· Święty Oskar (Ansgar) (ok. 801 –865) - 3 luty

· Święta Osmanna z Jouarre (+ok. 700)- 18 czerwca

· Święta Osmanna z Saint Brieuc (+650) – 9 września

· Święty  Oswald z Worcester (+ 992)- 28 luty

· Święta Osyth (+700)- 7 październik

· Święty Otmar z Sankt Gallen (ok. 689 –759)- 16 listopad

· Święty Otto z Niederaltaich (+1344)- 28 grudnia

· Święty Ottokar z Tegernsee - 26 luty

· Święta Otylia z Hohenburga (+720)- 13 grudnia

· Święty Owen (+680) – 4 marca

· Święty Paduin z Le Mans (+703)- 15 listopad

· Święty Pagan (+1423)- 10 luty

· Święty Palladiusz z Auxerre (+ok. 660)- 10 kwietnia

· Święty Paldo- 11 stycznia

· Święty Pardulf (+738)- 6 październik

· Święty Paryzjusz (ok. 1151-1267)- 11 czerwca

· Święty Paschalis I, papież (+824)- 11 luty

· Święty Paschazjusz Radbert (+860) - 26 kwietnia

· Święty Patern z Sens (+726)- 12 listopad

· Święta Paula (+1369) - 5 stycznia

· Święty Paulin z Terracina (+VI w.)- 5 listopad

· Święty Paulin z Yorku (+644)- 10 październik

· Święty Paweł I, papież (+767)- 28 czerwca

· Święty Paweł z St. Zoilus (+851)- 20 lipca

· Święty Paweł z Verdun (+649)- 8 luty

· Święty Petronaks z Monte Cassino (+750)- 6 maja

· Święty Piotr Czcigodny (Venerabilis) z Cluny (1094-1156)- 25 grudnia

· Święty Piotr Damiani (1007-1072)- 21 luty

· Święty Piotr Diakon (+605)- 12 marca

· Święty Piotr zwany Ogniowym (Igneus) (+1088) – 8 luty

· Święty Piotr Martinez z Mozonzo (+1000)- 10 września

· Święty Piotr Orseolo (928 - 987)- 10 stycznia

· Święty Piotr Pappacarbone albo (Passacarbone) z Cava (1038–1123)-
4 marca

· Święty Piotr z Castelnau (+1208) - 15 stycznia

· Święty Piotr z Anagni (+1105)- 3 sierpnia

· Święty Piotr z Canterbury (+607)- 6 stycznia

· Błogosławiony Piotr z Juilly (+1136)- 23 czerwca

· Święty Piotr z Osmy (+1109)- 2 sierpnia

· Święty Piotr z Tarentaise (+1140) - 8 maja

· Święty Piotr II z Tarentaise (1102-1174)- 14 września

· Święty Piotr Jednooki (Monoculus) (+1186) - 18 maja

· Błogosławiony Piotr Petroni (+1361)- 29 maja

· Święty Piotr Vincioli (+1009)- 10 lipca

· Święty Pirmin (+753)- 3 listopad

· Święty Placyd (+VI w.)- 5 październik

· Święty Placyd Riccardi (1844- 1915)- 15 marca

· Święty Placyd z Autun (+675)- 7 maja

· Święty Placyd z Dissentis (+650) – 11 lipca

· Święty Plechelm (+775)- 15 lipca

· Święty Plegmund (+914)- 2 sierpnia

· Święta Pompoza (+853)- 19 września

· Święty Poppo ze Stavelot (978- 1048)- 25 stycznia

· Święty Porkariusz z Lerynu i 500 mnichów (+732)- 12 sierpnia

· Święty Prokop z Sazawy (+1053)- 25 marca

· Błogosławiony Raban Maur (776–856)- 4 luty

· Święta Rachilda z Saint Gall (+946)- 23 listopad

· Święty Radbod z Utrechtu (+918)- 29 listopad

· Błogosławiony Radulf z La Futaye (+1129)- 16 sierpnia

· Błogosławiony Radzym Gaudenty (ok. 965 - ok. 1011)- 14 październik

· Święty Rafał Barón Arnaiz (1911-1939)- 26 kwietnia

· Święta Ragenfleda- 8 październik

· Święta Ragengarda z Marcigny (+1135)- 26 czerwca

· Święty Rajmund z Fitero (+1163) - 1 luty

· Błogosławiony Rajnald z Bar (+1151)- 16 grudnia

· Święty Rajnald z Nocera (+1225)- 9 luty

· Święty  Rajner z Beaulieu (+ok. 967)- 22 luty

· Święty Rajner ze Splitu (+1180)- 4 sierpnia

· Święty Rajneriusz Scacceri (+1160)- 17 czerwca

· Święty Rajnold (Rajnhold) z Kolonii (+960)- 7 stycznia

· Święty Ralf z Bourges (+866)- 21 czerwca

· Święty Rambold z Ratyzbony (+1001) - 17 czerwca

· Święty Ramir z Leónu (+600)- 13 marca

· Święty Randoald z Granfield (+677) – 21 luty

· Błogosławiony Rasso (Ratho) z Grafrath (ok. 900 - 953)- 17 maja

· Święty Raveran z Seéz (+682)- 7 listopad

· Błogosławiony Regimbald ze Speyer (+1039)- 13 październik

· Święty Regulus z Reims (+698)- 3 września

· Święta Relinda (+750) - 6 luty

· Święty Remakl (+663)- 3 września

· Święty Rembert (+888)- 4 luty

· Święty Rembert (Rimbert) z Hamburga (+888)

· Święty Renovatus z Merida (+633)- 31 marca

· Święty Ribert- 15 września (+VII w.)

· Święty Richariusz (Riquier) w Celle (+645)- 26 kwietnia

· Święty Ritbert z Varennes (+690)- 15 września

· Błogosławiony Robert Gruthuysen (+1157)- 28 kwietnia

· Święty Robert Lawrence (+1535)- 4 maja

· Błogosławiony Robert Salt (+1537)- 6 czerwca

· Święty Robert z Brugii z Clairvaux (+1157)- 29 kwietnia

· Święty Robert z Frassinoro (+1070)- 8 czerwca

· Święty  Robert z La Chaise-Dieu (+1067)- 17 kwietnia

· Święty Robert z Newminster (+1159) - 7 czerwca

· Święty Robert z Sala (1273-1341)- 18 lipca

· Święty Robert z Syrakuz (+1000)- 25 kwietnia

· Święty Roding z Beaulieu (+690)- 17 września

· Święty Rogeliusz z Kordoby (+852)- 16 września

· Błogosławiony Roger z Ellant (+1160)- 4 stycznia

· Święty Roland (Rotland) z Hasnon (+1084) - 18 maja

· Święty Romaryk z Remiremont (+653)- 8 grudnia

· Święty Romuald z Rawenny (+1027)- 19 czerwca

· Święty Romulus z Saint-Baudille (pod Nîmes) (+730)- 27 marca

· Święta Roswinda (+VIII w.)- 13 grudnia

· Błogosławiona Rozalia du Verdier de la Soriniére (+1793 lub 1794) –
27 stycznia

· Błogosławiona Rozelina z Villeneuve (+1327)- 17 stycznia

· Święty  Rudezynd (+977)- 1 marca

· Święty Rudolf z Gubbio (+1066)- 17 październik

· Święty Rumold (+ok. 775)- 24 czerwca

· Święty Rupert z Ottobeuren (+1145)- 15 sierpnia

· Święty Rupert z Salzburga (+ok. 720)- 27 marca

· Święty Rybert z Saint-Oyend (+790) -19 grudnia

· Błogosławiona Rycheza (+1063) - 21 marca

· Święty Rychmir (+715) - 17 stycznia

· Święta Rychtruda z Marchiennes (ok.614- ok.687)- 12 maja

· Święty Rygobert (Robert) z Reims (+740)- 4 stycznia

· Święty Ryszard z Aduard (Adwerth) (+1266)- 30 grudnia

· Święty Ryszard z Andrii (+XII w.)- 9 czerwca

· Błogosławiony Ryszard Bere (+1537)- 9 sierpnia

· Błogosławiony Ryszard Whiting (+1539)- 15 listopad

· Błogosławiony Ryszard z Saint-Vanne (+ok. 970–1046)- 14 czerwca

· Święty Ryszard z Vaucelles (+1160)- 28 stycznia

· Święta Ryszarda z Andlou (+895)- 18 września

· Święty Sabinian Opat (+720)- 22 listopad

· Święta Salaberga (+665)- 22 września

· Święta Salome z  Oberaltaich (IX w.) – 29 czerwca

· Święty Salwiusz (+768)- 26 czerwca

· Święty Salwiusz z Amiens (+615)- 11 stycznia

· Święta Sanczia Portugalska (ok. 1180-1229)- 13 marca

· Święty Sandratus (+986) – 24 sierpnia

· Błogosławiona Santuccia Terrebotti (+ 1305)- 21 marca

· Święty Savin (+870) - 9 kwietnia

· Święty Savinus z Montacuto - 19 maja

· Święta Scholastyka (ok. 480 - 542)- 10 luty

· Błogosławiony Sebastian Newdigate  (ok. 1490-1535)-18 czerwca

· Święty Sebbi z  Essex (+694)- 29 sierpnia

· Święty Sedna z Ossory (+570)- 10 marca

· Święta Seksburga z Ely (+ok. 699)- 6 lipca

· Święta Sennorina (+982)- 22 kwietnia

· Święty Senoch (+576)- 24 październik

· Święty Serenicus z Hyesmes (+669)- 7 maja

· Święty  Serenus z Hyesmes (+669)- 7 maja

· Błogosławiony Serlo z Savigny (+1158)- 10 września

· Święta Setryth (+660)- 10 stycznia

· Święta Severa (+750)- 20 lipca

· Święty Seweryn z Tivoli (+609)- 1 listopada

· Święty Siagrusz z Nicei (+787)- 23 maja

· Święty Siegebert (+635)- 29 październik

· Święta Sigolena (Zyglinda)  (+ok 769)- 24 lipca

· Święty Simbert (+809) – 13 październik

· Święty Sola (+794)- 4 grudnia

· Święty Specjozus z Terraciny (+ok. 545)- 15 marca

· Święta Sperandia (ok. 1216 - 1276)- 11 września

· Święty Sperandeusz z Gubbio (+ok. 1261) - 17 stycznia

· Święty Spinulus z Moyenmoutier (+707)- 5 listopad

· Święty Stefan IX, papież (+1058)- 29 marca

· Święty Stefan del Lupo (+1191)- 19 lipca

· Święty Stefan z Châtillon (+1208)- 7 września

· Święty Stefan z Perugii (+1026)- 16 września

· Święty Stefan z Rieti (+ok.590)- 13 marca

· Święty Stefan z Saint-Gilles (+1209)- 11 kwietnia

· Święty Stefan Harding (+1134)- 28 marca

· Święty Stefan z Bourg-en-Bresse (z Burge) (+1119)- 4 stycznia

· Święty Stefan z Cardeña i 200 towarzyszów (+872)- 6 sierpnia

· Święty Stefan ze Szwecji (+1075) - 12 czerwca

· Stefan z Obazine (+1159) – 8 marca

· Święty Sturmiusz z Fuldy (ok. 715- 779)- 17 grudnia

· Święty Sulpicjusz z Bourges (+647)- 17 stycznia

· Święty  Switbert Starszy (+713)- 1 marca

· Święty Switbert Młodszy (+807)- 30 kwietnia

· Święty Swethin (+870)- 9 kwietnia

· Święty Swithin z Winchesteru (+862)- 2 lipca

· Święty Sydoniusz z Jumiéges (+ok. 690)- 14 listopad

· Święty Sylwester Gozzolini (+1267)- 26 listopad

· Święty Sylwester z Val di Sieve (ok. 1278-1348)- 9 czerwca

· Święty Sylwin (+720)- 17 luty

· Święty Symeon z Padolirone (+1016)- 26 lipca

· Święty Symplicjusz z Monte Cassino (+ok. 570)- 22 październik

· Święty Syra z Faremoutiers (+660)- 23 październik

· Święty  Sywiard (+729)- 1 marca

· Święty Syzebut (+1087)- 15 marca

· Święty Szymon z Aulne (+1215)- 6 listopad

· Święty Szymon z Crépy (ok. 1048 - 1080 lub 1082)- 30 września

· Święty Tanko z Werden (+808)- 6 luty

· Święty Tato- 11 stycznia

· Święty Tatwin z Canterbury (+734)- 30 lipca

· Święty Tasso- 11 stycznia

· Święta Tekla z Kitzingen (+790)- 15 październik

· Święty Teobald z Provins  (+1066)- 30 czerwca

· Święty Teodard z Maastricht (+670)- 10 września

· Święty Teodard z Narbonne (+893)- 1 maja

· Święta Teodelchilda (+ok. 660)- 28 czerwca

· Święty Teodemir z Kordoby (+851)- 25 lipca

· Święty Teodor (+870) - 9 kwietnia

· Święty Teodor z Canterbury (+690)- 19 września

· Święty Teodoryk II z Orleanu (+1022)- 27 stycznia

· Święty Teodoryk z Saint-Evroult- 1 lipca

· Święty Teodoryk z Saint-Hubert (+1086)- 25 sierpnia

· Święty Teodulf z Lobbes (+776)- 24 czerwca

· Święty Teodulf z St. Thierry pod Reims (+ok. 590)- 1 maja

· Święty Teofryd z Korbei (Corbie) (+ok. 692)- 27 stycznia

· Święty Teoger z Metzu (+ 1120)- 29 kwietnia

· Święta Teorydgida z Barking (+673)- 26 stycznia

· Święta Teresa Ansurez- 25 kwietnia

· Święta Teresa z Portugalii (+1250)- 17 czerwca

· Święty Tetryk z Auxerre (+707) - 6 czerwca

· Święty Tetryk, opat i biskup (+707)- 12 kwietnia

· Święty Teobald z Marly (+1247)- 27 lipca

· Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247)- 8 grudnia

· Święty Tetta z Wimborne (+772)- 28 września

· Święty Thiemo z Salzburga (+1102) – 28 września

· Święty Thiento od Wessobrunn i 6 towarzyszy (+955)- 10 sierpnia

· Thiezelin (Diezelin) z Huysburga (+1080)- 28 czerwca

· Święta Tibba Castor (+ok.680) – 6 marca

· Święty Tillo z Solignac (+702)- 7 stycznia

· Błogosławiony Tomasz Green (+1537) - 15 czerwca

· Święty Tomasz Hales z Dover (+1295)- 5 sierpnia

· Święty Tomasz z Farfy (+720)- 10 grudnia

· Błogosławiony Tomasz Johnson (+1537)- 20 września

· Błogosławiony Tomasz Reding (+1537)- 15 czerwca

· Błogosławiony Tomasz Scryven (+1537) - 15 czerwca

· Święty Tomasz Pickering (+1679)- 9 maja

· Błogosławiony Tomasz Tunstal (+1616) – 13 lipca

· Święty Tomasz z Costacciaro (z Gubbio) (+1337)-25 marca

· Święty Toton z Ottobeuron (+815)- 19 listopad

· Święty Trudo z Hesbaye (+695)- 23 listopad

· Święty Trudpert (+644)- 26 kwietnia

· Święty Trumwin z Whitby (+704) - 10 luty

· Święta Trygidia- 22 listopad

· Święty Turketil (+975)- 11 lipca

· Święty Tutilo z St. Gallen (+ ok. 915)- 28 marca

· Ulbold (Udilbald) Z Bloemkamp (+1240)- 28 sierpień

· Święty Ulryk z Augsburga (+973)- 4 lipca

· Święty Ulryk  z Cordoyon (+870)- 9 kwietnia

· Święty Ulryk z Zell (+1093)- 14 lipca

· Święty Ultan (+675)- 2 maja

· Święty Umfryd z Prüm (+ 870)- 8 marca

· Święty Uni z Bremen (+936)- 17 września

· Święty Urban (+940)- 6 kwietnia

· Błogosławiony Urban II, papież (ok. 1035 - 1099) – 29 lipca

· Błogosławiony Urban V, papież (+1370)- 19 grudnia

· Święty Ursmar z Lobbes (+713)- 18 kwietnia

· Święty Usuard (+ok.875)- 13 stycznia

· Święty Utto z Metten  - 17 stycznia

· Święty Venerius z Tino (+VII w.)- 13 września

· Święty Victorian z Asan (+560)- 12 stycznia

· Święty Villanus z Gubbio (+1237)- 7 maja

· Święty Vimius (+1100)- 12 czerwca

· Święty Vindician z Cambrai (+712)- 12 marca

· Święty Vintila z Orensee (+890)- 23 grudnia

· Święty Virila (+1000)- 1 październik

· Święty Vitalis z Noirmoutier (+740)- 16 październik

· Święty Vitalis z Salzburga (+745)- 20 październik

· Święty Vitonus z Verdun (+525)- 9 listopad

· Święty Vitus z Bergamo (+1095)- 15 września

· Święty  Votus z Atares (+750)- 29 maja

· Święty Wakar (+755)- 5 czerwca

· Święty Wala (+836)-31 sierpnia

· Święta Walburga (ok. 710- 779)- 25 luty

· Święty Waldebert z Luxeuil (+670)- 2 maja

· Święta Waldetruda z Mons (+688)- 9 kwietnia

· Święty Waleriusz z San Pedro de Montes (+695)- 21 luty

· Święty Waleryk z Leuconay (+622)- 1 kwietnia

· Święty Walfryd (+765)- 15 luty

· Święty Walter z Fontenelle (+ok. 1150) – 4 czerwca

· Święty Walter z Serviliano (+ok. 1250) – 4 czerwca

· Błogosławiony Walter Pierson (+1537)- 6 czerwca

· Święty Walter (Gautier) z Pontoise (+1095)- 8 kwietnia

· Święty Waltheof z Melrose (+1160)- 3 sierpnia

· Święty Walto z Wessobrunn (+1156)- 27 grudnia

· Święty Wando z Fontenelle (+752)- 17 kwietnia

· Święty Wandregizil z Fontenelle (ok. 600 - 668)- 22 lipca

· Święty Waning z Fécamp (+ok. 683) – 9 stycznia

· Błogosławiony Waryn z Nowej Korbei  (+856)- 20 września

· Błogosławiony Wawrzyniec Opancerzony (Loricatus) (+1243)- 16 sierpnia

· Święty Wawrzyniec Oświęciciel (+576)- 3 luty

· Święty Wawrzyniec z Canterbury (+619)- 3 luty

· Święty Wendolin (+607)- 21 październik

· Święta Werburga z Bardney (+785)- 3 luty

· Święta Werburga z Chester (+ok. 699)- 3 luty

· Święty Weremund z Hirache (ok. 1020-1092)- 8 marca

· Święty Werenfryd (+760)- 14 sierpnia

· Święta Weridiana (+1242)- 1 luty

· Święta Wiborada z St. Gall (+926)- 2 maja

· Święty Widradus (+747)- 3 październik

· Święty Wigbert z Fritzlaru (+737 lub 738)- 13 sierpnia

· Święty Wikterp z Augsburga (+749)- 18 kwietnia

· Błogosławiony Wiktor III, papież (ok. 1027- 1087)- 16 września

· Święta Wilfretruda z Nivelles (+670)- 23 listopad

· Święty Wilfryd Młodszy (+746)- 29 kwietnia

· Błogosławiony Wilhelm Scott (+1612)- 30 maja

· Święty  Wilfryd z Yorku (634 - 710)- 24 kwietnia

· Święty Wilhelm z Bourges (+1209) – 10 stycznia

· Święty Wilhelm z Dijon (962- 1031)- 1 stycznia

· Błogosławiony Wilhelm z Fenoli (+1120)- 19 grudnia

· Święty  Wilhelm z Gellone (+812)- 28 maja

· Święty Wilhelm z Hirsau (+1091)- 5 lipca

· Święty Wilhelm z Saint-Thierry (+1148)- 8 września

· Święty Wilhelm z Vercelli (+1142) – 25 czerwca

· Święty Willeic (+726)- 2 marca

· Święty Willehad z Bremy (+789)- 8 listopad

· Błogosławiony William Greenwood (+1537)- 16 czerwca

· Błogosławiony William Horne (+ 1540)- 4 sierpnia

· Święty William z Breteuil (+1130) – 14 lipca

· Święty William z Maleval (+1157)- 10 luty

· Święty William z Peňacorada (+1042)- 20 marca

· Święty William z Pontoise (+1192)- 10 maja

· Święty Wilibald z Eichstätt (700 - 787)- 7 lipca

· Święty Wilibrord z Echternach (658 - 739)- 7 listopad

· Święty Willigod z Moyenmoutier (+690)- 28 września

· Święta Wiltruda zwana Pobożną z Bergen (+ok. 980)- 6 stycznia

· Święty Wincent z Montes (+950)- 9 maja

· Błogosławiony Wincenty Kadłubek (+1223) – 9 październik

· Święty Wincenty Madelgariusz (+677)- 20 września

· Święty Wincenty z Leon (+554)- 11 września

· Święty Wincenty z Leónu (+630)- 11 marca

· Święty Winewald z Beverly (+731)- 27 kwietnia

· Święty Wiomad z Trèves (+790)- 8 listopad

· Święty Wirgiliusz z Salzburga (+784)- 27 listopad

· Święty Wirnto z  Formbach (+1127)- 29 październik

· Święty Wistremund z Kordoby (+851)- 7 czerwca

· Święty Wit (Gwidon) z Pontidy- 2 września

· Święty Witalis z Asyżu (+1370) -31 maja

· Święta Witburga (+ok. 743)- 8 lipca

· Święta Wiwina (+ok.  1170) – 17 grudnia

· Święty Wojciech (ok. 956 - 997)- 23 kwietnia

· Święty Wolfgang z Ratyzbony (+994)- 31 październik

· Święty Wolfram, Wulfram z Sens (+ok. 703) – 20 marca

· Święta Wulftruda (Wilfryda, Wolfryda) (+988)- 9 września

· Święta Wulfhilda (ok. 940 – 1003) - 9 września

· Święty Wulstan (Wulfstan) z Worcester (ok. 1012 - 1095) – 19 stycznia

· Święty Wulgizjusz z Lobbes (+760)- 4 luty

· Święty Wulmar (+689)- 20 lipca

· Święty Wulsyn z Sherbourne (+1005)- 8 stycznia

· Święty Wunibald z Heidenheim (701- 761)- 18 grudnia

· Święty Ymar z Reculver (+830)- 12 listopad

· Święty Ysarn (+1048)- 24 września

· Święty Ywi (+690)- 8 październik

· Święty Zachariasz, papież (+752)- 22 marca

· Święty Zimius (+1100)- 12 czerwca

· Święty Zozym z Syrakuz (+ ok. 662)- 30 marca

· Święty Zygolin (+670)- 29 październik

· Święty Zygfryd z Wearmouth (+690)- 22 sierpnia

· Święty Zygfryd z Växjö (+1045)- 15 luty

· Święty Zygyran (+655)- 5 grudnia

· Święty Zygysbert z Dissentis (+650) – 11 lipca

 

S. Stefania OSB
cz, 05 października 2017 15:00
Data ostatniej edycji: so, 24 lutego 2018 12:17:11

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0